24 червня 2010 рокуСправа № 2а-1467/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання - Шергіній Ю.О.,
за участю представників позивача Зімич Л.В., Шемедюк Н.М.,
представника відповідача Сургент Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Оптово-роздрібного підприємства Маневицької райспоживспілки до Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
Оптово-роздрібне підприємство Маневицької райспоживспілки звернулося в суд із позовом про скасування рішення Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 26 квітня 2010 року за №030664-32.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що термін дії ліцензій на здійснення оптово-роздрібним підприємством Маневицької райспоживспілки роздрібною торгівлі тютюновими виробами та алкогольними напоями закінчився 23 лютого 2010 року, а тому правових підстав у відповідача на винесення рішення про застосування фінансових санкцій від 26 квітня 2010 року № 030664-32 та застосування до позивача штрафних фінансових санкцій в сумі 3 400 грн. відсутні.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали повністю та додатково пояснили, що позивачем платіжним дорученням №45 від 11 лютого 2010 року оплачено за видачу ліцензій на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та алкогольними напоями, 18 лютого 2010 року до відповідача подана заява на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами та ліцензії видані 23 лютого 2010 року. Просили задовольнити позов.
Відповідач у заперечені від 18 червня 2010 року за №1995/32-126 та представник відповідача в судовому засіданні пред'явлені позовні вимоги заперечили, мотивуючи тим, що ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами дійсні з 23 лютого 2009 року до 23 лютого 2010 року і термін дії закінчився 22 лютого 2010 року, а тому права на алкогольними напоями та торгівлю тютюновими виробами 23 лютого 2010 року оптово-роздрібне підприємство Маневицької райспоживспілки не мало.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку про необхідність відмовити в задоволені позову з таких підстав.
Регіональним управлінням департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Волинській області 19 березня 2010 року проведено позапланову виїзну перевірку з питань дотримання вимог чинного законодавства щодо обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в кафе «Варенична», що розташоване за адресою: смт. Маневичі, вул. Вокзальна, 5 та належить оптово-роздрібному підприємству Маневицької райспоживспілки, за результатами якої складено акт за №51/32-01/21742740.
Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій у період 23 лютого 2010 року та порушення вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». В судовому засіданні представники позивача визнали факт реалізації 23 лютого 2010 року в кафе «Варенична» 1 пачки сигарет «Козак» б/ф по ціні 3,50 грн., 4 пачки сигарет «Прилуки» особливі по ціні 5 грн. та 0,2 л. горілки «Сотка» на суму 7,60 грн.
За наслідками перевірки Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Волинській області 26 квітня 2010 року винесено рішення про застосування фінансових санкцій за №030664-32 в розмірі 3 400 грн.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) це документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на провадження одного із видів діяльності протягом визначеного строку.
Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
Відповідно до статей 251, 254 Цивільного кодексу України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку.
Як вбачається із ліцензій на роздрібну торгівлю тютюновими виробами серії АВ №996908 та на роздрібну торгівлю алкогольними виробами серії АГ №021066, строк дії останніх з 23 лютого 2009 року до 23 лютого 2010 року. Тобто, строк дії ліцензій закінчився 22 лютого 2010 року.
Крім того, як вбачається із заяви від 18 лютого 2010 року, поданої до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Волинській області, позивачем самостійно визначено дату, з настанням якої позивач просив надати йому ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, а саме з 28 лютого 2010 року. Дані ліцензії були видані відповідачем 23 лютого 2010 року строк дії яких з 28 лютого 2010 року до 28 лютого 2011 року. Отже, в період 23-27 лютого 2010 року в позивача не було права на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами у зв'язку з відсутністю ліцензій.
Посилання представників позивача на те, що в своїй заяві поданій до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Волинській області, дату з якої слід видати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами вказали за проханням працівників Державної податкової адміністрації у Волинській області як на підставу задоволення адміністративного позову не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки позивач як суб'єкт господарювання самостійно визначає період здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Крім того, дата видачі ліцензій не є датою з якої позивач має право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Оскільки обов'язок на забезпечення здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами при наявності ліцензії покладено на суб'єкта підприємницької діяльності, яким є позивач, суд приходить до висновку, що позивачем порушено врегульований державою порядок обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів та реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії є протиправною.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень;
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Позивач, належним чином не довів невідповідність рішення Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Волинській області про застосування фінансових санкцій вимогам законодавства та не надав суду доказів, які б належним чином підтверджували відсутність факту реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів або наявності на момент реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів ліцензії на право здійснення такої реалізації.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не обґрунтованими, а тому до задоволення не підлягають.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України,на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
В задоволені адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі - 29 червня 2010 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А. Я. Ксензюк