09 червня 2010 року 17:11 Справа № 2а-2067/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Шербині Л.М., за участю представника позивача Свідерського К.Е., представників відповідача Ісаєвої Н.В., Паська І.О. розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Державного комунального підприємства «Бердянський міськводоканал»
до Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області
про скасування вимоги від 31.03.2010 р. № 08-06-14-14/2033
Державне комунальне підприємство «Бердянський міськводоканал» звернулось до суду з адміністративним позовом до Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області про скасування вимоги від 31.03.2010 №08-06-14-14/2033, в якому зазначили, що відповідачем була проведена ревізія окремих питань фінансово - господарської діяльності позивача за період з 01.01.2007 по 31.12.2009. За результатами вищевказаної ревізії було складено акт № 060/0003 від 10.03.2010, яким встановлено факт безпідставного отримання та використання позивачем у вересні 2009 року коштів субвенцій на різницю в тарифах для погашення заборгованості за спожиту воду, яка відповідно до ч.З ст.4 Закону України «Про обіг векселів в Україні» №2374-111 від 05.04.2001, була припинена передачею ТОВ «Чиста Вода - Бердянськ» векселів, чим не дотримано положення постанови Кабінету Міністрів України «Питання реалізації статті 53 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» №193 від 05.03.2009.
Так на підставі вищевказаного акту ревізії, відповідачем винесено вимогу «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни цін» №08-06-14-14/2033 від 31.03.2010, якою позивача зобов'язано усунути виявлені порушення та повернути до державного бюджету кошти у сумі 3 542 264 грн. 38 коп.. Позивач вважає, що вимога №08-06-14-14/2033 від 31.03.2010 винесена Контрольно-ревізійним управлінням в Запорізькій області не відповідає нормам діючого законодавства та просить суд її скасувати.
Представник позивача в судовому засідання свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд скасував вимогу Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області №08-06-14-14/2033 від 31.03.2010 «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни цін».
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив про що надав суду свої письмові заперечення в яких зазначено, що відповідно до п. 1.3.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2010 року, апаратом КРУ в Запорізькій області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ДКП «Бердянський Міськводоканал» за період з 01.01.2007 по 31.12.2009.
Ревізію проведено з 01.02.2010 по 10.03.2010 у відповідності до питань програми ревізії та робочого плану з відома директора та головного бухгалтера ДКП
«Бердянський Міськводоканал», за результатами якої складено Акт ревізії від 10.03.2010 №060/0003, що був підписаний посадовими особами позивача 16.03.2010 без заперечень.
На підставі вказаного акту було винесено вимогу №08-06-14-14/2033 від 31.03.2010 «Про обов'язкові вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни цін» якою позивача зобов'язано усунути виявлені порушення та повернути до державного бюджету кошти у сумі 3 542 264 грн. 38 коп.. На підставі наведеного просить суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
З 01.02.2010 по 10.03.2010 Контрольно-ревізійним управлінням в Запорізькій області було проведено ревізію Державного комунального підприємства «Бердянський міськводоканал» за період роботи з 01.01.2007 по 31.12.2009 з окремих питань фінансово-господарської діяльності підприємства.
В ході ревізії було встановлено, що станом на 01.01.2007 Державне комунальне підприємство «Бердянський Міськводоканал» мало заборгованість перед Комунальним підприємством «Облводоканал» Запорізької обласної ради за надані послуги з водопостачання в сумі 4 074 954 грн. 11 коп..
На виконання рішень сесії Бердянської міської ради № 11 від 28.02.2007, № 37 від 05.04.2007, № 21 від 27.09.2007 та № 35 від 27.12.2007, між Виконавчим комітетом Бердянської міської ради та ТОВ «Чиста Вода - Бердянськ» був укладений Концесійний договір № 1 від 11.12.2008 про надання в управління майна цілісного майнового комплексу ДКП «Бердянський Міськводоканал» строком на 30 років з метою задоволення громадських потреб у сфері безперебійного, цілодобового водопостачання, водовідведення та очищення стічних вод за умови сплати концесійних платежів та виконання інших умов зазначеного Договору.
Відповідно до пп. «к» п. 2.2.2 вищевказаного договору, концесіонер (ТОВ «Чиста Вода - Бердянськ») зобов'язаний погасити кредиторську заборгованість ДКП «Бердянський Міськводоканал» перед КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради.
16.02.2009 з метою виконання вищевказаного підпункту, ДКП «Бердянський Міськводоканал», ТОВ «Чиста Вода - Бердянськ» та КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради був укладений договір про переведення боргу.
Згідно з п. 1.1 цього договору, ДКП «Бердянський Міськводоканал» переводить на ТОВ «Чиста Вода - Бердянськ» борг в сумі 5 662 264 грн. 38 коп., який виник у ДКП «Бердянський Міськводоканал» перед КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради за послуги з водопостачання, які були надані протягом 2007 - 2009 років.
Пунктом 2.1 цього договору передбачено, що ТОВ «Чиста Вода - Бердянськ» виконує зобов'язання ДКП «Бердянський Міськводоканал» перед КП «Облводоканал» по сплаті заборгованості за послуги водопостачання шляхом застосування розрахунків простими векселями, які видає ТОВ «Чиста Вода - Бердянськ». В рахунок забезпечення платежів по векселям, з ДКП «Бердянський Міськводоканал» укладається договір поручительства.
Так 16.02.2009 між ДКП «Бердянський Міськводоканал», ТОВ «Чиста Вода -Бердянськ» та КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради був укладений договір поручительства, відповідно до умов якого, позивач зобов'язується відповідати перед КП «Облводоканал» за виконання ТОВ «Чиста Вода - Бердянськ» своїх зобов'язань по сплаті простих векселів на загальну суму 5 662 264 грн. 38 коп. в строк, встановлений в простих векселях згідно з чинним законодавством. Однак, в бухгалтерському обліку ДКП «Бердянський Міськводоканал» зобов'язання по зазначеному договору не відображені.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про обіг векселів в Україні» від 05.04.2001 № 2374 - III, видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового
боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги.
Умова щодо проведення розрахунків із застосуванням векселів обов'язково відображається у відповідному договорі, який укладається в письмовій формі. У разі видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов'язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов'язання щодо платежу за векселем.
Так відповідно до вищевказаної норми, розрахунки по договору про переведення боргу від 16.02.2009 проведені у повному обсязі.
17.07.2009 між КП «Облводоканал», ДКП «Бердянський Міськводоканал» та ТОВ «Чиста Вода - Бердянськ» було укладено додаткову угоду до Договору про переведення боргу від 16.02.2009. відповідно до умов якої, сума боргу ТОВ «Чиста Вода - Бердянськ» перед КП «Облводоканал» зменшена 3 542 264 грн. 38 коп., так відповідно борг позивача перед кредитором - КП «Облводоканал» збільшується на 3 542 264 грн. 38 коп..
Відповідно до матеріалів зустрічної звірки КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради встановлено, що в бухгалтерському обліку господарська операція по укладеній додатковій угоді від 17.07.2009 до договору переведення боргу від 16.02.2009 відображена у липні 2009 року шляхом зменшення заборгованості по оплаті векселів ТОВ «Чиста Вода-Бердянськ» на суму у розмірі 3 722 264 грн. 35 коп. та збільшення дебіторської заборгованості ДКП «Бердянський Міськводоканал» за відпущену холодну воду - 3 542 264 грн. 38 коп. і зменшення дебіторської заборгованості ТОВ «Чиста Вода-Бердянськ» - 3 542 264 грн. 38 коп.
Крім того, зустрічною перевіркою встановлено також, що зменшення в бухгалтерському обліку заборгованості ТОВ «Чиста Вода-Бердянськ» по виданим векселям у липні 2009 року проведено без наявності первинних документів, а саме - актів приймання-передачі векселів, які підписані значно пізніше: акт приймання-передачі векселів від 24.10.2009 - на передачу 73 векселів загальною вартістю 2 492 264 грн. 35 коп.; акт приймання-передачі векселів від 29.01.2010 - на передачу 27 векселів загальною вартістю 1 050 000 грн.
Статтею 53 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» передбачено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 Порядку перерахування у 2009 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2010 № 193 (далі - Порядок №193), субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах (далі - розрахунки) перераховується на умовах, визначених цим Порядком, на суму заборгованості з різниці в тарифах, що утворилася у період з 1 січня 1998 року по 1 жовтня 2009 року з урахуванням проведених у 2006 і 2008 роках розрахунків і не погашена на дату складення довідки про розмір кредиторської заборгованості місцевих бюджетів та/або дебіторської заборгованості учасників розрахунків, у межах щомісячних лімітів, установлених
Мінфіном для Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій згідно із затвердженим розподілом видатків Державного бюджету України на 2009 рік.
Так пунктом 3 Порядку №193 передбачено, що підставою для проведення розрахунків є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається між учасниками розрахунків на підставі документа, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості.
На виконання вимог вказаних нормативно-правових актів та на підставі Договору № 193-Е/29 від 29.07.2009 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 193, ДКП «Бердянський Міськводоканал» отримано кошти субвенції з державного бюджету на загальну суму 5 947 000 грн., які відповідно до п. 2.7 умов цього договору мають бути перераховані на користь КП «Облводоканал» для погашення заборгованості за спожиту воду згідно з договором від 07.11.2006 №4 за 2007 рік.
Таким чином, при проведенні взаєморозрахунку відповідно до договору про організацію взаєморозрахунків від 29.07.2009 № 193Е/29 до акту про наявність та розмір заборгованості було безпідставно включено заборгованість в сумі 3 542 264 грн. 38 коп. та отримано відповідне відшкодування у вигляді коштів субвенції на вказану суму.
Таким чином, на момент отримання субвенції, якою мала погашатись заборгованість, що рахувалась в бухгалтерському обліку ДКП «Бердянський міськводоканал» станом на 01.04.2010 року, позивач не мав заборгованості перед КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради в сумі 3 542 264 грн. 38 коп., оскільки ця заборгованість була повністю погашена шляхом видачі векселів, на виконання Договору про переведення боргу від 16.02.2009.
Крім того, даний факт також підтверджується тим, що в ході зустрічної звірки в КП «Облводоканал» Запорізької обласної ради було підтверджено, що заборгованість в сумі 3 542 264 грн. 38 коп. є заборгованістю по оплаті векселів, а не заборгованістю за спожиту холодну воду, як визначено у договорі про проведення взаєморозрахунків від
29.07.2009 № 193Е/29.
За таких обставин, ДКП «Облводоканал» не мав права на отримання субвенції з державного бюджету в сумі 3 542 264 грн. 38 коп., оскільки заборгованість позивача була погашення ТОВ «Чиста Вода - Бердянськ» шляхом видачі простих векселів по договору переведення боргу.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України; ст.4 Закону України «Про обіг векселів в Україні» від 05.04.2001 № 2374 - III; ст. 53 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 №835-УІ; п.п.2,3 постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2010 № 193;
В позові Державному комунальному підприємству «Бердянський міськводоканал» до Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області про скасування вимоги від
31.03.2010 р. № 08-06-14-14/2033 - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо
постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Суддя /підпис/ Л.О.Нестеренко
Постанова виготовлена в повному обсязі 14.06.2010 р.
Постанова не набула чинності.
Суддя Л.О.Нестеренко