Справа № 2-1048
2010 р.
РІШЕННЯ ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
18.06.2010 р. Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді Корольової Г.Ю.
при секретарі Наливайкіній Н.Л.
з участю прокурора Саєнко Б.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за позовом Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за 2009 рік відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,-
Позовні вимоги Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за 2009 р. з 01.12.2009 р. по 31.12.2009 р. з урахуванням виплачених коштів.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області в доход держави судовий збір в сумі 8,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді в сумі 37 грн.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня оголошення рішення до апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд.
Суддя: Корольова Г.Ю.
З повним текстом рішення сторони можуть ознайомитися 22.06.2010 р.
Справа № 2-1048
2010 р.
РІШЕННЯ ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
18.06.2010 р. Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді Корольової Г.Ю.
при секретарі Наливайкіній Н.Л.
з участю прокурора Саєнко Б.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за позовом Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за 2009 рік відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,-
встановив:
Прокурор звернувся в суд з позовом в інтересах позивача до відповідача про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за 2009 рік відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області виплатити на користь позивача недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2009 рік в сумі 1792,80 грн. та стягнути з відповідача судові витрати. Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 р. позивач має право на отримання щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак у 2009 році дана допомога йому не виплачувалася.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у свою відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в суд не з'явився, надав заяву, в якій просить розглядати справу у його відсутність, однак, надав до справи письмове заперечення у якому зазначено, що дійсно дітям війни пенсії мають підвищуватись на 30 % мінімальної пенсії за віком, проте відповідно до ст. 7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, який передбачає механізм цих виплат, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік» такі виплати також не передбачені, та відповідно до листа Міністерства юстиції України від 31.08.2007 року питання щодо такого підвищення у зазначеному порядку не урегульоване, тому в управління Пенсійного фонду немає будь-яких підстав проводити такі виплати. 28.05.2008 р. Кабінет міністрів України прийняв постанову № 530, якою було визначено розміри щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується «дітям війни» також у розмірі 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Крім того, Законом України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансування виплат по даному закону проводить відповідно із Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, тому вважає, що відповідач діяв без будь-яких порушень законодавства.
Крім того позивач вже звертався з аналогічною позовною заявою до управління пенсійного фонду України в м. Охтирка. Постановою Охтирського міськрайонного суду позовні вимоги позивача було задоволено, рішенням Харківського апеляційного адміністративного суду було зобов”язано управління пенсійного фонду України в м. Охтирка нарахувати позивачу підвищення до пенсії за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. з 22 травня 2008 р. Постановою Вищого адміністративного суду України від 26 жовтня 2009 року зазначені вище рішення було змінено та скасовано в частині зобов”язання УПФУ в м. Охтирка підвищити пенсію ОСОБА_1 пенсію на 30 % мінімальної пенсії за віком на невизначений термін та зобов”язано здійснити підвищення відповідно до вимог ст. 6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни” за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. з урахуванням виплачених коштів за ці періоди. Станом на дату розгляду справи постанова Харківського апеляційного адміністративного суду продовжувалась виконуватись, до отримання постанови Вищого адміністративного суду України, а тому підвищення в розмірі 30 % як дитині війни позивачу виплачено по 30.11.2009 р. включно.
Суд, проаналізував матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню зі слідуючих підстав.
Судом встановлено, що позивач є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, що також підтверджується пенсійним посвідченням.
Законом України "Про Державний бюджет на 2009 рік" дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей" не зупинено. Відповідно до ч. 2 ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни є Закон України “Про соціальний захист дітей війни”. Таким чином, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру щомісячної державної соціальної допомоги за період з 01.01.2009 р. територіальні органи Пенсійного фонду України у 2009 році повинні діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, а не відповідно до постанови КМУ за № 530 від 28.05.2008 р.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 3 Цивільно-процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, передбаченому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. У випадках встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.
Із змісту позовної заяви та заперечень відповідача вбачається, що мається спір з приводу обчислення та виплати щомісячної державної соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно статті 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» в 2009 році позивачу підлягає виплаті сума у розмірі: 498 х 30 % = 149,40 гривень щомісячно з 01.01.2009 року по 01.11.2009 року; 573 х 30 % = 171,90 гривень щомісячно з 01.11.2009 року по 31.12.2009 року.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно - правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що неможливо прийняти до уваги положення ч. 3 ст. 28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки, наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст. 46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Крім того, суд вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії, оскільки, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та зазначено нормою Закону.
Суд не може погодитися з доводами відповідача щодо не визначеності на законодавчому рівні питання відносно органу, на який покладено обов'язок здійснення виплат підвищення до пенсії особам, які мають статус дитини війни.
Пенсійний фонд України діє у відповідності Положення “Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” покладено на Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області , за місцем проживання позивача.
Згідно ст. 1, 3 ЦПК України суд захищає порушені, невизнані або оспорювані права, свободи чи інтереси фізичних та юридичних осіб.
Згідно ст. ст. 81, 88 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути судові витрати по справі, а саме судовий збір в сумі 8,50 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн., а всього 45,50 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64 Конституції України, ст. ст. 3, 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, Законом України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини, ст. ст. 10, 60, 81, 88, 212-215 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за 2009 р. з 01.12.2009 р. по 31.12.2009 р. з урахуванням виплачених коштів.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області в доход держави судовий збір в сумі 8,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді в сумі 37 грн.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня оголошення рішення до апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду: Г.Ю. Корольова
Справа № 2-1048
2010 р.
РІШЕННЯ ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
18.06.2010 р. Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого-судді Корольової Г.Ю.
при секретарі Наливайкіній Н.Л.
з участю прокурора Саєнко Б.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Охтирка справу за позовом Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за 2009 рік відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,-
встановив:
Прокурор звернувся в суд з позовом в інтересах позивача до відповідача про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги за 2009 рік відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», в якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області виплатити на користь позивача недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2009 рік в сумі 1792,80 грн. та стягнути з відповідача судові витрати. Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 р. позивач має право на отримання щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак у 2009 році дана допомога йому не виплачувалася.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у свою відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в суд не з'явився, надав заяву, в якій просить розглядати справу у його відсутність, однак, надав до справи письмове заперечення у якому зазначено, що дійсно дітям війни пенсії мають підвищуватись на 30 % мінімальної пенсії за віком, проте відповідно до ст. 7 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, який передбачає механізм цих виплат, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Законом України «Про Державний бюджет на 2009 рік» такі виплати також не передбачені, та відповідно до листа Міністерства юстиції України від 31.08.2007 року питання щодо такого підвищення у зазначеному порядку не урегульоване, тому в управління Пенсійного фонду немає будь-яких підстав проводити такі виплати. 28.05.2008 р. Кабінет міністрів України прийняв постанову № 530, якою було визначено розміри щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується «дітям війни» також у розмірі 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність. Крім того, Законом України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансування виплат по даному закону проводить відповідно із Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, тому вважає, що відповідач діяв без будь-яких порушень законодавства.
Крім того позивач вже звертався з аналогічною позовною заявою до управління пенсійного фонду України в м. Охтирка. Постановою Охтирського міськрайонного суду позовні вимоги позивача було задоволено, рішенням Харківського апеляційного адміністративного суду було зобов”язано управління пенсійного фонду України в м. Охтирка нарахувати позивачу підвищення до пенсії за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. з 22 травня 2008 р. Постановою Вищого адміністративного суду України від 26 жовтня 2009 року зазначені вище рішення було змінено та скасовано в частині зобов”язання УПФУ в м. Охтирка підвищити пенсію ОСОБА_1 пенсію на 30 % мінімальної пенсії за віком на невизначений термін та зобов”язано здійснити підвищення відповідно до вимог ст. 6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни” за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 р. по 31.12.2008 р. з урахуванням виплачених коштів за ці періоди. Станом на дату розгляду справи постанова Харківського апеляційного адміністративного суду продовжувалась виконуватись, до отримання постанови Вищого адміністративного суду України, а тому підвищення в розмірі 30 % як дитині війни позивачу виплачено по 30.11.2009 р. включно.
Суд, проаналізував матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню зі слідуючих підстав.
Судом встановлено, що позивач є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, що також підтверджується пенсійним посвідченням.
Законом України "Про Державний бюджет на 2009 рік" дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей" не зупинено. Відповідно до ч. 2 ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік" розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.
Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни є Закон України “Про соціальний захист дітей війни”. Таким чином, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру щомісячної державної соціальної допомоги за період з 01.01.2009 р. територіальні органи Пенсійного фонду України у 2009 році повинні діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, а не відповідно до постанови КМУ за № 530 від 28.05.2008 р.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 3 Цивільно-процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, передбаченому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. У випадках встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси.
Із змісту позовної заяви та заперечень відповідача вбачається, що мається спір з приводу обчислення та виплати щомісячної державної соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно статті 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» в 2009 році позивачу підлягає виплаті сума у розмірі: 498 х 30 % = 149,40 гривень щомісячно з 01.01.2009 року по 01.11.2009 року; 573 х 30 % = 171,90 гривень щомісячно з 01.11.2009 року по 31.12.2009 року.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно - правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що неможливо прийняти до уваги положення ч. 3 ст. 28 зазначеного Закону, з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, оскільки, наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії, встановленої ст. 46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Крім того, суд вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат зазначеної доплати до пенсії, оскільки, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та зазначено нормою Закону.
Суд не може погодитися з доводами відповідача щодо не визначеності на законодавчому рівні питання відносно органу, на який покладено обов'язок здійснення виплат підвищення до пенсії особам, які мають статус дитини війни.
Пенсійний фонд України діє у відповідності Положення “Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” покладено на Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області , за місцем проживання позивача.
Згідно ст. 1, 3 ЦПК України суд захищає порушені, невизнані або оспорювані права, свободи чи інтереси фізичних та юридичних осіб.
Згідно ст. ст. 81, 88 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно стягнути судові витрати по справі, а саме судовий збір в сумі 8,50 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн., а всього 45,50 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64 Конституції України, ст. ст. 3, 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, Законом України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини, ст. ст. 10, 60, 81, 88, 212-215 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги Охтирського міжрайонного прокурора в інтересах ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за 2009 р. з 01.12.2009 р. по 31.12.2009 р. з урахуванням виплачених коштів.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області в доход держави судовий збір в сумі 8,50 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді в сумі 37 грн.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня оголошення рішення до апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайонний суд.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду: Г.Ю. Корольова
З оригіналом згідно: Підпис
Копія рішення, що не набрало законної сили.
№ 2-1048/18.06.2010 р.
Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області
42700, м. Охтирка, вул. Жовтнева, 23
Охтирському міжрайонному прокурору
Іванцову В.О.
вул. Фрунзе, 12, м. Охтирка
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Охтирський міськрайонний суд надсилає для Вашого відому копію рішення за № 2-1048 від 18.06.2010 року.
Додаток: копія рішення на 1-му аркуші.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду Г.Ю. Корольова
№ 2-1048/18.06.2010 р.
Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області
42700, м. Охтирка, вул. Жовтнева, 23
Охтирському міжрайонному прокурору
Іванцову В.О.
вул. Фрунзе, 12, м. Охтирка
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Охтирський міськрайонний суд надсилає для Вашого відому копію рішення за № 2-1048 від 18.06.2010 року.
Додаток: копія рішення на 1-му аркуші.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду Г.Ю. Корольова
№ 2-1048/18.06.2010 р.
Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області
42700, м. Охтирка, вул. Жовтнева, 23
Охтирському міжрайонному прокурору
Іванцову В.О.
вул. Фрунзе, 12, м. Охтирка
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Охтирський міськрайонний суд надсилає для Вашого відому копію рішення за № 2-1048 від 18.06.2010 року.
Додаток: копія рішення на 1-му аркуші.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду Г.Ю. Корольова
№ 2-1048/18.06.2010 р.
Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка Сумської області
42700, м. Охтирка, вул. Жовтнева, 23
Охтирському міжрайонному прокурору
Іванцову В.О.
вул. Фрунзе, 12, м. Охтирка
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
Охтирський міськрайонний суд надсилає для Вашого відому копію рішення за № 2-1048 від 18.06.2010 року.
Додаток: копія рішення на 1-му аркуші.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду Г.Ю. Корольова