Рішення від 03.11.2021 по справі 640/30500/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2021 року м. Київ № 640/30500/20

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Адвокатського об'єднання «АВІДБІЗ»

до Головного управління ДПС у м. Києві

про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Адвокатське об'єднання «АВІДБІЗ» до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у м. Києві оформлене листом від 28.10.2019 № 33093/10/26-15-04-13-18 про залишення без розгляду заяви Адвокатського об'єднання «АВІДБІЗ» про застосування спрощеної системи оподаткування.

- зобов'язати ГУ ДПС у м. Києві повторно розглянути заяву Адвокатського об'єднання «АВІДБІЗ» про застосування спрощеної системи оподаткування та здійснити реєстрацію Адвокатського об'єднання «АВІДБІЗ» платником єдиного податку 3-ї групи зі ставкою 5% без реєстрації ПДВ з дня його державної реєстрації, тобто з 25.10.2019 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказував на протиправність дій відповідача щодо залишення без розгляду заяви Адвокатського об'єднання «АВІДБІЗ» про застосування спрощеної системи оподаткування, оскільки позивачем виконано усі передбачені чинним законодавством дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.12.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі № 640/30500/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем не подано відзив на адміністративний позов.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Адвокатське об'єднання «АВІДБІЗ» було зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 25.10.2019 року.

При реєстрації, AO «АВІДБІЗ» було подано реєстратору реєстраційну картку на проведення державної реєстрації, Статут та заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування, код доступу в ЄДР 274102405252 (що підтверджується описом документів отриманим від реєстратора).

Також, позивачем, 05.03.2020 р. направлялося звернення до ДПС України щодо отримання податкової консультації про особливості оподаткування доходу юридичної особи-платника єдиного податку. Звернення стосувалося діяльності AO «АВІДБІЗ» як платника єдиного податку.

ДПС України було надано відповідь від 17.06.2020 р. за№ 2447/6/99-00-04-02-02-06/ІПК, якою позивача було повідомлено про необхідність включення внесків адвокатів-учасників на розвиток адвокатського об'єднання до складу доходу та необхідність оподатковувати їх єдиним податком.

Податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи (юридичні особи) за І квартал 2020 року було подано 24.04.2020 р. Дана декларація була прийнята податковим органом, без будь-яких зауважень, що підтверджується Квитанцією № 2 (реєстраційний № 9087635562).

Інші дві декларації за II та III квартали 2020 року також було прийнято податковим органом, що підтверджується відповідними квитанціями.

Позивачем було сплачено єдиного податку в загальній сумі 52 113,19 грн за 2020 рік і жодного повернення чи неприйняття сплати по єдиному податку не відбулося.

Адвокатським об'єднанням «АВІДБІЗ» (надалі також - AO «АВІДБІЗ», позивач) 03.11.2020 р. було отримано листа від Головного управління ДПС у м. Києві (надалі також-відповідач, податковий орган, контролюючий орган) № 143815/10/26-15-04-12-18 від 29.10.2020 р. яким ДО «АВІДБІЗ» було повідомлено про відмову у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку третьої групи за три квартали 2020 року, посилаючись на не перебування AO «АВІДБІЗ» на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності.

За наслідками отриманого листа від ГУ ДПС у м. Києві № 143815/10/26-15-04-12-18 від 29.10.2020 p., 11 листопада 2020 року, представником позивача було направлено адвокатський запит від 11.11.2020 р. № 26 на адресу Головного управління ДПС у м. Києві.

24 листопада 2020 року, було отримано відповідь на вказаний вище адвокатський запит, в якій податковим органом було вказано на відсутність обов'язкових реквізитів у заяві наданій AO «АВІДБІЗ» про застосування спрощеної системи оподаткування.

ГУ ДПС у м. Києві додатком до відповіді на адвокатський запит направлено позивачу копію листа від 28.10.2019 р. № 33093/10/26-15-04- 13-18 (надалі також- Відмова), а також копію поштового відправлення зі штриховим кодовим ідентифікатором 0410713228552.

Вивчивши отриману Відмову, встановлено, що відповідачем було відмовлено позивачу в реєстрації платником єдиного податку з порушенням п. 299.6 та 299.5 ПКУ.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, вважаючи його протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позов, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Згідно з п. 291.2 ст. 291 Податкового кодексу України (далі - ПК України) спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Пунктом 291.3 статті 291 ПК України визначено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Відповідно до п. 291.4 ст. 291 ПКУ суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:

1) перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень;

2) друга група - фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.

Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи;

3) третя група - фізичні особи - підприємці які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 7000000 гривень;

4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники:

а) юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків;

б) фізичні особи - підприємці, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України "Про фермерське господарство", за умови виконання сукупності таких вимог:

здійснюють виключно вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;

провадять господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;

не використовують працю найманих осіб;

членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім'ї у визначенні частини другої статті 3 Сімейного кодексу України;

площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менше двох гектарів, але не більше 20 гектарів.

Згідно з пп. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 ПК України для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.

Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один з таких способів:

1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

3) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги";

4) державному реєстратору під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи - підприємця. Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Пунктом п. 298.3 ст. 298 ПК України визначено, що у заяві зазначаються такі обов'язкові відомості:

1) найменування суб'єкта господарювання, код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків);

3) податкову адресу суб'єкта господарювання;

4) місце провадження господарської діяльності;

5) обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010;

6) обрані суб'єктом господарювання група та ставка єдиного податку або зміна групи та ставки єдиного податку;

7) кількість осіб, які одночасно перебувають з фізичною особою - підприємцем у трудових відносинах, та середньооблікова чисельність працівників у юридичної особи;

8) дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування.

Згідно з п.п. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 ПК України, зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

Судом встановлено, що позивач 25.10.2019 року для проведення реєстраційної юридичної особи подав заяву про заяву про застосування спрощеної системи оподаткування.

Тобто заява щодо обрання спрощеної системи оподаткування подана позивачем до закінчення місяця в якому відбулася реєстрація юридичної особи, а саме 25.10.2019.

Пунктом 298.1 статті 298 визначено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 - 298.1.4 цієї статті.

Згідно з пп. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПК України суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Відповідно до п. 299.6 ст. 299 ПК України підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:

1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу;

2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;

3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.

У своїй Відмові, відповідачем було прописано, що заява позивача про застосування спрощеної системи оподаткування залишається без розгляду і як на підставу, відповідач послався на не зазначення в заяві відомостей визначених п. 298.3 ст. 298 ПКУ.

Проте, позивачем у заяві була зазначена обрана ставка та група єдиного податку, також заява містить дату 25.10.2019 р. А п. 298.3 ст. 298 ГІКУ не може бути підставою для відмови в реєстрації платником єдиного податку.

Більше того, враховуючи вимоги п. 298.1.2 ПКУ, щодо обов'язку контролюючого органу зареєструвати новостворений суб'єкт господарювання платником єдиного податку з дня державної реєстрації, вважаємо посилання відповідача на не вказання в заяві дати обрання спрощеної системи оподаткування беззмістовними. Так як, незважаючи на дату вказану в заяві, новостворений суб'єкт господарювання все одно реєструється платником податку з дня його державної реєстрації, тобто у випадку позивача з 25.10.2019 р.

Позивачем при поданні заяви про обрання спрощеної системи оподаткування не було порушено вимоги законодавства, а відповідачем було направлено Відмову всупереч вимогам п. 299.6 ПКУ.

Враховуючи, що позивач при наданні заяви, був новоствореною юридичною особою, жодна з перерахованих в п. 299.6 ПКУ не розповсюджується на нього.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні та оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Адвокатського об'єднання «АВІДБІЗ» (01042, м. Київ, вул. Джона Маккейна, 38, оф. 15А, ЄДРПОУ 43311262) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 43141267) про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у м. Києві оформлене листом від 28.10.2019 № 33093/10/26-15-04-13-18 про залишення без розгляду заяви Адвокатського об'єднання «АВІДБІЗ» про застосування спрощеної системи оподаткування.

3. Зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві повторно розглянути заяву Адвокатського об'єднання «АВІДБІЗ» про застосування спрощеної системи оподаткування та здійснити реєстрацію Адвокатського об'єднання «АВІДБІЗ» платником єдиного податку 3-ї групи зі ставкою 5% без реєстрації ПДВ з дня його державної реєстрації, тобто з 25.10.2019 року.

4. Стягнути на користь Адвокатського об'єднання «АВІДБІЗ» (01042, м. Київ, вул. Джона Маккейна, 38, оф. 15А, ЄДРПОУ 43311262) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн. (lві тисячі сто дві гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ЄДРПОУ 43141267).

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур