Категорія №6.6.4
Іменем України
29 червня 2010 року Справа № 2а-4481/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ципко О.В.
при секретарях -Лященко М.С.,
за участю представників:
від позивача: Абесадзе Г.С. (довіреність № 1127/10-25 від 02.02.2010 р.),
від відповідача: Сахаріленко Т.О. (довіреність № 1-1/800 від 19.04.2010 р.),
прокурора: Гриненка С.В. (посвідчення № 548)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Красний Луч Луганської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення суми податкового боргу з податку на прибуток та податку на додану вартість шляхом стягнення на активи,-
08 червня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора м. Красний Луч Луганської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення суми податкового боргу з податку на прибуток та податку на додану вартість шляхом стягнення на активи, в якому прокурор посилався на наступне.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 09.04.1999 р. № 588-ХІУ відповідач, як платник податків і зборів (обов'язкових платежів), зобов'язане сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Відповідач - державного підприємства «Донбасантрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області, внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і є суб'єктом підприємницької діяльності
Відповідач перебуває на обліку як платник податків в державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області та має податковий борг у сумі 4 544 823,00 грн. Тому, прокурор м. Красний Луч Луганської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області просив стягнути з відповідача вищевказаний податковий борг шляхом звернення стягнення на активи.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, дали пояснення по суті позовних вимог та просили суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання позовні вимоги визнав та надав суду заяву про розстрочення виконання рішення суду. В вказаній заяві представник відповідача зазначив, що внаслідок важкого фінансового становища підприємства виконання рішення суду без надання розстрочки є неможливим. Тому, просив суд розстрочити виконання постанови строком на 10 років, згідно наданого графіку.
Дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що державне підприємство «Донбасантрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області від 30.04.2003 року № 04051945Ю0010253 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.(а.с.21, 20).
З 13.05.2003 року державне підприємство «Донбасантрацит» знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області (а.с.19).
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків і зборів зобов'язані сплачувати відповідну суму податків та зборів в установлені законом строки.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншої сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законам терміни.
Згідно Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Своїми діями суб'єкт підприємницької діяльності - державне підприємство «Донбасантрацит» завдає шкоду державному бюджету, порушуючи права та законні інтереси держави, а саме має податкову заборгованість перед бюджетом у сумі 4 544 823,00 грн. з них:
- з податку на прибуток у розмірі 2 208 259 грн.;
- з податку на додану вартість у розмірі 2 336 564 грн.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до пункту 1.6 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" примусове стягнення це звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності.
Як зазначено у ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Згідно п.5.1 ст. 5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 ст.5 Закону України № 2181платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 ст.4 Закону для подання податкової декларації, а саме за базовий податковий (звітній) період ( календарний квартал, календарний рік).
Відповідно до п.1.3 ст. Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене в установлений строк.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 та з метою погашення податкового боргу відповідача, податковим органом були прийняті заходи, а саме вручено першу податкову вимогу від 11.07.2003 року № 1/127 та другу податкову вимогу від 18.08.2003 року № 2/131 (а.с.26,27), але зазначені заходи не принесли ніякого результату.
Судом встановлено, що 18.09.2003 року заступником начальника державної податкової інспекції у м.Красний Луч Луганської області було прийнято рішення про застосування заходів погашення податкового боргу відповідача за рахунок стягнення його активів № 83 (а.с.25).
Оскільки сума податкового боргу до цього часу відповідачем не сплачена та представник відповідача визнав позов, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Разом з цим, враховуючи тяжкий фінансовий стан відповідача, що призведене до ускладнення виконання судового рішення та те що представник позивача не заперечував проти розстрочення виконання судового рішення та проти графіку розстрочення податкової заборгованості, тому суд вважає за можливе задовольнити клопотання представника відповідача та встановити порядок та строк виконання рішення шляхом сплати щомісячно суми боргу починаючи з 30.07.2010 року строком на десять років згідно графіків погашення податкового боргу з податку на прибуток та з податку на додану вартість.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись Законом України «Про державну податкову службу в Україні», Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Законом України «Про систему оподаткування», ст.ст. 17, 94, 136, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовні вимоги прокуратури м. Красний Луч Луганської області в інтересах держави в особі державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до державного підприємства «Донбасантрацит» задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Донбасантрацит» (адреса: 94500, Красний Луч, Луганська область, вул. Косіора, 10, код 32446546, р/р 2600730120636 відділення «ПИБ» м. Красний Луч, МФО 304375) податковий борг з податку на прибуток у сумі 2 208 259,00 грн. (два мільйона двісті вісім тисяч двісті п'ятдесят дев'ять грн. 00 коп.) та з податку на додану вартість у сумі 2 336 564,00 грн. (два мільйона триста тридцять шість тисяч п'ятсот шістдесят чотири грн. 00 коп.) шляхом звернення стягнення на активи боржника.
Встановити порядок та строк виконання судового рішення шляхом сплати щомісячно рівними частинами суми боргу починаючи з 30.07.2010 року строком на десять років згідно графіків погашення податкового боргу з податку на прибуток та з податку на додану вартість.
Державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області внести відповідні зміни до карток особових рахунків державного підприємства «Донбасантрацит» щодо розстрочення боргу з податку на прибуток та з податку на додану вартість.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова в повному обсязі буде виготовлена 02 липня 2010 року.
СуддяЦипко О.В.