Рішення від 19.10.2021 по справі 360/3195/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

19 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3195/21

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Шляхтун М.М.

та

представників сторін:

від позивача - не прибув

від відповідача - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом

Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

до Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”

про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває справа за позовом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (далі - позивач) до Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” (далі - відповідач), в якому позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу “Шахта ім. Д.Ф. Мельникова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” шляхом зобов'язання відповідача зупинити виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію підйомного пристрою (крану) КЕД-8, який експлуатується у гараж-зарядній камері гор. 518м у Відокремленому підрозділі “Шахта ім. Д.Ф. Мельникова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення зазначених в позовній заяві порушень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі заяви Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” від 01 червня 2021 року № 01/12-403, згідно з статтями 4, 6, 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, відповідно до наказу Міжрегіонального управління від 03 червня 2021 року № 892 та направлення на перевірку від 04 червня 2021 року № 255/6.6 посадовою особою позивача 10 червня 2021 року проведено позапланову перевірку суб'єкта господарювання: Відокремленого підрозділу “Шахта ім. Д.Ф. Мельникова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”, код ЄДРПОУ 32359108, розташованого за адресою: 93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Первомайського, буд. 217, на предмет перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

За результатами перевірки складено акт перевірки від 10 червня 2021 року № 6.6/0049/3 та припис від 10 червня 2021 року № 6.6/0049/3, у яких зафіксовано 12 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62.

Порушення вимог чинних нормативно-правових актів України з охорони праці у Відокремленому підрозділі “Шахта ім. Д.Ф. Мельникова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” створюють загрозу здоров'ю і життю працівників суб'єкта господарювання.

Відповідно до частини третьої статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Статтею 4 Закону України “Про охорону праці” визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону “Про охорону праці” посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Таким чином, виявлені у пунктах 4-11 акта перевірки порушення несуть загрозу життю та/або здоров'ю людей, тому є всі підстави для повного зупинення виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію підйомного пристрою (крану) КЕД-8, який експлуатується у гараж-зарядній камері гор. 518м у Відокремленому підрозділі “Шахта ім. Д.Ф. Мельникова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”.

З урахуванням викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Ухвалою від 29 червня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче засідання (арк. спр. 32-33).

Ухвалу від 29 червня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримав 01 липня 2021 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 36), правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Ухвалою від 26 серпня 2021 року продовжено строк підготовчого провадження у справі № 360/3195/21 (арк. спр. 46).

Ухвалою від 01 вересня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 21 вересня 2021 року о 14 год. 15 хв., яке відкладено до 19 жовтня 2021 року до 14 год. 15 хв. (арк. спр. 54-55, 67).

У судове засідання учасники справи не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином (арк. спр. 70, 71). Причини неявки суду не відомі.

Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.

“Шахта ім. Д.Ф. Мельникова” (ідентифікаційний код 26349183, місцезнаходження: вул. Первомайська, буд. 217, м. Лисичанськ, Луганська область, 93113) є відокремленим підрозділом Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” (ідентифікаційний код 32359108, місцезнаходження: вул. Малиновського, буд. 1, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100), що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29 червня 2021 року (арк. спр. 29-31).

Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05 квітня 2007 року № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі - Закон № 877), Законом України від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ “Про охорону праці” (далі - Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затвердженими наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 17 червня 2010 року за № 398/17693 (далі - НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”).

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 877 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:

органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;

види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);

повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;

вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;

спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);

санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом (пункт 7 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96).

Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці (далі - Міжрегіональне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань праці (далі - Держпраці), що їй підпорядковується. Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Донецької та Луганської областей (пункт 1 Положення про Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 29 жовтня 2020 року № 140) (арк. спр. 4-8).

Згідно з пунктом 4 Положення про Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці відповідно до покладених на нього завдань Міжрегіональне управління, зокрема:

1) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 16 пункту 4);

2) здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної та нафтогазовидобувної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 18 пункту 4).

Згідно з абзацами першим, другим частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.

Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).

На підставі заяви Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» від 01 червня 2021 року № 01/12-403 про проведення позапланової перевірки та щорічного огляду локомотивів і обладнання зарядних камер у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» на гор. 518м (арк. спр. 9), Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці видано наказ від 03 червня 2021 року № 892 «Про проведення позапланової перевірки відокремленого підрозділу «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (код за ЄДРПОУ 32359108)» (арк. спр. 10), на підставі якого оформлено направлення від 04 червня 2021 року № 255/6.6 на проведення перевірки з 08 червня 2021 року по 10 червня 2021 року додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з промислової безпеки та охорони праці в частині перевірки щорічного огляду локомотивів і обладнання зарядних камер у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» на гор. 518м (арк. спр. 11).

У зв'язку з виявленням порушень, зазначених у рядках № 4-11 таблиці, попереджено про необхідність зупинення експлуатації підйомного пристрою (крану) КЕД-8, який експлуатується у гараж-зарядній камері гор. 518м у Відокремленому підрозділі “Шахта ім. Д.Ф. Мельникова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” (арк. спр. 12-18).

Акт перевірки від 10 червня 2021 року № 6.6/0049/3 підписано уповноваженими особами суб'єкта господарювання, які брали участь у перевірці, - виконуючим обов'язки генерального директора Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» Ю.О. Ласіковим та виконуючим обов'язки директора Відокремленого підрозділу «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» В.Г. Стасюком без зауважень та заперечень щодо виявлених порушень, один примірник акта 10 червня 2021 року вручений виконуючому обов'язки генерального директора Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» Ю.О. Ласікову (арк. спр. 18).

Також 10 червня 2021 року відповідачу вручено припис від 10 червня 2021 року № 6.6/0049/3 про усунення виявлених у рядках 1-3, 12 порушень (арк. спр. 19-20).

Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стало виявлення за результатами перевірки порушень статей 13, 14 Закону № 2694, викладених у пунктах 1-12 таблиці розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акта перевірки від 10 червня 2021 року № 6.6/0049/3, які становлять загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Обов'язки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці визначені статтею 14 Закону № 2694, а саме - працівник зобов'язаний:

дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;

проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.

Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону № 2694 посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право:

безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;

одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профілактичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;

видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки;

забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих;

притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці;

надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали відповідним органам для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Під загрозою життю та здоров'ю працівників слід вважати виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Згідно з актом від 10 червня 2021 року № 6.6/0049/3, складеним за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці та промислової безпеки Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», виявлено такі порушення:

1) технологічний паспорт на обслуговування гараж-зарядної камери гор. 518м. У технології заряджання акумуляторних батарей неправильно вказана послідовність виконання робіт, що є порушенням статей 13, 14 Закону № 2694 , статті 20 Гірничого закону України від 06 жовтня 1999 року № 1127-ХІV (далі - Закон № 1127), пункту 19 глави 1 розділу ІV НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”;

2) технологічний паспорт на обслуговування гараж-зарядної камери гор. 518м. На схемі електропостачання не вказані струмоприймачі, що є порушенням статей 13, 14 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127, пункту 19 глави 1 розділу ІV НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”;

3) технологічний паспорт на обслуговування гараж-зарядної камери гор. 518м. Відсутня схема вентиляції, що є порушенням статей 13, 14 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127, пункту 19 глави 1 розділу ІV НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”;

4) у додатку до Дозволу від 14 грудня 2012 року № 1296.12.09-05.10 (строк дії дозволу подовжено Головним управлінням Держпраці у Луганській області до 14 грудня 2022 року) на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відсутній підйомний пристрій (кран) КЕД-8, який експлуатується у гараж-зарядній камері гор. 518м, що є порушенням статті 21 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127, пункту 6, 21 Порядку

видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (далі - Порядок № 1107), пункту 1 глави 2 розділу ІV НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”;

5) гараж-зарядна камера гор. 518м. Електровоз 2АМ8Д-900 № 2 (інв. № 18627). Не ущільнено 2 кабельні вводи у діодному блоці, не справні дві передні пісочниці, що є порушенням статей 13, 14 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127, пункту 7 глави 4 розділу VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”;

6) гараж-зарядна камера гор. 518м. Електровоз 2АРП-8Т-900 № 1 (інв. № 18981). Не ущільнено 1 кабельний ввод у електродвигун ДРТ-14, не справні дві задні пісочниці, що є порушенням статей 13, 14 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127, пункту 7 глави 4 розділу VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”;

7) гараж-зарядна камера гор. 518м. Електровоз АМ8Д-900 № 8 (інв. № 18522). Не справні пісочниці, що є порушенням статей 13, 14 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127, пункту 7 глави 4 розділу VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”;

8) гараж-зарядна камера гор. 518м. На кришці автомату ВАР акумуляторної батареї 112ТНЖ № 6 (інв. № 18627) не встановлено 1 болт, що є порушенням статей 13, 14 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127, пункту 12 глави 1 розділу VІІІ НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”;

9) гараж-зарядна камера гор. 518м. Апарат захисту від витікання струму на апаратурі РЗУПР № 3 (інв. № 11790) для заряда акумуляторних батарей шахтних електровозів несправний, що є порушенням статей 13, 14 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127, пункту 6 глави 13 розділу VІІІ НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”;

10) гараж-зарядна камера гор. 518м. Апарат захисту від витікання струму на апаратурі РЗУПР № 4 (інв. № 5510) для заряда акумуляторних батарей шахтних електровозів несправний, що є порушенням статей 13, 14 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127, пункту 6 глави 13 розділу VІІІ НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”;

11) гараж-зарядна камера гор. 518м. Несправне освітлення, що є порушенням статей 13, 14 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127, пункту 3 глави 11 розділу VІІІ НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”;

12) гараж-зарядна камера гор. 518м. Черговий електрослюсар дільниці ВШТ-1 ОСОБА_1 (таб. № 2946) під час випуску на лінію локомотива 2АРП-8Т-900 № 1 о 08 год. 00 хв. 10 червня 2021 року не оглянув його, про що свідчить відсутність відповідного запису у Книзі випуску електровозів на лінію, що є порушенням статей 13, 14 Закону № 2694, статті 20 Закону № 1127, пункту 8 глави 4 розділу VІІ НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”.

З огляду на наведене, в ході судового розгляду справи установлено, що порушення, наведені в пунктах 4-11 таблиці розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» акта від 10 червня 2021 року № 6.6/0049/3, створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 4 Закону № 877 виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень (абзац другий частини п'ятої статті 4 Закону № 877).

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову та застосування до Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації підйомного пристрою (крану) КЕД-8, який експлуатується у гараж-зарядній камері гор. 518м у Відокремленому підрозділі “Шахта ім. Д.Ф. Мельникова” Акціонерного товариства “Лисичанськвугілля”, до усунення зазначених в акті від 10 червня 2021 року № 6.6/0049/3 порушень.

Таким чином, позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 20 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір”.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (ідентифікаційний код 43866127, місцезнаходження: вул. Прокоф'єва, буд. 82, м. Покровськ, Донецька область, 85302) до Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» (ідентифікаційний код 32359108, місцезнаходження: вул. Малиновського, буд. 1, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100) про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати до Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення експлуатації підйомного пристрою (крану) КЕД-8, який експлуатується у гараж-зарядній камері гор. 518м у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. Д.Ф. Мельникова» Акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», до усунення зазначених в акті від 10 червня 2021 року № 6.6/0049/3 порушень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 29 жовтня 2021 року.

Суддя Т.І. Чернявська