Постанова від 17.06.2010 по справі 2-а-2321/10/0270

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2010 р. м. Вінниця Справа № 2-а-2321/10/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,

при секретарі судового засідання: Балан Марині Анатоліївні

за участю представників сторін:

позивача : не з'явився

відповідача : не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: управління Пенсійного фонду України у Теплицькому районі Вінницької області

до: Державного підприємства "Бджільнянський спиртовий завод"

про: стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування

ВСТАНОВИВ :

03 червня 2010 року управління Пенсійного фонду України у Теплицькому районі Вінницької області (УПФ України у Теплицькому районі) звернулося в суд з позовом до Державного підприємства «Бджільнянський спиртовий завод» (ДП «Бджільнянський спиртовий завод», Підприємство) про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 144711 грн 29 коп.

Зазначало, що ДП «Бджільнянський спиртовий завод» зареєстроване в УПФ України у Теплицькому районі і є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Станом на 21 травня 2010 року за відповідачем рахується борг по сплаті страхових внесків у розмірі 144711 грн 29 коп., з яких 123967 грн 65 коп. - недоїмка, що підтверджується самостійно поданими відповідачем розрахунками за період з листопада 2009 року по квітень 2010 року, 7438 грн 24 коп. - застосовані рішенням управління про несвоєчасну сплату страхових внесків фінансові санкції та 13305 грн 40 коп. - нарахована управлінням пеня.

Посилаючись на те, що вказана заборгованість Підприємством добровільно не сплачена, в установленому законом порядку рішення не оскаржені, вжиті управлінням заходи до погашення заборгованості також не виконані, - УПФ України у Теплицькому районі просило стягнути з ДП «Бджільнянський спиртовий завод» суму заборгованості на їх користь в судовому порядку.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 04 червня 2010 року відкрито провадження і адміністративна справа призначена до розгляду.

17 червня 2010 року до початку судового засідання, через канцелярію суду за вхідним №12093 від УПФ України у Теплицькому районі подано заяву з проханням розглянути справу у їх відсутність і задовольнити позов повністю (а.с. 27).

Також, УПФ України у Теплицькому районі до суду надано документи, які вимагалися ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 04 червня 2010 року та заяву ДП «Бджільнянський спиртовий завод» за підписом директора В.С.Капелюшного про визнання позовних вимог в повному обсязі та можливість провести розгляд справи у відсутність Підприємства (а.с. 28).

Враховуючи вищевказані заяви, судом ухвалено розглянути справу у відсутність сторін за наявними в ній матеріалами.

Суд повно, всебічно, об'єктивно дослідив надані у справу докази та надав їм юридичну оцінку.

Так, відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (Закон №1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно положень частини другої статті 5 Закону №1058-IV, виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.

Платниками внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру (ст. 15 Закону №1058).

Як вбачається із свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, ДП «Бджільнянський спиртовий завод» зареєстроване Теплицькою районною державною адміністрацією Вінницької області 29 грудня 1994 року, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ №11641200000000153 (а.с. 31).

Згідно з довідкою відділу статистики у Теплицькому районі Вінницької області від 07 листопада 1994 року №062761, це Підприємство включене до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 30), а згідно його заяви до УПФ України у Теплицькому районі - зареєстроване позивачем платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 32).

Страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону (ст. 1 Закону №1058).

Обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року №64/8663 на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу) виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).

Пунктом 6 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Зокрема, згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 вказаної Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до чинного законодавства, ДП «Бджільнянський спиртовий завод» 19 грудня 2009 року до УПФ України у Теплицькому районі подано розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад місяць 2009 року в розмірі 39355 грн 16 коп., 18 січня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за грудень місяць 2009 року в розмірі 22226 грн 09 коп., 15 березня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за січень місяць 2010 року в розмірі 14807 грн 12 коп., 11 березня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за лютий місяць 2010 року в розмірі 23264 грн 64 коп., 12 березня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень місяць 2010 року в розмірі 28685 грн 85 коп., 18 травня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень місяць 2010 року в розмірі 30687 грн 06 коп, однак вказані суми не сплачені (а.с. 5-8, 11-18).

Відповідно до частини десятої статті 20 Закону №1058 до страхувальників, які несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Зокрема, пункт 2 цієї статті передбачає, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Підпунктом 9.3.2 Інструкції уточнено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Таким чином, оскільки відповідачем суми страхових внесків частково погашались, позивачем винесені наступні рішення:

-від 11 листопада 2010 року №290, згідно якого до ДП «Бджільнянський спиртовий завод» застосована фінансова санкція в розмірі 282 грн 14 коп. та нарахована пеня в розмірі 1177 грн 14 коп. за період з 22 червня 2009 року по 10 листопада 2009 року (а.с. 9);

-від 12 квітня 2010 року №049, згідно якого до ДП «Бджільнянський спиртовий завод» застосована фінансова санкція в розмірі 7055 грн 97 коп. та нарахована пеня в розмірі 12577 грн 39 коп. за період з 20 серпня 2009 року по 21 грудня 2009 року (а.с. 19);

Дані рішення отримані відповідачем 16 листопада 2009 року та 13 квітня 2009 року, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень №149025, №00934547 відповідно (а.с. 10, 20).

В подальшому рішення відповідачем не оскаржувались, тобто на даний час є узгодженими та такими, що підлягають виконанню.

Розрахунок фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку, що формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно та інших узгоджених зобов'язань. Дані картки особового рахунку є підставою для застосування зазначених фінансових санкцій.

Відповідно до частини п'ятої статті 106 Закону №1058, за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Відповідно до пунктів 1.2, 1.3 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19 січня 2002 року №2-4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01 березня 2002 року №212/6500, проведення операцій з обліку платежів спеціалістом відділу (підвідділу) надходження доходів здійснюється в автоматичному режимі в хронологічному порядку за датами здійснення операцій на підставі відповідних документів, які підтверджують правильність та своєчасність цих операцій.

Облік, контроль і складання звітності щодо платежів також проводяться органами Пенсійного фонду України в автоматичному режимі.

Як вбачається із матеріалів справи, зокрема, картки особового рахунку страхувальника, за період з 01 жовтня 2009 року по 11 червня 2010 року відповідачем сплачувались суми страхових внесків, що свідчить про погашення заборгованості в порядку календарної черговості її виникнення (а.с. 37-42).

Крім того, територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені управлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду. А в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду.

На виконання вказаних положень закону, управлінням Пенсійного фонду України у Теплицькому районі направлялась відповідачу вимога від 01 червня 2010 року №Ю-01 на загальну суму 144711 грн 29 коп., отримана ним 04 червня 2010 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №943538 (а.с. 33).

Нарахована позивачем сума протягом десяти робочих днів після отримання вимоги не сплачена та ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржена.

Станом на 21 травня 2010 року заборгованість ДП «Бджільнянський спиртовий завод» перед УПФ України у Теплицькому районі становить 144711 грн 29 коп., що підтверджується розрахунком управління пенсійного фонду такої заборгованості (а.с. 4).

Крім того, УПФ України у Теплицькому районі надано акт взаємозвірки в якому сторонами погоджено суму заборгованості у 144711 грн 29 коп. (а.с. 21).

Таким чином, 144711 грн 29 коп. заборгованості відповідача перед УПФ України у Теплицькому районі знайшли своє підтвердження фактичними обставинами і матеріалами справи.

В силу частини третьої статті 18 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Не проведення розрахунків з Пенсійним фондом істотно зачіпає інтереси держави, перешкоджає їй в здійсненні своєчасного та в повному обсязі фінансування пенсійних виплат відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Такий випадок передбачений, зокрема, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно із пунктом 7 частини першої статті 64 якого, виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи наділені правом стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків, а згідно із частиною третьою статті 106 цього Закону орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

В таких адміністративних справах за зверненням суб'єкта владних повноважень з позовом до фізичної чи юридичної особи у випадках, визначених законом, адміністративний суд надає упереджувальний захист правам, свободам та інтересам особи. При цьому, щоб не допустити зловживань суб'єкта владних повноважень та можливих порушень прав, свобод чи інтересів, Конституцією та законами України встановлено судовий контроль за вжиттям таких заходів. Адміністративний суд у зазначених справах, згідно з частиною першою статті 2 КАС України, перевіряє, зокрема, чи не буде порушено (у тому числі безпідставно обмежено) права, свободи та інтереси осіб у разі задоволення адміністративного позову суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи те, що вимоги УПФ України у Теплицькому районі є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, оскільки заявлена сума до стягнення складається із сум внесків, які визначенні відповідачем у поданих до управління розрахунках самостійно, що свідчить про їх погодження, в установлений строк ці суми не сплачені, що потягло за собою виникнення заборгованості, рішення про застосування штрафної санкції та нарахування пені в установленому законом порядку не оскаржено, а відтак є узгодженим, заявлена сума до стягнення визнається і ДП «Бджільнянський спиртовий завод», докази про сплату заборгованості відсутні, а також враховуючи те, що УПФ України у Теплицькому районі має право звернутися до суду про стягнення недоїмки, а суд наділений повноваженнями на стягнення такої заборгованості, суд вважає за доцільне позов задовольнити.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статями 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Бджільнянський спиртовий завод» (вул. Радянська, 53, с. Бджільна, Теплиць кий район, Вінницька область, 23840, код ЄДРПОУ 05459140, р/р 260026138 в ВОД ВАТ «Райффайзен банк Аваль», МФО 302247) на користь управління Пенсійного фонду України у Теплицькому районі Вінницької області (вул. Незалежності, 37, м. Теплик, Вінницька область, 23800, р/р 25609323600103 в ОПЕРВ Ощадний банк України , МФО 302076, код ЄДРПОУ 24903066) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 144711 грн 29 коп. (сто сорок чотири тисячі сімсот одинадцять гривень двадцять дев'ять копійок).

Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 18.06.10

Суддя Чудак Олеся Миколаївна

17.06.2010