Постанова від 16.06.2010 по справі 12629/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2010 р. справа № 12629/09/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Стойки В.В.

при секретарі < Призвище секретаря >

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В. прри секретаррі Телешові В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м.Донецьку по вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17 адміністративну справу

за позовом Державного підприємства “Шахтарськантрацит” в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Іловайська”ДП “Шахтарантрацит”

до Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області

про визнання недійсною вимогу №Ю-38У від 3 квітня 2009 року про сплату боргу,

за участю

представника позивача Леонова В.Ю.

представника відповідача не з*явився

ВСТАНОВИВ

Державне підприємство “Шахтарськантрацит” в особі відокремлений підрозділу “Шахта “Іловайська” ДП “Шахтарантрацит” звернувся до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області про визнання недійсною вимогу №Ю-38У від 3 квітня 2009 року про сплату боргу.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідачем до позивача була надіслана вимога про сплату боргу №Ю-38 У від 03 квітня 2003 року в сумі 704824,89 грн. зі сплати недоїмки. За результатми розгляду заяви про узгодження даної вимоги до ВП “Шахта “Іловайська”ДП “Шахтарантрацит” надійшло рішення від 28 квітня 2009 року №02-1457, відповідно до якого заява підприємства залишена без задоволення, а вимога №Ю-38У від 03.04.2009 року без змін. ДП “Шахтарськантрацит” вважає, що зазначена вимога є незаконною та прийнята в порушення законодавче встановлених вимог, оскільки незрозуміло відповідно до якого рішення нарахована недоїмка у сумі 704824,89 грн., від якої дати взагалі нараховується сума недоїмки, чи надсилалось вказане рішення до ВП «Шахта Іловайська» ДП «Шахтарськанрацит». Не зрозуміло за який період утворилась заборгованість та яким чином нарахована сума недоїмки.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Надав суду письмове клопотання з проханням розглянути справу без участі представника УПФ України в місті Харцизьку, зазначив, що просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відокремлений підрозділ “Шахта “Іловайська”ДП “Шахтарантрацит” є відокремленим підрозділом позивача без права юридичної особи.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків та стягнення заборгованості по внескам.

Відповідно до п.1 ст. 14 Закону №1058 страхувальниками, тобто платниками страхових внесків, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Відповідно до п.6 ч.2 ст. 17 Закону №1058, страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Страхувальник зобов'язаний сплачувати страхові внески не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення відповідного базового періоду, за який вони нараховані (ч.6 ст.20 Закону №1058).

Відповідно до ст. 106 Закону №1058 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

03.04.2009 року відповідачем була надіслана позивачу вимога № Ю-38, якою орган Пенсійного фонду вимагав від ДП «Шахтарськантрацит» сплатити недоїмку зі страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у сумі 704824,89 грн.

Судом зазначається, що позивачем не спростовано, що він своєчасно не сплачував суми страхових внесків.

Згідно з п.п. 1,2 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до чч. 2, 3 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Представник відповідача в обґрунтування своєї позиції посилається на ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якої за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Суд вважає, що ця правова норма обґрунтовує вимогу про сплату боргу, тому суд приходить до висновку, що вимогу прийнято у відповідності з нормами діючого законодавства, а позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають

З огляду на це, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання недійсною вимоги № Ю-38 від 03.04.2009 р. не підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позовних вимог Державного підприємства “Шахтарськантрацит” в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Іловайська”ДП “Шахтарантрацит” до Управління Пенсійного фонду України в місті Харцизьку Донецької області про визнання недійсною вимогу №Ю-38У від 3 квітня 2009 року про сплату боргу- відмовити у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судвоому засіданні 16 червня 2010 року. Постанова в повному обсязі виготовлено 18 червня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Стойка В. В.