15 червня 2010 р. м. Вінниця Справа № 2-а-1810/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,
при секретарі судового засідання: Балан Марині Анатоліївні
за участю представників сторін:
позивача : ОСОБА_1, ОСОБА_2
відповідача : Бондара Михайла Володимировича, Кирилюка Дениса В'ячеславовича
третьої особи: ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ОСОБА_1
до: Бохоницької сільської ради Вінницького району Вінницької області, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області, третя особа - Фізична особа - підприємець ОСОБА_5
про: визнання незаконними й скасування рішень
29 квітня 2010 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Бохоницької сільської ради Вінницького району Вінницької області (Бохоницька сільська рада) в особі її голови ОСОБА_3 про визнання незаконними та скасування рішень від 17 грудня 2009 року «Про погодження Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_5 (ФОП ОСОБА_5В.) місце розташування кафе по АДРЕСА_1» та рішення 25 сесії 5 скликання від 10 липня 2009 року «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки для будівництва кафе в межах населеного пункту»; до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області (ІДАБК у Вінницькій області) в особі її начальника Нахтмана Євгена Володимировича про визнання незаконним та скасування дозволу на виконання будівельних робіт від 07 квітня 2010 року № 26/А-Цр, виданого ФОП ОСОБА_5 на виконання будівельних робіт з будівництва кафе по АДРЕСА_1; третя особа - ФОП ОСОБА_5
Свою позицію ОСОБА_1 мотивувала тим, Бохоницькою сільською радою при прийняті рішення про виділення ФОП ОСОБА_5 земельної ділянки під будівництво кафе допущено порушення положень Земельного кодексу України (ЗК України), Закону України «Про планування і забудову територій».
Зокрема, відповідно до статті 30-6 вказаного Закону затвердження проектів містобудівної документації, місцевих правил забудови без їх громадського обговорення забороняється, а матеріали громадського обговорення є невід'ємною складовою містобудівної документації, місцевих правил забудови. Відповідно до статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або право на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис) підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах). Згідно із статтями 135, 136 цього ж Кодексу, земельні торги проводяться у формі аукціону. При цьому до переліку вказаних лотів забороняється вносити призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення містобудівного обґрунтування розміщення об'єкта.
Таким чином, посилаючись на те, що Бохоницькою сільською радою ніякого громадського обговорення ні з нею, ні з власниками будинків й користувачами земельних ділянок 2-го та 3-го провулків Гніванського шосе та ніяких земельних торгів у формі аукціону проведено не було, тобто фактично проведено планування окремої земельної ділянки, будівництво на ній будинків і споруд користувачем без врахування законних інтересів інших власників або користувачів земельних ділянок, будинків і споруд - ОСОБА_1 просила вказані рішення сільської ради визнати незаконними та скасувати.
Крім того, посилаючись на те, що і дозвіл ІДАБК у Вінницькій області виданий в порушення статті 25 Закону України «Про основи містобудування» та пункту 1.3 ДБН А.3.1-5-96, а саме, будівництво розпочате без виконання підготовчих робіт - без відповідної огорожі будівельного майданчика та без встановленого інформаційного стенду з відповідною зазначеною інформацією щодо будівництва, - позивач просила визнати його незаконним і скасувати.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2010 року відкрито провадження і адміністративна справа призначена до розгляду.
В судовому засіданні 15 червня 2010 року, за результатами з'ясування фактичних обставин у справі, ОСОБА_1 уточнила позовні вимоги, а саме просила визнати незаконним та скасувати рішення Бохоницької сільської ради 25 сесії 5 скликання від 10 липня 2009 року «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки для будівництва кафе в межах населеного пункту» та дозвіл ІДАБК у Вінницькій області на виконання будівельних робіт від 07 квітня 2010 року №26/А-Цр. Більше того, позивач конкретизувала відповідачів, визначивши безпосередньо їх як Бохоницьку сільську раду та ІДАБК у Вінницькій області, пославшись на те, що вимоги до посадових осіб вказаних суб'єктів владних повноважень у неї відсутні.
Зважаючи на те, що в силу частини першої статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду, уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 прийняті судом, оскільки ці дії не суперечать закону.
Отже, під час розгляду справи по сутті позивач - ОСОБА_1 та її представник - ОСОБА_2 (усна довіреність) уточнені вимоги підтримали повністю та просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та надані у справу докази. Додатково послались на те, що земельна ділянка, надана в оренду оскаржуваним рішенням Бохоницької сільської ради, не відносилась до відання останньої. Крім того, на підставі такого незаконного рішення видано і дозвіл на виконання будівельних робіт на виділеній земельній ділянці, що взагалі є самостійною підставою для його скасування.
Представник Бохоницької сільської ради - голова Бондар М.В. уточнені позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що рішення радою прийнято в межах наданих повноважень та відповідно до норм чинного законодавства.
Представник ІДАБК у Вінницькій області - головний спеціаліст сектора правового забезпечення Д.В.Кирилюк (довіреність на а.с. 122) змінені позовні вимоги не визнав та заперечив про їх задоволення, вказуючи на те, що дозвіл видано на підставі документів, передбачених статтею 29 Закону України «Про планування і забудову територій».
Третя особа - ФОП ОСОБА_5 про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 також заперечила, надавши письмове обґрунтування (а.с. 39-41, 42) та додаткові докази. В судовому засіданні пояснила, що неодноразово протягом трьох років спілкувалась з сусідами, в тому числі з ОСОБА_1, коли при оформленні ділянки виїжджали відповідні служби для огляду. При цьому, знаючи що ділянки відведенні під забудову різких заяв від сусідів не чула, скарг вони не подавали. Також про проведення 05 серпня 2008 року з питань будівництва кафе-магазину громадських слухань 2-го та 3-го провулку давала оголошення в газету «Подільська зоря». Про наявність огорожі будівельного майданчика та інформаційного стенду з відповідною інформацією на ній свідчить довідка Товариства з обмеженою відповідальністю «Фавор» (ТОВ «Фавор»).
Суд заслухав пояснення позивача та її представника, заперечення представників відповідачів та третьої особи на підтвердження та спростування позовних вимог, повно, всебічно, об'єктивно дослідив надані у справу докази та надав їм юридичну оцінку.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_5 (паспорт громадянина України а.с. 54) відповідно до свідоцтва НОМЕР_1 зареєстрована як Фізична особа - підприємець виконавчим комітетом Вінницької міської ради 17 березня 1998 року, номер запису про включення відомостей до Єдиного державного реєстру НОМЕР_2 (а.с. 53).
Одержавши у 2006 році інформацію про те, що кожен громадянин відповідно до Конституції України має право отримати для будівництва земельну ділянку площею 10 соток, ФОП ОСОБА_5 01 листопада 2006 року звернулась з клопотанням до голови Бохоницької сільської ради про надання їй дозволу на складання проекту відведення для будівництва кафе земельної ділянки орієнтовною площею 0,05 га, за рахунок земель загального користування.
За результатами розгляду даної заяви та інших документів (а.с. 50), керуючись пунктом 12 Розділу Х «Перехідні положення» ЗК України, пунктами 34, 38 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280-97/ВР, рішенням Бохоницької сільської ради 5 сесії 5 скликання від 29 листопада 2006 року ФОП ОСОБА_5 надано дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,05 га для комерційного використання (кафе), в межах населеного пункту з земель Бохоницької сільської ради для несільськогосподарського призначення терміном оренди 10 років. Даний проект вирішено замовити та погодити з органами по земельних ресурсах, природоохоронними, санітарно-епідемілогічними, архітектури і охорони культурної спадщини. Також, зазначено, що рішення діє протягом 1 року (а.с. 45).
Відповідно до прийнятого рішення, виконуючи замовлення ФОП ОСОБА_5, Товариством з обмеженою відповідальністю «Квант» (ТОВ «Квант») на підставі пояснювальної записки (а.с. 49), топогеодезичної зйомки М 1:500, виконаної у 2007 році (а.с. 121), викопіювання з плану землекористування Бохоницької сільської ради (а.с. 71), рішення 5 сесії 5 скликання Бохоницької сільської ради від 29 листопада 2006 року, свідоцтва про державну реєстрацію від 17 березня 1998 року, виконано містобудівне обґрунтування визначення меж та площі земельної ділянки комерційного використання для розміщення закладу громадського харчування на території Бохоницької сільської ради Вінницького району Вінницької області (а.с. 101-104).
На підставі даного містобудівного обґрунтування Вінницькою міською санітарно-епідеміологічною станцією згідно з листом від 19 лютого 2007 року №347, розміщення закладу громадського харчування ФОП ОСОБА_5 попередньо погоджено (а.с. 64).
14 березня 2007 року управлінням містобудування і архітектури Вінницької міської ради надано висновок №21-1108, яким останнє не заперечує проти розміщення закладу громадського харчування за умови оформлення права землекористування згідно чинного законодавства, застосування сучасних архітектурних рішень, матеріалів оздоблення та зовнішнього благоустрою (а.с. 69).
Згідно з розпорядженням Вінницької районної державної адміністрації (Вінницька РДА) від 27 квітня 2007 року №625 та відповідно до листа Вінницького районного відділу земельних ресурсів від 27 вересня 2007 року №3053-01 комісією у складі: голова - Парфенюк Ю.І. (перший заступник голови райдержадміністрації), членів - Матієць В.І. (начальник відділу земельних ресурсів району), Шмагалова Т.Б. (заступника начальника відділу містобудування та архітектури району), Саранова А.В. (заступника відділу комплексного управління природоохоронної діяльності Держуправління ОНПС у Вінницькій області), Браницького О.О. (головного лікаря райсанепідемстанції), ОСОБА_5 (замовника), - проведено обстеження земельної ділянки, що передбачається до відведення для комерційного використання - будівництва кафе на території Бохоницької сільської ради, за межами населеного пункту, про що складено відповідний акт від 02 жовтня 2007 року (а.с. 57-58).
Відповідно до заяви ФОП ОСОБА_5, рішенням Бохоницької сільської ради 16 сесії 5 скликання від 17 грудня 2007 року термін дозволу її на складання проекту відведення земельної ділянки продовжено (а.с. 44).
В подальшому, за клопотання підприємця та наданими документами, керуючись статтею 17, пунктом 12 Розділу Х «Перехідні положення» ЗК України, Законом України «Про землеустрій» від 22 травня 2003 року №858-ІV, статтею 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09 квітня 1999 року №586-ХІV, розпорядженням голови Вінницької РДА від 29 грудня 2007 року №2461 ФОП ОСОБА_5 надано дозвіл на розробку проекту відведення в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 0,05 га, за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення не наданих у власність та користування, на території Бохоницької сільської ради за межами населеного пункту, для іншого призначення - будівництва кафе.
Цим же розпорядженням зобов'язано ФОП ОСОБА_5 замовити відповідній землевпорядній проектній організації виготовлення вище зазначеної документації та після її виготовлення подати на розгляд районної державної адміністрації для прийняття рішення в межах своєї компетенції.
Відповідно до листа Вінницької РДА від 13 травня 2010 року №976, вказане розпорядження є чинним (а.с. 105-106).
Таким чином, 13 червня 2007 року між ФОП ОСОБА_5 та Приватним підприємством «Глобус» (ПП «Глобус») укладено договір №425 про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва кафе за рахунок земель не наданих у власність, або у користування в межах с. Бохоники (а.с. 46-48).
З метою розробки проекту відведення земельної ділянки між цими ж особами, погоджено технічне завдання (а.с. 56).
Отже, у висновку Вінницької районної санітарно-епідемілогічної станції від 23 січня 2008 року №19, затвердженого головним державним санітарним лікарем Вінницького району О.О.Браніцьким, зазначено, що земельна ділянка відповідає вимогам санітарного законодавства і ФОП ОСОБА_5 може здійснювати виготовлення проекту землеустрою (а.с. 67).
24 січня 2008 року управлінням культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації надано погодження проекту відведення земельної ділянки (а.с. 70).
Також, відділом містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Вінницької районної державної адміністрації надано висновок про погодження відведення земельної ділянки від 25 січня 2008 року №40 (а.с. 68).
01 лютого 2008 року комісією, призначеною рішенням виконавчого комітету Бохоницької сільської ради №216 від 16 листопада 2007 року, проведено обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, про що складено відповідний акт (а.с. 59).
Довідкою управління земельних ресурсів у Вінницькому районі Вінницької області від 02 червня 2008 року №02-1746 уточнено розташування земельної ділянки орієнтовною площею 0.0500 га, яка передбачається до передачі на умовах оренди, на території Бохоницької сільської ради, в межах населеного пункту (а.с. 60).
Зокрема, як вбачається із листа виконавчого комітету Бохоницької сільської ради від 02 червня 2008 року №64, дана земельна ділянка на час підписання головою Вінницької РДА розпорядження від 29 грудня 2007 року №2461 знаходилась за межами населеного пункту. На підставі договору від 15 грудня 2006 року №4045 з Вінницьким філіалом Землеустрою про інвентаризацію земель та організацією території Бохоницької сільської ради, земельна ділянка включена в межі населеного пункту відповідно до розпорядження Вінницької РДА від 15 лютого 2008 року №259 та рішення сесії 5 скликання Бохоницької сільської ради від 22 лютого 2008 року та відповідає площам, які затвердженні рішенням Вінницької обласної ради про зміну меж населеного пункту с. Бохонки (а.с. 61).
В подальшому, 31 липня 2008 року, мало місце подання ФОП ОСОБА_5 оголошення в газету «Подільська зоря» про проведення 05 серпня 2008 року о 17-00 год. біля в'їзду в 3-й провулок Гніванського шосе громадських слухань з питання будівництва торговельного комплексу, кафе (а.с. 66).
За результатами слухань складено протокол засідання зборів жителів Гніванського шосе (а.с. 65).
28 серпня 2008 року управлінням земельних ресурсів у Вінницькому районі Вінницької області визначені умови відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_5 (а.с. 55) та надано висновок про погодження проекту землеустрою (а.с. 72).
02 лютого 2009 року за №09/209 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області надано висновок про погодження проекту землеустрою (а.с. 71).
Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 13 квітня 2009 року №262, затвердженим начальником Головного управління Держкомзему у Вінницькій області О.М.Коником, встановлено, що проект землеустрою не в повній мірі відповідає вимогам законодавства України, встановленим нормам і правилам, а тому повернутий на доопрацювання (а.с. 78).
Відповідно до витягу з технічної документації від 09 червня 2009 року №05-258/8, управлінням Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області визначено нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с.73).
Таким чином, на підставі розробленого проекту відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_5, відповідно до статі 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 12, 93, 124, 186, пункту 12 Розділу Х «Перехідні положення» ЗК України, рішенням Бохоницької сільської ради 25 сесії 5 скликання від 10 липня 2009 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_5 для будівництва кафе на території Бохоницької сільської ради, в межах населеного пункту.
Також, даним рішенням вилучено із земель не наданих у власність або в користування земельну ділянку загальною площею 0,05 га та надано її в оренду із встановлення орендної плати строком на 10 років ФОП ОСОБА_5 для будівництва кафе (а.с. 45).
Відповідно до прийнятого рішення, 24 липня 2009 року представником ПП «Глобус» в присутності голови Бохоницької сільської ради, представника управління Держкомзему у Вінницькому районі та ФОП ОСОБА_5 проведено встановлення меж земельної ділянки площею 0,05 га та закріплено межовими знаками встановленого зразка, про що складено відповідний акт та схему (а.с. 76).
Також, 24 липня 2009 року між Бохоницькою сільською радою та ФОП ОСОБА_5 укладено договір оренди землі та складено акт прийому-передачі земельної ділянки (а.с. 111-1115, 116).
29 липня 2009 року управлінням Деркомзему у Вінницькому районі Вінницької області надано висновок №04-363/8 про те, що даний договір оренди землі відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі», а відтак, підлягає подальшій державній реєстрації (а.с. 117). Договір оренди земельної ділянки пройшов державну реєстрацію у Вінницькій регіональній філії ДП «Центр ДЗК» 11 січня 2010 року.
28 липня 2009 року ФОП ОСОБА_5 отримано довідку управління Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області №07-4059 про правовий статус земельної ділянки (присвоєння кадастрового номера) (а.с. 75).
28 вересня 2009 року підприємцем отримано технічні умови на проектування мереж водопостачання та водовідведення кафе по 3-му провулку Гніванського шосе (а.с. 86), а 06 жовтня 2009 року - висновок Вінницької районної санітарно-епідеміологічної станції №22 щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову (а.с. 24).
Замовнику ФОП ОСОБА_5 15 жовтня 2009 року територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Вінницькій області видано технічні вимоги №280 з енергоефективності (енергозбереження) для розробки проектної документації на будівництво, реконструкцію та розширення об'єктів (а.с. 83), 22 жовтня 2009 року Акціонерною компанією Вінницяобленерго - видано технічні умови приєднання №43-84-10735 (а.с. 89), 27 жовтня 2009 року Службою державного пожежного нагляду Вінницького району - видано технічні умови місцевого органу державного пожежного нагляду №435 (а.с. 81), а 29 жовтня 2009 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області - видано висновок державної екологічної експертизи щодо документації «Містобудівне обґрунтування на будівництво закладу громадського харчування з адмінприміщеннями по 3- провулку Гніванського шосе, с. Бохоники, Вінницького району, Вінницької області» №7195/08 (а.с. 90-91).
Крім того, варто зазначити, що 04 грудня 2009 року заступником начальника управління містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації О.О.Черниш погоджено архітектурно-планувальне завдання №16 на проектування об'єкта архітектури для нового будівництва (а.с. 99).
Відповідно до висновку №1 від 14 січня 2010 року, Вінницькою районною санітарно-епідемілогічною станціє погоджено проект на будівноцтво кафе (а.с. 87).
21 січня 2010 року Службою державного пожежного нагляду Вінницького району видано експертний висновок №30 яким у проектно-кошторисній документації на будівництво кафе по 3-му провулку Гніванського шосе с. Бохоники недоліків пожежної безпеки не виявлено (а.с. 82).
Територіальним управлінням державної інспекції з енергозбереження по Вінницькій області винесено експертний висновок №10-В-04-15 (п) від 28 січня 2010 року про відповідність об'єкта нормативним актам з питань енергозбереження.
28 січня 2010 року фізичною особою - підприємцем отримано висновок експертизи з питань охорони праці щодо проектної документації №059В.10.05.02-55.30.2 (а.с. 85).
23 березня 2010 року заступником директора філії Державного підприємства «Укрдержбудекспертиза» у Вінницькій області Я.М.Джичкою затверджено позитивний висновок комплексної державної експертизи №02-00029-10-ОП по робочому проекту об'єкта будівництва кафе по АДРЕСА_1 (а.с. 92), а 30 березня 2010 року ФОП ОСОБА_5 отримано висновок відділу містобудування та архітектури Вінницької РДА №52 про проектній документації «Будівництво кафе по АДРЕСА_1» (а.с. 88).
Також, ФОП ОСОБА_5 укладено ряд договорів, а саме:
-15 лютого 2010 року укладено договір з Комунальним обслуговуючим підприємством «Бохоничанка» про збирання та вивезення твердих побутових відходів (а.с. 95-96);
-26 березня 2010 року укладено договір підряду №26/03-10 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Фавор» про будівництво кафе по 3-му провулку Гніванського шосе, с. Бохоники (а.с. 97).
-01 квітня 2010 року укладено договір №49-10 із Дочірнім підприємством «Архітектурно-будівельний інжиніринг» про технічний нагляд будівельних робіт (а.с. 93).
02 квітня 2010 року ФОП ОСОБА_5 звернулася до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області з заявою про надання їй дозволу на виконання будівельних робіт з будівництва кафе по АДРЕСА_1, Вінницького району та надала необхідні документи (а.с. 108-110).
Інспекцією розглянуто заяву ФОП ОСОБА_5 й надані нею документи та надано дозвіл на виконання будівельних робіт №26/А-Цр від 07 квітня 2010 року (а.с. 108).
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що питання надання в оренду земельних ділянок регулюється, серед іншого, ЗК України та Законом України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року №161-XIV (Закон №161).
Відповідно до статті 3 Закону №161, об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ч. 2 ст. 4 Закону №161).
За положеннями статті 6 цього ж Закону, орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування виписано у статті 123 ЗК України.
Так, згідно зі статтею 124 цього Кодексу, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Укладенню такого договору передує надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який надається на підставі відповідної заяви та його затвердження відповідним органом.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 01 листопада 2006 року ФОП ОСОБА_5 звернулася до голови Бохоницької сільської ради із клопотанням про надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,05 га, за рахунок земель загального користування для будівництва кафе на території Бохоницької сільської ради.
Відповідний дозвіл на складання проекту відведення вказаної вище земельної ділянки в межах населеного пункту з земель Бохоницької сільської ради, надано рішенням 5 сесії 5 скликання від 29 листопада 2006 року.
Рішенням Бохоницької сільської ради 16 сесії 5 скликання від 17 грудня 2007 року термін дозволу продовжено.
Враховуючи, що станом на 29 грудня 2007 року земельна ділянка, яка передбачалася для відведення ФОП ОСОБА_5 знаходилась за межами населеного пункту, то дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки в оренду надано розпорядженням голови Вінницької РДА №2461.
Виготовлений ФОП ОСОБА_5 проект відведення земельної ділянки, для будівництва кафе в межах населеного пункту, затверджений Бохоницькою сільською радою рішенням 25 сесії 5 скликання від 10 липня 2009 року. Також, даним рішенням земельну ділянку, вилучено із земель не наданих у власність або в користування, встановлено орендну плату та розподілено витрати по оформленню договору оренди.
Таким чином, судом у справі встановлено, що дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_5 видано та продовжено сільською радою в 2006-2007 роках, розпорядженням голови Вінницької РДА - у грудні 2007 року, а сам проект землеустрою затверджено та земельну ділянку передано в оренду в липні 2009 року.
В основу оскаржуваного рішення покладено проект відведення земельної ділянки, для будівництва кафе в межах населеного пункту.
Названий проект, серед іншого, включає документ Вінницької районної санітарно-епідеміологічної станції №347 від 19 лютого 2007 року про попереднє погодження земельної ділянки, виданий на підставі містобудівного обґрунтування визначення меж та площі земельної ділянки комерційного використання для розміщення закладу громадського харчування ФОП ОСОБА_5
В свою чергу, містобудівне обґрунтування виконано на підставі рішення Бохоницької сільської ради 5 сесії 5 скликання від 29 листопада 2006 року, яким затверджено дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки в межах населеного пункту з земель Бохоницької сільської ради, а також викопіювання з плану землекористування Бохоницької селищної ради.
Наведене рішення також стало підставою для розробки проекту відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_5
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що до меж населеного пункту - с. Бохоники, земельна ділянка, навколо якої склалися спірні відносини, була віднесена в 2008 році, згідно розпорядження голови Вінницької РДА №259 від 15 лютого 2008 року та рішення сесії 5 скликання Бохоницької сільської ради від 22 лютого 2008 року.
Дана обставина встановлена судом із листа виконавчого комітету Бохоницької сільської ради №64 від 02 червня 2008 року адресованого начальнику державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області.
В той же час, розпорядження голови Вінницької РДА від 29 грудня 2007 року №2461 стало підставою для виготовлення висновку Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області №09/209 від 20 лютого 2009 року та низки інших документів, що є частиною проекту землеустрою
Відповідно до вимог статті 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах визначених цим кодексом. Згідно з вимогами пункту 12 Розділу 10 «Перехідні положення» ЗК України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Таким чином, проект землеустрою складається з документів частина яких виготовлена на підставі рішення Бохоницької сільської ради, виданих в період знаходження землі поза межами населеного пункту, а інша частина на підставі розпорядження Вінницької РДА, в той час, коли земля знаходилась в межах населеного пункту.
Отже, оскаржуване рішення, прийняте на підставі проекту землеустрою, частина документів якого видана на підставі рішення Бохоницької сільської ради щодо земельної ділянки, яка на момент його прийняття не відносилась до її відання, та такої ж ситуації щодо розпорядження голови Вінницької РДА.
Крім того, частиною другою статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
В свою чергу, частини друга та третя статті 134 цього Кодексу не містять в своєму переліку випадку, за якого торги не відбуваються, що вказує на те, що їх проведення було обов'язковим. Наведене вказує на порушення прав та законних інтересів позивача.
Приймаючи рішення суд виходить також з того, що надання дозволу на виготовлення проектної документації на виділення земельної ділянки для будівництва кафе є реалізацією планування та забудови населеного пункту. Відтак, в даному випадку необхідним було дотримання та врахування вимог Закону України «Про планування і забудову територій» від 20 квітня 2000 року №1699-ІІІ (Закон №1699), який встановлює правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання території.
До пояснень представника Бохоницької сільської ради щодо того, що даний закон при прийнятті таких рішень не застосовується, суд ставиться критично, оскільки будівництво кафе на території с. Бохоники в будь-якому випадку, так чи інакше зачіпає інтереси відповідної територіальної громади. При цьому, зазначений вище закон спрямований на забезпечення сталого розвитку населених пунктів з урахуванням громадських і приватних інтересів.
Більше того, сама процедура погодження проекту землеустрою, відведення земельної ділянки для здійснення певного виду підприємницької діяльності вимагає дотримання встановлених правил відкритості, прозорості, доступності громадськості до інформації. Саме по собі надання дозволу на розробку проекту землеустрою фізичній особі - підприємцю не є обов'язковою умовою його затвердження та надання в оренду земельної ділянки. Скористатися таким правом може необмежене коло осіб, а відтак, перед затвердженням проекту землеустрою чинне законодавство вимагає дотримання певної процедури. Зокрема, врахування думки людей, яких стосуватиметься господарська діяльність на відведеній земельній ділянці та проведення аукціону між розробниками проектів.
На момент прийняття Бохоницькою сільською радою рішення від 10 липня 2009 року відповідні зміни у вказаному правовому акті набрали законної сили, а відтак, були обов'язковими до застосування.
Зокрема, у статті 2 Закону №1699 визначено основні завдання планування і забудови території, серед яких, урахування державних, громадських і приватних інтересів під час планування, забудови та іншого використання території.
Процедурою, спрямованою на врахування законних інтересів фізичних та юридичних осіб, територіальних громад та держави при плануванні та забудови територій відповідно до вимог цього закону є громадське обговорення, формою якого є громадське слухання, під час яких утворюється погоджувальна комісія для розгляду пропозицій (зауважень) фізичних та юридичних осіб, територіальних громад та держави до проекту містобудівної документації, місцевих правил забудови і прийняття узгоджених рішень.
Як встановлено в судовому засіданні, даний закон не було прийнято до уваги при прийнятті рішення про затвердження проекту землеустрою, що є ігнорування інтересів територіальної громади та позивача безпосередньо.
Зокрема, як на доказ дотримання наведених вимог закону ФОП ОСОБА_5 надано ксерокопію сторінки 7 газети «Подільська зоря» за №31 (8186) за 31 липня 2008 року в якій розміщено оголошення про проведення громадських слухань з питань будівництва торгівельного комплексу, кафе. Однак, суд вважає, що розміщення даного оголошення не є достатнім для повідомлення громадськості про проведення слухань, оскільки оголошення не містить адреси за якою має відбуватись будівництво. Відтак, дане оголошення не дає чіткої інформації про коло осіб (територіальна громада) інтереси яких можуть бути порушені внаслідок будівництва кафе.
Іншим доказом виконання вимог наведеного закону є протокол засідання зборів жителів Гніванського шосе з питань надання погодження по вибору надання ділянки для будівництва кафе-магазину від 05 серпня 2008 року. На засіданні зборів були присутні, як зазначено в протоколі, 14 чоловік жителів 2-го та 3-го провулку Гніванського шосе, які вирішили погодитись із наданням дозволу по вибору ділянки для будівництва кафе-магазину по 3-му провулку Гніванського шосе.
До протоколу додані підписи присутніх на засіданні зборів осіб, в якому, проте, не зазначено ні адрес, ні дат народження, ні паспортних даних цих осіб, що не дає можливості перевірити їх волевиявлення. Крім того, із протоколу та додатку не вбачається загальна кількість осіб, що проживає в цій місцевості, що унеможливлює встановлення об'єктивності прийнятого рішення.
Даний документ в подальшому розглядається органом без будь-якої перевірки, що є умовою та вказує на необхідність його належного оформлення та надання вичерпної інформації щодо відсоткової частини осіб, чиїх інтересів може стосуватися будівництво кафе.
Крім того, позивачем на спростування вищевказаного протоколу надано список із зазначенням осіб, які дійсно проживають на 2-му та 3-му провулку Гніванського шосе, с. Бохоники, тобто місцевості де має здійснюватись будівництво кафе та заперечують проти цього.
Зазначений список містить в собі інформацію щодо послідовних номерів будинків в яких проживають особи, які підписалися та номери їх телефонів. Ці люди підписалися під тим, що у часті у громадських слуханнях не приймали і про будівництво кафе вони заперечують. Крім того, з даного списку вбачається, що кількість осіб, які заперечують проти будівництва кафе в значній мірі перевищує кількість осіб, які проти такого будівництва не заперечували.
Таким чином, в даному випадку суд вважає проведення слухань 05 серпня 2008 року формальним, тобто з ігноруванням громадських та приватних інтересів жителів провулку та позивача ОСОБА_1, зокрема. Більше того, оригіналу протоколу або належним чином завіреної копії Бохоницькою сільською радою не надано. Адреси вказаних у протоколі осіб на вимогу суду також не вказано.
При з'ясуванні наведених вище обставин, варто також послатися і на відповідь виконавчого комітету Вінницької міської ради на колективне звернення мешканців 2-го та 3-го провулків Гніванського шосе, с. Бохоники, Вінницького району щодо заперечень будівництва триповерхового розважального комплексу (кафе) ФОП ОСОБА_5 від 28 травня 2010 року №Ко-1-01-80/02-119.
Зокрема, у листі вказано, що прийняття Бохоницькою сільською радою рішення про погодження проекту землеустрою та відведення земельної ділянки від 10 липня 2009 року суперечить вимогам статті 134 ЗК України, якими передбачено, що вільні земельні ділянки державної або комунальної власності, надаються суб'єктам підприємницької діяльності на конкурентних засадах (аукціон). Генпланом м. Вінниці, який затверджено рішенням Вінницької міської ради від 23 листопада 2007 року №1498, передбачено розширення Гніванського шосе, яке є автомобільною дорогою обласного значення.
Крім того, з 15 квітня 2009 року вступили в дію зміни до Закону України «Про планування і забудову територій», розділом 4-1 якого передбачено обов'язковість проведення громадського обговорення проектів містобудівної документації. Також, планом зонування території міста - 1-й розділ 2 частини «Правил забудови та використання територій м. Вінниці», ділянка, де розпочато будівництво є зоною зелених насаджень спеціального призначення. Наведене дає підстави для проведення додаткової перевірки дозвільних документів щодо виділення земельної ділянки ФОП ОСОБА_5 та інших питань.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про визнання рішення Бохоницької сільської ради 25 сесії 5 скликання від 10 липня 2009 року «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки для будівництва кафе в межах населеного пункту» незаконним, та відновлення прав позивача ОСОБА_1 шляхом його скасування.
В подальшому оскаржуване рішення Бохоницької сільської ради, серед іншого, стало підставою для надання дозволу для будівництва, який також є предметом оскарження по даній справі. В судовому засіданні оглянута дозвільна справа та встановлено перелік усіх документів, на підставі яких видано дозвіл.
Зокрема, поняття дозволу на виконання будівельних робіт, порядку його одержання, строку дії та інших пов'язаних з цим питань розкрито у статті 29 Закону №1699.
Так, серед переліку документів які додаються до письмової заяви для одержання дозволу визначено документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою або договір суперфіцію, а також проектна документація на будівництво погоджена та затвердження в порядку визначеному законодавством.
Оскільки, судом встановлено протиправність рішення органу місцевого самоврядування про затвердження відповідного проекту землеустрою, наслідком якого стала видача оскаржуваного дозволу, то останній також підлягає скасуванню.
Більш того, при видачі дозволу на будівництво обов'язковим є також дотримання описаних вище загальних положень Закону №1699, щодо урахування громадських і приватних інтересів, шляхом громадських обговорень.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суд перевіряє чи прийняті вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Заперечуючи проти позову, відповідачі не спростували обставини на які позивач посилається при обґрунтуванні своїх позовних вимог.
Таким чином, враховуючи вищевикладене по предмету позову, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтовані, відповідають дійсним обставинам та знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, а відтак, підлягають задоволенню, а понесені позивачем судові витрати в розмірі 3 грн 40 коп., згідно статті 94 КАС України - стягненню з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статями 11, 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Бохоницької сільської ради Вінницького району Вінницької області 25 сесії 5 скликання від 10 липня 2009 року «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки для будівництва кафе в межах населеного пункту».
Визнати незаконним та скасувати дозвіл Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Вінницькій області на виконання будівельних робіт від 07 квітня 2010 року №26/А-Цр.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 грн 40 коп. судових витрат по сплаті судового збору.
Відповідно до статті 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до статті 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 21.06.10
Суддя/підпис/ Чудак Олеся Миколаївна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар:
15.06.2010