номер провадження справи 17/120/21
27.09.2021 Справа № 908/1909/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя господарського суду Запорізької області Корсун Віталій Леонідович розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи № 908/1909/21
за позовною заявою: об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Дніпровське шосе 24”, 69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя”, 69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В
про зобов'язання вчинити дії та розірвання договору (розірвання договору та зобов'язання вчинити певні дії)
без повідомлення (без виклику) учасників справи
05.07.21 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Дніпровське шосе 24” (надалі ОСББ “Дніпровське шосе 24”) до товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (далі ТОВ “Місто для людей Запоріжжя”) з вимогами про:
- розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного з ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” щодо багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24 з 01.05.21;
- зобов'язання ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” передати за актом приймання-передачі ОСББ “Дніпровське шосе 24” документацію (перелік якої визначено у п. 2) прохальної частини позовної заяви) щодо багатоквартирного будинку.
Позовні вимоги обґрунтовано ст. 6 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, ст. 13 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, ст.ст. 651, 907 ЦК України, ст. 188 ГК України, а також тим, що позивачем повідомлено відповідача у письмовій формі про реєстрацію ОСББ “Дніпровське шосе 24” та про прийняте загальними зборами рішення співвласників відмовитись від послуг ТОВ “Місто для людей Запоріжжя з управління багатоквартирним будинком. Оскільки відповідач ухилився від розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком та не передав технічну документацію позивачу у встановлений законом строк, ОСББ “Дніпровське шосе 24” звернулось до суду за захистом своїх порушених прав.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи № 908/1909/21 між суддями, 05.07.21 вказану позовну заяву передано на розгляд судді Корсуну В.Л.
Ухвалою суду від 12.07.21 позовну заяву ОСББ “Дніпровське шосе 24” до ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” про зобов'язання вчинити дії та розірвання договору залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви та визначено спосіб їх усунення.
21.07.21 на адресу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, якою на виконання ухвали від 12.07.21 по справі № 908/1909/21 повідомлено суд про неможливість подання доказу - договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного з ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” щодо багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24, із посиланням на те, що зазначений договір укладений між відповідачем та органом місцевої влади в особі співвласників будинку, а також із посиланням на те, що примірник (копія) вказаного договору ОСББ “Дніпровське шосе 24” не надавався. У зв'язку із чим, позивач на підставі ст. 80, 81, 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України) просив суд відкрити провадження по справі № 908/1909/21 та витребувати від ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” належним чином засвідчену копію договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного з ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” щодо багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24.
Враховуючи, що позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, ухвалою від 26.07.21 судом прийнято вказану позовну заяву ОСББ “Дніпровське шосе 24” до ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) учасників справи.
Крім того вказаною ухвалою, у зв'язку із задоволенням клопотанням позивача про витебування від ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” доказу, судом витребувано від ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” в порядку ст. 81 ГПК України належним чином засвідчену копію договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” та співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: 69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24.
Частиною 5 ст. 176 ГПК України визначено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, …, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч. 4 ст. 120 цього Кодексу.
Згідно з наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, представником відповідача копію ухвали про відкриття провадження у цій справі отримано 02.08.21.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі № 908/1909/21 в порядку визначеному ГПК України була надіслана судом за належною адресою позивача (зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та відповідно повідомленою позивачем суду у позовній заяві), а саме на адресу: 69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24. Проте, остання 03.09.21 повернута підприємством поштового зв'язку на адресу суду із зазначенням наступної причини її повернення: «за закінченням терміну зберігання».
Ухвала господарського суду Запорізької області від 26.07.21 у справі № 908/1909/21 була оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень 29.07.21 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/98605632).
Судом враховано правову позицію Європейського суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України", згідно з якою сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Таким чином, суд виходить з того, що позивач є обізнаним про розгляд справи № 908/1909/21 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
12.08.21 на адресу суду від ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” надійшла заява від 12.08.21, якою відповідачем на виконання вимог ухвали від 26.07.21 по даній справі надано належним чином засвідчену копію договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” та співвласниками багатоквартирного будинку розташованого за адресою: 69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24.
Згідно з ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі (ч.1 ст. 252 ГПК України).
Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч.2 ст. 252 ГПК України).
Згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Враховуючи положення ч. 4 ст. 116 та ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, граничним строком розгляду цієї справи судом є 27.09.21 включно.
Положеннями ч. 9 ст. 165 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги, що учасник справи належним чином повідомлені про розгляд цієї справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, а також те, що відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзив на позовну заяву та/або інших заяв/клопотань, суд дійшов висновку про наявність підстав для вирішення спору у справі № 908/1909/21 за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
06.09.17 на виконання рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.17 № 520 та у відповідності до вимог Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», між товариством з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (Управителем) та співвласниками багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: 69000, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24, від імені яких діяв заступник голови Запорізької міської ради Бородай О.М. (Замовник), укладено договір № 06/09/17-143 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (далі договір).
Згідно з умовами п. 1 договору, Управитель зобов'язується надавати Замовникові послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та об'єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі - об'єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об'єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов'язані з управлінням об'єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.
Загальні відомості про об'єкт зазначаються у додатку 1 до цього договору, який є його невід'ємною частиною (п. 2 договору).
В управління передається майно об'єкта, що належить власникам (співвласникам) окремих приміщень на праві спільної власності (п. 3 договору).
Згідно з п. 18 договору, цей договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 05.09.18.
Зміни до цього договору вносяться за взаємною згодою сторін (п. 21 договору).
Пунктом 23 договору передбачено, що правовідносини, що виникають у зв'язку із виконанням умов цього договору і не врегульовані ним, регулюються відповідно до законодавства.
Пунктом 24 договору визначено, що у разі припинення дії цього договору об'єкт передається замовникові із складенням акта прийняття-передачі.
27.01.21 співвласниками багатоквартирного будинку № 24 по вулиці Дніпровське шосе у м. Запоріжжя проведено установчі збори на яких прийнято рішення, яке оформлене протоколом № 1, зокрема, про:
- створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та затвердження його назви - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Дніпровське шосе 24”;
- затвердження статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку;
- визначення уповноваженої особи для здійснення державної реєстрації ОСББ;
- відмову від управління будинком ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” та прийняття будинку в управління ОСББ шляхом самозабезпечення.
11.02.21 зборами правління об'єднання співвласників багатоквартирного будинку № 24 по вулиці Дніпровське шосе у м. Запоріжжя обрано головою правління ОСББ “Дніпровське шосе 24” Гуренко В.Д.
23.02.21 проведено державну реєстрацію юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Дніпровське шосе 24” (ідентифікаційний код юридичної особи 44068639), номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 1001031020000050763. Керівником вказаного ОСББ згідно з ЄДР є Гуренко В.Д.
У подальшому позивач в особі голови правління ОСББ Гуренко В.Д. звернувся до ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” із заявою від 01.03.21 вих. № 1, якою повідомив відповідача про те, що 23.02.21 зареєстровано юридичну особу ОСББ “Дніпровське шосе 24”. Крім того, посилаючись на прийняте співвласниками на установчих зборах рішення від 27.01.20, яке оформлено протоколом № 1, про відмову від послуг ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” та дострокове розірвання договору з ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” з причин самообслуговування будинку, позивач просив відповідача у найближчий час розірвати договір, з 01.05.21 припинити надавати послуги з управління та утримання будинком, а також надати ОСББ технічну документацію на будинок. Додатками до заяви від 01.03.21 вих. № 1 позивачем вказані примірники протоколу загальних зборів співвласників ОСББ № 1 від 27.01.21 з Додатками №№ 1, 2 до нього.
Листом від 02.04.21 № 21/258, ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” у відповідь на заяву позивача про передачу будинку в управління та розірвання договору повідомило ОСББ “Дніпровське шосе 24”, що товариство готує необхідний пакет документів для передачі будинку відповідальній особі, якщо співвласниками виконані всі приписи чинного законодавства. При цьому, відповідач зазначив, про відсутність законних підстав станом на 02.04.21 для задоволення звернення ОСББ.
Оскільки ТОВ “Місто для людей Запоріжжя”, як управитель багатоквартирного будинку № 24 по вулиці Дніпровське шосе у м. Запоріжжя, якого призначеного на конкурсних засадах, у визначений законом строк не уклало з ОСББ “Дніпровське шосе 24” договір про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком та не передало спірну технічну документацію на багатоквартирний будинок створеному у ньому ОСББ, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх законних прав та інтересів.
Вирішуючи спір у цій справі по суті спору суд виходить з наступного.
Статтями 15, 16 Цивільного кодексу України (ЦК України), ст. 20 Господарського кодексу України (ГК України) закріплено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб та в порядку, що встановлений договором або законом.
Частиною 1 ст. 316 ЦК України визначено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно з ч. 2 ст. 382 ЦК України, всі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст. 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласниками багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Згідно із ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», багатоквартирний будинок - це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирного будинку - фізична особа-підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
Частинами 5 та 6 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати паспорт об'єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі, якщо об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об'єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Згідно із ч. 1 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
У абзаці 1 п. 5 ст. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» закріплено, що у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі, якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
Приписами абз. 4 і 5 п. 5 ст. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком або обрання іншого управителя виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій має здійснити остаточне нарахування плати за послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг.
Спеціальним законом, який регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку, є Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно з частинами 1, 2, 14, 18, 19 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Для створення об'єднання скликаються установчі збори. Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації. Колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.
Статтею 12 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначено, що управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.
Частиною 1 ст. 22 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Згідно із частинами 2 та 3 ст. 22 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», питання самостійного забезпечення об'єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності не господарюючих суб'єктів. Самостійне забезпечення об'єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватись безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об'єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.
Отже, передбачене законодавчою нормою (абз. 4 п. 5 ст. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку») право співвласників будинку на дострокове розірвання договору з управителем, якого призначеного на конкурсних засадах, у т.ч. у разі прийняття рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком, не залежить від будь-яких інших умов крім наявності відповідного рішення співвласників будинку та направлення існуючому управителю не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору відповідного повідомлення.
Як вбачається з наявних у матеріалах цієї справи доказів, позивачем заявою від 01.03.21 вих. №1 було повідомлено відповідача про державну реєстрацію ОСББ “Дніпровське шосе 24”, про прийняте установчими зборами співвласників багатоквартирного будинку №24 по вул. Дніпровське шосе у м. Запоріжжя рішення про відмову від послуг ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” та про дострокове розірвання договору з ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” з причин самообслуговування будинку з 01.05.21.
Факт волевиявлення співвласників багатоквартирного будинку стосовно зміни форми управління будинком підтверджується рішенням, оформленими протоколом № 1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку № 24 по вул. Дніпровське шосе у м. Запоріжжя від 27.01.20, яке було надано позивачем відповідачу разом із заявою від 01.03.21 вих. № 1.
При цьому, судом визнано безпідставною відмову відповідача у задоволенні звернення позивача про розірвання спірного договору з управителем, яку викладено у листі ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” від 02.04.21 № 21/258, оскільки як вказувалось раніше, дострокове розірвання договору з управителем, якого призначеного на конкурсних засадах, не залежить від будь-яких інших умов крім наявності відповідного рішення співвласників будинку, зокрема, щодо зміни форми управління багатоквартирним будинком та направлення існуючому управителю відповідного повідомлення, не пізніш як за 2 місяці до дня розірвання договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 2 ст. 651 ЦК України закріплено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Приписами ч. 3 ст. 652 ЦК України закріплено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Аналогічні положення закріплено у ст. 188 ГК України, згідно з якою:
Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для розірвання спірного договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного між ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” та співвласниками багатоквартирного будинку розташованого за адресою: 69000, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24.
При цьому, оскільки позивач повідомив управителя про дострокове розірвання договору листом від 01.03.21 за вих. № 1 з причин самообслуговування будинку з 01.05.21 та, у зв'язку із чим, просив відповідача припинити надавати послуги з управління та утримання будинком з 01.05.21 за відповідним рішенням співвласників будинку, а також враховуючи надане нормою абз. 4 п. 5 ст. 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» право співвласникам достроково розірвати договір з управителем, якого призначеного на конкурсних засадах, за умови його повідомлення про таке розірвання не пізніш як за 2 місяці, суд дійшов висновку, про наявність правових підстав для визначення в рішенні суду, що датою розірвання спірного договору є 01.05.21.
Також, ОСББ “Дніпровське шосе 24” заявлено вимогу з передачі останньому від ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” технічної документації на будинок.
Обов'язок балансоутримувача багатоквартирного будинку, який здійснював управління багатоквартирним будинком з передачі технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок визначено ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» та повинен бути виконаний у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання.
У постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.19 у справі №910/6167/18 викладено правову позицію, згідно з якою передбачений ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» обов'язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та не залежить від прийняття об'єднанням рішення про передачу йому функцій з управління будинком та про прийняття будинку на баланс, оскільки будь-яких інших умов, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено.
При цьому, обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення для вирішення даної категорії спорів, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок він відповідно до вимог ч. 19 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» зобов'язаний відновити її за власний рахунок.
Вказаний правовий висновок підтримано в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.11.2019 у справі №917/1208/18, від 11.06.2019 у справі №921/753/16-г/11, від 16.01.2020 у справі №910/3215/19, від 29.01.2020 у справі №910/5065/19, від 04.11.2020 у справі №916/1094/19, від 25.11.2020 у справі №916/3000/19, від 20.04.2021 у справі №910/16107/19, від 21.04.2021 у справі №904/1653/20.
Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок, затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 176 від 17.07.18 (набрав чинності 14.09.18), а саме до вказаного Переліку належать наступна технічна документація на будинок:
1. Технічний паспорт на багатоквартирний будинок.
2. Паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва.
3. Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем.
4. Проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем.
5. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
6. Технічна документація обладнання котелень.
7. Технічна документація на ліфти.
8. План земельної ділянки.
9. Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок.
10. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
Як встановлено судом, і вказане підтверджується матеріалами справи, позивачем повідомлено відповідача про створення ОСББ “Дніпровське шосе 24” та про необхідність передачі у зв'язку із цим об'єднанню технічної документації на будинок за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24.
Однак, ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” всупереч положенням ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» не здійснило передачі ОСББ “Дніпровське шосе 24” передбаченої законодавством спірної технічної документації на будинок. А тому, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСББ “Дніпровське шосе 24” щодо зобов'язання відповідача передати за актом приймання-передачі ОСББ “Дніпровське шосе 24” технічної документації на будинок за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24, згідно Переліку технічної документації на багатоквартирний будинок, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 176 від 17.07.18.
Приймаючи рішення у даній справі по суті спору про задоволення позовних вимог ОСББ “Дніпровське шосе 24” судом враховано не надання до суду відповідачем жодних заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права.
Крім того, судом враховано, що жодною із сторін до справи не надано акта прийняття-передачі об'єкту, який є додатком № 1 до оспорюваного у цій справі договору.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору у сумі 4540,00 грн. покладаються на відповідача.
Інші судові витрати сторонами по справі не заявлені.
Керуючись ст. ст. 11-15, 24, 73-80, 81, 86, 91, 129, 236-238, 240, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Розірвати договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного з товариством з обмеженою відповідальністю ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” щодо багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24 з 01.05.21.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В, код ЄДРПОУ 41279924) передати за актом приймання-передачі об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку “Дніпровське шосе 24” (69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24, код ЄДРПОУ44068639) технічну документацію на будинок за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24:
- технічний паспорт на багатоквартирний будинок;
- паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва;
- енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем;
- документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;
- технічну документацію обладнання котелень;
- технічну документація на ліфти;
- план земельної ділянки;
- акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;
- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В, код ЄДРПОУ 41279924) на користь об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Дніпровське шосе 24” (69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, буд. 24, код ЄДРПОУ44068639) - 4 540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та пп. 17.5. п. 1 Розділу XI “ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ” та п. 4 розділу X “ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ”ГПК України.
На підставі ч. 4 ст. 240 ГПК України, судом підписано рішення без його проголошення
Дата підписання рішення 05.10.21.
Суддя В.Л. Корсун