"08" грудня 2008 р.Справа № 12/15-272
15 год. 40хв.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області
у складі
при секретарі судового засідання
Розглянув справу
за позовом: Товариства індивідуальних забудовників «Добробуд», вул. Злуки,35/66, м. Тернопіль
до відповідача: Тернопільської міської ради, вул. Листопадова,5, м. Тернопіль
про: зобов'язання внесення даних про підприємство до Єдиного державного реєстру, видання свідоцтва про державну реєстрацію та реєстрація змін до установчих документів.
За участю представників сторін:
позивача:
відповідача: Ярош О.П. -юрисконсульт, довіреність №209/01 від 02.02.2007р.
Суть справи:
Товариство індивідуальних забудовників «Добробуд», м. Тернопіль, надалі позивач, звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до Тернопільської міської ради, м. Тернопіль, надалі відповідач, в якому просить суд зобов'язати головного державного реєстратора відділу державних реєстраторів внести дані про підприємство до Єдиного державного реєстру відповідно до поданих підприємством документів, видати свідоцтво про державну реєстрацію і зареєструвати зміни до установчих документів товариства відповідно до вимог законодавства.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, державним реєстратором при здійсненні ним його повноважень були порушенні норми Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», а саме надана неправомірна відмова у проведенні державної реєстрації і внесення змін до установчих документів, товариством не отримано рекомендованого листа у відповідності до законодавства із зазначенням підстав такої відмови.
В підтвердження викладеного додає клопотання ТІЗ «Добробуд»від 12.06.2007р. №85, лист відділу державних реєстраторів від 10.10.2007р. №2925/02-2, листи ТІЗ «Добробуд»від 10.09.2007р. №154 та від 20.06.2007р. №109, лист-відповідь відділу державний реєстраторі від 10.07.2007р. №2231/02-2, додаток до Статуту ТІЗ «Добробуд»від 20.04.2007р., протокол загальних зборів засновників ТІЗ «Добробуд»від 20.04.2007р. №3, реєстраційну картку товариства.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. Причин неявки суду не повідомив.
Представник відповідача позовні вимоги не визнає. У заперечені на позов зазначає, що представник товариства звертався до державного реєстратора з вимогою зареєструвати зміни до статуту, які пов'язанні із зміною складу засновників, зокрема, виключення із складу засновників гр. Кацана І.Й. застосовуючи до даної процедури норми Закону України "Про господарські товариства". Оскільки дане товариство не може розглядатися як один із видів господарських товариств, тому трактування вищезазначеного закону є безпідставним. Тому, просить суд в задоволенні позову товариства індивідуальних забудовників "Добробут" відмовити.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити, з огляду на наступне.
У відповідності до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», надалі Закон №871, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Стаття 29 Закону №871 встановлює, що для проведення держаної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати такі документи:
-- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
-- примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів;
-- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів;
-- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції.
Також, передбачено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально посвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально посвідчена копія документа про перехід частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений документ про передання права засновника (учасника) іншій особі, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи. У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною найменування юридичної особи додається свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.
Згідно частин 6, 7 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»заміна свідоцтва про державну реєстрацію проводиться у разі, зокрема, внесення змін до установчих документів юридичної особи, якщо ці зміни пов'язані із зміною найменування юридичної особи, внесення змін до відомостей про юридичну особу, якщо ці зміни пов'язані із зміною місцезнаходження юридичної особи.
Заміна свідоцтва про державну реєстрацію у зв'язку із внесенням змін до установчих документів юридичної особи, якщо ці зміни пов'язані із зміною найменування юридичної особи, здійснюється при проведенні державної адміністрації змін до установчих документів юридичної особи.
Як вбачається із Статуту товариства індивідуальних забудовників «Добробуд», затвердженого протоколом членів товариства №1 від 15.07.1997р. членами товариства були Ліщинський П.П., Смакоуз Ю.Г., Смакоуз В.Г., Кацан І.Й., Ленартович Р.В., Модна О.З., Модна Н.З.
Згідно протоколу №3 від 20.04.2007р. загальних зборів засновників ТІЗ «Добробуд»збори постановили вивести Ліщинського П.П., Кацан І.Й. із засновників ТІЗ «Добробуд»і зробити відповідні зміни в установчих документах.
Тому, для здійснення відповідних реєстраційних дій позивачем була заповнена та подана до органу реєстрації реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи -товариства індивідуальних забудовників «Добробуд».
Згідно даних реєстраційної картки позивач зазначив перелік змін до установчих документів, щодо яких проводиться державна реєстрація, а саме зміна повного та скороченого найменування юридичної особи, зміна місцезнаходження, зміна складу засновників та відомостей про засновників юридичної особи. З врахуванням змін позивач зазначив: приватне підприємство «Доробуд», засновником якого є Смакоуз Віталій Георгійович, місцезнаходження -м. Тернопіль, вул. Злуки,37/104.
Однак, відділом державних реєстраторів Тернопільської міської ради листами від 10.07.2007р. №2231/02-2 та від 10.10.2007р. №2925/02-2 товариство було повідомлено, що для здійснення державної реєстрації змін до установчих документів заявником подані документи в неповному обсязі, а також враховуючи надходження у відділ ухвали Тернопільського міськрайонного суду від 11.09.2007р. про заборону реєструвати зміни в установлених документах ТІЗ «Добробуд».
Так, згідно п. 11 ст. 29 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, зокрема, якщо до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Як було встановлено судом, 11 вересня 2007 року ухвалою Тернопільського міськрайонного суду по справі №2-5192/2007 рік по розгляду заяви гр. Кацан І.Й. з метою забезпечення позову було заборонено реєструвати зміни в установчих документах товариства індивідуальних забудовників «Добробуд»згідно рішення загальних зборів засновків від 20.04.2007р. Відтак, державним реєстратором згідно приписів п. 11 ст. 29 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»державної реєстрації змін до установчих документів не проведено, про що було повідомлено товариство.
Разом з тим, ухвалою господарського суду Тернопільської області від 19.03.2008р. провадження у даній справі зупинялося до набрання законної сили судовим рішенням у справі за позовом гр. Кацан І.Й, до товариства індивідуальних забудовників «Добробуд»про визнання незаконним рішення загальних зборів засновників від 20.04.2007р., яка розглядалася Тернопільським міськрайонним судом.
23 липня 2008 року рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області по справі №2-2461/08 визнано незаконним рішення, а саме протокол загальних зборів засновників ТІЗ «Добробуд»від 20.04.2007р. про виведення гр. Кацан І.Й. з засновників товариства.
В силу ст. 35 ГПК України факти і обставини, які були встановленні судовим рішенням від 23.07.2008р. по справі №2-2461/08 мають приюдиційне значення при розгляді даної справи.
За таких обставин, враховуючи скасування судом акта органу -рішення загальних зборів від 20.04.2007р., яке стало підставою для звернення до суду, і згідно відомостей якого в частині складу засновників заявник вносив дані у реєстраційну картку для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, в суду немає правових підстав для задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання державного реєстратора внести дані про підприємство відповідно до реєстраційної картки, видати свідоцтво, а також внести зміни до установчих документів.
При цьому, правомірність не проведення реєстраційних дій щодо державної реєстрації змін до установчих документів, а також виконання державним реєстратором вимог Закону в частині дотримання строків видачі (направлення рекомендованим листом) засновнику або уповноваженій ним особі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації або повідомлення про залишення документів без розгляду, які згідно п. 5 ст. 27 Закону №871 вважаються відмовою у проведенні державної реєстрацію юридичної особи судом не досліджувалися, оскільки позивачем заявлялися вимоги щодо зобов'язання державного реєстратора здійснити відповідні реєстраційні дії та видача свідоцтва про державну реєстрацію, а не оскарження відмови, як це передбачено ст. 27 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців».
Згідно статті 71 Кодексу Адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності із ст. 94 КАС України судовий збір позиву не відшкодовуються.
На підставі наведеного, куруючись статтями 69-71, 86, 94, 99, 104, 158-163 Кодексу Адміністративного судочинства України, Прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу Адміністративного судочинства України, господарський суд
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі «15»грудня 2008 року до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя