Рішення від 06.12.2021 по справі 916/2354/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"06" грудня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/2354/21

Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,

при секретарі судового засідання Чернюк С.В.,

розглянувши справу №916/2354/21

за позовом Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (65107, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83; код ЄДРПОУ 20992104)

до відповідача: Виконавчого комітету Южненської міської ради Одеського району Одеської області (65481, Одеська обл., місто Южне, проспект Григорівського Десанту, будинок 18; код ЄДРПОУ 04527336)

про зобов'язання вчинити певні дії;

представники сторін:

від позивача - не з'явився;

від відповідача - Тімчишин С.Д.,

ВСТАНОВИВ:

Південне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України (далі - позивач, відділення) звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до Виконавчого комітету Южненської міської ради Одеського району Одеської області (далі - відповідач, виконавчий комітет), в якому просить суд зобов'язати відповідача виконати пункт 2 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.05.2020 №65/6-р/к у справі №01-01/2020, припинивши порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 1 резолютивної частини цього рішення.

Ухвалою від 11.08.2021р. позовну заяву (вх. №2441/21 від 06.08.2021р.) Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали шляхом надання до суду: правильного поштового індексу позивача; попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи; належних доказів відправлення позовної заяви з додатками на адресу відповідача листом з описом вкладення (із зазначенням номеру поштового відправлення на описі вкладення).

18.08.2021р. до суду надійшла заява позивача (вх. №21983/21), якою усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою від 25.08.2021 прийнято позовну заяву (вх.№2441/21 від 06.08.2021р.) до розгляду, відкрито провадження у справі №916/2354/21, яку постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 20.09.2021, запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив, надіславши його позивачу одночасно з наданням відзиву до суду.

20.09.2021 до суду надійшла заява представника позивача (вх. №24767/21) про проведення підготовчого судового засідання без участі позивача.

20.09.2021 відповідач надав до суду письмові пояснення щодо позову.

Протокольною ухвалою від 20.09.2021 відкладено підготовче судове засідання на 25.10.2021.

Протокольною ухвалою від 25.10.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.11.2021.

29.11.2021 представником відповідача подано до суду клопотання (вх. №31975/21) про приєднання до матеріалів справи доказів, направлених на з'ясування вжитих відповідачем заходів щодо проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів з території міста Южне.

На стадії розгляду справи по суті судове засідання відкладалося на 29.11.2021 та 06.12.2021

06.12.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Стислий виклад позицій та доводів сторін.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, Південне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України вказало, що дана позовна заява про зобов'язання виконати рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.05.2020 № 65/6-р/к у справі №01-01/2020 (далі - Рішення № 65/6-р/к), яким визнана бездіяльність виконавчого комітету Южненської міської ради Одеської області у вигляді непроведения конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Южне Одеської області, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статті 50 та частиною 1 статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які призводять до недопущення конкуренції на ринку надання послуг у сфері поводження з побутовими відходами. Зобов'язано Виконавчий комітет у тримісячний строк з дня одержання рішення, припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у пункті 1 цього рішення.

Як вказав позивач, Рішення № 65/6-р/к було надіслано на адресу Виконавчого комітету супровідним листом від 20.05.2020 за вих. № 65-02/992, та отримано уповноваженою особою, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (трек - номер: 65012 27568598), а також докладна інформація про прийняте рішення розміщена на офіційному веб-сайті Відділення www.amcu.gov.ua.

Крім того, позивач звернув увагу, що відповідачем оскаржувалося Рішення № 65/6-р/к. Станом на момент подання до суду даної позовної заяви, за результатами оскарження Виконавчим комітетом Рішення № 65/6-р/к Верховним Судом у Постанові від 27.07.2021 у справі № 916/2127/20 ухвалено остаточне рішення щодо правомірності висновків Відділення.

Таким чином, позивач зазначив, що Рішення № 65/6-р/к є чинним та відповідно до статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» та статті 22 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» є обов'язковим до виконання.

Відповідач у письмових поясненнях вказав, що вважає позовні вимоги безпідставними та зазначив, що станом на даний час, виконавчим органом Южненської міської ради, а саме Управлінням архітектури та містобудування Южненської міської ради Одеського району Одеської області, розробляється технічне завдання на проведення конкурсу по визначенню виконавця послуг з вивезення побутових відходів з території м. Южне Одеського району Одеської області.

Відповідач вважає, що наразі проводяться всі необхідні заходи щодо підготовки та винесення на найближче засідання виконавчого комітету Южненської міської ради проекту рішення про проведення конкурсу з визначення послуг з вивезення побутових відходів з території міста Южне, й посилається на листом № 336/21-01-15 від 15.09.2021 р. Управління архітектури та містобудування Южненської міської ради Одеського району Одеської області.

Виконавчий комітет Южненської міської ради вважає, що звернення Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Господарського суду Одеської області з даним позовом є безпідставним, оскільки виконавчі органи Южненської міської ради вживають всі необхідні заходи щодо виконання рішенням № 65/6-р/к від 19.05.2020 року «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції», прийнятим адміністративною колегією Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, а також рішення суду по справі №916/2127/20.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

На виконання звернення Управління Служби безпеки України в Одеській області від 10.02.2017 № 65/3/2-729 стосовно правомірності дій органів місцевого самоврядування м. Южне Одеської області при організації надання послуг з вивезення твердих побутових відходів, Відділенням АМКУ були направлені вимоги про надання відповідної інформації та встановлено, що Виконавчий комітет має бути організатором конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів у територіальних межах м. Южне Одеської області.

Виконавця послуги із збирання та вивезення твердих побутових відходів визначено ЮМКП «Южтранс» за рішенням Южненського міськвиконкому від 10.12.2009 № 2021 без проведення конкурсу.

Відділення АМКУ листом від 31.03.2017 № 01-05/703 надало Южненському міськвиконкому обов'язкові до розгляду рекомендації адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення від 30.03.2017 № 35-рк/к впродовж двох місяців з дня отримання рекомендацій здійснити заходи щодо усунення ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції шляхом проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів у територіальних межах м. Южне Одеської області.

Листами Виконавчий комітет Южненської міської ради Одеської області неодноразово повідомляв Відділення, що найближчим часом буде проведено конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Южне Одеської області.

Розпорядженням адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.01.2020 №65/01-рп/к розпочато розгляд справи № 01-01/2020 за ознаками вчинення виконавчим комітетом Южненської міської ради Одеської області порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які можуть призвести до недопущення конкуренції на ринку надання послуг у сфері поводження з побутовими відходами.

За інформацією, що міститься у справі № 01-01/20, встановлено, що у разі проведення конкурсу Южненським міськвиконкомом приймали б участь у конкурсі на надання послуг у даній сфері, зокрема, КП «Одескомунтранс», КП «Визирське джерело» та ТОВ «Еко-Ренесанс».

Листом № 65-02/623 від 19.03.2020 Відділенням направлено попередні висновки адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.03.2020 № 65/5-пв/к у справі № 01-01/2020.

Листом від 03.04.2020 № 236/19-20 Виконавчий комітет Южненської міської ради Одеської області повідомив, що попередні висновки адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийняті до уваги та найближчим часом буде проведено конкурс з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Южне Одеської області.

19.05.2020 адміністративна колегія Одеського обласного територіального відділення АМКУ постановила рішення № 65/6-р/к по справі № 01-01/20 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції».

Згідно з резолютивною частиною рішення № 65/6-р/к вирішено:

1) Визнати бездіяльність виконавчого комітету Южненської міської ради Одеської області у вигляді не проведення конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення твердих побутових відходів на території м. Южне Одеської області, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 3 статті 50 та частиною першої статті 15 Закону України “Про захист економічної конкуренції” у вигляді антиконкурентних дій органів місцевого самоврядування, які призводять до недопущення конкуренції на ринку надання послуг у сфері поводження з побутовими відходами.

2) Зобов'язати виконавчий комітет Южненської міської ради Одеської області у тримісячний строк з дня одержання рішення, припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене у пункті 1 цього рішення.

Рішення № 65/6-р/к надіслано Відділенням на адресу Виконавчого комітету супровідним листом від 20.05.2020 за вих. № 65-02/992 та отримано уповноваженою особою, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (трек - номер: 65012 27568598).

Згідно з частиною першою статті 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення може бути оскаржено до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання.

22.07.2020 Виконавчий комітет звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом про визнання недійсним рішення № 65/6-р/к від 19.05.2020.

Рішенням Господарського суду Одеської області від 20.11.2021 по справі № 916/2127/20, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 27.04.2021, відмовлено у задоволенні позову Виконавчого комітету Южненської міської ради до Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання протиправним та скасування рішення Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.05.2020 №65/6-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" у справі №01-01/2020.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.07.2021 рішення Господарського суду Одеської області від 20.11.2020 та постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 27.04.2021 по справі №916/2127/20 залишено без змін.

Спосіб захисту порушеного права обумовлюється нормою матеріального права, яка регулює ті чи інші правовідносини між сторонами спору. Тому позивач, формулюючи позовні вимоги, повинен виходити з тих наданих йому законом прав, які були об'єктивно порушені відповідачем, а позов повинен бути направлений на припинення цих правопорушень та на відновлення порушеного права. Таким чином, право вибору способу захисту порушеного права належить позивачу, а суд наділений компетенцією перевірити відповідність обраного способу захисту змісту порушеного права. При цьому обраний спосіб захисту не лише повинен бути встановлений договором або законом, але й бути ефективним засобом захисту, таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.

Ступінь доступу до внутрішніх засобів правового захисту повинен бути достатнім, щоб забезпечити особі "право на суд" з урахуванням принципу верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб право на доступ до суду було ефективним, особа повинна мати чітко визначену та дієву можливість оскаржити подію, яка, на її думку, порушує її права та охоронювані законом інтереси.

Ґрунтовно дослідивши обставини справи, аналізуючи обґрунтованість заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних приписів та норм законодавства.

Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, в тому числі: правові засади і гарантії підприємництва; правила конкуренції та норми антимонопольного регулювання; організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики.

Частиною 1 статті 3 Закону України ''Про захист економічної конкуренції” встановлено, що законодавство про захист економічної конкуренції ґрунтується на нормах, установлених Конституцією України, і складається із цього Закону, законів України “Про Антимонопольний комітет України”, “Про захист від недобросовісної конкуренції”, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі статтею 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України.

Статтею 1 Закону України “Про Антимонопольний комітет України” встановлено, що Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. При цьому особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливому порядку призначення та звільнення Голови Антимонопольного комітету України, його заступників, державних уповноважених Антимонопольного комітету України, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України, наданні соціальних гарантій, охороні особистих і майнових прав працівників Антимонопольного комітету України на рівні з працівниками правоохоронних органів, в умовах оплати праці.

Відповідно до статті 3 Закону України “Про Антимонопольний комітет України" до основних завдань Антимонопольного комітету України відноситься участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Приписами статті 4 Закону України “Про Антимонопольний комітет України'' визначено, що Антимонопольний комітет України будує свою діяльність на принципах: законності; гласності; захисту конкуренції на засадах рівності фізичних та юридичних осіб перед законом та пріоритету прав споживачів.

Частиною 1 статті 7 Закону України “Про Антимонопольний комітет України” визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, в тому числі, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом тощо.

Згідно пунктів 1 та 2 частини п'ятої статті 14 Закону України “Про Антимонопольний комітет України” адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України має такі повноваження: розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про надання дозволу, надання попередніх висновків стосовно узгоджених дій, проводити розслідування або дослідження за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення, надавати попередні висновки стосовно узгоджених дій.

Частина перша статті 19 Закону України “Про Антимонопольний комітет України” встановлює, що під час розгляду заяв і справ про узгоджені дії, концентрацію, про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, в тому числі під час проведення розслідування, дослідження, прийняття розпоряджень, рішень за заявами і справами, здійснення інших повноважень у сфері контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, контролю за узгодженими діями, концентрацією органи та посадові особи Антимонопольного комітету України та його територіальних відділень керуються лише законодавством про захист економічної конкуренції і є незалежними від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та суб'єктів господарювання, а також політичних партій та інших об'єднань громадян чи їх органів.

Згідно з приписами статті 4 Закону України “Про захист економічної конкуренції” державна політика у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму в господарській діяльності, здійснення заходів щодо демонополізації економіки, фінансової, матеріально-технічної, інформаційної, консультативної та іншої підтримки суб'єктів господарювання, які сприяють розвитку конкуренції, здійснюється органами державної влади, органами місцевого самоврядування та органами адміністративно-господарського управління та контролю. Суб'єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію. Державний контроль за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції, захист інтересів суб'єктів господарювання та споживачів від його порушень здійснюються органами Антимонопольного комітету України. Органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов'язані сприяти Антимонопольному комітету України у здійсненні його повноважень у сфері підтримки й захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму та контролю за додержанням законодавства про захист економічної конкуренції.

Відповідно до приписів частини першої та третьої статті 15 Закону України “Про захист економічної конкуренції” антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю є прийняття будь-яких актів (рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо), надання письмових чи усних вказівок, укладення угод або будь-які інші дії чи бездіяльність органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи), які призвели або можуть призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.

Вчинення антиконкурентних дій органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про захист економічної конкуренції" порушення законодавства про захист економічної конкуренції тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 48 Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладення штрафу.

Згідно частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами (частина 1 статті 74 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).

Відповідно до положень частини 2 статті 25 ГК України органам державної влади і органам місцевого самоврядування, що регулюють відносини у сфері господарювання, забороняється приймати акти або вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб'єктів господарювання тієї чи іншої форми власності, або ставлять у нерівне становище окремі категорії суб'єктів господарювання чи іншим способом порушують правила конкуренції. У разі порушення цієї вимоги органи державної влади, до повноважень яких належить контроль та нагляд за додержанням антимонопольно-конкурентного законодавства, а також суб'єкти господарювання можуть оспорювати такі акти в установленому законом порядку.

Згідно статті 2 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” одним із принципів державної політики у сфері житлово-комунальних послуг є, зокрема, створення та підтримання конкурентного середовища при виробленні та наданні житлово-комунальних послуг, забезпечення контролю у сфері діяльності природних монополій.

Відповідно до статті 5 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, поводження з побутовими відходами.

Статтею 21 Закону України “Про відходи” визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами відноситься виконання вимог законодавства про відходи, організація збирання та видалення побутових відходів.

Згідно положень частини третьої та частини десятої статті 35-1 Закону України “Про відходи” збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом, місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами, а орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 631, що прийнята на виконання приписів статті 28 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” затверджений Порядок проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг.

Порядок проведення конкурсу з надання послуг з вивезення побутових відходів та правила надання послуг з поводження з побутовими відходами, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 року №1173, в пункті 3 яких чітко зазначено, що послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб'єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів.

Аналіз вищевказаних норм вказує на те, що законодавством України не передбачено визначення органом місцевого самоврядування виконавців послуг або уповноважених юридичних осіб для збирання, зберігання, оброблення, перевезення та інших дій з поводження з відходами, окрім як за результатами проведення відповідного конкурсу.

Не проведення, всупереч вимогам чинного законодавства, конкурсу з надання послуг із вивезення ТПВ обмежує право певних осіб, які мали (мають) намір взяти участь у такому конкурсі, змагатися за право здійснення відповідної господарської діяльності на ринку надання послуг із вивезення ТПВ.

Відповідно до статті 4 Закону України “Про захист економічної конкуренції”, органи місцевого самоврядування зобов'язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.

Таким чином, непроведення Виконавчим комітетом Южненської міської ради з 2017 року і по теперішній час конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів призводить до обмеження конкуренції на ринку послуг з вивезення побутових відходів на підпорядкованій території.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Рішення № 65/6-р/к відображає позицію державного органу зі спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності. Отже, у даному спорі не мають значення мотиви та причини невиконання відповідачем чинного Рішення, оскільки такі причини ніяким чином можуть вплинути на сам факт чинності Рішення Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України та обов'язковість його виконання.

Законодавством України, у тому числі статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", яка має назву "Рішення у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", та іншими нормами (актами) законодавства не передбачено повноважень АМК зобов'язувати, тобто надавати вказівки (зобов'язання) щодо способів усунення допущених порушень. Резолютивна частина рішення органу АМК, лише у необхідних випадках має містити вказівку на дії, які відповідач повинен виконати або від яких утриматися для припинення порушення та усунення його наслідків, а також строк виконання рішення. За висновком суду, суб'єкт господарювання, якого зобов'язали припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, має самостійно визначитися із шляхом (способами) такого припинення відповідно до закону (аналогічний висновок викладено у Постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 29.07.2021 по справі №916/2799/20).

У матеріалах справи відсутні докази виконання рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.05.2020 № 65/6-р/к у справі №01-01/2020, у зв'язку з чим, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

З пояснень відповідача стало відомо, що Управлінням архітектури та містобудування Южненської міської ради Одеського району Одеської області на даний час розробляється технічне завдання на проведення конкурсу по визначенню виконавця послуг з вивезення побутових відходів з території міста Южне Одеського району Одеської області.

Однак, з наданих відповідачем документів (Т. 1, а.с. 92-107) суд не вбачає здійснення Виконавчим комітетом заходів, направлених на належне виконання п. 2 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.05.2020 № 65/6-р/к у справі №01-01/2020.

Крім того, суд враховує, що відповідно до вищевказаних документів Управління архітектури та містобудування Южненської міської ради Одеського району Одеської області розпочало листування з 09.08.2021 р., в той час як позивач звернувся до суду з даним позовом 06.08.2021 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати у розмірі 2270,00 грн суд покладає на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76, 77, 86, 91, 129, 232, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (65107, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83; код ЄДРПОУ 20992104) до Виконавчого комітету Южненської міської ради Одеського району Одеської області (65481, Одеська обл., місто Южне, проспект Григорівського Десанту, будинок 18; код ЄДРПОУ 04527336) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Зобов'язати Виконавчий комітет Южненської міської ради Одеського району Одеської області (65481, Одеська обл., місто Южне, проспект Григорівського Десанту, будинок 18; код ЄДРПОУ 04527336) виконати пункт 2 резолютивної частини рішення адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.05.2020 № 65/6-р/к у справі №01-01/2020, припинивши порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 1 резолютивної частини цього рішення.

3. Стягнути з Виконавчого комітету Южненської міської ради Одеського району Одеської області (65481, Одеська обл., місто Южне, проспект Григорівського Десанту, будинок 18; код ЄДРПОУ 04527336) на користь Південного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (65107, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83; код ЄДРПОУ 20992104; розрахунковий рахунок: UA438201720343180001000008516, банк - Державна казначейська служба України, МФО 820172) 2270,00 грн витрат зі сплати судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Вступну та резолютивну частини рішення оголошено 06 грудня 2021 р. Повний текст рішення складено та підписано 16 грудня 2021 р.

Суддя Р.В. Волков