Справа № 710/1665/21 Провадження № 3/710/1151/21
16.12.2021 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Сивокінь С.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності № 2 Звенигородського районного ВП ГУНП в Черкаській області відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.44-3 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 20.11.2021 року, в цей день о 14 год. 00 хв. ОСОБА_1 проводила господарську діяльність у сфері торгівельного обслуговування населення, а саме реалізовувала посуд в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що в АДРЕСА_1 , чим порушила вимоги п. 3.5.4 постанови КМУ від 09 грудня 2020 року №1236 (зі змінами).
У суд ОСОБА_1 не з'явилась, про час, дату та місце розгляду справи була належним чином повідомлена, причини неявки не повідомила, відповідно до пояснень, що містяться в матеріалах справи провину не визнала, зазначила що в той день магазин не працював та відвідувачів не приймав. ОСОБА_2 прибирала в магазині та забула зачинити двері.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад та подія адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, виходячи з наступного.
Склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 44-3 КУпАП полягає у порушенні правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно абз.1 підпункту 4 пункту 3-5 Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», на території регіонів, на яких установлений червоний рівень епідемічної небезпеки, додатково до обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 3 цієї постанови, забороняється: приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення.
Обмеження, передбачені підпунктами 1-7, 9, 14 та 16 цього пункту, не застосовуються за умови наявності у всіх учасників (відвідувачів, користувачів), крім осіб, які не досягли 18 років, та організаторів заходу (співробітників закладу, ринку) негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес-тесту на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу (відвідування закладу, ринку), або документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров'я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
З вищевикладеного вбачається, що об'єктивною стороною адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, є приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, яке полягає в їх обслуговувані.
Ні в протоколі, ні в доданих матеріалах не зазначено про здійснення приймання відвідувачі. Адміністративні матеріали навпаки підтверджують факт відсутності відвідувачів.
Отже, автором протоколу не надано до матеріалів справи жодних належних, допустимих та достатніх доказів того, що ОСОБА_1 20.11.2021 року здійснювала обслуговування відвідувачів, а тому в її діях не вбачається складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Крім того матеріали справи не містять доказів, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання.
Враховуючи вищезазначене, у відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу та події правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 44-3 ч. 1, 247, 251 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Шполянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Суддя С.С. Сивокінь