Постанова від 26.11.2021 по справі 580/4761/21

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/4761/21 Суддя (судді) першої інстанції: Кульчицького С.О.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2021 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Оксененка О.М., при секретарі - Рейтаровській О.С., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №971010128074 від 18.06.2021 про перерахунок пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснювати з 01.07.2021 виплату ОСОБА_1 пенсії, виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 06.10.2020 №21-575вих20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат, з виплатою різниці між фактично виплаченою та нарахованою пенсією, у відповідності до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року у справі №580/5345/20 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про перерахунок пенсії №971010128074 від 24.03.2021, прийнятого на виконання зазначеного судового рішення.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що судовими рішеннями у справі №580/5345/20 зобов'язано пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру. На виконання рішення суду пенсійним органом проведено відповідний перерахунок. Позивач зауважує, що жодних нових обставин для перерахунку його пенсії після здійснення перерахунку на підставі рішення суду не виникло, позивач заяв про перерахунок його пенсії не подавав. Водночас, пенсійним органом, без будь-яких правових підстав, проведено новий перерахунок пенсії позивача, що суперечить судовим рішенням у справі №580/5345/20. Тому позивач просить скасувати рішення про перерахунок пенсії, як таке, що прийнято не на підставі та не у порядку, визначеному у законі та всупереч рішенню суду.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2021 року позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, та неправильне застосування судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Апелянт зазначає, що при здійсненні перерахунку пенсії позивачу пенсійний орган керувався чинною нормою Закону України «Про прокуратуру» (№1697-VII), а тому відсотковий розмір пенсії позивача становить 60% заробітної плати, визначеної у довідці від 06 жовтня 2020 року №21-575вих20.

Щодо здійснення обмеження пенсії без обмеження її максимальним розміром скаржник вказує, що на осіб, яким пенсію перераховано відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у Законі №3668-VI, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку. Разом з цим, згідно з частиною 15 статті 86 Закону №1697-VII, в редакції чинній на момент виникнення у позивача права на звернення за перерахунком, максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та з 2007 року отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року у справі №580/5345/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2021 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зобов'язано здійснити з 01 жовтня 2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 06 жовтня 2020 року №21-575 вих20 без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.

22 березня 2021 року на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області проведено перерахунок пенсії позивача, згідно якого розмір його пенсії з 01 жовтня 2020 року складає 56 007,47 грн.

Тобто, на виконання рішення суду пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивача виходячи з 80% суми місячної заробітної плати, визначеної в довідці Черкаської обласної прокуратури від 06 жовтня 2020 року №21-575вих20, та без обмеження її максимальним (граничним) розміром.

18 червня 2021 року рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №971010128074 позивачу здійснено новий перерахунок пенсії виходячи з 80% суми місячної заробітної плати, проте, як вбачається з відповідного розрахунку з 01 липня 2021 року розмір пенсії обмежено десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, розмір пенсії після перерахунку складає 18 540,00 грн.

Листом №2300-0305-8/37367 від 29 червня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило позивача про перегляд розміру його пенсії, обчисленого на виконання судового рішення у справі №580/5345/20. За результатами перевірки виконання рішення розмір пенсії переглянуто і становить з 01 липня 2021 року - 18 540,00 грн., тобто виплата пенсії буде виплачуватись з урахуванням максимального (граничного) розміру пенсії відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI та Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697- VIІ.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо проведення нового перерахунку та обмеження пенсії максимальним розміром, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На час призначення ОСОБА_1 пенсії (червень 2007 року) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (до 15 липня 2015 року).

Відповідно до частини першої цієї статті Закону № 1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частиною дванадцятою вказаної статті Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до частини сімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом №3668-VI до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ були внесені зміни, внаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону 1789-ХІІ з 1 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14 жовтня 2014 року прийнято Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ; набрав чинності 15 липня 2015 року), при цьому у первинній редакції частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ мала такий текст: «призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ та частина сімнадцята (з 1 жовтня 2011 року - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

З аналізу вищезазначеного вбачається, що на момент розгляду цієї справи законодавством України передбачено можливість перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, відповідно до якої таке право може бути реалізовано за умови прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури та надання позивачем довідки про заробітну плату при звернення до органів Пенсійного фонду України з відповідною заявою.

Звертаючись до фактів цієї справи, колегія суддів зазначає, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року у справі №580/5345/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2021 року, встановлено право позивача на отримання з 01 жовтня 2020 року пенсії, виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 06 жовтня 2020 року №21-575 вих20 без обмеження граничного розміру.

Після набрання законної сили рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року у справі №580/5345/20 (12 березня 2021 року) та проведення пенсійним органом відповідного на виконання рішення суду перерахунку (22 березня 2021 року) до моменту прийняття нового (спірного) рішення про новий перерахунок пенсії позивача (18 червня 2021 року) встановлених частиною 20 стаття 86 Закон № 1697-VІІ обставин для перерахунку пенсії позивача не виникло, нормативно-правове регулювання спірних правовідносин не змінилося, та позивач не звертався за перерахунком пенсії.

Тобто, у відповідача були відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача.

З наявного у матеріалах справи розрахунку пенсії позивача з 18 червня 2021 року вбачається, що у графі «вид перерахунку» зазначено «у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий)».

Однак, судовими рішеннями у справі №580/5345/20 встановлено, що пенсія позивача не підлягає обмеженню прожитковими мінімумами, а повинна становити 80 % суми місячної заробітної плати, визначеної в довідці Черкаської обласної прокуратури від 06 жовтня 2020 року №21-575вих20.

Водночас, у листі №2300-0305-8/37367 від 29 червня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомляє інші, ніж зазначено у розрахунку, підстави проведення нового перерахунку, та посилається на проведення пенсійним органом певної перевірки виконання судового рішення у справі №580/5345/20.

Разом з цим, відповідачем не надано жодних відомостей щодо характеру такої перевірки, зокрема, ким вона була ініційована та що слугувало підставою для її проведення, суду також не надано рішення за наслідками проведення такої перевірки, що повинно було б слугувати підставою для проведення перерахунку пенсії позивача.

Зі змісту листа пенсійного органу вбачається, що під час перевірки встановлено, що резолютивна частина рішення містить словосполучення «без обмеження граничного розміру», яке, на переконання пенсійного органу, в даному випадку може бути неоднозначно застосовано, та не дає можливість чітко встановити предмет обмеження та забезпечити належне виконання рішення, у зв'язку з чим пенсійний орган звернуся до Черкаського окружного адміністративного суду для надання роз'яснення.

Колегія суддів зауважує, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року у справі №580/5345/20 стало незрозумілим пенсійному органу після його виконання.

Разом з тим, у вказаному листі повідомлено, що за результатами перевірки розмір пенсії позивача переглянуто і становить з 01 липня 2021 року - 18 540,00 грн., тобто виплата пенсії буде виплачуватись з урахуванням максимального (граничного) розміру пенсії відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI та Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VIІ.

Проте, таке рішення відповідача суперечить судовим рішенням у справі №580/5345/20.

Так, у судових рішеннях у справі №580/5345/20, які набрали законної сили, надано оцінку можливості застосування до позивача положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI та Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VIІ.

При цьому, доводи апелянта, як і мотиви прийняття спірного рішення, зводяться до незгоди пенсійного органу із прийнятими у справі №580/5345/20 судовими рішеннями.

Колегія суддів зазначає, що з Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що пенсійний орган оскаржує судові рішення у справі №580/5345/20, а тому правова оцінка висновкам суду буде надана судом касаційної інстанції, та лише після касаційного перегляду, у випадку скасування або зміни судом касаційної інстанції вказаних судових рішень, у відповідача виникнуть підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача з мотивів, які наводить пенсійний орган.

Водночас, станом на момент виникнення спірних правовідносин рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року у справі №580/5345/20 є чинним, його виконання у встановленому статтею 375 КАС України порядку не зупинялось, а тому вказане рішення підлягає обов'язковому виконанню в силу положень статті 370 КАС України.

З наведеного вбачається, що новий перерахунок пенсії позивача здійснений відповідачем за відсутності на те правових підстав та є таким, що суперечить рішенню суду, яке набрало законної сили та є обов'язковим для виконання.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Однак, судом апеляційної інстанції встановлено невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи. Так, судом встановлено, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №971010128074 від 18.06.2021 позивачу здійснено перерахунок пенсії згідно якого загальний відсоток розрахованої пенсії від заробітку становить 60%, у зв'язку з чим судом надана оцінка правомірності зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 60% сум заробітної плати. Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, відсоткове значення розміру пенсії позивача при здійснення спірного перерахунку у червні 2021 року не змінилося, та розмір пенсії обраховано виходячи із 80% сум заробітної плати.

Крім того, судом першої інстанції не надано правову оцінку доводам позивача щодо наявності правових підстав для здійснення спірного перерахунку, а тому колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню із прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог з підстав, наведених у мотивувальній частині цієї постанови.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області задовольнити частково.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 17 серпня 2021 року скасувати та ухвалите нове рішення.

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №971010128074 від 18 червня 2021 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, Черкаська область, 18001; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити з 01 липня 2021 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії, виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 06.10.2020 №21-575 вих20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат, з виплатою різниці між фактично виплаченою та нарахованою пенсією, у відповідності до рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13 січня 2021 року у справі №580/5345/20 та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про перерахунок пенсії №971010128074 від 24 березня 2021 року.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

Суддя В.П.Мельничук

Суддя О.М.Оксененко