26 травня 2010 року < Текст > Справа № 2а-1787/10/0870
(14 год. 30 хв.) м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прудивуса О.В.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом: управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
до: Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця»
про: відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
29.03.2010 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (далі - позивач) до Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» (далі - відповідач), в якому позивач просив стягнути з відповідача, (69017, м. Запоріжжя, о-в Хортиця, код ЄДРПОУ 00498052, р/р 37313001003617, МФО 813015, Банк: ГУ ДКУ у м. Запоріжжі) 5 088 грн. 29 коп. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на рахунок позивача: (код ЄДРПОУ 20508396, р/р 25605301201080, МФО 313957, банк: Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України»).
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 30.03.2010 було відкрито провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 22.04.2010.
Позивач обґрунтував свої вимоги тим, що відповідачем порушуються приписи ст.ст. 1, 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 27.06.1997 № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР), ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1992 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ), а також п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), згідно з якими, усі підприємства незалежно від форми власності та господарювання, галузевої належності та виду діяльності повинні відшкодовувати витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. «б» - «з» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону № 1788-ХІІ, внаслідок чого виникла заборгованість відповідача перед Пенсійним фондом України.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив суд позов задовольнити.
На виконання вимог суду, представник позивача у судове засідання надав додаткові докази, а саме протоколи про призначення пенсій, довідки про пільговий стаж, про виплату пенсій та розрахунки пільгового стажу по кожному зазначеному у позові пенсіонеру.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, у судове засідання 22.04.2010 не прибув, не повідомив суд про причини неприбуття, у зв'язку з чим розгляд справи було відкладено до 26.05.2010.
28.04.2010 позивач надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
30.04.2010 судом отримано відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що згоден із адміністративним позовом щодо стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії в сумі 5088 грн. 29 коп. та просив суд розглянути справу у порядку письмового провадження за відсутності відповідача.
У судове засідання 26.05.2010 сторони не прибули.
Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Керуючись ст. 122 КАС України, суд вирішив розглянути дану справу в порядку письмового провадження.
Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
Державна реєстрація відповідача була проведена 29.07.1997, що підтверджується витягом з ЄДРПОУ наданим Головним управлінням статистики у Запорізькій області у листі від 02.02.2010 № 15-7/426.
Згідно з п.п. «в», «г» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі; жінки, які працюють трактористами-машиністами, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі.
Як встановлено з матеріалів справи, працівникам відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в», «г» ст. 13 Закону № 1788-ХІІ.
Так, зокрема, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, працював на посаді тракториста-машиніста і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції, що підтверджується довідкою відповідача від 24.10.2007 № 18, має загальний стаж роботи 37 р. 11 міс. 06 днів, з них пільговий стаж 22 р. 1 міс. 18 днів, з яких пільгового стажу у відповідача - 100 %, що підтверджується розрахунком стажу. Отримує пенсію за віком з 13.11.2007 згідно з протоколом № 793 від 22.11.2007. Довідкою УПФУ в Запорізькому районі Запорізької області від 29.03.2010 № 04-48/228 підтверджується отримання ним з лютого по березень 2010 року пільгової пенсії у розмірі 1 282,34 грн.;
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, працював на посаді тракториста-машиніста і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції, що підтверджується довідкою відповідача від 27.08.2007 № 14, має загальний стаж роботи 38 р. 01 міс. 18 днів, з них пільговий стаж 32 р. 04 міс. 07 днів, з яких пільгового стажу у відповідача 11 р., 0 міс., 23 дня - 55,32 %, що підтверджується розрахунком стажу. Отримує пенсію за віком з 22.08.2007 згідно з протоколом № 4204 від 25.09.2007. Довідкою УПФУ в Запорізькому районі Запорізької області від 29.03.2010 № 04-48/224 підтверджується отримання ним з лютого по березень 2010 року пільгової пенсії у розмірі 1 882,68 грн.;
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, працював на посаді тракториста-машиніста і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції, що підтверджується довідкою відповідача від 11.10.2007 № 28, має загальний стаж роботи 37 р. 05 міс. 08 днів, з них пільговий стаж 23 р. 02 міс. 17 днів, з яких пільгового стажу у відповідача 09 р., 08 міс., 28 днів - 32,56 %, що підтверджується розрахунком стажу. Отримує пенсію за віком з 26.01.2008 згідно з протоколом № 182 від 31.01.2008. Довідкою УПФУ в Ленінському районі м. Запоріжжя від 31.03.2010 № 2480 підтверджується отримання ним з лютого по березень 2010 року пільгової пенсії у розмірі 2 801,62 грн.;
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, працювала на посаді тракториста-машиніста і була безпосередньо зайнята у виробництві сільськогосподарської продукції, що підтверджується довідкою відповідача від 01.09.2006 № 67, має загальний стаж роботи 23 р. 02 міс. 02 дня, з них пільговий стаж 17 р. 2 міс. 08 днів, з яких пільгового стажу у відповідача - 100 %, що підтверджується розрахунком стажу. Отримує пенсію за віком з 04.07.2006 згідно з протоколом № 818883 від 06.09.2006. Довідкою УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя від 28.04.2010 підтверджується отримання ним з лютого по березень 2010 року пільгової пенсії у розмірі 1 215,46 грн.;
ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, працював на посаді тракториста-машиніста і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції, що підтверджується довідкою відповідача від 17.02.2005 № 18, має загальний стаж роботи 39 р. 06 міс. 21 днів, з них пільговий стаж 31 р. 10 міс. 06 днів, з яких пільгового стажу у відповідача - 100 %, що підтверджується розрахунком стажу. Отримує пенсію за віком з 02.03.2005 згідно з протоколом № 6317 від 13.05.2005. Довідкою УПФУ в Хортицькому районі м. Запоріжжя від 31.03.2010 підтверджується отримання ним з лютого по березень 2010 року пільгової пенсії у розмірі 1 656,40 грн.
Відповідно до п. 2 прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХІІ.
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-IV.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, а саме відповідно до норм Законів № 1788-ХІІ, № 400/97-ВР.
Згідно з п. 1 ст. 1 Закону № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи.
За правилами абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України № 1788-ХІІ до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону № 1788-ХІІ.
Відповідно до абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування становить 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Виходячи з наведених норм, відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Ст. 1 Закону № 1058-IV встановлено, що страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Таке саме визначення страхових внесків наведено і в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженій Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Отже, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди осіб, які працювали або працюють за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, суми відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах таким особам, сплачуються як збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і відносяться до страхових внесків за визначенням, наведеним у Законі № 1058-IV та Інструкції.
Згідно з ч. 2 ст. 106 Закону № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно з ч. 3 ст. 106 Закону № 1058-IV орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначений розділом 6 Інструкції.
Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 Інструкції встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно з п. 6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень цього Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Надсилання відповідачу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, підтверджується наявними у матеріалах справи копіями листів від 20.01.2010 № 667/03, від 17.03.2010 № 3118/03, та повідомлень про вручення відповідних поштових відправлень.
Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Розрахунками підтверджується наявність у відповідача зобов'язання з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у сумі 5 088 грн. 29 коп., яке визнано ним та не було виконано.
Пунктом 6.10 Інструкції передбачено, що в разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Витягом з ЄДРПОУ наданим Головним управлінням статистики у Запорізькій області у листі від 02.02.2010 № 15-7/426 підтверджується, що відповідач знаходиться в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя.
Вищенаведені, встановлені судом, обставини справи були підтверджені доказами, зібраними під час її розгляду.
Таким чином суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя до Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» задовольнити.
Стягнути з Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця», (69017, м. Запоріжжя, о-в Хортиця, код ЄДРПОУ 00498052) 5 088,29 грн. (п'ять тисяч вісімдесят вісім гривень 29 коп.) по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «в», «г» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на користь управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя: (код ЄДРПОУ 20508396, р/р 25605301201080, МФО 313957, банк: Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України»).
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В. Прудивус