Кіровоградської області
вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
02 грудня 2021 рокуСправа № 912/2700/21
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б., за участі секретаря судового засідання Ліподат Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали справи №912/2700/21
за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця", 03680, м. Київ, вул. Тверська, 5 а в особі Регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця", 65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19
до відповідача Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області, 27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Воровського, 60
про стягнення 236 303,71 грн
за участю представників:
від позивача - Пашко С.Г., довіреність № 1284 від 12.10.21;
від відповідача - Мельник Т.Я., начальник управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області;
від відповідача - Осадча М.О., наказ № 75-к від 23.04.21.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Акціонерного товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" до Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області про стягнення 236 303,71 грн збитків за пільгове перевезення пасажирів за 2020 рік, з покладанням на відповідача судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів, не виконує свої зобов'язання щодо компенсації пільгового проїзду громадян за 2020 рік та не проведенням розрахунків за пільгові перевезення окремих категорій громадян.
Ухвалою від 20.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №912/2700/21 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 12.10.2021 на 11:30 год., встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.
06.10.2021 на адресу суду від Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнає та просить відмовити в його задоволенні.
Відповідач зазначає, що оскільки правовідносини між сторонами врегульовані нормами бюджетного законодавства, спір у цій справі не відноситься до юрисдикції господарського суду, а має вирішуватися в порядку адміністративного судочинства, як такий, що виник з приводу виконання адміністративного договору (п. 4 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України).
Позивачем не надано доказів в підтвердження достовірності зазначених сум і факту, що дані суми не були включені до облікових форм, які надсилалися іншим управлінням соціального захисту населення та стягуються в судовому порядку.
В реєстрах виданих безкоштовних квитків, наданих позивачем Управлінню, є пільговики, які не зареєстровані на території Новоукраїнського району та не перебувають на обліку в ЄДАРП управління.
Таким чином, позивач, знаючи що компенсаційні виплати на пільговий проїзд окремих категорій належать до видатків, які можуть здійснюватись з усіх місцевих бюджетів, не вживаючи заходів щодо отримання такої компенсації з бюджетів об'єднаних територіальних громад, мешканці яких користувалися цими послугами, або ж не досягши згоди у вирішенні цього питання, абсолютно безпідставно вимагає стягнути з Управління, як розпорядника коштів районного бюджету, не властиві йому видатки.
Ухвалою від 12.10.2021 закрито підготовче провадження у справі №912/2700/21. Справу №912/2700/21 призначено до судового розгляду по суті на 28.10.2021 о 12:30 год.
Проте, судове засідання, призначене на 28.10.2021, не відбулось у зв'язку з тим, що суддя Поліщук Г.Б., в провадженні якої перебуває дана справа з 25.10.2021 по 12.11.2021 включно була тимчасово непрацездатна.
Ухвалою від 15.11.2021 призначено судове засідання на 02.12.2021 на 11:30 год.
В судовому засіданні 02.12.2021 приймали участь представники позивача та відповідача.
В судовому засіданні 28.10.2021 господарським судом досліджено докази у справі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування у справі.
Пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом передбачено низкою законодавчих актів України, зокрема, Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні".
Відповідно до частини шостої статті 9 Закону України "Про залізничний транспорт" (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.
Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2009 року №1359 "Про затвердження порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян" (надалі - Порядок №1359).
Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира (пункт 7 Порядку № 1359).
Згідно з пунктами 9, 10 Порядку №1359, на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом.
Залізниці не пізніше ніж 15 числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми.
Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п'ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці (пункт 11 Порядку №1359).
Системний аналіз наведених правових положень свідчить про те, що із виконанням позивачем обов'язку перевезення усіх пільгових категорій громадян кореспондується обов'язок відповідача компенсувати витрати, понесені у зв'язку з таким перевезенням.
В свою чергу, чинне законодавство України не передбачає обов'язковості укладення договору про відшкодування витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян, оскільки зобов'язання сторін у даній справі виникають безпосередньо із закону і не залежать від їх бажання.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки.
Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" передбачено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до п. 6 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 року №252 (далі - Порядок №252) суб'єкти господарювання, які займаються перевезенням та обслуговуванням пасажирів, повинні забезпечити надання пільг особам, які мають на це право згідно з законодавством України.
Норми вказаних нормативно-правових актів, зокрема, закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовному обов'язку залізничного перевізника надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.
Обслуговуючи категорію громадян України, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом, залізниця не має права відмовити їм з підстав відсутності належного фінансування для подальшого відшкодування залізницям витрат на перевезення визначених категорій громадян.
В той же час, 10.10.2016 між Одеською залізницею (Перевізник) та Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації (Замовник) був укладений Договір про відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій населення в приміському залізничному приміському пасажирському сполученні осіб, які мають таке право згідно із законодавством України за рахунок коштів районного бюджету (далі - Договір, а.с. 53 - 54).
Відповідно до п. 1.1. Договору предметом цього договору є взаємовідносини Перевізника та Замовника по відшкодуванню витрат за перевезення в залізничному приміському пасажирському сполученні осіб, які мають таке право згідно із законодавством України, згідно з переліком, що є невід'ємним додатком №1 до цього Договору.
Згідно з умовами Договору Перевізник здійснює перевезення пільгових категорій пасажирів відповідно до вимог чинного законодавства щодо пасажирських перевезень, а Замовник здійснює відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій населення, відповідно до обсягів асигнувань, передбачених в районному бюджеті (п. 1.2. Договору).
Сума цього Договору складає 900 000,00 грн (п. 1.3. Договору).
Відповідно до п. 6.1 Договору, цей договір набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2020 року або до моменту врегулювання на державному рівні питання фінансування відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій населення за рахунок державного бюджету України в межах цього терміну, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами взятих на себе зобов'язань.
Договір підписаний сторонами та скріплений печатками.
Додатковою угодою №8 від 02.01.2020 до Договору сторони дійшли згоди внести зміни до п. 1.3. розділу Договору "Предмет та умови Договору" виклавши їх у наступній редакції: "Сума цього Договору в 2020 році складає 16 585,81 грн. (а.с. 55)
Звертаючись до суду із цим позовом, позивач посилається на те, що відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів, не виконав свої зобов'язання щодо компенсації пільгового проїзду та не провів розрахунки за пільгові перевезення окремих категорій громадян за 2020 рік (з січня 2020 року по грудень 2020 року).
Предметом доказування у даній справі є невиконання відповідачем умов діючого законодавства, що стало причиною понесення збитків позивачем.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до облікових форм, поданих відповідно до Порядку № 1359, сума за фактичну кількість перевезених пільговиків за період січень-грудень 2020 року склала 236 303,71 грн, що підтверджується відповідними обліковими формами (а.с. 12-21):
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з державного та місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області за січень 2020 року, на загальну суму 33 252,50 грн (з яких було профінансовано 1 414,19 грн), залишок заборгованості становить 31 838,31;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за січень 2020 року, на загальну суму 2 674,54 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 2 674,54;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з державного та місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області за лютий 2020 року, на загальну суму 34 084,75 грн (з яких було профінансовано 486,30 грн), залишок заборгованості становить 33 598,45 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за лютий 2020 року, на загальну суму 4 045,54 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 4 045,54 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з державного та місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області за березень 2020 року, на загальну суму 19 972,66 грн (з яких було профінансовано 882,51 грн), залишок заборгованості становить 19 090,15 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за березень 2020 року, на загальну суму 625,98 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 625,98 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за червень 2020 року, на загальну суму 23 230,05 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 23 230,05;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області за червень 2020 року, на загальну суму - 179,75 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить -179,75 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за липень 2020 року, на загальну суму 22 604,21 грн (з яких було профінансовано 499,32 грн), залишок заборгованості становить 22 104,89 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області за липень 2020 року, на загальну суму 738,83 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 738,83 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за серпень 2020 року, на загальну суму 23 960,12 грн (з яких було профінансовано 798,19 грн), залишок заборгованості становить 23 161,93 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області за серпень 2020 року, на загальну суму 484,37 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 484,37 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за вересень 2020 року, на загальну суму 20 192,57 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 20 192,57 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області за вересень 2020 року, на загальну суму 508,07 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 508,07 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за жовтень 2020 року, на загальну суму 17 486,42 грн (з яких було профінансовано 820,57 грн), залишок заборгованості становить 16 665,85 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області за жовтень 2020 року, на загальну суму 2 364,00 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 2 364,00 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за листопад 2020 року, на загальну суму 16 173,24 грн (з яких було профінансовано 570,63 грн), залишок заборгованості становить 15 602,61 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області за листопад 2020 року, на загальну суму 2 941,36 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 2 941,36 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного та місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області у внутрішньодержавному та міждержавному сполученні за грудень 2020 року, на загальну суму 16 723,23 грн (з яких було профінансовано 795,41 грн), залишок заборгованості становить 15 927,82 грн;
- облікова форма про недоотриманні кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовується з місцевого бюджету Новоукраїнського району Кіровоградської області за грудень 2020 року, на загальну суму 920,14 грн (з яких було профінансовано 0,00 грн), залишок заборгованості становить 920,14 грн.
Розмір невідшкодованої вартості проїзду разом 236 303,71 грн.
Відповідно до п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, установлено, що Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад забезпечують відповідно до законодавства України надання пільг окремим категоріям громадян шляхом запровадження соціальних карток та проведення видатків відповідно до цього Кодексу виключно із застосуванням Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Згідно п. 1 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.01.2003 № 117, Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (далі - пільговики), отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей. Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Господарський суд вважає за необхідне зазначити, що Бюджетний кодекс України, Закон України "Про залізничний транспорт", Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян покладають на відповідача обов'язок компенсувати підтверджені обліковими формами недоотримані позивачем кошти за перевезення пільгової категорії населення в повному обсязі, незалежно від місця проживання (навчання) такого пасажира.
Як вбачається з відзиву на позов, відповідач повідомляє, що повинно приймати для відшкодування суми компенсації за пільговиків, які перебувають на обліку в ЄДАРП в Новоукраїнському районі.
При цьому, згідно п. 7 Порядку № 1359 сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира.
Поданні позивачем облікові форми відповідають Порядку № 1359, а тому такі облікові форми повинні бути прийняті відповідачем та оплачені.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 Цивільного кодексу України).
Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст. 526 Цивільного кодексу України).
У відносинах щодо розрахунку із Залізницею за пільгове перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, головні розпорядники державних коштів на фінансування соціальних програм виступають не як суб'єкти владних повноважень, а як боржники у зобов'язальних господарських правовідносинах (Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.03.2020 у справі № 904/94/19).
Перевезення пасажирів на пільгових умовах АТ "Українська залізниця" виконано не за власною ініціативою, а на виконання імперативних законодавчих вказівок щодо цього. Як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач, у силу закону має відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені позивачем витрати.
Господарський суд також зазначає, що положеннями ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України та ст. 617 Цивільного кодексу України прямо передбачено, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання.
Нормами діючого законодавства не передбачена залежність відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Закон України "Про залізничний транспорт" та "Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України" (затверджені наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 27.12.2006 № 1196) не передбачають жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.
Крім того, відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Суду як джерело права.
Згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, а саме, у справі "Кечко проти України", ЄСПЛ зауважив, що держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок з державного бюджету, однак свідома відмова в цих виплатах не допускається, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення Суду). У пункті 26 вказаного рішення зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Так, Європейський суд з прав людини у рішеннях у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" (від 18.10.2005) та у справі "Бакалов проти України" (від 30.11.2004) вказав, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є виправданням бездіяльності.
При цьому, згідно ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України зобов'язання щодо виплати субсидій, допомог, пільг по оплаті за надані послуги та компенсації громадянам з бюджету, на що згідно із Законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державної казначейської служби України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
З огляду на викладене, враховуючи той факт, що відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів, не провів розрахунків за пільгові перевезення окремих категорій громадян в повному обсязі, відповідно до вимог чинного законодавства - він зобов'язаний відшкодувати понесені позивачем витрати на перевезення пільговиків за 2020 рік.
Щодо твердження відповідача, що даний спір повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно з частиною третьою статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства; і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори, пов'язані з вимогами про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктом публічно-правових відносин, - за умови, що такі вимоги не об'єднуються з вимогою вирішити публічно-правовий спір і за своїм суб'єктним складом підпадають під дію статті 4 ГПК України.
У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами Кодексу адміністративної юрисдикції України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено у статті 3 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Таким чином, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
Враховуючи, що у відносинах щодо розрахунку з позивачем за надані ним особам, які згідно з чинним законодавством мають право на соціальні пільги, у період з січня 2020 року по грудень 2020 року, Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації виступає не як суб'єкт владних повноважень, а як боржник у зобов'язальних цивільних правовідносинах, тому даний спір підлягає вирішенню в господарських судах.
Враховуючи наведене вище, позовні вимоги про стягнення 236 303,71 грн підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням обставин даної справи, суд покладає судові витрати на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області (27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Воровського, 60, код ЄДРПОУ 03197799) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Тверська, буд. 5а; код ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії "Одеська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, буд. 19; код ЄДРПОУ 40081200) 236 303,71 грн збитків за пільгове перевезення пасажирів за 2020 рік, а також судовий збір у розмірі 3 544,56 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Примірники рішення надіслати Акціонерному товариству "Українська залізниця" (на електронну адресу: uz@uz.gov.ua); Регіональній філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" (на електронну адресу: postbox@odz.gov.ua); Виробничому підрозділу "Знам'янська дирекція залізничних перевезень" Філії "Одеська залізниця" АТ "Українська залізниця" (27400, Кіровоградська область, м. Знам'янка, вул. Грушевського, 10); Управлінню соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області (27100, Кіровоградська область, м. Новоукраїнка, вул. Воровського, 60).
Повне рішення складено 13.12.2021.
Суддя Г.Б. Поліщук