вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
16.06.10Справа №2а-6233/10/14/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., при секретарі Белової Ю.Г., за участю сторін:
від позивача - Здоров, представник за дов.,
від відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1
до Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Сакського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»
про спонукання до виконання певних дій
Суть спору: Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Кримської регіональної філії Сакського відділу Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», Сакської міської ради АР Крим, Сакського міського відділу земельних ресурсів про визнання права позивача на отримання в оренду земельної ділянки розташованої за адресою: м. Саки, вул..Євпаторійське шосе, загальною площею 6400 кв.м, для будівництва та обслуговування авто сервісного комплексу, без проведення процедури земельних торгів (аукціонів), передбачених п.3 розділу II Прикінцевих положень Закону України №509-VI від 16.09.08р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» та зобов'язання в Кримську регіональну філію Сакського відділу Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» провести державну реєстрацію договору оренди від 15.04.09р. у Державному реєстрі земель, укладеного між Сакською міською радою та позивачем.
У судових засіданнях 31.05.10р. та 03.06.10р. представник позивача надав до суду уточнення позовної заяви та просив відповідачем у справі вважати Кримську регіональну філію Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Сакського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Цетр державного земельного кадастру» (далі - відповідач); зобов'язати відповідача провести державну реєстрацію договору оренди від 15.04.09р. у Державному реєстрі земель, укладеного між Сакською міською радою та позивачем.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.06.10р.за клопотанням позивача закрито провадження по справі у частині позовних вимог, а саме в частині вимог до Сакської міської ради, Сакського міського відділу земельних ресурсів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Сакської міської ради від 26.11.2008 року №37/7 був затверджений проект землеустрою з відводу земельної ділянки ОСОБА_1, для будівництва та обслуговування автосервісного комплексу, розташованого за адресою: м. Саки, вул. Євпаторійське шосе, загальною площею 6400 кв.м.
15.04.2009р. на підставі вищевказаного рішення між Сакською міською радою та ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки, на підставі якого позивач приймає в строкове платне користування на 49 років земельну ділянку несільськогосподарського призначення. Проте листом № 232-27-02/10 від 15.04.2010р. ДП «Центр державного земельного кадастру» відмовив заявнику у реєстрації договору оренди земельної ділянки, за єдиною підставою, що з 16 жовтня 2009р. абз. З п. 1 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України зупинив свою дію, а відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі», ст. 134 ЗК України реєстрація договорів оренди проводиться після надання документального підтвердження проведення аукціону на земельну ділянку, у зв'язку з чим вважає, що договір оренди від 15.04.2009р. не відповідає нормам діючого законодавства та не підлягає реєстрації. Позивач вважає вказану відмову незаконною, оскільки ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» передбачений вичерпаний перелік підстав, з яких у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено, а згідно ч. 4 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи сповіщений належним чином, причин неявки суду не повідомив.
Суд, враховуючи ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАСУ, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних у ній доказів.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, суд
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справою адміністративної юрисдикції визнається переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Так, спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку із відмовою Кримської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» в особі Сакського міського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» у реєстрації Суб'єкту підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 договору оренди земельної ділянки в строкове платне користування на 49 років земельну ділянку несільськогосподарського призначення, для будівництва та обслуговування автосервісного комплексу (кадастровий номер 0111400000000070147 площею 0,6400га.) загальною площею 6400 кв.м, розташованого за адресою: м. Саки, вул. Євпаторійське шосе.
Згідно п. п. 1.1-1.5 Статуту Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах, затвердженого Головою Державного комітету України по земельних ресурсах 27 листопада 1997 р., Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах (надалі - "Центр") створений на підставі наказу Голови Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 листопада 1997 року N 110 на базі госпрозрахункового бюро наукових, проектно-вишукувальних, проектно-технологічних робіт та державної землевпорядної експертизи шляхом реорганізації (перетворення) і є правонаступником його майнових прав та зобов'язань.
В своїй діяльності "Центр" керується Конституцією, законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Держкомзему, а також цим Статутом.
"Центр" є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в банках України, печатку, штампи, фірмові бланки та інші необхідні реквізити, здійснює свою виробничу, господарську та фінансову діяльність на принципах господарського розрахунку і самофінансування.
"Центр" здійснює організаційно-методичне та технічне керівництво відособленими підрозділами, що створені при державних органах земельних ресурсів на місцях.
Пріоритетними для "Центру" є реалізація завдань Держкомзему України, що випливають з його компетенції та направлені на виконання законів та постанов Верховної Ради України, указів, розпоряджень та доручень Президента України, постанов, розпоряджень та доручень Кабінету Міністрів України, наказів та розпоряджень Держкомзему України.
Таким чином, спір, який виник між сторонами, є підвідомчим адміністративному суду і повинен бути вирішений в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, оскільки в даному випадку відповідач виступає у якості суб'єкта владних повноважень, що здійснює владні управлінські функції відповідно до законодавства.
Відповідно до Земельного кодексу України (далі -ЗК України) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Серед передбачених ст. 12 ЗК України повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.
Ст. 83 ЗК України визначає, що у комунальній власності знаходяться всі землі в межах населених пунктів, окрім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розміщені об'єкти комунальної власності.
Згідно з положеннями ст. 6 Закону України “Про оренду землі”орендарі набувають право оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтею 93 Земельного Кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Відповідно до ч. ч. 1 та 3 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Зокрема, статтею 123 Земельного кодексу України передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Так, згідно з ч. 5 ст. 126 ЗК України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
При цьому ст. 18 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом (ст. 20 Закону України «Про оренду землі»).
Судом встановлено, що рішенням 9 сесії 05 скликання Сакської міської ради № 38/8 від 29.12.2006 р. ОСОБА_1 були затверджені матеріали погодження місцерозташування земельної ділянки площею 6400 кв.м, розташованого за адресою: м. Саки, вул. Євпаторійське шосе, для будівництва та обслуговування автосервісного комплексу, дозволено виробництво проектно-вишуковувальних робіт та дозволено складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Рішенням 34 сесії 5 скликання Сакської міської ради АР Крим № 37/7 від 26.11.2008 р., розроблений проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки було затверджено; представлено позивачу у оренду строком на 49 років земельна ділянка площею 6400 кв.м, із земель Сакської міської ради для будівництва та обслуговування автосервісного комплексу по вул. Євпаторійське шосе, у м. Саки (кадастровий номер 0111400000000070147).
На підставі рішення 34 сесії 5 скликання Сакської міської ради АР Крим № 37/7 від 26.11.2008 р., між Сакською міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар) було укладено договір оренди землі 2010 року, відповідно до якого Сакська міська рада передала, а ОСОБА_1 прийняв в оренду строком на 49 (сорок дев'ять) років земельну ділянку несільськогосподарського призначення (кадастровий номер № 0111400000000070147) загальною площею 0,6400 га, що знаходиться м. Саки, вул. Євпаторійське шосе.
В порядку передбаченому чинним земельним законодавством позивачем були отримані усі необхідні погодження, що підтверджено матеріалами справи.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Кримської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» в особі Сакського відділу із заявою про здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер №0111400000000070147) загальною площею 6400 кв.м, що знаходиться м. Саки вул. Євпаторійське шосе для будівництва та обслуговування автосервісного комплексу.
Листом вих. № 232-27-02/10 від 15.04.2010р. відповідач ДП «Центр державного земельного кадастру» відмовив заявнику у реєстрації договору оренди земельної ділянки, за єдиною підставою, що з 16 жовтня 2009р. абз. З п. 1 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України зупинив свою дію, а відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі», ст. 134 ЗК України реєстрація договорів оренди проводиться після надання документального підтвердження проведення аукціону на земельну ділянку, у зв'язку з чим вважає, що договір оренди від 15.04.2009р. не відповідає нормам діючого законодавства та не підлягає реєстрації.
Але, вказану відмову суд вважає такою, що вчинена поза межами наданих відповідачу законом повноважень.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, єдині умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок визначені Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 року № 2073.
Згідно ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 вказаного закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, зокрема речові права на чуже нерухоме майно.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 даного закону адміністратором Державного реєстру прав є центр державного земельного кадастру, який здійснює його ведення.
Відповідно до ст. 19 вказаного закону підставою для державної реєстрації прав на нерухоме майно є зокрема договір про оренду строком більше одного року.
Державна реєстрація договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі відповідно до п.3.2. Інструкції № 43 (200).
Умови реєстрації договорів оренди і договорів суборенди земельних ділянок закріплені Порядком державної реєстрації договорів оренди землі затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 р. № 2073.
Згідно п. 2 вказаного Порядку державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення і припинення права оренди земельних ділянок.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі» - договір оренди землі вступає в законну силу після його державної реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав;
3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;
4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
6) заявлене право вже зареєстровано.
Крім того, частиною 4 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» встановлено, що відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Суд зазначає, що перелік підстав, з яких відповідач має право відмовити у вчиненні державної реєстрації є вичерпним.
Разом з тим, відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України, тільки відповідний орган місцевого самоврядування або місцева державна адміністрація, до компетенції яких відноситься конкретна земельна ділянка, має повноваження вирішувати питання щодо укладення договору оренди, або відмови в його укладенні.
Таким чином, відмовляючи у реєстрації договору оренди, Кримська регіональна філія Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Сакського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» перевищила свої повноваження, у зв'язку з чим її відмова є протиправною.
Відповідно до п. 2.1 Типового положення про регіональну філію Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, затвердженого наказом Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”від 31.10.2003 року № 279, метою заснування Філії є ведення автоматизованої системи державного земельного кадастру та системи реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, для забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, громадян, підприємств, установ та організацій достовірною інформацією про землю, нерухоме майно та права на них і отримання прибутку від здійснюваної діяльності.
Таким чином, суд дійшов висновку, що нормами чинного законодавства Кримській регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру”не надано право перевіряти правомірність рішень сільських, селищних, міських рад щодо надання в оренду земель, що перебувають у комунальній власності, та щодо укладених ними договорів оренди землі.
Крім того, суд зазначає, що згідно з абз. 3 п. 1 Розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів). Дана норма діяла на час прийняття рішення 34-ої сесії 5 скликання Сакської міської ради АР Крим № 37/7 від 26.11.2008 року, яким узгоджений проект землеустрою та надано позивачу у оренду землю.
При цьому, згідно п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» від 16.09.2008 р. № 509-VI, прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Закону України від 16.09.2008 р. № 509-VI, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, тобто з 14.10.2008 р. (Голос України, 2008, 10, 14.10.2008 № 195).
Приймаючи до уваги вказане вище, суд дійшов висновку, що норми, які були закріплені у ЗК України та законі України № 509-VI на час прийняття рішення компетентним органом про надання в оренду земельної ділянки позивачу, не містили заборони на укладення договору оренди земельної ділянки без проведення аукціону, тому суд задовольняє позовну заяву у повному обсязі.
Більш того, суд зазначає, що матеріали попереднього погодження місцерозташування земельної ділянки площею 0,6400 га, розташованої на території Сакської міської ради, в межах будівництва автосервісного комплексу та дозвіл на складення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки були надані позивачу рішенням 34 сесії 5 скликання Сакської міської ради № 37/7 від 26.11.2008 р., яке зберігає свою дію відповідно до вимог п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» від 16.09.2008 р. № 509-VI до 14.10.10р. (на протязі двох років з 14.10.08р.).
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158 -163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Зобов'язати Кримську регіональну філію Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в особі Сакського відділу Кримської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» провести державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий номер № 0111400000000070147) загальною площею 0,6400 га, що знаходиться за адресою: м. Саки, вул. Євпаторійське шосе для будівництва та обслуговування авто- сервісного комплексу, укладеного між ОСОБА_1 та Сакською міською радою АР Крим строком на 49 років.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кірєєв Д.В.