Рішення від 29.10.2021 по справі 360/4530/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

29 жовтня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4530/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - І відповідач), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ІІ відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30 липня 2021 року № 123950002170 про відмову у призначені пенсії та у зарахуванні до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 01 лютого 1987 року по 18 лютого 1993 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 29 липня 2021 року № 10/01, яким ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи в Колгоспі імені Калініна (СКП імені Калініна) дояркою з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року у зв'язку з відсутністю відомостей про виконання норм обслуговування тварин;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу період роботи на посаді доярки з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, як доярці, відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 22 липня 2021 року та провести її виплату.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 05 липня 2021 року та 22 липня 2021 року вона за місцем свого проживання звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області через сервісний центр № 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявами про призначенням пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та про підтвердження пільгового стажу роботи, бо відпрацювала дояркою більше 25 років, що підтверджується трудовою книжкою колгоспника серії НОМЕР_1 , заведеної 10 липня 1987 року, та архівними документами.

Рішенням комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 29 липня 2021 року № 10/01 позивачу відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи в Колгоспі імені Калініна (СКП імені Калініна) дояркою з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року у зв'язку з відсутністю відомостей про виконання норм обслуговування тварин.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30 липня 2021 року № 123950002170 позивачу відмовлено у призначені пенсії у зв'язку з незарахуванням до пільгового стажу періоду роботи дояркою з 01 лютого 1987 року по 18 лютого 1993 року в Колгоспі ім. Калініна (СКП імені Калініна) з подальшим посиланням на рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області щодо підтвердження пільгового стажу роботи.

Позивач зазначає, що відсутність документів первинного обліку обслуговування тварин, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних підтверджуючих документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вказані періоди в архівних документах відповідних підприємств, де вона працювала, не може свідчити про невиконання позивачем таких норм та не спростовує факту виконання нею робіт за посадою доярки.

З посиланням на положення статей 19, 46 Конституції України, статті 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 1993 року № 637, позивач вважає, що відповідачами протиправно не зараховано певні періоди її роботи до пільгового стажу.

Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 20 вересня 2021 року за вхідним реєстраційним № 31568/2021 подало відзив на позовну заяву від 17 вересня 2021 року № 1200-0803-7/37822, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 103-105).

В обґрунтування заперечень проти позову І відповідач зазначив, що 05 липня 2021 року ОСОБА_1 надала заяву про підтвердження стажу роботи та відповідні документи на розгляд Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області для підтвердження стажу роботи в Колгоспі імені Калініна (СКП імені Калініна) у період з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року, у зв'язку з ліквідацією Сільськогосподарського колективного підприємства імені Калініна.

Відповідно до довідки Головного управління статистики у Луганській області від 12 січня 2021 року № 03.3-35/4-21 Сільськогосподарське колективне підприємство імені Калініна ліквідоване 22 червня 2000 року.

22 липня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до відділу Відділу обслуговування громадян № 1 Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідними документами.

Рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 29 липня 2021 року № 10/01 за результатами розгляду заяви позивача від 05 липня 2021 року про підтвердження стажу роботи відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу роботи в Колгоспі імені Калініна (СКП імені Калініна) дояркою з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року у зв'язку з відсутністю відомостей про виконання встановлених норм обслуговування тварин.

30 липня 2021 року за наслідками розгляду заяви позивача від 22 липня 2021 року та наданих ним документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області рішенням від 30 липня 2021 року № 123950002170 відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, страховий стаж якої склав 29 років 10 місяців, у тому числі пільговий стаж - 12 років 09 місяців.

Відповідності до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду з України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), після реєстрації заяви про призначення (перерахунок) пенсії та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. З урахуванням зазначеного пункту Порядку № 22-1, органом, що приймав рішення за заявою позивача про призначення пенсії від 22 липня 2021 року, визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання саме Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах позивачу, не відповідають вимогам діючого законодавства.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії за віком на пільгових умовах призначаються жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до листа Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7 під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, який вона зобов'язана обслужити на протязі встановленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах. При призначенні зазначеним робітницям пенсій на пільгових умовах враховується виконання норм обслуговування, які встановлені на рівні не нижче технічно обґрунтованих норм.

Щодо визнання протиправним та скасування рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 29 липня 2021 року № 10/01 І відповідач зазначив таке.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1 (далі - Порядок № 18-1 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Розглянувши заяву позивача від 05 липня 2021 року та надані документи встановлено, що відповідно до довідки Комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» від 02 липня 2021 року № 02-15/290 документи про встановлення норм обслуговування тварин та їх виконання, а також журнали надою молока по колгоспу «Калініна», КСП «Калініна» до Комунальної установи «Трудовий архів» не надходили. Тобто, врахувати до пільгового стажу період роботи в Колгоспі імені Калініна (СКП імені Калініна) дояркою з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року у зв'язку з відсутністю відомостей про виконання встановлених норм обслуговування тварин, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, не надається можливим.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Також І відповідач зазначив, що до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України належить вирішення питань про призначення пенсій.

Окрім того І відповідач зазначив, що у нього відсутні кошти на сплату судового збору.

З урахуванням викладеного, І відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 22 вересня 2021 року за вхідним реєстраційним № 31807/2021 подало відзив на позовну заяву від 15 вересня 2021 року № 1500-0805-7/115255, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 140-145).

В обґрунтування заперечень проти позову ІІ відповідач зазначив, що ОСОБА_1 22 липня 2021 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заяву позивача від 22 липня 2021 року засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - ІІ відповідача.

На підставі заяви та наданих документів, а також враховуючи рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду в Луганській області від 29 липня 2021 року № 10/1 “Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи”, ІІ відповідачем винесено рішення від 30 липня 2021 року № 123950002170 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З документів наданих позивачем встановлено, що її страховий стаж складає 29 років 10 місяців, пільговий стаж - 12 років 9 місяців.

Згідно з рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 29 липня 2021 року № 10/1 “Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи” та наданих позивачем доказів про наявність пільгового стажу, вирішено відмовити в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи в Колгоспі імені Калініна (СКП імені Калініна) дояркою з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року у зв'язку з відсутністю відомостей про виконання встановлених норм обслуговування тварин.

За доданими документами до пільгового стажу не зараховано період роботи позивача в Колгоспі ім. Калініна з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року у зв'язку з відсутністю відомостей про виконання встановлених норм обслуговування тварин.

ІІ відповідач зазначив, що ним встановлено, що у спірний період роботи позивача відсутні відомості щодо спеціальних доплат та виплат, які надаються дояркам, відсутні відомості про встановлення норм обслуговування тварин.

Згідно пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, право на пільгову пенсію жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) підтверджується документацією про виконання встановлених норм обслуговування. Документи, які б свідчили про такий факт, відсутні.

У разі коли документи первинного обліку щодо виконання дояркою встановлених норм обслуговування на підприємстві відсутні, то підстав для зарахування до пільгового стажу періодів роботи дояркою не має. Під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів, закріплених за робітницею, які вона зобов'язана обслужити протягом встановленого робочого дня у визначених організаційно-технічних умовах. При призначенні пенсії на пільгових умовах зазначеним робітницям враховується виконання норм обслуговування, які встановлені на рівні не нижче технічно обґрунтованих норм. При зверненні за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація господарства подає в органи Пенсійного фонду довідку про стаж роботи дояркою і про виконання встановлених норм обслуговування, довідка видається по даним первинного обліку. У разі коли документи первинного обліку щодо виконання встановлених норм обслуговування на підприємстві відсутні, то підстав для зарахування до пільгового стажу періодів роботи дояркою не має. Виконання норм обслуговування підтверджується довідкою адміністрації колгоспу, радгоспу чи іншого підприємства сільського господарства, де виконується робота, що дає право на цю пенсію, і відповідно питання встановлення та виконання норм обслуговування відноситься до компетенції цих підприємств. Якщо підприємство, на якому працював заявник на пільговій роботі, ліквідоване без визнання правонаступника, підтвердження періодів роботи здійснюються на Комісії з питань підтвердження стажу на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах.

За таких умов, трудова книжка позивача не дає можливості точно встановити факт зайнятості у специфічних умовах праці.

З урахуванням наведеного, відсутні законні підстави для визнання протиправним та скасування рішення ІІ відповідача від 30 липня 2021 року № 123950002170 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 та зобов'язання ІІ відповідача зарахувати позивачу період роботи з 01 лютого 1987 року по 18 лютого 1993 року згідно з наданими позивачем документами до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Також ІІ відповідач зазначив, що до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України належить вирішення питань про призначення пенсій.

З урахуванням викладеного, ІІ відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Користуючись правом на подання заяв по суті справи, позивачем подана відповідь на відзив І відповідача від 24 вересня 2021 року б/н (арк. спр. 152-154). І відповідач правом подання заперечень не скористався.

Ухвалою від 31 серпня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 34-35).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою від 05 липня 2021 року про підтвердження стажу роботу, додавши до неї зазначені в заяві документи (арк. спр. 81-82, 106). Вказаною заявою позивач просила розглянути її заяву про підтвердження стажу роботи в Колгоспі (КСП) «Калініна» з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року.

22 липня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою, зареєстрованою за № 1820, про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи (арк. спр. 91-94, 121-122).

Рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 29 липня 2021 року № 10/01 «Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи» ОСОБА_1 відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи в Колгоспі імені Калініна (СКП імені Калініна) дояркою з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року у зв'язку з відсутністю відомостей про виконання встановлених норм обслуговування тварин (арк. спр. 26, 119 зв.-120).

Рішенням від 30 липня 2021 року № 123950002170 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком на підставі пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через відсутність необхідного пільгового стажу роботи дояркою. За розрахунком ІІ відповідача страховий стаж позивача складає 29 років 10 місяців, пільговий - 12 років 09 місяців (арк. спр. 27, 100).

Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, стаж ОСОБА_1 для розрахунку права на пенсію за віком складає 29 років 10 місяців 12 днів, пільговий стаж - 12 років 09 місяців. До пільгового стажу не зараховано період роботи дояркою у Колгоспі імені Калініна (СКП імені Калініна) з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року (арк. спр. 136-137).

Відповідно до записів у трудовій книжці колгоспника від 10 липня 1987 року серії НОМЕР_1 у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 у період з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року була членом Колгоспу імені Калініна Біловодського району Ворошиловградської області, яке в подальшому перейменовано у Колективне сільськогосподарське підприємство імені Калініна (арк. спр. 14-18, 86-90, 108-110).

З урахуванням перебування позивача у відпустці по догляду за дитиною до трьох років у періоди з 30 квітня 1987 року по 31 жовтня 1988 року та з 20 березня 1989 року по 31 грудня 1989 року, загальний стаж роботи позивача у Колгоспі імені Калініна Біловодського району Ворошиловградської області, яке в подальшому перейменовано у Колективне сільськогосподарське підприємство імені Калініна складає 10 років 10 місяців 20 днів.

У трудовій книжці колгоспника від 10 липня 1987 року серії НОМЕР_1 містяться відомості щодо участі ОСОБА_1 у спільному господарстві, а саме у спірний період з 1987 року по 2000 рік:

1987 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - відсутній; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 28;

1988 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 40; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 113;

1989 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 60; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 62;

1990 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 200; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 220;

1991 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 260; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 284;

1992 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 260; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 309;

1993 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 240; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 301;

1994 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 240; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 296;

1995 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 240; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 299;

1996 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 240; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 285;

1997 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 240; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 311;

1998 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 240; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 254;

1999 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 240; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 295;

2000 рік: встановлений колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві - 76; виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві - 76.

Головне управління статистики у Луганській області листом від 12 січня 2021 року № 03.3-35/4-21 повідомило, що за критерієм пошуку за ідентифікаційним кодом виявлено відомості стосовно ліквідації Сільськогосподарського колективного підприємства ім Калініна (ідентифікаційний код 03738213) 22 червня 2000 року Біловодською районною державною адміністрацією Луганської області (арк. спр. 107).

Відповідно до листа архівного відділу Старобільської районної державної адміністрації Луганської області від 22 березня 2021 року № 72 в архівосховищах архівного відділу відсутні документи про встановлений мінімум трудової участі ОСОБА_1 в Колгоспі імені Калініна за період з 01 лютого 1987 року по 18 лютого 1993 року (арк. спр. 20, 58, 113 зв.).

Згідно з листом Комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» від 11 травня 2021 року № 02-15/166 відомості про встановлений мінімум трудової участі в Колгоспі «Калініна», КСП «Калініна» та Товаристві з обмеженою відповідальністю «Схід» до Комунальної установи «Трудовий архів» не надходили (арк. спр. 23, 61, 114).

Відповідно до архівної довідки Комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» від 07 квітня 2021 року № 02-15/121 «Колгосп імені Калініна» Біловодського району реорганізований у «КСП імені Калініна» Біловодського району Луганської області (арк. спр. 22, 62-63, 111 зв.-112).

Відповідно до архівних довідок Комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» від 07 квітня 2021 року №№ 02-15/121, 02-15/122, 02-15/123 у відомостях про нарахування заробітної плати працівникам «Колгосп імені Калініна» Біловодського району Луганської області та «КСП імені Калініна» Біловодського району Луганської області є відомості про заробітну плату позивача за періоди з 1987 року по 1993 року та з січня 1994 року по березень 2000 року (арк. спр. 19, 22, 24, 59, 60, 62-63, 110 зв., 111, 111 зв.-112).

Згідно з архівною довідкою Комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» від 07 квітня 2021 року № 02-15/124 у книзі обліку трудового стажу і заробітку колгоспників «Колгосп імені Калініна»; «КСП імені Калініна» Біловодського району Луганської області «так у документах» є такі вказівки на її посаду та спеціальності « ОСОБА_1 »: 1987 рік «свинарка», 1988 рік «доярка», 1989 рік «доярка», 1990 рік «доярка», 1991 рік «доярка», 1992 рік «доярка», 1993 рік «доярка», 1994 рік «доярка», 1995 рік «доярка», 1996 рік «доярка», 1997 рік «доярка», 1998 рік «доярка», 1999 рік «доярка», 2000 рік «доярка»; відомості про атестацію робочих місць, переводи на роботи з неповним робочим днем, неповний робочий тиждень, надання безкоштовних відпусток відсутні (арк. спр. 21, 56-57, 112 зв.-113).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до статті 1 Закону 1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Згідно з частиною першою статті 56 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю (частина друга статті 56 Закону № 1788-XII).

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:

- призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення (частина перша);

- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Абзацом першим частини першої статті 47 Закону № 1058-IV регламентовано, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті.

Разом з тим, Кабінет Міністрів України не визначав порядок встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 6 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства» під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яких вона зобов'язана обслужити протягом встановленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах. При призначенні зазначеним робітницям пенсій на пільгових умовах враховується виконання норм обслуговування, встановлених на рівні не нижче технічно обґрунтованих норм. У випадку, коли доярка чи свинарка не робила встановлений мінімум виходо-днів з поважних причин і колгосп зараховує цей період до загального трудового стажу, його можна зарахувати до пільгового стажу відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за умови встановлених норм обслуговування, що підтверджується довідкою адміністрації колгоспу, радгоспу чи іншого підприємства сільського господарства, де виконується робота, що дає право на пенсію на пільгових умовах. При цьому для працюючих в колгоспах до стажу роботи зараховуються роки, в яких виконувався мінімум трудової участі в колгоспному виробництві, встановлений для цієї категорії колгоспників. При невиконанні встановленого мінімуму стаж роботи обчислюється за фактичною тривалістю.

До технічно обґрунтованих норм відносяться: типові міжгалузеві і галузеві (відомчі) норми обслуговування, затверджені в установленому порядку; норми обслуговування, встановлені на підставі типових міжгалузевих і галузевих (відомчих) нормативів часу на окремі роботи (операції) з врахуванням організаційно-технічних умов обслуговування великої рогатої худоби і свиней в цьому господарстві.

У такому ж порядку враховуються норми обслуговування при колективному, орендному підряді та інших колективних формах організації та оплати праці, а також в допоміжних сільських господарствах, які не мають самостійного балансу і знаходяться у складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємствах і організацій.

При зверненні робітниці щодо призначення пенсії на пільгових умовах адміністрація (правління) господарства подає в органи Пенсійного фонду довідку про стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння), свинаркою-оператором і про виконання встановлених норм обслуговування. Виконання встановлених норм обслуговування за період, починаючи з 1982 року, підтверджується даними первинного обліку. Такими первинними документами, що підтверджують факт встановлення та виконання норм обслуговування можуть бути: колективний договір, положення про оплату праці, наряди обліку об'єму виконаних робіт, табель обліку відпрацьованого часу, відомості нарахування заробітної плати, тощо.

Згідно з пунктом 5 постанови Ради Міністрів СРСР від 21 квітня 1975 року № 310 «Про трудові книжки колгоспників» у трудовій книжці колгоспника вказується прийнятий в колгоспі річний мінімум трудової участі в громадському господарстві, його виконання.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді доярки, свинарки в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.

Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою статті 82 Закону № 1788-XII передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до абзацу першого пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року № 1231/13105 (далі - Порядок № 18-1), визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи: для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника; до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).

Підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії) (пункт 3 Порядку № 18-1).

Згідно з пунктами 4, 6 Порядку № 18-1 Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань. Основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.

Для виконання покладених на Комісію завдань їй надається право: заслуховувати на своєму засіданні особу, яка подала заяву про підтвердження стажу роботи (далі - заявник), або її законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально; запрошувати на засідання як консультантів та експертів фахівців центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій; отримувати від заінтересованих органів інформацію, необхідну для підтвердження стажу роботи, у встановленому порядку; інформувати територіальні органи Пенсійного фонду України з питань, що входять до компетенції Комісії (пункт 7 Порядку № 18-1).

За приписами пунктів 8, 9 Порядку № 18-1 засідання Комісії проводиться в міру потреби, але не рідше одного разу на місяць. Комісія правомочна приймати рішення за участю у засіданні не менше як 2/3 її членів. Комісії повідомляють заявника про час, дату та місце розгляду заяви про підтвердження стажу роботи та розглядають її не пізніше двох місяців з дня звернення за підтвердженням стажу роботи. Рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (додаток 1) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою Комісії або його заступником та набуває чинності з дня його прийняття.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 18-1 із заявою про підтвердження стажу роботи (додаток 2) заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - його представник)) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу. Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються: документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); трудова книжка; документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати. Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, заявник (його представник) подає трудову книжку та зазначає у заяві дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (у тому числі в колгоспі) і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника. Заявник (його представник) може додатково подавати інші документи про стаж роботи.

Згідно з пунктом 14 Порядку № 18-1 Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.

Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку (пункт 15 Порядку № 18-1).

Згідно з пунктом 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії” Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр). Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (пункт 1.3 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії” Порядку 22-1).

Відповідно до абзаців першого, четвертого, п'ятого пункту 1.9 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії” Порядку 22-1 (в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії) днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон).

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) (абзац шостий пункту 1.9 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії” Порядку 22-1).

Абзацом першим пункту 2.7 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абзац другий пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).

Відповідно до абзаців першого, сьомого пункту 4.2 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (абзац тринадцятий пункту 4.2 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).

Згідно з абзацом першим пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (абзаци другий-четвертий пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).

Відповідно до абзаців шостого, сьомого пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).

Суд зазначає, що у трудовій книжці колгоспника у розділі “Трудова діяльність у суспільному господарстві” наявна інформація про встановлені у колгоспі мінімуми трудової участі у суспільному господарстві та відпрацювання позивачем такого трудового мінімуму у 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000 роках.

Окрім того в індивідуальних відомостях про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5) від 12 березня 2021 року та від 22 липня 2021 року (арк. спр. 28-30, 43-49, 116-119) є відомості про спецстаж роботи за 1999 рік у страхувальника Колективне сільськогосподарське підприємство імені Калініна (код 03738213), згідно з якими спецстаж позивача за 1999 рік складає 12 місяців 0 днів (код підстави ЗПЗ013Д1).

Згідно з Довідником кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, який є додатком 8 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 05 листопада 2009 року № 26-1, код підстави ЗПЗ013Д1 діє з 05 листопада 1991 року та має назву “Жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування”.

Відповідно до листа Головного управління статистики у Луганській області від 12 січня 2021 року № 03.3-35/4-21 за критерієм пошуку за ідентифікаційним кодом виявлено відомості стосовно ліквідації Сільськогосподарського колективного підприємства ім Калініна (ідентифікаційний код 03738213) 22 червня 2000 року Біловодською районною державною адміністрацією Луганської області (арк. спр. 107).

І відповідач у відзиві зазначив, що позивачем згідно з положеннями пункту 11 Порядку № 18-1 на розгляд Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області надані документи за переліком, передбаченим цією нормою.

Рішенням Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 29 липня 2021 року № 10/01 «Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи» ОСОБА_1 відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи в Колгоспі імені Калініна (СКП імені Калініна) дояркою з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року у зв'язку з відсутністю відомостей про виконання встановлених норм обслуговування тварин.

Суд зауважує, що пільговий стаж роботи позивача свинаркою та дояркою підтверджується її трудовою книжкою колгоспника, архівними довідками Комунальної установи “Трудовий архів Старобільського району” від 07 квітня 2021 року №№ 02-15/121, 02-15/122, 02-15/123, 02-15/124, з паспорту громадянина України, виданого на ім'я позивача, вбачається, що їй виповнилося 55 років, іншим чином підтвердити пільговий стаж неможливо.

При цьому відповідачі не заперечують, що позивач дійсно працювала саме свинаркою та дояркою у спірний період, а лише вказують на відсутність відомостей щодо виконання нею норм обслуговування тварин у цей період часу.

Суд зауважує, що згідно з листами Комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» від 11 травня 2021 року № 02-15/166 та архівного відділу Старобільської районної державної адміністрації Луганської області від 22 березня 2021 року № 72 відомості про встановлений мінімум трудової участі в Колгоспі «Калініна», КСП «Калініна» та Товаристві з обмеженою відповідальністю «Схід» до Комунальної установи «Трудовий архів» не надходили; в архівосховищах архівного відділу відсутні документи про встановлений мінімум трудової участі ОСОБА_1 в Колгоспі імені Калініна за період з 01 лютого 1987 року по 18 лютого 1993 року.

Відповідачами не зазначено, яким саме нормативно-правовим актом встановлено норми обслуговування тварин, та яким чином вони мають визначатися, якщо підприємство ліквідовано та відомості в архіві не збереглися.

Таким чином ІІ відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу позивача періоди роботи з 01 лютого 1987 року по 29 квітня 1987 року, з 01 листопада 1988 року по 19 березня 1989 року та з 01 січня 1990 року по 01 квітня 2000 року свинаркою, дояркою у Колгоспі імені Калініна Біловодського району Ворошиловградської області, яке в подальшому перейменовано у Колективне сільськогосподарське підприємство імені Калініна, на підставі інформації, наявної в трудовій книжці колгоспника ОСОБА_1 , довідки Комунальної установи «Трудовий архів територіальних громад Біловодського району» від 07 квітня 2021 року № 02-15/124 та індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 (форма ОК-5), що сукупно складає 10 років 10 місяців 20 днів.

Судом встановлено, що пільговий стаж позивача складатиме 23 роки 07 місяців 20 днів (12 років 09 місяців 00 днів (стаж зарахований ІІ відповідачем) + 10 років 10 місяців 20 днів (стаж, який має бути враховано на підставі рішення суду), що є достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 29 липня 2021 року № 10/01 «Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи», яким ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи у Колгоспі імені Калініна Біловодського району Ворошиловградської області, яке в подальшому перейменовано у Колективне сільськогосподарське підприємство імені Калініна, свинаркою та дояркою з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року у зв'язку з відсутністю відомостей про виконання встановлених норм обслуговування тварин;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30 липня 2021 року № 123950002170, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 за її заявою від 22 липня 2021 року, зареєстрованою за номером № 1820, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 27 квітня 2021 року, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи дояркою та свинаркою з 01 лютого 1987 року по 29 квітня 1987 року, з 01 листопада 1988 року по 19 березня 1989 року та з 01 січня 1990 року по 01 квітня 2000 року у Колгоспі імені Калініна Біловодського району Ворошиловградської області, яке в подальшому перейменовано у Колективне сільськогосподарське підприємство імені Калініна.

Пенсія підлягає призначенню з 27 квітня 2021 року - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення позивачем пенсійного віку.

У задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу період роботи на посаді доярки з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, як доярці, відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 22 липня 2021 року та провести її виплату слід відмовити, оскільки, по-перше, судом встановлено, що позивач у періоди з 30 квітня 1987 року по 31 жовтня 1988 року та з 20 березня 1989 року по 31 грудня 1989 року перебувала у відпустці по догляду за дитиною до трьох років, а отже, й не виконувала обов'язки доярки. По-друге, питання про призначення пенсії позивачу з урахуванням положень Порядку № 22-1 має вирішуватися територіальним органом Пенсійного фонду України, який визначено для розгляду такого питання. У цій справі таким органом є Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області. По-третє, обов'язок провести позивачу виплату призначеної пенсії виникне у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на підставі вимог Закону № 1058-IV, у зв'язку з чим додаткового встановлення судовим рішенням не потребує.

Твердження відповідачів про те, що право призначення пенсії покладено на територіальний орган Пенсійного фонду та є виключно їх дискреційними повноваженнями, суд відхиляє з огляду на таке.

На законодавчому рівні поняття “дискреційні повноваження” суб'єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

У справі, що розглядається, повноваження пенсійного органу щодо призначення пенсії передбачені Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Умови, за яких пенсійний орган відмовляє у призначенні пенсії, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, пенсійний орган повинен призначити пенсію. Повноваження пенсійного органу та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу, за умови звернення особи з усіма необхідними для призначення пенсії документами, - призначити пенсію. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями. Тому зазначені повноваження не є дискреційними.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії” (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в загальному розмірі сумі 1816,00 грн, що підтверджено квитанціями від 25 серпня 2021 року № 21, 22 (арк. спр. 6).

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідачів, суд присуджує позивачу понесені нею і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1816,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань кожного з відповідачів, а саме по 908,00 грн.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код 20987385, місцезнаходження: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, 65107) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області від 29 липня 2021 року № 10/01 «Про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи», яким ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи у Колгоспі імені Калініна Біловодського району Ворошиловградської області, яке в подальшому перейменовано у Колективне сільськогосподарське підприємство імені Калініна, свинаркою та дояркою з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року у зв'язку з відсутністю відомостей про виконання встановлених норм обслуговування тварин.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30 липня 2021 року № 123950002170, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 за її заявою від 22 липня 2021 року, зареєстрованою за номером № 1820, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 27 квітня 2021 року, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи дояркою та свинаркою з 01 лютого 1987 року по 29 квітня 1987 року, з 01 листопада 1988 року по 19 березня 1989 року та з 01 січня 1990 року по 01 квітня 2000 року у Колгоспі імені Калініна Біловодського району Ворошиловградської області, яке в подальшому перейменовано у Колективне сільськогосподарське підприємство імені Калініна.

У задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу період роботи на посаді доярки з 01 лютого 1987 року по 01 квітня 2000 року та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, як доярці, відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 22 липня 2021 року та провести її виплату відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн 00 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім грн 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.І. Чернявська