Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему
Інформація Зовнішня інформація (38)
Дозвільні документи
Ліцензії (4)
Перевірки (7)

ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "КОМЕРЦІЙНИЙ БАНК "АКОРДБАНК"

#35960913

Розширена аналітика Prozorro та актуальні дані 130+ реєстрів - у тарифі «Повний доступ».

Купуйте доступ на рік, місяць, або навіть добу!

Основна інформація

Назва ПУБЛIЧНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО <КОМЕРЦIЙНИЙ БАНК <АКОРДБАНК>
ЄДРПОУ 35960913
Адреса 04136, м. Київ, вул. Стеценко, 6
Дата державної реєстрації 03.06.2008
Середня кількість працівників 614
Банк, що облуговує емітента в національній валюті Нацiональний банк України
МФО: 300001
Номер рахунку: IBAN UA283000010000032005116401026
Банк, що облуговує емітента в іноземній валюті ПАТ <КРЕДОБАНК>, S.W.I.F.T. WUCBUA2X, валюта USD
МФО: 325365
Номер рахунку: IBAN UA943253650000000000016002026
Контакти
+38 (044) 593-99-60
gusak@accordbank.com.ua

Опис діяльності

Організаційна структура

Станом на 31 грудня 2019 року ПуАТ <КБ АКОРДБАНК> представлений 72 точками продажу - Головний банк та 71 безбалансових вiддiлення - в наступних регiонах (областях) України: - м. Київ - 14 ( в т.ч. Головний офiс) - Київська область - 1 - Днiпропетровська область - 8 - Житомирська область - 1 - Запорiзька область - 3 - Кiровоградська область - 1 - Львiвська область - 3 - Одеська область - 8 - Полтавська область - 7 - Сумська область - 3 - Харкiвська область - 4 - Херсонська область - 1 - Iвано-Франкiвська область - 3 - Волинська область - 1 - Рiвненська область - 2 - Хмельницька область - 3 - Черкаська область - 2 - Чернiвецька область - 2 - Вiнницька область - 1 - Миколаївська - 2 - Тернопiльська - 1 - Закарпатська - 1 У Структурi Банку станом на 31.12.2019 в порiвняннi зi структурою станом на 31.12.2018 вiдбулись наступнi змiни. - лiквiдовано Ревiзiйну комiсiю, - створено i включено до структури Комiтет Наглядової Ради з питань управлiння ризиками, - включено до структури такi пiдроздiли: - Депозитарне управлiння, - Управлiння по розрахункам з працiвниками, - Управлiння по операцiям з готiвкою та iнкасацiєю.

Працівники

Cередньооблiкова чисельнiсть штатних працiвникiв облiкового складу (осiб) - 577. Середня чисельнiсть позаштатних працiвникiв та осiб, якi працюють за сумiсництвом (осiб) - 6. Чисельнiсть працiвникiв, якi працюють на умовах неповного робочого часу (дня, тижня) (осiб) - 19. Фонд оплати працi: 167 258,6 тис.грн - штатнi працiвники, 3 238,8 тис.грн. - фонд оплати працi сумiсникiв та працiвникiв, якi працюють за цивiльно-правовими договорами. Факти змiни розмiру фонду оплати працi, його збiльшення вiдносно попереднього року: + 74 409,2 тис.грн. Банк створює необхiднi умови для вдосконалення професiйних знань i управлiнських навичок своїх працiвникiв, для цього передбачено: - удосконалення процесу управлiння за допомогою пiдвищення квалiфiкацiї спiвробiтникiв та вдосконалення системи оцiнки персоналу, - навчання та тестування працiвникiв на базi навчальної платформи Moodle, план проведення навчання включає етап збору та наповнення даної платформи навчальними матерiалами, зокрема, за такими напрямками дiяльностi Банку: СУIБ, фiнансовий монiторинг, операцiйнi ризики, комплаєнс ризики, система внутрiшнього контролю, операцiйна дiяльнiсть та iнше за потреби, - забезпечення швидшої адаптацiї персоналу, розробка програм навчання з цiллю удосконалення знань i навикiв, якi вимагають ефективного виконання роботи (семiнари, навчальнi курси, онлайн-конференцiї) з залученням до спiвпрацi Нацiонального центру пiдготовки банкiвських працiвникiв України, - монiторинг ринку заробiтної плати для встановлення конкурентоздатної заробiтної плати, з метою зменшення плинностi персоналу Банку. В 2019 роцi 56 працiвникiв Банку приймали участь та проходили навчання на семiнарах, навчальних курсах, онлайн-конференцiях, якi були запровадженi компанiями та Нацiональним центром пiдготовки банкiвських працiвникiв України. Банк особливу увагу придiляє розвитку та внутрiшньому кар'єрному просуванню працiвникiв, тим самим надаючи прiоритет внутрiшнiм перемiщенням. З метою формування високопрофесiйного кадрового резерву в Банку, розроблено та впроваджено в дiю Положення <Про порядок просування по службi, формування кадрового резерву. В Банку дiють Правила корпоративної етики, на яких грунтується корпоративна етика та дiлова поведiнка працiвникiв Банку. Банк на постiйнiй основi вдосконалює свої пiдходи до управлiння i розвитку персоналу, гарантує високi соцiальнi стандарти, забезпечує охорону працi та безпеку персоналу.

Участь у об'єднаннях

- Асоцiацiя "Українськi Фондовi Торговцi" (УФТ), вул. Воскресенська, 30, Днiпро, Україна, 49000, саморегулiвна органiзацiя, об'єднання професiйних учасникiв фондового ринку. Емiтент приймає участь в асоцiацiї з метою отримання iнформацiйної, методичної, правової, методологiчної, технiчної пiдтримки та виконання вимог законодавства України про фондовий ринок. Строк участi не визначений. Емiтент має статус члена асоцiацiї. Права та обов'язки кожного учасника асоцiацiї визначенi статутом асоцiацiї (http://aust.com.ua/NormDoc.aspx). - Асоцiацiя <Незалежна асоцiацiя банкiв України>, вул. Велика Василькiвська, 72 (лiтера А), прим 96, м. Київ, Україна, 03150, недержавне непiдприємницьке неприбуткове договiрне об'єднання самостiйних юридичних осiб (пiдприємств) - банкiв. Емiтент приймає участь в асоцiацiї з метою отримання iнформацiйної, методичної, правової, методологiчної, технiчної пiдтримки. Строк участi не визначений. Емiтент має статус члена асоцiацiї. Права та обов'язки кожного учасника асоцiацiї визначенi статутом асоцiацiї (https://nabu.ua/ua/statut-nabu.html). - Українська мiжбанкiвська асоцiацiя членiв платiжних систем <ЄМА>, вул. Лєскова, буд. 9, Київ, 01011, єдобровiльнимнедержавнимнекомерцiйнимнеприбутковимоб'єднанням учасникiв ринку платiжних iнструментiв. Емiтент приймає участь в асоцiацiї з метою пiдвищення ефективностi дiяльностi на ринку платiжних iнструментiв. Права та обов'язки кожного учасника асоцiацiї визначенi статутом асоцiацiї (https://www.ema.com.ua/wp-content/uploads/2019/01/statut.pdf). - ПРИВАТНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО <ФОНДОВА БIРЖА <ПЕРСПЕКТИВА>, вул. Воскресенська, 30, Днiпро, Україна, 49000, фондова бiржа, яка здiйснює дiяльнiсть з органiзацiї торгiвлi на ринку цiнних паперiв та володiє електронною торговельною системою, що надає можливiсть обмiну пропозицiями купiвлi та продажу цiнних паперiв. Емiтент має статус члена бiржi з метою участi у бiржових торгах. Права та обов'язки кожного члена визначенi статутом бiржi (http://fbp.com.ua/Norm.aspx).

Спільна діяльність

ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" є учасником Фонду гарантування вкладiв фiзичних осiб (Свiдоцтво учасника Фонду № 198, дата реєстрацiї 14.08.2008). Банк здiйснює вiдправлення та виплату коштiв через мiжнароднi системи грошових переказiв <MoneyGram>, <INTELEXPRESS>, <XАЗРИ>, <Welsend>, <RIA>, <Швидка копiйка>: MoneyGram - Банк працює з системою з 27.05.2016 в якостi субагента системи на пiдставi Договору про участь у мiжнароднiй платiжнiй системi (через ПрАТ <УФГ>) INTELEXPRESS - Банк працює з системою з 11.01.2016 в якостi прямого учасника системи на пiдставi Угоди на здiйснення грошових переказiв XАЗРИ - Банк працює з системою з 12.01.2016 в якостi прямого партнера системи на пiдставi Угоди Welsend - Банк працює з системою з 07.09.2016 в якостi агента системи на пiдставi Угоди з АБ <УКРГАЗБАНК> RIA - Банк працює з системою з 15.05.2017 в якостi прямого учасника системи на пiдставi Угоди про приєднання до платiжної системи Швидка копiйка - Банк працює з системою з 30.05.2019 в якостi прямого учасника системи на пiдставi Договору про участь №1 вiд 08.05.2018 Членство в мiжнародних платiжних системах: Банк є Афiлiйованим членом МПС MasterCard WorldWide. Послуги по операцiям з картками мiжнародної платiжної системи MasterCard здiйснюються згiдно з договором Принципового члена МПС MasterCard, банком - спонсором АТ <ПУМБ>. Банк володiє такими лiцензiями: лiцензiєю на емiсiю карток платiжної системи Mastercard, лiцензiєю на здiйснення cash-еквайрiнга в рамках Mastercard, лiцензiєю на здiйснення торгiвельного еквайрiнга в рамках Mastercard.

Пропозиції щодо реорганізації

Пропозицiї щодо реорганiзацiї з боку третiх осiб протягом звiтного перiоду не надходили.

Облікова політика

Основи оцiнки складання фiнансової звiтностi: Дана фiнансова звiтнiсть є iндивiдуальною фiнансовою звiтнiстю Банку, була пiдготовлена на основi принципу оцiнки за iсторичною вартiстю, за винятком оцiнки окремих фiнансових iнструментiв у вiдповiдностi до МСФЗ 9 <Фiнансовi iнструменти>. Первiсне визнання фiнансових iнструментiв Фiнансовi активи й фiнансовi зобов'язання вiдображаються у звiтi про фiнансовий стан, коли Банк стає стороною за договором у вiдношеннi вiдповiдного фiнансового iнструмента. Банк вiдображає придбання й реалiзацiю фiнансових активiв i фiнансових зобов'язань на стандартних умовах за датою складання угоди. Усi операцiї з придбання або продажу фiнансових активiв, якi передбачають поставку протягом перiоду, визначеного законодавством або умовами ринку, вiдображаються на дату здiйснення розрахунку, тобто на дату, коли актив буде переданий Банку. Всi фiнансовi активи й зобов'язання оцiнюються спочатку за вартiстю придбання, що представляє собою справедливу вартiсть витрачених коштiв. До вартостi придбання додаються витрати та iншi платежi, безпосередньо пов'язанi iз придбанням або випуском, за винятком фiнансових активiв та зобов'язань, що оцiнюються за справедливою вартiстю через прибуток або збиток. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку цi витрати на рахунках дисконту (премiї) за цим фiнансовим iнструментом. Банк пiд час первiсного визнання фiнансових iнструментiв, що облiковуються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/збитки, оцiнює їх за справедливою вартiстю без урахування витрат на операцiї. Банк вiдображає в бухгалтерському облiку витрати на операцiї з придбання таких фiнансових активiв за рахунками витрат на дату їх здiйснення. Банк пiд час первiсного визнання фiнансового активу на власний розсуд класифiкує його, без права подальшої рекласифiкацiї як такий, що облiковується за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/збитки, якщо така класифiкацiя дає змогу усунути або значно зменшити непослiдовнiсть оцiнки активiв чи зобов'язань, або визнання пов'язаних з ними прибуткiв та збиткiв. Банк здiйснює класифiкацiю фiнансових активiв у момент їхнього первiсного визнання. Банк пiд час первiсного визнання фiнансового iнструменту вiдображає в бухгалтерському облiку рiзницю мiж справедливою вартiстю фiнансового активу або фiнансового зобов'язання та цiною договору наступним чином: - за операцiями з акцiонерами - у власному капiталi; - за iншими операцiями - у прибутках або збитках. У процесi застосування облiкової полiтики Банку при визначеннi активiв, визнаних у фiнансовiй звiтностi, керiвництво Банку використало судження й оцiнки, найбiльш суттєвi з яких представлено нижче. Справедлива вартiсть фiнансових iнструментiв Справедлива вартiсть фiнансових iнструментiв, що знаходяться в активному обiгу на органiзованих фiнансових ринках на звiтну дату, визначається за ринковими котируваннями або цiною дилерiв (цiна покупця за довгою позицiєю та цiна продавця за короткою позицiєю) без будь-якого вирахування витрат на здiйснення операцiї. Справедлива вартiсть усiх iнших фiнансових iнструментiв, що не мають активного обiгу на ринку, визначається за допомогою вiдповiдних методiв оцiнки з максимальним використанням ринкових даних. Методи оцiнки включають використання чистої дисконтованої вартостi, порiвняння з аналогiчними iнструментами, щодо яких iснує iнформацiя про ринковi цiни, моделi цiноутворення оцiнки опцiонiв та iншi методи оцiнки. Класифiкацiя - фiнансовi активи МСФЗ 9 передбачає новий пiдхiд до класифiкацiї та оцiнки фiнансових активiв, що вiдображає Бiзнес-модель, яка використовується для управлiння цими активами, i характеристики пов'язаних з ними грошових потокiв. МСФЗ 9 мiстить три основнi категорiї, за якими класифiкуються фiнансовi активи, а саме фiнансовi активи, оцiненi за амортизованою собiвартiстю, за справедливою вартiстю з вiдображенням результату переоцiнки в iншому сукупному доходi (FVOCI) та за справедливою вартiстю з вiдображенням результату переоцiнки у прибутку або збитку (FVTPL). Цей стандарт скасовує iснуючу згiдно МСБО 39 класифiкацiю фiнансових активiв у категорiї утримуваних до погашення, кредитiв i дебiторської заборгованостi, наявних для продажу. Банк оцiнює й вiдображає в бухгалтерському облiку борговий фiнансовий актив за амортизованою собiвартiстю, якщо одночасно виконуються такi умови: - фiнансовий актив утримується в рамках бiзнес-моделi, метою якої є утримання фiнансових активiв для отримання передбачених договором грошових потокiв; - договiр за фiнансовим активом передбачає отримання у визначенi дати грошових потокiв, якi є виключно платежами в рахунок основної суми та процентiв на непогашену частину основної суми. Банк оцiнює й вiдображає в бухгалтерському облiку борговий фiнансовий актив за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки в iншому сукупному доходi, якщо одночасно виконуються такi умови: - фiнансовий актив утримується в рамках бiзнес-моделi, мета якої досягається як шляхом отримання передбачених договором грошових потокiв, так i шляхом продажу фiнансових активiв; - договiр за фiнансовим активом передбачає отримання у визначенi дати грошових потокiв, якi є виключно платежами в рахунок основної суми та процентiв на непогашену частину основної суми. Банк визнає за таким фiнансовим активом прибутки або збитки в складi iншого сукупного доходу до дати припинення його визнання або рекласифiкацiї, крiм прибуткiв або збиткiв вiд його знецiнення, процентних доходiв та прибуткiв або збиткiв вiд змiни офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют. Банк оцiнює i вiдображає в бухгалтерському облiку всi iншi борговi фiнансовi активи за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/збитки, якщо такi фiнансовi активи не вiдповiдають критерiям щодо їх подальшої оцiнки за амортизованою собiвартiстю або за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через iнший сукупний дохiд. Оцiнка бiзнес-моделi Банк провiв оцiнку мети бiзнес-моделi, в рамках якої утримуються активи, на рiвнi портфелiв фiнансових iнструментiв, оскiльки це найкращим чином вiдображає спосiб управлiння бiзнесом i надання iнформацiї управлiнському персоналу. При цьому: - полiтики i цiлi, встановленi для портфелiв фiнансових активiв орiєнтованi на отримання процентного доходу, передбаченого договором, пiдтримку певної структури процентних ставок, забезпечення вiдповiдностi термiнiв погашення фiнансових активiв строкам погашення фiнансових зобов'язань, що використовуються для фiнансування цих активiв; - результативнiсть портфелiв оцiнюється вiдповiдно до отриманого процентного доходу; - Банк не здiйснював продажiв активiв, що утворювались в 2018 та 2019роках, а також не планує продажiв цих фiнансових активiв в подальшому. Оцiнка того, чи є передбаченi договором грошовi потоки виключно виплатою основної суми та процентiв Для цiлей даної оцiнки <основна сума> визначається як справедлива вартiсть фiнансового активу при його первiсному визнаннi. <Проценти> визначаються як вiдшкодування за вартiсть грошей у часi, за кредитний ризик щодо основної суми, що залишається непогашеною протягом певного перiоду часу, та за iншi основнi ризики i витрати, пов'язанi з кредитуванням (наприклад, ризик лiквiдностi та адмiнiстративнi витрати), а також маржу прибутку. При оцiнцi того, чи є передбаченi договором грошовi потоки виключно виплатами основної суми i процентiв на непогашену частину основної суми (критерiй SPPI), Банк проаналiзував договiрнi умови фiнансового iнструменту. При проведеннi оцiнки Банк проаналiзував: - умовнi подiї, якi можуть змiнити термiни або суму грошових потокiв; - умови про дострокове погашення та пролонгацiї термiну дiї; - умови, якi обмежують вимоги Банку грошовими потоками вiд обумовлених активiв - наприклад, фiнансовi активи без права регресу; - умови, якi викликають змiни в вiдшкодування за тимчасову вартiсть грошей - наприклад, перiодичний перегляд процентних ставок. Всi кредити Банку мiстять умови про дострокове погашення. Умова про дострокове погашення вiдповiдає критерiю SPPI враховуючи, що сума, яка має бути сплачена при достроковому погашеннi, представляє по сутi непогашену частину основної суми i проценти на непогашену суму. Зменшення корисностi МСФЗ 9 замiнює модель <понесених збиткiв>, що використовувалась в МСБО 39, на модель <очiкуваних кредитних збиткiв> (ECL). Застосування нової моделi зменшення корисностi вимагає вiд Банку значних професiйних суджень щодо того, яким чином змiни економiчних факторiв впливають на очiкуванi кредитнi збитки, що визнаються шляхом зважування щодо ймовiрностi їх виникнення. Нова модель зменшення корисностi застосовується до фiнансових активiв, що є борговими фiнансовими iнструментами та фiнансової дебiторської заборгованостi. Вiдповiдно до МСФЗ 9, резерви пiд очiкуванi кредитнi збитки Банк повинен визнавати у сумi, що дорiвнює або очiкуваним кредитним збиткам за 12 мiсяцiв (1стадiя), або очiкуваним кредитним збиткам за весь строк дiї iнструмента (2 стадiя i 3 стадiя). Очiкуванi кредитнi збитки за весь строк дiї iнструмента - це очiкуванi кредитнi збитки, що виникають внаслiдок усiх можливих подiй дефолту протягом усього очiкуваного строку дiї фiнансового iнструменту, тодi як очiкуванi кредитнi збитки за 12 мiсяцiв становлять важливу частину очiкуваних кредитних збиткiв, що виникають внаслiдок подiй дефолту, можливих протягом 12 мiсяцiв пiсля звiтної дати. Банк визнає резерви пiд очiкуванi кредитнi збитки в сумi, що дорiвнює очiкуваним кредитним збиткам за весь строк дiї iнструмента, за винятком фiнансових iнструментiв, за якими з моменту первiсного визнанння не вiдбулося значного збiльшення кредитного ризику. За такими фiнансовими iнструментами сума визнаного резерву буде дорiвнювати очiкуваним кредитним збиткам за 12 мiсяцiв. Банк застосовує спрощений пiдхiд до оцiнки очiкуваних кредитних збиткiв для фiнансової дебiторської заборгованостi. Банк оцiнює резерв пiд збитки для таких активiв в розмiрi, що дорiвнює очiкуваним кредитним збиткам за весь строк дiї фiнансового активу, використовуючи пiдхiд матричного резервування в залежностi вiд кiлькостi днiв прострочення. Вимоги МСФЗ 9 у частинi зменшення корисностi є складними та вимагають застосування суджень i припущень, особливо вiдносно того, чи вiдбулося значне збiльшення кредитного ризику за фiнансовим iнструментом з моменту його первiсного визнання, а також вiдносно включення прогнозної iнформацiї в оцiнку кредитних збиткiв. Оцiнка очiкуваних кредитних збиткiв Очiкуванi кредитнi збитки являють собою розрахункову оцiнку, зважену з урахуванням ймовiрностi кредитних збиткiв. Вони оцiнюються таким чином: - щодо фiнансових активiв, якi не є кредитно-знецiненими станом на звiтну дату: як теперiшня вартiсть усiх очiкуваних недоотримань грошових коштiв (тобто рiзниця мiж грошовими потоками, що належать Банку вiдповiдно до договору, i грошовими потоками, якi Банк очiкує отримати); - щодо фiнансових активiв, що є кредитно-знецiненими станом на звiтну дату: як рiзниця мiж валовою балансовою вартiстю активiв i теперiшньою вартiстю очiкуваних майбутнiх грошових потокiв. Фiнансовi активи, що є кредитно-знецiненими, визнаються в МСФЗ 9 аналогiчно фiнансовим активам, якi є знецiненими вiдповiдно до МСБО 39. Визначення дефолту Вiдповiдно до МСФЗ 9 фiнансовий актив вiдноситься Банком до фiнансових активiв,зя якими настала подiя дефолту, у таких випадках: - малоймовiрно, що кредитнi зобов'язання позичальника перед Банком будуть погашенi в повному обсязi без застосування Банком таких дiй, як реалiзацiя забезпечення (за його наявностi) або - заборгованiсть позичальника за будь-яким iз суттєвих кредитних зобов'язань Банку прострочена бiльш нiж на 90 днiв. При оцiнцi настання подiї дефолту за зобов'язаннями позичальника Банк враховуються такi показники: - якiснi: наприклад, порушення обмежувальних умов договору (ковенантiв); - кiлькiснi: наприклад, статус простроченої заборгованостi та несплата за iншим зобов'язанням одного i того ж емiтента Банку, а також - на основi даних, самостiйно розроблених всерединi Банку i отриманих iз зовнiшнiх джерел. Вхiднi данi при оцiнцi виникнення подiї дефолту за фiнансовим iнструментом та їхня соцiальна значущiсть можуть змiнюватися з плином часу з тим, щоб вiдобразити змiни в оставинах. Значне збiльшення кредитного ризику Вiдповiдно до МСФЗ 9 при визначеннi того, чи має мiсце значне збiльшення кредитного ризику (тобто ризику дефолту) за фiнансовим iнструментом з моменту його первiсного визнання, Банк розглядає об?рунтовану i пiдтверджену iнформацiю, актуальну i доступну без надмiрних витрат i зусиль, включаючи як кiлькiсну, так i якiсну iнформацiю, а також аналiз, заснований на iсторичному досвiдi Банку, експертнiй грошовй оцiнцi якостi кредиту i прогнознiй iнформацiї. Банк в першу чергу виявить, чи вiдбулося значне збiльшення кредитного ризику для позицiй, що зазнають кредитного ризику, шляхом порiвняння: - ймовiрностi дефолту за решту всього строку дiї фiнансового iнструменту станом на звiтну дату, i - ймовiрностi дефолту за решту всього строку, розрахованої щодо даного моменту часу та визначеної при первiсному визнаннї позицiй, що зазнають кредитного ризику. Змiна договiрних умов фiнансового iнструменту, яка розглядається нижче, також може вплинути на дану оцiнку. Рiвнi кредитного ризику Банк розподiляє кожну позицiю, що зазнає кредитного ризику, мiж рiвнями кредитного ризику на основi рiзних даних, якi визначаються для прогнозування ризику дефолту, а також шляхом застосування експертного судження щодо кредиту. Банк використовує данi рiвнi кредитного ризику для виявлення значного збiльшення кредитного ризику вiдповiдно до МСФЗ 9. Рiвнi кредитного ризику визначаються з використанням якiсних та кiлькiсних факторiв, якi вказують на ризик дефолту. Цi фактори можуть змiнюватися залежно вiд характеру позицiї, що зазнає кредитного ризику i типу позичальника. Рiвнi кредитного ризику визначаються i калiбруються таким чином, що ризик настання дефолту збiльшується експоненцiально в мiру погiршення кредитного ризику - наприклад, рiзниця в ризику дефолту мiж 1 i 2 рiвнями кредитного ризику менша, нiж рiзниця мiж 2 i 3 рiвнями кредитного ризику. Кожна позицiя, що зазнає кредитного ризику, вiдноситься до певного рiвня кредитного ризику на дату первiсного визнання на основi наявної iнформацiї про позичальника. Позицiї, що зазнають кредитного ризику, пiддаються постiйному монiторингу, що може призвести до перенесення позицiї на iнший рiвень кредитного ризику. Створення часової структури ймовiрностi дефолту Рiвнi кредитного ризику використовуються як початковi вхiднi данi при створеннi тимсасової структури ймовiрностi дефолту для позицiй, що зазнають кредитного ризику. Банк збирає вiдомостi про обслуговування заборгованостi та рiвнi дефолту для позицiй, що зазнають кредитного ризику, аналiзованих залежно вiд типу продукту i позичальника та вiд рiвня кредитного ризику. Банк використовує статистичнi моделi для аналiзу зiбраних даних та отриманих оцiнок ймовiрностi дефолту за перiод, що залишився для позицiї, що зазнають кредитного ризику, й очiкування їхнiх змiн з плином часу. Даний аналiз включає у себе визначення i калiбрування вiдносин мiж змiнами ймовiрностi дефолту i змiнами макроекономiчних чинникiв. Для бiльшостi позицiй, що зазнають кредитного ризику, ключовим макроекономiчним показником Банк обрав показник динамiки ВВП. Для позицiй, що зазнають кредитний ризик i вiдносяться до позичальникiв фiзичних осiб, аналiз може здiйснюватись з врахуванням макроекономiчного показника -. ВВП на основi паритету купiвельної спроможностi (ПКС) на душу населення та рiвень iндексу споживчих цiн. Визначення значного збiльшення кредитного ризику Банк розробив методологiю оцiнки, яка включає як кiлькiсну, так i якiсну iнформацiю для визначення значного збiльшення кредитного ризику за конкретним фiнансовим iнструментом з моменту його первiсного визнання. Ця методологiя узгоджується з внутрiшнiм процесом управлiння кредитним ризиком Банку. Критерiї для визначення значного пiдвищення кредитного ризику будуть змiнюватися залежно вiд портфеля i включатимуть <обмежувач> за термiном прострочення. При оцiнцi збiльшення кредитного ризику очiкуванi кредитнi збитки за весь строк дiї фiнансового iнструменту, що залишилися, коригуються з урахування змiн строку погашення. У рядi випадкiв, застосовуючи експертну оцiнку якостi кредиту i, якщо доречно, вiдповiдний iсторичний досвiд, Банк може визначити, що мало мiсце значне збiльшення кредитного ризику за позицiєю, що зазнає кредитного ризику, в тому випадку, якщо на це вказують конкретнi якiснi показники, i данi показники не можуть бути своєчасно врахованi повною мiрою в рамках кiлькiсного аналiзу. Як <обмежувач>, з урахуванням вимог МСФЗ 9, Банк буде приблизно вважати, що значне пiдвищення кредитного ризику має мiсце не пiзнiше того моменту, коли кiлькiсть днiв простроченої заборгованостi за активом перевищує 30 днiв. Банк визначає кiлькiсть днiв простроченої заборгованостi шляхом пiдрахунку кiлькостi днiв, починаючи з самого раннього дня, станом на який оплата не була отримана в повному обсязi. Банк буде здiйснювати перевiрку ефективностi критерiїв, використованих для виявлення значного збiльшення кредитного ризику шляхом регулярних перевiрок з тим, щоб переконатися, що: - через застосування критерiїв можливо виявляти значне збiльшення кредитного ризику до того, як позицiєю, що зазнає кредитного ризику, станеться дефолт; - критерiї не збiгаються з моментом часу, коли оплата за активом просточена бiльш нiж на 30 днiв; - середнiй час мiж виявленням значного збiльшення кредитного ризику i дефолту вбачається розумним; - ризиковi операцiї не переходять безпосередньо зi складу оцiнки очiкуваних кредитних збиткiв за 12 мiсяцiв до складу кредитно-знецiнених; - вiдсутня невиправдана волатильнiсть оцiночного резерву пiд збитки при переходi зi складу очiкуваних кредитниз збиткiв за 12 мiсяцiв до складу очiкуваних кредитних збиткiв за весь строк дiї кредитного iнструменту. Вхiднi данi при оцiнцi очiкуваних кредитних збиткiв Основними вхiдними даними при оцiнцi очiкуваних кредитних збиткiв Банк визначив структури наступних змiнних: - ймовiрнiсть дефолту ("PD") - це оцiнка iмовiрностi дефолту за певний часовий промiжок. - експозицiя пiд ризиком (<EAD>) - це оцiнка впливу на майбутню дату за замовчуванням з урахуванням очiкуваних змiн в витримцi пiсля звiтної дати, в тому числi погашення основного боргу i вiдсоткiв, а також очiкуваних зменшення на вкладенi кошти. - втрати в разi дефолту ("LGD") - це оцiнка втрат, що виникають у випадку дефолту. Вона базується на рiзницi мiж сумою контрактних грошових потокiв та такими потоками, якi банк очiкує отримати, включаючи будь-яку заставу, виражається у вiдсотках вiд EAD. Данi показники отриманi з внутрнiшнiх статистичних моделей та iнших iсторичних даних, якi використовуються в моделях для розрахунку регулятивного капiталу, з доступних зовнiшнiх даних та експертної оцiнки Банку.Вони скоригованi з тим, щоб вiдобразити прогнозну iнформацiю, наведену нижче. Оцiнки ймовiрностi дефолту (PD) розраховуються на основi статистичних рейтингових моделей i оцiнюються з використанням iнструментiв оцiнки, адаптованих до рiзних категорiй контрагентiв i позицiй, що зазнають кредитного ризику. Данi статистичнi моделi грунтуються на внутрiшнiх накопичених даних та зовнiшнiй iнформацiї, що включають як кiлькiснi, так i якiснi фактори. Якщо контрагент або позицiя, що зазнає кредитного ризику, мiгрують мiж рiвнями рейтингу, це призведе до змiни в оцiнцi вiдповiдної ймовiрностi дефолту. Ймовiрнiсть дефолту оцiнюється з урахуванням договiрних термiнiв погашення позицiй, що зазнають кредитного ризику. Значення рiвня втрат у випадку дефолту (LGD) оцiнюється з врахуванням забезпечення. Оцiнки величини збитку у випадку дефолту калiбруються з урахуванням рiзних економiчних сценарiїв. Вони розраховуються на основi дисконтування грошових потокiв з використанням ефективної ставки вiдсотка як коефiцiєнта дисконтування. Сума пiд ризиком у випадку дефолту являє собою очiкувану величину позицiї, що зазнає кредитного ризику, в дату настання дефолту. Даний показник розраховується, виходячи з поточної величини EAD та її можливих змiн, припустимих за договром, включаючи амотризацiю i дострокове погашення. Для фiнансового активу величиною EAD є валова балансова вартiсть у випадку дефолту. Оскiльки Банк має обмеженi iсторичнi данi щодо основних типiв активiв, для визначення змiнних оцiнки очiкуваних кредитних збиткiв використовується порiвняльна iнформацiя iз зовнiшнiх джерел, як додаткова iнформацiя. Джерелами такої iнформацiї можуть бути дослiдження провiдних рейтингових агенств (Standard&Poor's, Moody's, Fitch Ratings) щодо ймовiрностi дефолту контрагентiв. Прогнозна iнформацiя Вiдповiдно до МСФЗ 9 Банк включає прогнозну iнформацiю як у свою оцiнку значного збiльшення кредитного ризику з моменту первiсного визнання, так i оцiнку в оцiнку очiкуваних кредитних збиткiв. Банк використовує власну експертну оцiнку для оцiнки прогнозної iнформацiї. Данi оцiнки грунтуються у тому числi на зовнiшнiй iнформацiї. Зовнiшня iнформацiя може включати економiчнi данi i прогнози, що публiкуються державними органами та органами грошово-кредитного регулювання, такими як Нацiональний банк України, Мiнiстерство економiчного розвитку, Мiнiстерство фiнансiв або окремi iндивдуальнi та науковi прогнози. Банк також буде перiодично проводити стрес-тестування (бек-тестiнг) з тим, щоб скоригувати свiй пiдхiд до визначення даних репрезентативних сценарiїв. Банк видiлив i оформив основнi чинники кредитного ризику i кредитних збиткiв для кожного портфеля фiнансових iнструментiв, i використав аналiз iсторичних даних, оцiнив взаємозв'язок мiж макроекономiчними змiнними, кредитним ризиком i кредитними збитками. Рекласифiкацiя фiнансових активiв Банк регулярно здiйснює оцiнку бiзнес-моделi, що використовується ним для управлiння фiнансовими активами з метою генерування грошових потокiв. Банк рекласифiкує борговi фiнансовi активи виключно в разi змiни бiзнес-моделi, що використовується для управлiння фiнансовими активами, за винятком фiнансових активiв, облiк яких банк визначає на власний розсуд за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/збитки пiд час первiсного визнання. Банк рекласифiкує фiнансовi активи перспективно з дати рекласифiкацiї. Банк не здiйснює перераховування ранiше визнаних прибуткiв, збиткiв (у тому числi прибуткiв або збиткiв вiд знецiнення) або процентiв. Банк здiйснює нарахування процентiв, амортизацiю дисконту/премiї, переоцiнку та коригування оцiночного резерву пiд очiкуванi кредитнi збитки на дату рекласифiкацiї фiнансового активу з однiєї категорiї в iншу. Припинення визнання i модифiкацiя договору МСФЗ 9 включає вимоги МСФЗ 39 в частинi припинення визнання фiнансових активiв без iсторичних змiн. Припинення визнання фiнансового активу (або, якщо застосовно, частини фiнансового активу або частини групи однорiдних фiнансових активiв) вiдбувається у випадку: - закiнчення дiї прав на одержання грошових надходжень вiд такого активу; - передачi Банком належних йому прав на одержання грошових надходжень вiд такого активу, або збереження Банком права на одержання грошових надходжень вiд такого активу з одночасним прийняттям на себе зобов'язань виплатити їх у повному обсязi третiй особi без iстотних затримок; i - якщо Банк практично передав всi ризики й вигоди, пов'язанi з активом, або не передав, але й не зберiг практично всiх ризикiв i вигiд, пов'язаних з ним, але при цьому передав контроль над активом. Контроль зберiгається, якщо контрагент не має практичної можливостi продати весь актив повнiстю незв'язанiй сторонi без додаткових обмежень. У випадку, якщо Банк передав свої права на одержання грошових надходжень вiд активу, або не передав, але й не зберiг практично всiх ризикiв i вигiд, пов'язаних з ним, а також не передав контроль над активом, такий актив i далi визнається в розмiрi триваючої участi Банку в цьому активi. Разом з тим, в МСФЗ 9 мiститься окреме керiвництво з облiку в тому випадку, коли модифiкацiя фiнансового iнструменту, що не оцiнюється за справедливою вартiстю через прибуток або збиток, не призводить до припинення визнання. Вiдповiдно до МСФЗ 9, Банк повинен перерахувати валову балансову вартiсть фiнансового активу (або амортизовану вартiсть фiнансового зобов'язання) шляхом дисконтування модифiкованих договiрних грошових потокiв за первiсною ефективною ставкою вiдсотка i визнати будь-яку суму, що виникає в результатi коригуванння як прибуток або збиток вiд модифiкацiї у складi прибутку або збитку. Класифiкацiя - фiнансовi зобов'язання У МСФЗ 9 великою мiрою зберiгаються iснуючi вимоги МСФЗ 39 щодо класифiкацiї фiнансових зобов'язань. Фiнансовi зобов'язання класифiкуються або як фiнансовi зобов'язання, якi оцiнюються за амортизованою собiвартiстю, або такi, що оцiнюються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/ збитки. Банк пiсля первiсного визнання оцiнює та вiдображає в бухгалтерському облiку всi фiнансовi зобов'язання за амортизованою собiвартiстю, за винятком: - фiнансових зобов'язань, що облiковуються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/збитки; - фiнансових зобов'язань, якi виникають, якщо передавання фiнансового активу не вiдповiдає умовам припинення визнання або застосовується принцип продовження участi; - договорiв фiнансової гарантiї, аваля, поручительства; - зобов'язань з кредитування за ставкою, нижче ринкової; - умовної компенсацiї, визнаної покупцем пiд час об'єднання бiзнесiв, до якої застосовується Мiжнародний стандарт фiнансової звiтностi 3 "Об'єднання бiзнесу". Така умовна компенсацiя в подальшому оцiнюється за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/збитки. Банк не рекласифiкує фiнансовi зобов'язання. Банк припиняє визнання в балансi фiнансового зобов'язання або його частини, якщо таке зобов'язання погашено, анульовано або строк його виконання закiнчився. Грошовi кошти та їх еквiваленти Грошовi кошти та їх еквiваленти представляють собою готiвковi кошти в касi, не обмеженi до використання залишки на кореспондентських рахунках в Нацiональному банку України, кореспондентськi рахунки, мiжбанкiвськi кредити та депозити <овернайт> в iнших банках, а також депозитнi сертифiкати, емiтованi Нацiональнимо банком України. З метою пiдтримки мiнiмального рiвня лiквiдностi для забезпечення виконання своїх зобов'язань перед клiєнтами, Банк утримує на кореспондентському рахунку в НБУ обов'язковий поточний залишок, що забезпечує виконання нормативу обов'язкового резервування. Сума коштiв на рахунках в НБУ вiдображається за амортизованою собiвартiстю. Залишки коштiв на кореспондентських рахунках в iнших банках вiдображаються за амортизованою собiвартiстю за вирахуванням можливих збиткiв на зменшення корисностi. Кредити клiєнтам Кредити клiєнтам включають непохiднi фiнансовi активи iз установленими платежами, угоди за якими не укладаються з метою негайного або короткострокового перепродажу. Кредити клiєнтам утримуються Банком в рамках бiзнес-моделi, метою якої є утримання активiв для отримання передбачених договором грошових потокiв, а саме виключно основної суми i процентiв на непогашену частину основної суми. Первiсно наданi кредити клiєнтам вiдображаються за вартiстю придбання, що представляє собою справедливу вартiсть наданих коштiв. Надалi наданi кредити клiєнтам враховуються за амортизованою собiвартiстю за вирахуванням резерву пiд очiкуванi кредитнi збитки кредитiв клiєнтам. Амортизована собiвартiсть основана на справедливiй вартостi суми виданого кредиту, розрахованої з врахуванням ринкових процентних ставок за аналогiчними кредитами, що дiють на дату надання кредиту. Прибутки та збитки вiдображаються у складi прибутку або збитку при модифiкацiї, припиненнi визнання або зменшеннi корисностi кредитiв та дебiторської заборгованостi, а також у процесi визнання процентного доходу. Кредити клiєнтам вiдображаються в облiку, починаючи з моменту видачi коштiв позичальникам. Заборгованiсть iнших банкiв Банк приймає облiкову полiтику, що застосовується до кредитiв клiєнтам i резервiв по зменшенню корисностi кредитiв клiєнтам, також стосовно коштiв Банку, що розмiщенi в iнших банках. Iнвестицiї в цiннi папери В залежностi вiд обраної бiзнес-моделi Банк класифiкує iнветицiї в цiннi папери за однiєю з трьох категорiй, а саме цiннi папери, оцiненi за амортизованою собiвартiстю, за справедливою вартiстю з вiдображенням результату переоцiнки в iншому сукупному доходi та за справедливою вартiстю з вiдображенням результату переоцiнки через прибутки/ збитки. Цiннi папери, що оцiнюються за амортизованою собiвартiстю Ця категорiя включає борговi цiннi папери, що мають ринковi котирування, з фiксованими платежами та визначеним строком погашення, якi Банк має намiр та здатнiсть утримувати до настання термiну їх погашення. Банк утримує цi активи в рамках бiзнес-моделi, метою якої є утримання фiнансових активiв для отримання передбачених договором грошових потокiв, якi є виключно платежами в рахунок основної суми та процентiв на непогашену частину основної суми. Керiвництво визначає класифiкацiю цiнних паперiв за амортизованою собiвартiсю при їх початковому визнаннi й аналiзує доречнiсть такої класифiкацiї станом на кожну звiтну дату. Цiннi папери, що оцiнюються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через iнший сукупний дохiд Фiнансовi активи, що оцiнюються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через iнший сукупний дохiд, це непохiднi фiнансовi активи у виглядi цiнних паперiв, якi керiвництво має намiр як утримувати протягом невизначеного перiоду часу для отримання передбачених договором грошових потокiв, якi є виключно платежами в рахунок основної суми та процентiв на непогашену частину основної суми, так i якi можуть бути проданi залежно вiд вимог лiквiдностi або змiни процентних ставок, обмiнних курсiв або цiн на цiннi папери. Керiвництво Банку класифiкує цiннi папери у вiдповiдну категорiю в момент їхнього придбання. Спочатку цiннi папери, що оцiнюються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через iнший сукупний дохiд, враховуються за вартiстю придбання, що дорiвнює справедливiй вартостi витрачених коштiв. До первiсної вартостi додаються витрати по угодi, безпосередньо пов'язанi iз придбанням фiнансового активу. Пiсля первiсної оцiнки фiнансовi активи, що оцiнюються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через iнший сукупний дохiд, враховуються по справедливiй вартостi на основi котирувань на покупку. Деякi фiнансовi активи, що оцiнюються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через iнший сукупний дохiд, по яких не має котирувань iз зовнiшнiх незалежних джерел, можуть оцiнюватися керiвництвом Банку по справедливiй вартостi, що основана на результатах недавнього продажу аналогiчних фiнансових активiв незв'язаним третiм сторонам, на аналiзi iншої iнформацiї, такої як дисконтованi грошовi потоки та фiнансова iнформацiя про об'єкт iнвестицiй, а також на застосуваннi iнших методик оцiнки. Нереалiзованi доходи та витрати, що виникають у результатi змiни справедливої вартостi фiнансових активiв, що оцiнюються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через iнший сукупний дохiд, вiдображаються у складi iнших сукупних прибуткiв та збиткiв. При вибуттi боргових фiнансових активiв вiдповiднi накопиченi нереалiзованi доходи й витрати включаються до складу чистого прибутку, а стосовно пайових фiнансових активiв накопиченi нереалiзованi доходи й витрати збiльшують нерозподiлений прибуток. Процентнi доходи по фiнансових активах, що оцiнюються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через iнший сукупний дохiд, розраховуються на основi методу ефективної ставки вiдсотка й вiдображаються у звiтi про прибутки та збитки та iнший сукупний дохiд в складi статтi Процентнi доходи. Дивiденди, отриманi по цiнних паперах, що оцiнюються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через iнший сукупний дохiд, вiдображаються у звiтi про прибутки та збитки та iнший сукупний дохiд в складi статтi Дивiденди отриманi в момент встановлення права Банку на одержання вiдповiдних виплат i за умови iснування ймовiрностi одержання дивiдендiв. Банк визнає за таким фiнансовим активом прибутки або збитки в складi iншого сукупного доходу до дати припинення його визнання або рекласифiкацiї, крiм прибуткiв або збиткiв вiд його знецiнення, процентних доходiв та прибуткiв або збиткiв вiд змiни офiцiйного курсу гривнi до iноземних валют. Цiннi папери, що оцiнюються за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/ збитки Банк оцiнює i вiдображає в бухгалтерському облiку всi iншi борговi цiннi папери за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через прибутки/збитки, якщо такi цiннi папери не вiдповiдають критерiям щодо їх подальшої оцiнки за амортизованою собiвартiстю або за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через iнший сукупний дохiд. Прибутки чи збитки вiд цiнних паперiв, що оцiнюються за справедливою вартiстю з вiдображенням переоцiнки через прибутки/ збитки вiдображаються у складi прибутку або збитку. Фiнансовi активи, якi пiд час первiсного визнання Банк на власний розсуд класифiкував як фiнансовi активи, що оцiнюються за справедливою вартiстю з вiдображенням переоцiнки через прибутки/ збитки, щоб така класифiкацiя дала змогу усунути або значно зменшити непослiдовнiсть оцiнки активiв чи зобов'язань, або визнання пов'язаних з ними прибуткiв та збиткiв, не перекласифiковуються пiсля первiсного визнання. Фiнансовi зобов'язання, що вiдображаються за амортизованою собiвартiстю Фiнансовi зобов'язання, що вiдображаються за амортизованою собiвартiстю з використанням методу ефективної ставки вiдсотка, включають заборгованiсть перед iншими банками, кошти клiєнтiв та випущенi борговi цiннi папери. Вiдповiднi витрати вiдображаються як процентнi витрати у звiтi про прибутки та збитки та iнший сукупний дохiд з використанням методу ефективної процентної ставки. Кошти iнших банкiв. Кошти iнших банкiв вiдображаються, починаючи з моменту наданню Банку коштiв або iнших активiв банками-контрагентами. Кошти клiєнтiв. Кошти клiєнтiв являють собою непохiднi фiнансовi зобов'язання перед фiзичними особами, державними й корпоративними клiєнтами. Випущенi борговi цiннi папери. Випущенi борговi цiннi папери можуть включати векселя, облiгацiї й депозитнi сертифiкати, випущенi Банком. Якщо Банк придбає власнi випущенi борговi цiннi папери, вони виключаються зi звiту про фiнансовий стан, а рiзниця мiж балансовою вартiстю зобов'язання й сплаченою сумою включається до складу доходiв вiд дострокового врегулювання заборгованостi. Субординований борг. Субординований борг являє собою договори про довгостроковi позики, якi у випадку невиконання Банком своїх зобов'язань будуть другорядними по вiдношенню до його основних боргових зобов'язань. Субординований борг визнається спочатку за справедливою вартiстю за вирахуванням понесених витрат на здiйснення операцiї. У подальшому субординований борг вiдображається за амортизованою вартiстю, i при цьому будь-яка рiзниця мiж його вартiстю та викупною цiною визнається у звiтi про прибутки та збитки та iнший сукупний дохiд iз застосуванням методу ефективної ставки вiдсотка. Взаємозалiки фiнансових iнструментiв Фiнансовi активи й зобов'язання взаємозараховуються, i у звiтi про фiнансовий стан вiдображається чиста величина тiльки в тих випадках, коли iснує законодавчо закрiплене право зробити взаємозалiк вiдбитих сум, а також намiр або зробити взаємозалiк, або одночасно реалiзувати актив i врегулювати зобов'язання. Похiднi фiнансовi iнструменти В умовах звичайного функцiонування бiзнесу Банк має справу з похiдними фiнансовими iнструментами (свопи в iноземнiй валютi). Такi фiнансовi iнструменти мають торговий характер та оцiнюються за справедливою вартiстю. Розрахунок справедливої вартостi базується на моделi оцiнювання, яка враховує iснуючу ринкову вартiсть договiрну вартiсть оцiнюваємого iнструмента, а також iншi фактори. Похiднi iнструменти вiдображаються як активи, якщо їх справедлива вартiсть має позитивне значення, i як зобов'язання, якщо їх справедлива вартiсть має вiд'ємне значення. Змiни справедливої вартостi негайно визнаються у звiтi про прибутки та збитки та iнший сукупний дохiд як дохiд/збиток як результат вiд переоцiнки похiдних фiнансових iнструментiв. Дохiд вiд переоцiнки похiдних фiнансових iнструментiв визнається як рiзниця у збiльшеннi їх вартостi мiж показниками на кiнець та початок звiтного перiоду. Iнвестицiйна нерухомiсть Iнвестицiйна нерухомiсть - це нерухоме майно, яким володiє Банк для отримання прибутку вiд надання його в оренду або вiд збiльшення його вартостi i яке сам Банк не займає або для досягнення обох цiлей. Банк визнає iнвестицiйною нерухомiстю: - землю, що утримується з метою отримання вигiд вiд зростання її вартостi в довгостроковiй перспективi, а не для реалiзацiї в короткостроковiй перспективi в процесi дiяльностi; - земля, подальше використання якої на цей час не визначено, в т. ч. земельнi дiлянки , на якi Банк набув право власностi шляхом реалiзацiї прав заставодержателя, вiдповiдно до яких чiтко не визначений намiр подальшого використання. Пiд час первiсного визнання iнвестицiйної нерухомостi Банк оцiнює та вiдображає ii в бухгалтерському облiку за первiсною вартiстю. Пiсля первiсного визнання об'єктiв iнвестицiйної нерухомостi в подальша їх оцiнка здiйснюється за справедливою вартiстю, яка вiдображає кон'юнктуру ринку на звiтну дату, без визнання амортизацiї на зменшення корисностi. Справедлива вартiсть iнвестицiйної нерухомостi - це цiна, яка була б отримана вiд продажу активу при звичайнiй операцiї без вирахування витрат на проведення операцiї. Справедлива вартiсть iнвестицiйної нерухомостi Банку визначається на пiдставi звiтiв незалежних оцiнювачiв. Прибуток або збиток в результатi змiни справедливої вартостi iнвестицiйної нерухомостi вiдображаються у звiтi про фiнансовi результати , як прибутки за вирахуванням збиткiв вiд переоцiнки iнвестицiйної нерухомостi в тому роцi, в якому вони виникли . Зароблений орендний дохiд вiдображається в звiтi про фiнансовi результати в складi iнших операцiйних доходiв. Основнi засоби та нематерiальнi активи Основнi засоби та нематерiальнi активи вiдображаються по вартостi придбання за вирахуванням накопиченого зносу та накопичених збиткiв вiд зменшення корисностi. Знос нараховується прямолiнiйним методом виходячи з термiну корисної служби активу. Норми амортизацiї встановлено виходячи зi строку корисної служби активу, протягом якого передбачається його використання Банком. Капiталiзованi витрати за орендованим майном амортизуються протягом очiкуваного строку корисної служби, але не бiльше строку оренди. Нижче приведенi термiни корисної служби основних засобiв та нематерiальних активiв (у роках): Транспортнi засоби 10 Обладнання i комп'ютери 5-10 Меблi й офiсне устаткування 5-10 Iншi 3-10 Нематерiальнi активи 2-10 Капiтальнi iнвестицiї в основнi засоби та нематерiальнi активи включають незавершенi витрати на полiпшення основних засобiв. Вони облiковуються по первiснiй вартостi, за вирахуванням будь-яких накопичених збиткiв вiд зменшення корисностi. По завершеннi будiвництва активи переводяться до складу основних засобiв i вiдображаються по балансовiй вартостi на момент переведення. На об'єкти капiтальних iнвестицiй знос не нараховується. Витрати на ремонт основних засобiв вiдображаються в звiтi про сукупнi прибутки та збитки в тому перiодi, в якому такi витрати були понесенi, крiм випадкiв, коли такi витрати пiдлягають капiталiзацiї. Залишкова вартiсть, методи нарахування амортизацiї та термiни корисної служби основних засобiв та нематерiальних активiв переглядаються у кiнцi кожного фiнансового року та, у разi необхiдностi, коригуються. Облiк операцiй оренди Вiдповiдно до положень МСФЗ 16 <Оренда> Банк, як орендар, на початку оренди оцiнює чи є договiр орендою або чи мiстить договiр оренду. Банк визнає договiр оренди в цiлому або окремi компоненти як договiр оренди, якщо одночасно виконуються такi критерiї: - базовий актив є iдентифiкованим (явно вказаним в договорi). - договiр передає Банку право отримувати практично всi економiчнi вигоди протягом перiоду використання активу; - договiр передає Банку право контролювати використання iдентифiкованого активу протягом перiоду використання активу (тобто право керувати як i з якою метою використовувати базовий актив) в обмiн на компенсацiю; - орендодавець не має суттєвого права замiнити актив протягом перiоду використання. Право орендодавця на замiну активу є суттєвим за наявностi одночасно таких умов: - орендодавець практично спроможний замiнити актив протягом перiоду використання (наприклад, Банк не може перешкодити орендодавцю замiнити актив, а орендодавець має альтернативнi активи для замiни або може у прийнятний строк знайти їх); - орендодавець отримає економiчну вигоду вiд реалiзацiї свого права замiнити актив (тобто очiкується, що економiчнi вигоди, пов'язанi з замiною активу, перевищать витрати, пов'язанi з замiною активу). Якщо Банк не може з легкiстю визначити, чи має орендодавець суттєве право замiни активу, Банк має виходити з того, що будь-яке право-замiни не є суттєвим. Банк визначає строк оренди як невiдмовний перiод оренди разом з обома такими перiодами: - перiодами, на якi розповсюджується право продовження оренди у випадку, якщо Банк обгрунтовано впевнений у тому, що вiн реалiзує таку можливiсть; - перiодами, на якi розповсюджується право припинити дiю оренди, якщо Банк обгрунтовано впевнений у тому, що вiн не реалiзує таку можливiсть. З метою визначення строку оренди Банк на дату початку оренди розглядає всi доречнi факти й обставини, якi створюють економiчний стимул для орендаря продовжити або припинити дiю оренди, в тому числi будь-якi очiкуванi змiни факторiв i обставин з дати початку оренди до дати реалiзацiї такої можливостi. Зокрема, до уваги беруться наступнi чинники: - умови договору щодо таких перiодiв можливого продовження або припинення оренди порiвняно з ринковими ставками, такi як: а) сума платежiв за оренду у будь-якому з перiодiв можливого продовження або припинення оренди; б) сума будь-яких змiнних платежiв за оренду або iнших умовних платежiв, таких як платежi в рахунок штрафiв за припинення дiї оренди або гарантiї лiквiдацiйної вартостi; та в) умови будь-яких можливостей, якi можуть бути реалiзованi пiсля початкових перiодiв можливостей продовження або припинення оренди (наприклад, можливiсть придбання, яка може бути реалiзована наприкiнцi перiоду продовження оренди за ставкою, яка наразi нижча за ринковi ставки); - значнi вдосконалення базового активу здiйсненi (або здiйснення яких очiкується) протягом строку дiї договору, що, як передбачається, дасть значну економiчну вигоду орендаревi коли можна буде реалiзувати можливiсть продовжити або припинити дiю оренди або придбати базовий актив; - витрати, пов'язанi з припиненням оренди, такi як витрати, пов'язанi з перемовинами, витрати на перемiщення, витрати на iдентифiкацiю iншого базового активу, який вiдповiдає потребам орендаря, витрати, пов'язанi з iнтеграцiєю нового активу в дiяльнiсть орендаря, або штрафи за припинення оренди чи iншi подiбнi витрати, в тому числi витрати, пов'язанi з поверненням базового активу до передбаченого в договорi стану або у передбачене в договорi мiсце; - важливiсть базового активу для дiяльностi орендаря, беручи до уваги, зокрема, те, чи є базовий актив спецiалiзованим активом, мiсце знаходження базового активу та наявнiсть вiдповiдних альтернатив; - умови, пов'язанi з реалiзацiєю можливостi продовження або припинення оренди (тобто коли можливiсть може бути реалiзована лише за виконання однiєї чи кiлькох умов), а також iмовiрнiсть того, що цi умови iснуватимуть. Пiсля дати початку оренди Банк ще раз оцiнює строк оренди пiсля настання значної подiї або значної змiни обставин, яка контролюється орендарем та впливає на те, чи є орендар об?рунтовано впевненим у тому, що вiн реалiзує можливiсть, яка ранiше не була включена у його визначення строку оренди, або що вiн не реалiзує можливiсть, яка ранiше була включена у його визначення строку оренди. Зокрема, прикладами значних подiй або змiн обставин можуть бути: - значнi вдосконалення орендованого активу, не передбаченi на дату початку оренди, завдяки яким орендар, як очiкується матиме значну економiчну вигоду, коли можна буде реалiзувати можливiсть продовжити або припинити оренду або придбати базовий актив; - значна модифiкацiя або налаштування базового активу, якi не були передбаченi на дату початку оренди; - початок суборенди базового активу на перiод, що виходить за межi попередньо встановленого строку оренди; - бiзнес рiшення орендаря, яке безпосередньо стосується реалiзацiї чи не реалiзацiї певної можливостi (наприклад рiшення позбутися бiзнес одиницi, у якiй застосовується актив з правом використання). Банк застосовує спрощення (виключення) щодо окремого облiку компонентiв оренди, визначених договором. В разi якщо окремi компоненти (податок на оренду землi, ПДВ, компенсацiя за сплату комунальних послуг) є вiддiльними та сплачуються за окремими рахунками або за окремою сумою встановленою договором оренди, такi окремi компоненти, що не є орендою, облiковуються у вiдповiдностi з iншими стандартами за видами понесених витрат вiдповiдно їх економiчного змiсту. В разi, якщо за умовами договору такi компоненти Банк не може видiлити окремо, вони визнаються як один компонент оренди. На дату початку оренди Банк як орендар визнає за договором оренди актив з права користування та орендне зобов'язання, крiм випадкiв, коли Банк використовує спрощений метод щодо договорiв оренди. Банк як орендар застосовує спрощений метод щодо договорiв оренди, за якими базовий актив : - має низьку вартiсть (менше або дорiвнює 5000 $) , яка розрахована за курсом НБУ на дату такої оцiнки; - та/або термiн оренди менше або рiвний 12 мiсяцям). Банк у разi застосування спрощеного методу визнає оренднi платежi як витрати на прямолiнiйнiй основi протягом строку оренди з вiдображенням в облiку за рахунком 7395 <Витрати на лiзинг( оренду )>. Банк як орендодавець класифiкує кожну зi своїх оренд або як операцiйну оренду, або як фiнансову оренду. Класифiкацiя оренди базується на тому, якою мiрою ризики та вигоди, пов'язанi з правом власностi на базовий актив, розподiляються мiж орендарем та орендодавцем. Класифiкацiя оренди залежить вiд сутностi операцiї, а не вiд форми договору. Оренда класифiкується як фiнансова, якщо: - оренда передає орендаревi право власностi на базовий актив наприкiнцi строку оренди; - орендар має право вибору придбати базовий актив за цiною, що як очiкується, буде нижчою за справедливу вартiсть на дату, коли вибiр може бути здiйснений, i достатньою для об?рунтованої впевненостi на початку оренди в тому, що вибiр буде здiйснено; - строк оренди становить бiльшу частину (не менше 75%) строку економiчної експлуатацiї активу, навiть якщо право власностi не передається; - на початку оренди теперiшня вартiсть мiнiмальних орендних платежiв дорiвнює прийманнi в основному не менше 90% всiєї справедливiй вартостi орендованого активу; - базовi активи мають такий особливий характер, що тiльки орендар може використовувати їх, не здiйснюючи значної модифiкацiї. Iснують випадки, якi окремо або в комбiнацiї також можуть привести до класифiкацiї оренди як фiнансової оренди: - якщо орендар може анулювати договiр про оренду, збитки орендодавця, пов'язанi з анулюванням, несе орендар; - прибутки або збитки вiд коливання справедливої вартостi залишку припадають на орендаря (наприклад, у формi знижок орендної плати, якi дорiвнюють бiльшостi надходжень вiд продажу наприкiнцi оренди); - орендар має можливiсть продовжити оренду на додатковий перiод за орендну плату, значно нижчу вiд ринкової орендної плати. Якщо оренда не задовольняє приведеним вище критерiям, вона класифiкується як операцiйна. Класифiкацiя оренди орендодавцем здiйснюється на дату початку дiї оренди, повторна оцiнка здiйснюється лише у разi модифiкацiї оренди. Змiни в попереднiх оцiнках (наприклад, змiни в попереднiх оцiнках строку економiчної експлуатацiї або лiквiдацiйної вартостi зданого в оренду майна) або змiни обставин (наприклад, невиконання зобов'язань орендарем) не ведуть до нової класифiкацiї оренди з метою облiку. На дату початку оренди Банк визнає актив з права користування та орендне зобов'язання. Актив з права користування первiсно визнається за первiсною вартiстю (собiвартiстю), яка включає: - суму первiсної оцiнки орендного зобов'язання; - оренднi платежi, здiйсненi на, або до дати початку оренди, за вирахуванням отриманих стимулiв до оренди; - первiснi прямi витрати, понесенi Банком - витрати, якi будуть понесенi Банком на демонтаж, перемiщення, доведення базового активу до стану, що вимагається умовами оренди. Пiсля дати початку оренди Банк оцiнює актив з права користування застосовуючи модель облiку за первiсною вартiстю (собiвартiстю). Банк несе зобов'язання за такими витратами або на дату початку оренди, або внаслiдок використання базового активу протягом певного перiоду. Банк здiйснює нарахування амортизацiї активу з права користування не рiдше одного разу на мiсяць застосовуючи вимоги щодо амортизацiї МСБО 16 <Основнi засоби>, тобто прямолiнiйним методом протягом строку визначеног Банком за професiйним судженням але не менше строку оренди, визначеного Договором та/або до дати кiнця строку оренди ( дострокове припинення). На дату початку оренди Банк визнає орендне зобов'язання за теперiшньою вартiстю орендних платежiв, не сплачених на таку дату. Оренднi платежi дисконтуються за припустимою ставкою вiдсотка в орендi, якщо таку ставку можна легко визначити. Якщо таку ставку не можна легко визначити, то Банк застосовує ставку додаткового запозичення. Проценти за орендним зобов'язанням Банк визнає не рiдше одного разу на мiсяць в складi процентних витрат. Змiннi оренднi платежi, не включенi в оцiнку орендного зобов'язання, пiсля дати початку оренди Банк визнає в складi iнших операцiйних витрат в тому перiодi, у якому сталася подiя чи умови, якi спричинили здiйснення таких платежiв. Банк також на кожну звiтну дату здiйснює переоцiнку орендного зобов'язання шляхом дисконтування переглянутих орендних платежiв з використанням первiсної ставки дисконтування в таких випадках: - змiна сум, що, як очiкується, будуть сплаченi за гарантiєю лiквiдацiйної вартостi; - змiна майбутнiх орендних платежiв внаслiдок змiни iндексу або ставки (крiм плаваючої), що використовуються для визначення таких платежiв. Банк визнає суму переоцiнки орендного зобов'язання як коригування активу з права користування (окрiм випадку зменшення балансової вартостi активу з права користування до нуля). У випадку, коли балансова вартiсть активу з права користування зменшилася до нуля, подальше зменшення орендного зобов'язання визнається в складi прибутку. Операцiї в iноземнiй валютi Операцiї в iноземнiй валютi перераховуються у функцiональну валюту по курсу на дату операцiї. Монетарнi активи i зобов'язання, якi в фiнансовiй звiтностi станом на звiтну дату облiковувались Банком в iноземнiй валютi, представленi в перерахунку в гривнi за офiцiйним обмiнним курсом Нацiонального банку України на дату складання звiтностi. Курсовi рiзницi по монетарним статтям є рiзницею мiж амортизованою вартiстю в функцiональнiй валютi на початок перiоду, скоригованою на ефективну ставку процента i платежi протягом року, та амортизованою вартiстю в iноземнiй валютi, перерахованiй по курсу на кiнець перiоду. Немонетарнi активи та зобов'язання в iноземнiй валютi, що оцiнюються по справедливiй вартостi, перераховуються в функцiональну валюту по курсу на дату проведення такої оцiнки. Станом на 31 грудня 2019 та 2018 рокiв основнi офiцiйнi обмiннi курси, встановленi Нацiональним банком України, що використовувалися для переоцiнки в гривню залишкiв рахункiв в iноземнiй валютi, були наступними: 2019 2018 Долар США 23.6862 28.067223 Євро 26.422 33.495424 Росiйськi рублi 0.3816 0.48703 Оподаткування Сума поточного податку на прибуток визначається вiдповiдно до податкового законодавства України. Витрати з податку на прибуток у фiнансовiй звiтностi складаються з поточного податку та змiн у сумах вiдстрочених податкiв. Витрати з податку на прибуток вiдображаються у складi чистого прибутку, за виключенням тих сум, що вiдносяться безпосередньо до складу iнших сукупних прибуткiв та збиткiв. Суми вiдстрочених податкiв розраховуються за методом балансових зобов'язань вiдносно тимчасових рiзниць, що виникають мiж податковою базою активiв та зобов'язань та їх балансовою вартiстю для цiлей фiнансової звiтностi. Вiдстроченi податковi активи визнаються тiльки в тiй мiрi, в якiй iснує ймовiрнiсть отримання в майбутньому оподаткованого прибутку, проти якого будуть реалiзованi визнанi вiдстроченi податковi активи. Вiдстроченi податковi активи та зобов'язання розраховуються вiдповiдно до ставки податку, що дiятиме у тому перiодi, в якому буде реалiзовано актив або здiйснено розрахунок за зобов'язанням, базуючись на законодавчих нормах, що набрали чиннiсть на звiтну дату. Iншi iснуючi в Українi податки, якi нараховує та сплачує Банк протягом своєї дiяльностi вiдповiдно до чинного законодавства, враховуються в звiтi про сукупнi прибутки та збитки в статтi <Iншi операцiйнi та адмiнiстративнi витрати>. З 01 сiчня 2015 року набрали чиннiсть змiни до Податкового кодексу України. Основою для визначення оподатковуваного прибутку є фiнансовий результат, визначений за правилами бухгалтерського облiку вiдповiдно до МСФЗ з урахуванням можливих коригувань, передбачених Податковим кодексом України, на якi збiльшується чи зменшується фiнансовий результат до оподаткування. Ставка податку на прибуток залишається незмiнною - 18%. Зобов'язання з пенсiйних та iнших виплат Банк сплачує внески до державної пенсiйної системи України, здiйснення яких передбачає поточнi нарахування та оплату роботодавцями таких внескiв, якi розраховуються як вiдсоток вiд загальної суми заробiтної плати. У звiтi про сукупнi прибутки та збитки витрати з таких внескiв вiдносяться до перiоду, в якому вiдповiдна сума заробiтної плати нараховується працiвниковi. Банк не має iнших схем пенсiйного забезпечення та не має програм додаткових виплат при виходi на пенсiю або iнших суттєвих компенсацiйних програм, якi вимагали б додаткових нарахувань у фiнансовiй звiтностi. Статутний капiтал та емiсiйний дохiд Акцiонерний капiтал розподiлений на простi iменнi акцiї. Внески до акцiонерного капiталу вiдображаються за їх справедливою вартiстю на дату операцiї. Зовнiшнi витрати, що безпосередньо пов'язанi з випуском нових акцiй, сплачуються акцiонерами. Будь-якi перевищення справедливої вартостi над номiнальною вартiстю випущених акцiй визнаються як емiсiйний дохiд. Дивiденди на акцiї визнаються у акцiонерному капiталi як вирахування у перiодi, в якому вони оголошенi. Iнформацiя про дивiденди, оголошенi пiсля дати фiнансової звiтностi, розкривається у примiтках до фiнансової звiтностi. Власнi акцiї, викупленi у акцiонерiв Власнi викупленi акцiї облiковуються за вартiстю фактичного викупу. Прибутки та збитки вiд продажу власних викуплених акцiй вiдображаються у складi капiталу (емiсiйних рiзниць). Резервнi та iншi фонди Для покриття непередбачених збиткiв по всiх статтях активiв та позабалансових зобов'язаннях Банк формує Резервний фонд. Вiдрахування до Резервного фонду вiд прибутку звiтного року здiйснюються пiсля затвердження Загальними зборами рiчної фiнансової звiтностi та прийняття рiшення щодо розподiлу прибутку. Розмiр щорiчних вiдрахувань до Резервного фонду має бути не менше 5 вiдсоткiв вiд прибутку Банку до досягнення ними 25 вiдсоткiв регулятивного капiталу Банку. На базi отриманих в результатi своєї статутної дiяльностi прибуткiв, Банк може, включаючи, але не обмежуючись, створити наступнi фонди: фонд сплати дивiдендiв; фонд розвитку банку; фонд матерiального заохочення. Умовнi активи та зобов'язання Умовнi активи не вiдображаються у звiтi про фiнансовий стан, при цьому iнформацiя про них розкривається у фiнансовiй звiтностi в тих випадках, коли одержання пов'язаних з ними економiчних вигiд є ймовiрним. Умовнi зобов'язання не вiдображаються у звiтi про фiнансовий стан, при цьому iнформацiя про них розкривається у фiнансовiй звiтностi, за винятком випадкiв, коли вибуття ресурсiв у зв'язку з їхнiм погашенням є малоймовiрним. Зобов'язання кредитного характеру У ходi здiйснення звичайної дiяльностi Банк надає гарантiї у формi акредитивiв, гарантiй i акцептiв. Договори гарантiї спочатку визнаються у фiнансовiй звiтностi по справедливiй вартостi. Надалi вони аналiзуються на кожну звiтну дату й коректуються для вiдображення поточної найкращої оцiнки. Найкраща оцiнка витрат, необхiдних для виконання iснуючого зобов'язання, це сума, яку Банк сплатив би для виконання зобов'язання на звiтну дату або перевiв третiй сторонi на цю дату. Збiльшення зобов'язання, пов'язаного з договорами фiнансової гарантiї, вiдображається у складi прибутку або збитку. Отримана комiсiя визнається у складi прибутку або збитку на рiвномiрнiй основi протягом строку дiї договору гарантiї. Резерви за зобов'язаннями Резерви визнаються, якщо Банк внаслiдок певної подiї в минулому має юридичнi або добровiльно прийнятi на себе зобов'язання, для врегулювання яких з бiльшим ступенем iмовiрностi буде потрiбно вiдтiк ресурсiв, що мiстять у собi майбутнi економiчнi вигоди, i якi можна оцiнити з достатнiм ступенем надiйностi. Визнання доходiв та витрат Доходи визнаються, якщо iснує висока вiрогiднiсть того, що Банк отримає економiчнi вигоди, а доходи можуть бути достовiрно визначенi. Для визнання доходiв у фiнансовiй звiтностi необхiдне дотримання наступних критерiїв: Процентнi та аналогiчнi доходи та витрати Для всiх фiнансових iнструментiв, визначених за амортизованою собiвартiстю, а також для фiнансових iнструментiв, по яких нараховуються проценти, класифiкованих за справедливою вартiстю з визнанням переоцiнки через iнший сукупний дохiд, процентнi доходи чи витрати вiдображаються за ефективною ставкою вiдсотка, що є ставкою, яка точно дисконтує очiкуванi майбутнi виплати та надходження грошових коштiв протягом очiкуваного строку служби фiнансового iнструмента чи бiльш короткого перiоду, там, де це є застосовним, до чистої балансової вартостi фiнансового активу чи фiнансового зобов'язання. При обчисленнi враховуються всi договiрнi умови за фiнансовим iнструментом (наприклад, право на дострокове погашення) та всi винагороди чи додатковi витрати, що безпосередньо пов'язанi з фiнансовим iнструментом та є невiд'ємною частиною ефективного вiдсотка, але не враховуються майбутнi збитки за кредитами. Для придбаних або створених знецiнених фiнансових активiв Банк пiд час первiсного визнання розраховує ефективну ставку вiдсотка, скориговану з урахуванням кредитного ризику, ураховуючи первiсно очiкуванi кредитнi збитки в грошових потоках. Балансова вартiсть фiнансового активу чи фiнансового зобов'язання коригується в разi перегляду Банком своєї оцiнки платежiв або надходжень. Скоригована балансова вартiсть обчислюється виходячи з первiсної ефективної ставки вiдсотка, а змiни балансової вартостi вiдображаються як процентнi доходи чи витрати. Банк визнає процентний дохiд з використанням первiсної ефективної ставки вiдсотка на валову балансову вартiсть за фiнансовими активами, за якими визнано оцiночний резерв на першiй та другiй стадiї зменшення корисностi, та на амортизовану собiвартiсть (зменшену на суму резерву) таких активiв, за якими визнано оцiночний резерв на 3 стадiї зменшення корисностi. Комiсiйнi доходи Банк отримує комiсiйнi доходи вiд рiзних видiв послуг, що надаються клiєнтам. Комiсiйнi доходи зокрема належать до такої категорiї: - Комiсiйнi доходи, отриманi за надання послуг протягом певного перiоду Комiсiйнi, отриманi вiд надання послуг протягом певного перiоду, нараховуються протягом цього перiоду. Такi статтi включають комiсiйнi доходи та винагороди за управлiння активами, вiдповiдальне зберiгання та iншi управлiнськi та консультацiйнi послуги. Комiсiйнi за зобов'язаннями з надання кредитiв, що, ймовiрно, будуть використанi, та iншi комiсiйнi, пов'язанi з наданням кредитiв, переносяться на наступнi перiоди (разом iз будь-якими додатковими витратами) та визнаються як коригування ефективного вiдсотка за кредитом. - Комiсiйнi доходи iз надання послуг з проведення операцiй Комiсiйнi, отриманi за проведення або участь у переговорах щодо здiйснення операцiї вiд iменi третьої сторони, наприклад, укладання угоди про придбання акцiй чи iнших цiнних паперiв або придбання чи продаж компанiї, визнаються по завершеннi вiдповiдної операцiї. Комiсiйнi або частина комiсiйних, пов'язана з певними показниками доходностi, визнаються пiсля дотримання вiдповiдних критерiїв. Прибуток на акцiю Банк представляє данi про базовий та скоригований прибуток на акцiю для своїх простих акцiй. Базовий прибуток на акцiю розраховується як вiдношення прибутку чи збитку, що припадає на простi акцiї до середньозваженої кiлькостi простих акцiй, що находилась в обiгу протягом року. Скоригований прибуток на акцiю визначається коригуванням прибутку, що припадає на простi акцiї та середньозваженої кiлькостi простих акцiй на розбавляючий ефект потенцiальних простих акцiй. Iнформацiя за операцiйними сегментами Сегмент - це вiдокремлюваний компонент банку, який надає продукти або послуги (операцiйний сегмент), або займається наданням продукцiї або послуг в окремому економiчному регiонi (географiчний сегмент) i зазнає ризикiв та забезпечує прибутковiсть, вiдмiнну вiд тих, якi притаманнi iншим сегментам. Iнформацiя по сегментах, якi отримують бiльшу частину свого доходу вiд третiх осiб, та доходи, результати дiяльностi або активи яких становлять не менше десяти процентiв вiд усiх сегментiв, подається окремо вiд iнших сегментiв. В межах цiєї фiнансової звiтностi географiчнi сегменти банком не вiдображалися, оскiльки банк не здiйснює дiяльнiсть за межами України. Основним форматом подання iнформацiї за сегментами дiяльностi банку є подання iнформацiї за операцiйними сегментами. Банк веде свою дiяльнiсть у таких основних операцiйних сегментах: - Послуги клiєнтам - фiзичним особам - надання банкiвських послуг приватним клiєнтам: ведення поточних рахункiв фiзичних осiб, в тому числi з використанням платiжних карток, прийом вкладiв (депозитiв), послуги вiдповiдального зберiгання, надання кредитiв. - Обслуговування корпоративних клiєнтiв - здiйснення розрахунково-касових операцiй по поточних рахунках юридичних осiб та фiзичних осiб-пiдприємцiв, прийом депозитiв (вкладiв), надання овердрафтiв, кредитiв та iнших послуг з кредитування, проведення операцiй з iноземною валютою тощо. - Операцiї з банками - вiдкриття та ведення кореспондентських рахункiв банкiв, операцiї з купiвлi-продажу готiвкової та безготiвкової iноземної валюти на МВРУ, операцiї з розмiщення (залучення) коштiв, купiвлi-продажу облiгацiй банкiв, тощо. Активами звiтного сегмента визнаються активи, якi використовуються для виконання звичайної дiяльностi i якi можна прямо вiднести до цього сегмента або обгрунтовано розподiлити на цей сегмент. Активи сегмента не включають активи з податку на прибуток. Зобов'язання сегмента - це зобов'язання, що виникають вiд звичайної дiяльностi сегмента i якi можна прямо вiднести на даний сегмент або можна обгрунтовано розподiлити на сегмент. Зобов'язання сегмента не включають податковi зобов'язання з податку на прибуток. Оцiнки та судження, що використовуються при складаннi фiнансової звiтностi Принципи пiдготовки фiнансової звiтностi вимагають вiд керiвництва Банку використовувати оцiнки i припущення, якi можуть вплинути на вiдображенi суми активiв i зобов'язань, розкриття умовних активiв i зобов'язань на дату фiнансової звiтностi, а також врахованi суми прибутку за звiтний перiод. Данi оцiнки та припущення ?рунтуються на iнформацiї, наявнiй на дату випуску фiнансової звiтностi. Хоча цi оцiнки ?рунтуються на найкращому розумiннi керiвництвом поточних подiй та операцiй, фактичнi результати можуть суттєво вiдрiзнятися вiд цих оцiнок та припущень. Основнi причини невизначеностi оцiнок наступнi: Зменшення корисностi кредитiв та дебiторської заборгованостi Керiвництво оцiнює зменшення корисностi шляхом оцiнки вiрогiдностi погашення кредитiв на основi аналiзу окремих позичальникiв за окремо взятими значними позиками, а також у сукупностi, за позиками з аналогiчними умовами та характеристиками ризику. Фактори, що беруться до уваги при оцiнцi окремих позик, включають iсторiю погашення, поточний фiнансовий стан позичальника, своєчаснiсть платежiв i заставу, якщо така iснує. Для визначення суми зменшення корисностi керiвництво проводить оцiнку сум та строкiв майбутнiх платежiв з погашення основної суми та процентiв i надходження вiд реалiзацiї застави, якщо така iснує. Пiсля цього цi грошовi потоки дисконтуються iз застосуванням початкової ефективної ставки по позицi. Фактичнi платежi з погашення основної суми заборгованостi та процентiв залежать вiд спроможностi позичальника генерувати грошовi потоки вiд операцiй або отримати альтернативне фiнансування i можуть вiдрiзнятися вiд оцiнок керiвництва. Фактори, що беруться до уваги при оцiнцi зменшення корисностi кредитiв, що оцiнюються у сукупностi, включають напрацьований досвiд оцiнки збиткiв вiд кредитування, процент простроченої заборгованостi у кредитному портфелi та загальнi економiчнi умови. У Примiтцi 7 наводиться iнформацiя про балансову вартiсть кредитiв клiєнтам та суми визнаних резервiв на зменшення корисностi. Якби фактичнi суми погашення були б меншими, нiж за оцiнками керiвництва, Банк повинен був би вiдобразити в облiку додатковi витрати у зв'язку iз зменшенням корисностi. Справедлива вартiсть фiнансових iнструментiв Якщо справедливу вартiсть фiнансових активiв та зобов'язань, вiдображених у звiтi про фiнансовий стан, неможливо визначити на основi цiн на активному ринку, вона визначається з використанням рiзних методик оцiнки, що включають застосування математичних моделей. Вихiднi данi для цих моделей визначаються на основi спостережуваного ринку, за можливостi, а коли це неможливо, то при визначеннi справедливої вартостi використовуються необхiднi певнi судження. Оренда В ходi визначення строкiв оренди Банком застосовуються судження, вiдповiдно до яких враховується стратегiя банку щодо мети утримання окремих об'єктiв оренди, плани щодо порядку вiдкриття та закриття пiдроздiлiв банку, практика Банку з оформлення договорiв оренди та iсторичнi данi щодо їх утримання. За договорами довгострокової оренди, у яких передбачено строк подовження, Банк вже певний термiн орендує примiщення та є впевненiсть, що Банк продовжить орендувати i в подальшому , строк встановлюється -5 рокiв (60 мiсяцiв). Для нових договорiв оренди (новi вiддiлення) Банк може встановити строк для дисконтування орендних платежiв - не бiльше строку оренди . На дату початку оренди Банк визнає орендне зобов'язання за теперiшньою вартiстю орендних платежiв, не сплачених на таку дату. Оренднi платежi дисконтуються за припустимою ставкою вiдсотка в орендi, якщо таку ставку можна легко визначити. Якщо таку ставку не можна легко визначити, то Банк застосовує ставку додаткового запозичення. Для дисконтування приведеної вартостi орендних платежiв, при формуваннi зобов'язання по орендi Банк приймає середню ставку доходностi облiгацiй внутрiшньої державної позики на вiдповiдний строк (3-5 рокiв) у гривнi, вiдкоригованої на кредитний ризик Банку, яка затвержується рiшенням Правлiння. Банк переглядає ставку два рази на рiк- станом на 01 сiчня та на 01 липня. Прийнята облiкова полiтика вiдповiдає облiковiй полiтицi, що застосовувалася в попередньому звiтному роцi, за винятком прийнятих нових стандартiв, що вступили в силу на 1 сiчня 2019 р. У цiй фiнансовiй звiтностi Банк вперше застосував МСФЗ 16 "Оренда". Характер та вплив змiн внаслiдок прийняття цього нового стандарту бухгалтерського облiку описанi нижче. Банк вперше застосував деякi iншi поправки i роз'яснення в 2019 роцi, але вони не вплинули на його фiнансову звiтнiсть. Банк не застосовував достроково будь-якi стандарти, роз'яснення або поправки, якi були випущенi, але ще не вступили в силу. НОВI СТАНДАРТИ, ЯКI НАВЕДЕНI НИЖЧЕ ТА ПОПРАВКИ ДО СТАНДАРТIВ, ЯКI СТАЛИ ОБОВ'ЯЗКОВИМИ ДЛЯ БАНКУ З 1 СIЧНЯ 2019 РОКУ МСФЗ 16 <Оренда> З 1 сiчня 2019 року набув чинностi МСФЗ 16 <Оренда>, який був випущений ще в сiчнi 2016 року i замiнив собою МСБО 17 <Оренда>, Роз'яснення КТМФЗ 4 <Визначення наявностi в угодi ознак оренди>, Роз'яснення ПКТ (SIC) 15 <Операцiйна оренда - стимули> i Роз'яснення ПКТ 27 <Визначення сутностi операцiй, якi мають юридичну форму оренди>. Стандарт передбачає два звiльнення вiд визнання для орендарiв - щодо оренди активiв з низькою вартiстю та/або короткострокової оренди (тобто оренди з термiном не бiльше 12 мiсяцiв). На дату початку оренди орендар визнає зобов'язання щодо орендних платежiв (тобто зобов'язання по орендi), а також актив, який представляє право користування базовим активом протягом термiну оренди (тобто актив у формi права користування). Орендарi зобов'язанi визнавати витрати на вiдсотки за зобов'язанням по орендi окремо вiд витрат по амортизацiї активу в формi права користування. Орендарi також повиннi переоцiнювати зобов'язання по орендi при настаннi певної подiї (наприклад, змiну термiнiв оренди, змiнi майбутнiх орендних платежiв в результатi змiни iндексу або ставки, що використовуються для визначення таких платежiв). Порядок облiку для орендодавця вiдповiдно до МСФЗ 16 практично не змiнився в порiвняннi з вимогами МСБО 17. Банк як орендодавець класифiкує оренду, використовуючи тi ж принципи класифiкацiї, що i в МСБО 17. Банк розпочав застосовувати МСФЗ 16 <Оренда> з 01 сiчня 2019 року. Процес впровадження вимог стандарту Банком представлено наступним чином: - вимоги стандарту застосовуються до договорiв, якi ранiше були iдентифiкованi як договори оренди вiдповiдно до МСБО 17 Оренда; - використаний модифiкований ретроспективний пiдхiд без перерахунку порiвняльної iнформацiї; - застосований метод спрощення щодо короткострокової оренди (строк не бiльше 12 мiсяцiв) та/або оренди, за якою базовий актив має низьку вартiсть (гривневий еквiвалент 5 тис.дол США.); - не визнається актив з права користування та орендне зобов'язання по вiдношенню до договорiв оренди нематерiальних активiв. За договорами оренди, якi були попередньо визнанi як договори операцiйної оренди згiдно з вимогами МСБО 17, Банк станом на 1 сiчня 2019 року: - визнав оренднi зобов'язання в сумi теперiшньої вартостi орендних платежiв, належних до сплати до кiнця строку оренди вiдповiдних договорiв, дисконтованих за додатковими ставками запозичення, визначеними за станом на дату першого застосування МСФЗ 16; - визнав активи з права користування в сумi орендних зобов'язань, збiльшенiй на суму попереднiх оплат орендних платежiв, та зменшенiй на суму нарахованих витрат за орендними платежами до сплати, що були вiдображенi у Звiтi про фiнансовий стан безпосередньо перед датою першого застосування стандарту за вiдповiдними орендними договорами; Станом на дату першого застосування МСФЗ 16 у Банку вiдсутнi договори оренди, належнi до класифiкацiї та подальшого облiку згiдно з вимогами МСБО 40 <Iнвестицiйна нерухомiсть>. При визначеннi строку оренди Банком були врахованi термiни дiї договорiв оренди та перiоди, на якi розповсюджуються право Банку продовжувати оренду, якщо орендар об?рунтовано впевнений у тому, що вiн скористається такою можливiстю. Враховуючи стратегiю розвитку Банку, вiдсутнiсть намiру закривати дiючi вiддiлення та впевненiсть, що термiни дiї договорiв оренди (за якими спливає термiн дiї) буде продовжено, Банком були вiдповiдним чином визначено строки оренди та вiдповiдно термiни погашення зобов'язань з оренди. Середньозважена додаткова ставка запозичення, застосована при визначеннi орендних зобов'язань, визнаних у Звiтi про фiнансовий стан за станом на дату першого застосування МСФЗ 16 становила 16.98% . Рiзниця мiж сумою визнаних активiв з права користування та величиною орендних зобов'язань виникла за рахунок авансом сплачених орендних платежiв у сумi 235 тис.грн. Нижче наведено пояснення розбiжностi мiж сумою зобов'язань за договорами операцiйної оренди, якби вони розкривалися згiдно з МСБО 17 станом на 31 грудня 2018 року, дисконтованих з використанням ставки дисконтування станом на дату першого застосування за МСФЗ 16 та сумою зобов'язань за договорами оренди, визнаних у Звiтi про фiнансовий стан станом на 1 сiчня 2019 року: Зобов'язання за договорами оренди Зобов'язання за договорами операцiйної оренди станом на 31 грудня 2018 року 21 508 Ефект дисконтування на 1 сiчня 2019 року (9 966) Сума зобов'язань, дисконтована за ставкою дисконтування станом на 1 сiчня 2019 року 9 464 Виключення щодо визнання: - короткостроковi договори оренди (2 078) - договори оренди, за якими базовий актив має низьку вартiсть - Опцiони на продовження та дострокове припинення строку оренди, щодо використання яких є обгрунтована впевненiсть 33 179 Зобов'язання за договорами оренди, визнанi станом на 1 сiчня 2019 року 42 643 Визнаний актив з права користування станом на 1 сiчня 2019 року 42 878 При застосуваннi МСФЗ (IFRS) 16 Банк зробив такi змiни в презентацiї: - в Звiтi про фiнансовий стан в активах було додано статтю <Активи з права користування>, а зобов'язаннях статтю <Зобов'язання з оренди>; - в Звiтi про рух грошових коштiв було додано рядок <Виплати в рахунок погашення зобов'язання виконати оренднi платежi> в роздiлi < Грошовi кошти вiд фiнансової дiяльностi>. На дату першого застосування Банк визнав у Звiтi про фiнансовий стан: - активи з права користування у сумi 42 878 тисяч гривень; - оренднi зобов'язання у сумi 42 643 тисяч гривень, оцiнивши їх за теперiшньою вартiстю не сплачених орендних платежiв, дисконтованих з використанням ставки дисконтування-16,98%, розрахованою на рiвнi середньої ставки доходностi облiгацiй внутрiшньої державної позики на вiдповiдний строк та у вiдповiднiй валютi плюс премiя за ризик. Вплив на економiчнi нормативи Банку вiд застосування МСФЗ 16 є не суттєвим. Узгодження балансової вартостi за МСБО 17 iз залишками, що вiдображаються за МСФЗ 16 станом на 1 сiчня 2019 року: тис. грн. Стаття Звiту про фiнансовий стан / Сума до переходу на МСФЗ 16 / Змiна оцiнок / Сума з врахуванням переходу на МСФЗ 16 АКТИВИ Активи з права користування / - / 42 878 / 42 878 Iншi активи / 45 447 / (235) / 45 212 Усього активiв / 45 447 / 42 643 / 88 090 ЗОБОВ'ЯЗАННЯ Зобов'язання з оренди / - / 42 643 / 42 643 Усього зобов'язань / - / 42 643 / 42 643 Iнформацiя щодо розмiру орендних зобов'язань Банку, строкiв їх погашення станом на 31 грудня 2019 року наведена у примiтцi 17 <Зобов'язання з оренди>. Поправка до МСФЗ 9 Передоплата з негативною компенсацiєю Поправка дозволяє суб'єктам господарювання оцiнювати певнi передплаченi фiнансовi активи з негативною компенсацiєю за амортизованою вартiстю або за справедливою вартiстю через iнший сукупний дохiд. Поправка не мала впливу на фiнансову звiтнiсть Банку. Поправки до МСБО 19 <Виплати працiвникам> та МСБО 28 <Iнвестицiї в асоцiйованi та спiльнi пiдприємства> не мали впливу на фiнансову звiтнiсть Банку. КТМФЗ 23 "Невизначенiсть щодо податкових витрат" У тлумаченнi зазначено, як суб'єкт господарювання повинен вiдображати наслiдки невизначеностi при облiку податку на прибуток. Дане тлумачення не вплинуло на фiнансову звiтнiсть Банку. Щорiчнi удосконалення 2015-2017 Цi вдосконалення включають: МСФЗ 3 "Об'єднання бiзнесу" Роз'яснює ситуацiю, коли суб'єкт господарювання отримує контроль над бiзнесом, що є спiльною операцiєю, йому потрiбно повторно оцiнити ранiше утримувану частку у цьому бiзнесi. МСФЗ 11 "Спiльнi угоди" Роз'яснює ситуацiю, коли суб'єкт господарювання отримує спiльний контроль над бiзнесом, який є спiльною операцiєю, суб'єкт господарювання не змiнює переоцiнку ранiше утримувану частку у цьому бiзнесi. МСБО 12 "Податки на прибуток" Роз'яснення того, що всi податковi наслiдки дивiдендiв слiд визнавати у прибутках або збитках, незалежно вiд того, яким чином виникає податок. МСБО 23 Витрати на позики У поправках роз'яснюється, що якщо будь-якi визначенi позики залишаються невиплаченими пiсля того, як вiдповiдний актив стає готовим до його призначеного використання чи продажу, такi запозичення стають частиною коштiв, якi суб'єкт господарювання отримує звичайним чином при розрахунку ставки капiталiзацiї за загальними позиками. Данi удосконалення не вплинули на фiнансову звiтнiсть Банку.

Продукція

Очiкуване зростання ВВП у 2019 роцi склало 3,5%. Цьому сприяли швидше, нiж очiкувалося, розширення внутрiшнього попиту, рекордний урожай зернових та зниження вартостi енергоносiїв. Змiцнення гривнi не позначилося на дефiцитi поточного рахунку платiжного балансу, оскiльки продовжують зростати валютнi надходження з-за кордону (експорт товарiв i послуг, грошовi перекази), а зниження свiтових цiн на енергоносiї сприяло стриманому зростанню iмпорту товарiв. За базовим прогнозом, у наступному роцi економiчне зростання залишатиметься стiйким (на такому ж рiвнi), а у 2021 роцi - прискориться до 4%. Цьому сприятимуть подальше зростання доходiв населення та продуктивностi працi, м'якша монетарна полiтика та збереження високих темпiв iнвестицiй. Очiкується, що фiскальна полiтика принципово не змiниться. У 2020 роцi граничний дефiцит держбюджету заплановано на рiвнi 2,1% вiд ВВП (у 2019 роцi - 2,3%). Споживча iнфляцiя стрiмко сповiльнилася та в листопадi 2019 року увiйшла в цiльовий дiапазон (5% + 1 в. п.), та склала 4,1% за 2019 рiк (грудень /грудня). Також знизилася волатильнiсть iнфляцiї. Послiдовне пом'якшення монетарної полiтики НБУ сприятиме зменшенню вартостi фiнансових ресурсiв та вiдновленню довгострокового кредитування. Адже для його розвитку важлива упевненiсть, що iнфляцiя залишатиметься низькою та стабiльною в майбутньому. Здешевлення кредитiв для бiзнесу дасть змогу компанiям активнiше залучати позики для модернiзацiї виробництва та нарощення випуску, що трансформуватиметься у подальше зростання ВВП. Наслiдком здешевлення вартостi ресурсiв для домогосподарств буде вiдновлення привабливостi iпотечного кредитування, що допоможе активiзувати динамiку житлового будiвництва. Крiм того, в умовах низької та стабiльної iнфляцiї населення значно охочiше нестиме заощадження на депозити у банки, а також подовжуватиме термiни вкладень. Це вкрай важливо для банкiвської системи, оскiльки поточна строкова структура вкладень є короткою. Завдяки полiпшенню економiчної ситуацiї бiльшiсть кредитних агентств пiдвищили рейтинги України. Це посилило спроможнiсть залучати кошти на мiжнародному ринку, однак їхня вартiсть все ще зависока. На початку грудня дохiднiсть доларових євробондiв України перебувала в дiапазонi 4-7% залежно вiд строкiв погашення. Саме тому спiвпраця з МВФ та iншими мiжнародними фiнансовими органiзацiями є критично важливою. Нова трирiчна програма розширеного фiнансування (EFF) обсягом близько 5,5 млрд дол. сприятиме подальшому здешевленню суверенних та корпоративних запозичень. Суттєве зростання вкладень нерезидентiв в ОВДП дало змогу профiнансувати поточнi борговi виплати, а також замiстити частину валютного боргу гривневим. У результатi цього та через змiцнення курсу гривнi в сiчнi - жовтнi 2019 року зменшилась частка державного i гарантованого державою боргу в iноземнiй валютi на 6,1 в. п. - до 64,8%. За 11 мiсяцiв 2019 року обсяг чистої купiвлi валюти з боку НБУ становив 5 млрд. дол., перевищивши бiльш нiж утричi минулорiчний показник, i є найвищим з 2007 року. Основним ризиком для платiжного балансу залишається погiршення умов торгiвлi. У поєднаннi з можливим звуженням глобальної лiквiдностi на свiтових ринках це може негативно вплинути на його показники та змiнити тенденцiї валютного ринку. Змiцнення гривнi впродовж 2019 року знижувало доходи експортерiв у гривневому еквiвалентi, утiм, мало помiрний вплив на їхню рентабельнiсть, оскiльки переважна частка собiвартостi - сировиннi або iмпортнi товари - також залежать вiд валютного курсу. Впродовж останнiх 12 мiсяцiв збiльшувалась частка пiдприємств, якi планують залучати кредити. Головнi причини - зниження процентних ставок та позитивнi дiловi очiкування пiсля виборiв. Банки також налаштованi оптимiстично - понад 70% фiнустанов очiкують зростання обсягiв корпоративного кредитного портфеля протягом наступних 12 мiсяцiв. Пiдприємства стверджують, що високi вiдсотковi ставки - все ще головна перешкода для залучення нових позик. Завдяки послабленню iнфляцiйного тиску НБУ розпочав цикл пом'якшення монетарної полiтики. Нижча облiкова ставка (13,5% в груднi 2019 року та зменшення ще на 2% у сiчнi 2020 року) трансформується в нижчi комерцiйнi ставки за банкiвськими кредитами. Тож за вiдсутностi зовнiшнiх чи внутрiшнiх шокiв можна очiкувати суттєвого здешевлення кредитних ресурсiв протягом 2020 року. Населення залишається чистим кредитором банкiвського сектору. Нинi вiдношення кредитiв до депозитiв коливається близько 38%. Схильнiсть населення до заощаджень ще низька, попри зростання добробуту протягом останнiх трьох рокiв. Обсяги коштiв населення в банках зростають повiльнiше, нiж їхнi номiнальнi доходи. Три роки стрiмкого зростання обсягiв доходiв полiпшили очiкування та активiзували споживчу поведiнку населення. Споживання є i найближчим часом залишатиметься основним чинником зростання ВВП. Прирiст реальних споживчих витрат у першому пiврiччi 2019 року становив 11,3% р/р. Високi споживчi настрої пiдживлюють попит на кредити для фiнансування поточних витрат i купiвлi товарiв тривалого користування. Новi гривневi споживчi кредити банкiв зростають темпами, близькими до 30% р/р. Через стрiмке зростання доходiв вiдношення кредитiв домогосподарствам до ВВП чи їхнього наявного доходу було меншим 10% на кiнець першого пiврiччя 2019 року та цей тренд продовжувався у 2 пiврiччi. Це свiдчить загалом про низьку середню закредитованiсть населення та значний потенцiал вiдновлення кредитування. Досвiд iнших країн демонструє, що фактором вiдновлення кредитування у довгостроковому перiодi є iпотека. Умови роботи банкiв залишаються сприятливими, рентабельнiсть капiталу на iсторично найвищому рiвнi, проте в майбутньому очiкувано буде скорочуватися. Темпи зростання комiсiйних доходiв уповiльнюються, процентна маржа стане меншою, оскiльки триває цикл пом'якшення монетарної полiтики та зниження вiдсоткових ставок. Банкiвський сектор отримав рекорднi за останнє десятирiччя прибутки завдяки високiй операцiйнiй ефективностi та низьким вiдрахуванням у резерви. Серед основних факторiв операцiйної прибутковостi - високi чиста процентна маржа та комiсiйнi доходи. Банкам слiд скористатися перiодом високої прибутковостi для вирiшення питань капiталiзацiї, iнвестування у новi технологiї та модернiзацiї процесiв управлiння ризиками. Викликом є вiдчутне зростання адмiнiстративних витрат, зокрема на оплату працi. На фонi наявних тенденцiй ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК> динамiчно розвивається та продовжує нарощувати портфель споживчого кредитування домогосподарств (прирiст портфеля фiзичних осiб з початку 2019 року склав 217 млн. грн.(грос), 299%), обсяги кредитування малого бiзнесу та корпоративного сектору, збiльшує прирiст комiсiйних доходiв та пiдвищує операцiйну ефективнiсть роботи регiональної мережi (71 вiддiлення по всiй Українi на 01.01.2020 року). Лiквiднiсть пiдтримується на достатньо високому рiвнi з урахуванням забезпечення транзакцiйної бiзнес-моделi розвитку банку. Грошi та їх еквiваленти на 01.01.2019 складають 1 699 млн. грн. (56,7% у структурi активiв банку). Активи банку зростають завдяки розвитку мережi та збiльшення кiлькостi клiєнтiв та з початку 2019 року збiльшились на 1 191 млн. грн. екв. до 2 994 млн. грн. екв., залученi кошти фiзичних та юридичних осiб зросли на 1 077 млн. грн. екв. За 2019 рiк ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК> отримав фiнансовий прибуток у розмiрi 28 914 млн. грн. Комiсiйнi доходи за 2019 рiк у порiвняннi з аналогiчним перiодом 2018 року збiльшились на 49%, чистий процентний дохiд зрiс на 99 % вiдносно показника за аналогiчний перiод 2018 року. Нормативи лiквiдностi банку у 2019 року суттєво перевищували нормативнi значення, встановленi регулятором. Витрати на формування резервiв пiд активнi операцiї за 2019 рiк склали 42,3 млн. грн., податок на прибуток за рiк склав 6,4 млн. грн.

Активи

Протягом останнiх п'яти рокiв угод на придбання основних засобiв та нематерiальних активiв у майбутньому емiтент не укладав, суттєвих придбань та/або вiдчужень активiв не було. На найближчий час значних iнвестицiй або придбань, повязаних iз господарською дiяльнiстю Банку, не передбачається.

Основні засоби

Основнi засоби та нематерiальнi активи Основнi засоби та нематерiальнi активи вiдображаються по вартостi придбання за вирахуванням накопиченого зносу та накопичених збиткiв вiд зменшення корисностi. Знос нараховується прямолiнiйним методом виходячи з термiну корисної служби активу. Норми амортизацiї встановлено виходячи зi строку корисної служби активу, протягом якого передбачається його використання Банком. Капiталiзованi витрати за орендованим майном амортизуються протягом очiкуваного строку корисної служби, але не бiльше строку оренди. Нижче приведенi термiни корисної служби основних засобiв та нематерiальних активiв (у роках): Транспортнi засоби 10 Обладнання i комп'ютери 5-10 Меблi й офiсне устаткування 5-10 Iншi 3-10 Нематерiальнi активи 2-10 Капiтальнi iнвестицiї в основнi засоби та нематерiальнi активи включають незавершенi витрати на полiпшення основних засобiв. Вони облiковуються по первiснiй вартостi, за вирахуванням будь-яких накопичених збиткiв вiд зменшення корисностi. По завершеннi будiвництва активи переводяться до складу основних засобiв i вiдображаються по балансовiй вартостi на момент переведення. На об'єкти капiтальних iнвестицiй знос не нараховується. Витрати на ремонт основних засобiв вiдображаються в звiтi про сукупнi прибутки та збитки в тому перiодi, в якому такi витрати були понесенi, крiм випадкiв, коли такi витрати пiдлягають капiталiзацiї. Залишкова вартiсть, методи нарахування амортизацiї та термiни корисної служби основних засобiв та нематерiальних активiв переглядаються у кiнцi кожного фiнансового року та, у разi необхiдностi, коригуються. Основних засобiв, стосовно яких є передбаченi законодавством обмеження щодо володiння, користування та розпорядження, немає. Станом на 31 грудня 2019 року та 31 грудня 2018 року основнi засоби та нематерiальнi активи банком у заставу не передавалися. У банку вiдсутнi такi основнi засоби, що тимчасово не використовуються або вилученi з експлуатацiї для продажу. Первiсна вартiсть повнiстю амортизованих основних засобiв станом на 31 грудня 2019 року становить 20 470 тис. грн. (2018: 14 783 тис. грн.), нематерiальних активiв 3 277 тис. грн. (2018.: 1 371 тис. грн.). Банк продовжує використовувати цi активи. Обмеження права власностi щодо нематерiальних активiв у Банку станом на кiнець дня 31 грудня 2019 року не було. Створення нематерiальних активiв не здiйснювалося. Збiльшення або зменшення протягом звiтного перiоду, якi виникали у результатi переоцiнок, а також у результатi збиткiв вiд зменшення корисностi, визнаних або сторнованих безпосередньо у власному капiталi, не вiдбувалося.

Проблеми

В ходi своєї поточної дiяльностi Банку час вiд часу доводиться виступати вiдповiдачем за позовами, що надходять до судових органiв у вiдношеннi до Банку. Протягом 2019 року будь-якi претензiї до Банку не пред'являлись. В даний час в Українi дiє Податковий кодекс, який зазнав значних змiн з 01 сiчня 2015 року. Вiн включає податок на прибуток, податок на додану вартiсть, податок на доходи фiзичних осiб, а також iншi податки i збори. Основою для визначення оподатковуваного прибутку є фiнансовий результат, визначений за правилами бухгалтерського облiку вiдповiдно до МСФЗ. Роздiли, якi регулюють цi податки, часто змiнюються, а їх положення часто нечiткi. Також немає достатньої кiлькостi судових прецедентiв щодо цих проблем. Iснують рiзнi точки зору вiдносно тлумачення правових норм серед державних мiнiстерств i органiзацiй (наприклад, фiскальної служби та мiнiстерства фiнансiв ), що викликає загальну невизначенiсть i створює пiдстави для конфлiктних ситуацiй. Правильнiсть складання податкових декларацiй, а також iншi питання дотримання законодавства пiдлягають перевiрцi i вивченню з боку ряду контролюючих органiв, якi в законодавчому порядку уповноваженi накладати штрафи та пенi в значних обсягах. Перерахованi фактори визначають наявнiсть в Українi податкових ризикiв значно бiльших, нiж iснують в країнах з бiльш розвиненою податковою системою. Керiвництво вважає, що дiяльнiсть Банку здiйснюється в повнiй вiдповiдностi з дiючим законодавством, що регулює його дiяльнiсть, i що Банк нарахував всi вiдповiднi податки. В тих випадках, коли iснує невизначенiсть вiдносно сум податкiв до сплати, нарахування проводиться виходячи з оцiнок керiвництва Банку на основi аналiзу iнформацiї, що є в його розпорядженнi. Для розрахунку податку на прибуток з 1 сiчня 2014 року застосовується ставка податку на прибуток у розмiрi 18%.

Фінансова політика

Банк здiйснює управлiння капiталом з метою отримання впевненостi, що вiн буде здатен функцiонувати, як органiзацiя, що здiйснює свою дiяльнiсть на безперервнiй основi, максимiзуючи при цьому прибуток акцiонерiв шляхом оптимiзацiї спiввiдношення мiж запозиченими коштами та власним капiталом. Банк покриває кредитний, ринковий та операцiйний ризики за рахунок власних коштiв (капiталу) з метою забезпечення фiнансової стiйкостi та обмеження ризику неплатоспроможностi. Показник достатностi капiталу визначається як вiдношення розмiру власних засобiв i активiв, зважених за рiвнем ризику. Розрахунок достатностi капiталу здiйснюється Департаментом ризик-менеджменту та надається керiвництву банку для прийняття рiшень. На пiдставi звiтiв та висновку Департаменту ризик-менеджменту КУАП приймає наступнi рiшення: - про необхiднiсть зниження ризикiв (або можливiсть прийняття додаткових ризикiв), властивих операцiям на кредитному i фiнансовому ринках шляхом встановлення один раз на квартал наступних обмежень та лiмiтiв: - вiдношення обсягу негативно класифiкованих активiв до регулятивного капiталу; - вiдношення обсягу залучених вкладiв фiзичних осiб до регулятивного капiталу; - вiдношення обсягу нарахованих, але фактично несплачених доходiв до регулятивного капiталу; - про необхiднiсть змiни структури активiв для пiдвищення ефективностi використання капiталу; - про необхiднiсть змiни статутного капiталу банку. У разi прийняття рiшення щодо необхiдностi збiльшення капiталу, КУАП та/або Правлiння банку формують вiдповiднi пропозицiї для Наглядової Ради банку. Збiльшення капiталу може бути здiйснене: - за рахунок внутрiшнiх джерел (збiльшення доходiв вiд операцiй, продаж активiв з прибутком); - за рахунок зовнiшнiх джерел (збiльшення вкладень до статутного капiталу банку, залучення субординованого боргу). Станом на 31 грудня 2019 року Банк має наступнi показники щодо регулятивного капiталу(за даними 01 файлу): обсяг регулятивного капiталу складає 260 409 тис. грн., (2018: 237 486 тис. грн.); адекватнiсть регулятивного капiталу (Н2 - платоспроможнiсть) складає 21,51% (2018: 25,05%), при нормативному значеннi не менше 10%). Протягом звiтного року Банк не порушував нормативи адекватностi капiталу, встановленi Нацiональним банком України, не зазнавав дефiциту грошових коштiв, своєчасно розраховувався за своїми зобов'язаннями, безперебiйно виконував платiжнi доручення клiєнтiв.

Вартість укладених, але ще не виконаних договорів

Структура зобов'язань з кредитування (тис. грн.) номер / стаття / Примiтки / 31.12.2019 / 31.12.2018 1 / Зобов'язання з кредитування <овердрафт>, що наданi / - / 80 388 / 82 765 2 / Невикористанi кредитнi лiнiї / - / 353 949 / 107 077 3 / Гарантiї виданi / - / 178 679 / 112 788 4 / Наданi авалi / - / 25 392 / 20 314 5 / Резерв за зобов'язаннями, що пов'язанi з кредитуванням / - / (5 818) / (6 581) 6 / Усього зобов'язань, що пов'язанi з кредитуванням, за мiнусом резерву / - / 632 590 / 316 363 Станом на 31 грудня 2019 року банк не мав непередбачених зобов'язань, пов'язаних з кредитуванням. Зобов'язання з кредитування у розрiзi валют (тис. грн.) номер / стаття / Примiтки / 31.12.2019 / 31.12.2018 1 / Гривня / 619 570 / 272 550 2 / Долар США / 12 194 / 21 252 3 / Євро / 6 644 / 29 142 4 / Усього / 638 408 /322 944 Активи, що наданi в заставу, та активи, щодо яких є обмеження, пов'язане з володiнням, користуванням та розпорядженням ним (тис. грн.) 31.12.2019 Активи, наданi в заставу 1 / Фiнансовi активи, що облiковуються за амортизованою собiвартiстю / 39 746 2 / Усього / 39 746 До активiв, наданих в заставу, Банк вiдносить суму грошового покриття, розмiщеного в АТ <ПУМБ> для забезпечення розрахункiв по операцiям з платiжними картками.

Стратегія подальшої діяльності

Припущення щодо ключових показникiв розвитку банку та банкiвської системи на горизонтi планування стратегiчного бiзнес-плану приведенi нижче: Активи, тис. грн. / 01.01.2020 / Прирiст / 01.01.2021 / Прирiст / 01.01.2022 / Прирiст / 01.01.2023 / Прирiст Банкiвська система / 1 411 352 311 / 101% / 1 552 487 542 / 110% / 1 661 161 670 / 107% / 1 744 219 754 / 105% АКОРДБАНК / 2 565 170 / 102% / 2 959 586 / 115% / 3 391 992 / 115% / 4 026 018 / 119% Частка Акордбанк по активам / 0.18% / 0.19% / 0.20% / 0.23% / ТОП 30 Кiлькiсть ТТ / 01.01.2020 / Прирiст / 01.01.2021 / Прирiст / 01.01.2022 / Прирiст / 01.01.2023 Банкiвська система / 8 739 / 98% / 8 651 / 99% / 8 565 / 99% / 8 565 / 100% АКОРДБАНК / 75 / 107% / 85 / 113% / 93 / 109% / 100 / 108% Частка Акордбанк по ТТ / 0.86% / 0.98% / 1.09% / 1.17% / ТОП 15 Збiльшення частки ринку, як i в 2019 роцi, планується за рахунок випереджаючої динамiки розвитку банку по вiдношенню до темпiв зростання банкiвської системи в цiлому. Зокрема, за рахунок бiльш якiсного сервiсу, який надається клiєнтам, швидкостi обслуговування по стандартним(типовим) операцiям, втрати частки ринку менш ефективними банками та банками з росiйським капiталом, якi згортають свою дiяльнiсть на територiї України. Згiдно з планами реалiзацiї Стратегiї, в 2020 роцi Банком плануються до реалiзацiї наступнi iнфраструктурнi проекти: - Мiграцiя системи кадрового облiку i бухгалтерського облiку внутрiшньобанкiвських операцiй на ПЗ ProfixSuite. Мiграцiя дозволить використовувати новi можливостi ПЗ, якi задовольняють потребам банка, що зростає; - Впровадження ПЗ ISSPA для фiнансового монiторингу; - Розвиток власної термiнальної мережi банку; - Впровадження системи електронного документообiгу в межах банку; - Впровадження систем електронного документообiгу по обслуговуванню господарських операцiй - Впровадження нової системи криптографiчного захисту i електронно-цифрового пiдпису в мережi банку; - Розширення функцiоналу системи Iнтернет-банк по керуванню сервiсами ApplePay, G-pay, функцiонал на пристроях AppleWatch, використання BankID; - Модернiзацiя ядра корпоративної мережi банку.

R&D

Протягом звiтного перiоду дослiдження та розробки не здiйснювалися, витрати за вказаними статтями вiдсутнi.

Інше

Протягом 2019 року було впроваджено декiлька iнфраструктурних проектiв по напрямку IТ: Впроваджено у промислову експлуатацiю систему обслуговування термiналiв самообслуговування для фiзичних осiб. У системi клiєнти банку мають можливiсть виконувати перекази в межах банка, поповнювати депозити i проводити погашення кредитiв. Удосконалено систему Iнтернет-банк i мобiльний банк. Додана функцiональнiсть оплати платежiв провайдерiв мобiльного зв'язку та Iнтернет. Проведено мiграцiю всiх СУБД Oracle на операцiйну систему Linux. Автоматизованi операцiї з ПС SWIFT на основi програмного комплексу SRBank; Проведенi роботи у всiх системах банку по переходу на обслуговування рахункiв в форматi IBAN. Рiшенням Комiтету Нацiонального банку з питань нагляду та регулювання дiяльностi банкiв, нагляду (оверсайту) платiжних систем вiд 16.12.2019 №656 ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" надано попередню згоду на здiйснення капiталiзацiї за спрощеною процедурою на суму 36,95 млн. грн. до 284,54 млн. грн. за рахунок додаткових внескiв. Iнша детальна iнформацiя приводиться у Звiтi керiвництва i примiтках до фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.

Посадові особи

Ім'я Посада
Руднєв Олексій Миколайович Заступник Голови Правлiння, член Правлiння ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1976 р. н. (48 років)
Дата вступу на посаду і термін 07.12.2018 - 3 роки (вiдповiдно до рiшення Наглядової Ради вiд 06.12.2018, протокол №2018120601)
Освіта Вища
Стаж роботи 20 років
Попередне місце роботи Директор центру роздрiбного бiзнесу, АТ "БАНК "ФIНАНСИ ТА КРЕДИТ", 09807856
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час вiдсутня. Вiдповiдно до Статуту ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" до компетенцiї Правлiння належить вирiшення всiх питань, пов'язаних з керiвництвом поточною дiяльнiстю Банку, крiм питань що належать до виключної компетенцiї Загальних зборiв та Наглядової ради. Компетенцiя Правлiння може бути змiнена за рiшенням Загальних зборiв у межах законодавства України з внесенням вiдповiдних змiн до Статуту Банку та Положення про Правлiння Банка. Правлiння пiдзвiтне Загальним Зборам i Наглядовiй радi, органiзовує виконання їх рiшень. Правлiння дiє вiд iменi Банку у межах, встановлених Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" i законодавством України. Права та обов'язки членiв Правлiння визначаються законодавством України, Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", Положенням про Правлiння ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", а також контрактом (трудовим договором), що укладається з кожним членом Правлiння. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Войтків Микола Воложимирович Директор департаменту ризик-менеджменту, Член Правлiння ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1983 р. н. (41 рік)
Дата вступу на посаду і термін 07.12.2018 - 3 роки (вiдповiдно до рiшення Наглядової Ради вiд 06.12.2018, протокол №2018120601)
Освіта Вища
Стаж роботи 14 років
Попередне місце роботи Директор департаменту ризик-менеджменту, ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", 35960913
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час вiдсутня. Вiдповiдно до Статуту ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" до компетенцiї Правлiння належить вирiшення всiх питань, пов'язаних з керiвництвом поточною дiяльнiстю Банку, крiм питань що належать до виключної компетенцiї Загальних зборiв та Наглядової ради. Компетенцiя Правлiння може бути змiнена за рiшенням Загальних зборiв у межах законодавства України з внесенням вiдповiдних змiн до Статуту Банку та Положення про Правлiння Банка. Правлiння пiдзвiтне Загальним Зборам i Наглядовiй радi, органiзовує виконання їх рiшень. Правлiння дiє вiд iменi Банку у межах, встановлених Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" i законодавством України. Права та обов'язки членiв Правлiння визначаються законодавством України, Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", Положенням про Правлiння ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", а також контрактом (трудовим договором), що укладається з кожним членом Правлiння. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Міщенко Сергій Олександрович Член Наглядової Ради ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1956 р. н. (68 років)
Дата вступу на посаду і термін 04.03.2019 - 3 роки (вiдповiдно рiшення рiчних Загальних зборiв акцiонерiв вiд 04.03.2019, протокол №2019030401)
Освіта Вища
Стаж роботи 41 рік
Попередне місце роботи Член Наглядової Ради, ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", 35960913
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час: Голова Товариства ТОВ "Iлта" (14284053, 01103, м.Київ, ЗАЛIЗНИЧНЕ ШОСЕ, буд. 6) Голова Наглядової Ради ПрАТ IК "IТТ-IНВЕСТ" (23517763, 04070, м.Київ, ВУЛ.БОРИСОГЛIБСЬКА, буд.3), Голова Наглядової Ради ПАТ "КАТП "Укрпродконтракт" (05415608, 02140, м.Київ, вул. РЕВУЦЬКОГО, буд. 56) член Наглядової ради ПАТ "ЗППХ" (19263676, 03170, м.Київ, вул. ЯНТАРНА, буд. 6) До компетенцiї Наглядової ради належить вирiшення питань, передбачених законодавством України, Статутом, а також переданих на вирiшення Наглядової ради Загальними зборами До виключної компетенцiї Наглядової Ради належить: 1. затвердження внутрiшнiх положень, якими регулюється дiяльнiсть Банку, крiм тих, що вiднесенi до виключної компетенцiї Загальних зборiв чинним законодавством України, Статутом, та тих, що рiшенням Наглядової Ради переданi для затвердження Правлiнню Банку; 2. затвердження звiту про винагороду членiв Правлiння Банку, вимоги до якого встановлюються Нацiональним банком України; 3. скликання Загальних зборiв, пiдготовка порядку денного Загальних зборiв, прийняття рiшення про дату їх проведення та про включення пропозицiй до порядку денного, крiм скликання Акцiонерами позачергових Загальних зборiв; 4. формування тимчасової лiчильної комiсiї у разi скликання Загальних зборiв Наглядовою Радою; 5. затвердження форми i тексту бюлетеня для голосування; 6. прийняття рiшення про проведення чергових або позачергових Загальних зборiв вiдповiдно до Статуту та у випадках, встановлених законодавством України; 7. прийняття рiшення про продаж Акцiй, ранiше викуплених Банком; 8. прийняття рiшення про розмiщення Банком iнших цiнних паперiв, крiм акцiй; 9. прийняття рiшення про викуп розмiщених Банком iнших, крiм акцiй, цiнних паперiв; 10. затвердження ринкової вартостi майна у випадках, передбачених законодавством України; 11. призначення i звiльнення Голови та членiв Правлiння, прийняття рiшення щодо продовження термiну дiї їх повноважень, призначення i звiльнення керiвника пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, керiвника пiдроздiлу ризик-менеджменту, керiвника пiдроздiлу комплаєнс; 12. затвердження умов цивiльно-правових, трудових договорiв, що укладатимуться з членами Правлiння та працiвниками пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, встановлення розмiру їхньої винагороди, у тому числi заохочувальних та компенсацiйних виплат; 13. прийняття рiшення про вiдсторонення Голови або члена Правлiння вiд здiйснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здiйснюватиме повноваження Голови Правлiння; 14. створення постiйно дiючих комiтетiв Правлiння Банку, затвердження положень про них, визначення (змiна) їх персонального складу, обрання та припинення повноважень голови i членiв таких комiтетiв; 15. забезпечення своєчасного надання (опублiкування) Банком достовiрної iнформацiї щодо його дiяльностi вiдповiдно до законодавства України, опублiкування Банком iнформацiї про принципи (кодекс) корпоративного управлiння Банку; 16. розгляд звiту Правлiння Банку та затвердження заходiв за результатами його розгляду; 17. обрання Голови та членiв реєстрацiйної комiсiї, за винятком випадкiв, встановлених законодавством України та Статутом; 18. визначення аудитора (аудиторської фiрми) для проведення зовнiшнього аудиту (аудиторської перевiрки), затвердження умов договору, що укладатиметься з таким аудитором (аудиторською фiрмою), встановлення розмiру оплати його (її) послуг, розгляд висновку зовнiшнього аудиту Банку та затвердження рекомендацiй Загальним зборам за результатами розгляду висновку зовнiшнього незалежного аудитора (аудиторської фiрми) Банку для прийняття рiшення щодо нього; 19. визначення дати складення перелiку осiб, якi мають право на отримання дивiдендiв, порядку та строкiв виплати дивiдендiв у межах граничного строку, визначеного законодавством України та пунктом 9.3 Статуту; 20. визначення дати складення перелiку Акцiонерiв, якi мають бути повiдомленi про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України i пiдпункту 11.15.2 Статуту та мають право на участь у Загальних зборах вiдповiдно до законодавства України та пункту 11.7 Статуту; 21. вирiшення питань про участь Банку у групах та iнших об'єднаннях; 22. вирiшення питань щодо створення та/або участi в будь-яких юридичних особах, їх реорганiзацiї та лiквiдацiї, затвердження їх статутiв i положень; 23. вирiшення питань щодо створення, реорганiзацiї та/або лiквiдацiї структурних та/або вiдокремлених пiдроздiлiв Банку, затвердження їх статутiв i положень; 24. вирiшення питань, вiднесених до компетенцiї Наглядової Ради законодавством України у разi злиття, приєднання, подiлу, видiлу або перетворення Банку; 25. прийняття рiшення про надання згоди на вчинення значного правочину та/або про попереднє надання згоди на вчинення такого правочину та/або про вчинення правочину iз заiнтересованiстю у випадках, передбачених законодавством України; 26. визначення ймовiрностi визнання Банку неплатоспроможним внаслiдок прийняття ним на себе зобов'язань або їх виконання, у тому числi внаслiдок виплати дивiдендiв або викупу Акцiй; 27. прийняття рiшення про обрання оцiнювача майна Банку та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розмiру оплати його послуг; 28. прийняття рiшення про обрання (замiну) депозитарної та/або клiрингової установи, затвердження умов договору, що укладатиметься з нею, встановлення розмiру оплати її послуг; 29. надсилання у випадках, передбачених законодавством України, пропозицiї (оферти) Акцiонерам про придбання належних їм Акцiй; 30. розробка проекту та затвердження стратегiї розвитку Банку вiдповiдно до основних напрямiв дiяльностi, визначених Загальними зборами; 31.затвердження бюджету Банку, у тому числi бюджету пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, бiзнес-плану розвитку Банку та змiн до них; 32. визначення i затвердження стратегiї та полiтики управлiння ризиками, процедури управлiння ними, а також перелiку ризикiв, їх граничних розмiрiв; 33. забезпечення функцiонування системи внутрiшнього контролю Банку та контролю за її ефективнiстю; 34. контроль за ефективнiстю функцiонування системи управлiння ризиками; 35. затвердження плану вiдновлення дiяльностi Банку; 36. визначення джерел капiталiзацiї та iншого фiнансування Банку; 37. визначення кредитної полiтики Банку; 38. визначення органiзацiйної структури Банку, у тому числi пiдроздiлу внутрiшнього аудиту Банку; 39. затвердження Положення про пiдроздiл внутрiшнього аудиту; 40. здiйснення контролю за дiяльнiстю Правлiння, внесення пропозицiй щодо її вдосконалення; 41. визначення порядку роботи та планiв пiдроздiлу внутрiшнього аудиту i контроль за її дiяльнiстю; 42. контроль за усуненням недолiкiв, виявлених Нацiональним банком України та iншими органами державної влади та управлiння, якi в межах компетенцiї здiйснюють нагляд за дiяльнiстю Банку, пiдроздiлом внутрiшнього аудиту та аудиторською фiрмою, за результатами проведення зовнiшнього аудиту; 43. повiдомлення про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України, змiна повiдомлених часу та мiсця проведення Загальних зборiв з урахуванням встановлених законодавством України обмежень; 44. затвердження порядку здiйснення операцiй iз пов'язаними з Банком особами; 45. встановлення порядку проведення ревiзiй та контролю за фiнансово-господарською дiяльнiстю Банку; 46. контроль за виконанням рiшень Загальних зборiв; 47. пiдготовка щорiчного звiту про роботу Наглядової Ради; 48. забезпечення пiдтримання дiєвих стосункiв з Нацiональним банком України; 49. вжиття заходiв до запобiгання виникненню конфлiктiв iнтересiв у Банку та сприяння їх врегулюванню; 50. повiдомлення Нацiональному банку України про конфлiкти iнтересiв, що виникають у Банку; 51. створення постiйних чи тимчасових комiтетiв Наглядової Ради з числа членiв Наглядової Ради для попереднього вивчення i пiдготовки до розгляду на засiданнi Наглядової Ради питань, що належать до компетенцiї Наглядової Ради; 52. прийняття рiшення щодо участi Банку в благодiйнiй та спонсорськiй дiяльностi; 53. затвердження рiшень Правлiння щодо списання безнадiйної заборгованостi за рахунок спецiального резерву; 54. прийняття рiшень з питань, якi делегованi Наглядовiй Радi Загальними зборами; 55. затвердження рiшення Правлiння та/або Кредитного комiтету щодо надання пов'язанiй з Банком особi кредиту, величина якого перевищує 1% регулятивного капiталу Банку; 56. вирiшення iнших питань, що належать до виключної компетенцiї Наглядової Ради згiдно iз законодавством України, Статутом або Положенням про Наглядову Раду. Займає посаду члена Наглядової Ради ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК> на правах акцiонера ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Голеня Олександр Євгенович Директор кредитного департаменту, Член Правлiння ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1966 р. н. (58 років)
Дата вступу на посаду і термін 07.12.2018 - 3 роки (вiдповiдно до рiшення Наглядової Ради вiд 06.12.2018, протокол №2018120601)
Освіта Вища
Стаж роботи 26 років
Попередне місце роботи Директор кредитного департаменту, ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", 35960913
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час вiдсутня. Вiдповiдно до Статуту ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" до компетенцiї Правлiння належить вирiшення всiх питань, пов'язаних з керiвництвом поточною дiяльнiстю Банку, крiм питань що належать до виключної компетенцiї Загальних зборiв та Наглядової ради. Компетенцiя Правлiння може бути змiнена за рiшенням Загальних зборiв у межах законодавства України з внесенням вiдповiдних змiн до Статуту Банку та Положення про Правлiння Банка. Правлiння пiдзвiтне Загальним Зборам i Наглядовiй радi, органiзовує виконання їх рiшень. Правлiння дiє вiд iменi Банку у межах, встановлених Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" i законодавством України. Права та обов'язки членiв Правлiння визначаються законодавством України, Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", Положенням про Правлiння ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", а також контрактом (трудовим договором), що укладається з кожним членом Правлiння. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Байцар Ольга Сергіївна Заступник Голови Правлiння, член Правлiння ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1976 р. н. (48 років)
Дата вступу на посаду і термін 07.12.2018 - 3 роки (вiдповiдно до рiшення Наглядової Ради вiд 06.12.2018, протокол №2018120601)
Освіта Вища
Стаж роботи 25 років
Попередне місце роботи Начальник управлiння корпоративних продуктiв та сервiсу, директор департаменту корпоративних продуктiв та сервiсу, АТ "ОТП Банк", 21685166
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час вiдсутня. Вiдповiдно до Статуту ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" до компетенцiї Правлiння належить вирiшення всiх питань, пов'язаних з керiвництвом поточною дiяльнiстю Банку, крiм питань що належать до виключної компетенцiї Загальних зборiв та Наглядової ради. Компетенцiя Правлiння може бути змiнена за рiшенням Загальних зборiв у межах законодавства України з внесенням вiдповiдних змiн до Статуту Банку та Положення про Правлiння Банка. Правлiння пiдзвiтне Загальним Зборам i Наглядовiй радi, органiзовує виконання їх рiшень. Правлiння дiє вiд iменi Банку у межах, встановлених Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" i законодавством України. Права та обов'язки членiв Правлiння визначаються законодавством України, Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", Положенням про Правлiння ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", а також контрактом (трудовим договором), що укладається з кожним членом Правлiння. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Смоляний Антон Костянтинович Начальник Управлiння фiнансового монiторингу, член Правлiння ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1986 р. н. (38 років)
Дата вступу на посаду і термін 07.12.2018 - 3 роки (вiдповiдно до рiшення Наглядової Ради вiд 06.12.2018, протокол №2018120601)
Освіта Вища
Стаж роботи 10 років
Попередне місце роботи Керiвник напрямку з питань фiнансового монiторингу Управлiння фiнансового монiторингу., ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", 35960913
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час вiдсутня. Вiдповiдно до Статуту ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" до компетенцiї Правлiння належить вирiшення всiх питань, пов'язаних з керiвництвом поточною дiяльнiстю Банку, крiм питань що належать до виключної компетенцiї Загальних зборiв та Наглядової ради. Компетенцiя Правлiння може бути змiнена за рiшенням Загальних зборiв у межах законодавства України з внесенням вiдповiдних змiн до Статуту Банку та Положення про Правлiння Банка. Правлiння пiдзвiтне Загальним Зборам i Наглядовiй радi, органiзовує виконання їх рiшень. Правлiння дiє вiд iменi Банку у межах, встановлених Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" i законодавством України. Права та обов'язки членiв Правлiння визначаються законодавством України, Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", Положенням про Правлiння ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", а також контрактом (трудовим договором), що укладається з кожним членом Правлiння. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Космін Анатолій Федорович Заступник Голови-секретар Наглядової Ради ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1951 р. н. (73 роки)
Дата вступу на посаду і термін 05.03.2019 - 3 роки (вiдповiдно рiшення рiчних Загальних зборiв акцiонерiв вiд 04.03.2019, протокол №2019030401)
Освіта Вища
Стаж роботи 50 років
Попередне місце роботи Голова Наглядової Ради, ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", 35960913
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час: Голова Наглядової ради ТОВ "ЕЛIТIНВЕСТ" (30722183, 03134, м.Київ, вул. СIМ'Ї СОСНIНИХ, буд. 11) До компетенцiї Наглядової ради належить вирiшення питань, передбачених законодавством України, Статутом, а також переданих на вирiшення Наглядової ради Загальними зборами До виключної компетенцiї Наглядової Ради належить: 1. затвердження внутрiшнiх положень, якими регулюється дiяльнiсть Банку, крiм тих, що вiднесенi до виключної компетенцiї Загальних зборiв чинним законодавством України, Статутом, та тих, що рiшенням Наглядової Ради переданi для затвердження Правлiнню Банку; 2. затвердження звiту про винагороду членiв Правлiння Банку, вимоги до якого встановлюються Нацiональним банком України; 3. скликання Загальних зборiв, пiдготовка порядку денного Загальних зборiв, прийняття рiшення про дату їх проведення та про включення пропозицiй до порядку денного, крiм скликання Акцiонерами позачергових Загальних зборiв; 4. формування тимчасової лiчильної комiсiї у разi скликання Загальних зборiв Наглядовою Радою; 5. затвердження форми i тексту бюлетеня для голосування; 6. прийняття рiшення про проведення чергових або позачергових Загальних зборiв вiдповiдно до Статуту та у випадках, встановлених законодавством України; 7. прийняття рiшення про продаж Акцiй, ранiше викуплених Банком; 8. прийняття рiшення про розмiщення Банком iнших цiнних паперiв, крiм акцiй; 9. прийняття рiшення про викуп розмiщених Банком iнших, крiм акцiй, цiнних паперiв; 10. затвердження ринкової вартостi майна у випадках, передбачених законодавством України; 11. призначення i звiльнення Голови та членiв Правлiння, прийняття рiшення щодо продовження термiну дiї їх повноважень, призначення i звiльнення керiвника пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, керiвника пiдроздiлу ризик-менеджменту, керiвника пiдроздiлу комплаєнс; 12. затвердження умов цивiльно-правових, трудових договорiв, що укладатимуться з членами Правлiння та працiвниками пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, встановлення розмiру їхньої винагороди, у тому числi заохочувальних та компенсацiйних виплат; 13. прийняття рiшення про вiдсторонення Голови або члена Правлiння вiд здiйснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здiйснюватиме повноваження Голови Правлiння; 14. створення постiйно дiючих комiтетiв Правлiння Банку, затвердження положень про них, визначення (змiна) їх персонального складу, обрання та припинення повноважень голови i членiв таких комiтетiв; 15. забезпечення своєчасного надання (опублiкування) Банком достовiрної iнформацiї щодо його дiяльностi вiдповiдно до законодавства України, опублiкування Банком iнформацiї про принципи (кодекс) корпоративного управлiння Банку; 16. розгляд звiту Правлiння Банку та затвердження заходiв за результатами його розгляду; 17. обрання Голови та членiв реєстрацiйної комiсiї, за винятком випадкiв, встановлених законодавством України та Статутом; 18. визначення аудитора (аудиторської фiрми) для проведення зовнiшнього аудиту (аудиторської перевiрки), затвердження умов договору, що укладатиметься з таким аудитором (аудиторською фiрмою), встановлення розмiру оплати його (її) послуг, розгляд висновку зовнiшнього аудиту Банку та затвердження рекомендацiй Загальним зборам за результатами розгляду висновку зовнiшнього незалежного аудитора (аудиторської фiрми) Банку для прийняття рiшення щодо нього; 19. визначення дати складення перелiку осiб, якi мають право на отримання дивiдендiв, порядку та строкiв виплати дивiдендiв у межах граничного строку, визначеного законодавством України та пунктом 9.3 Статуту; 20. визначення дати складення перелiку Акцiонерiв, якi мають бути повiдомленi про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України i пiдпункту 11.15.2 Статуту та мають право на участь у Загальних зборах вiдповiдно до законодавства України та пункту 11.7 Статуту; 21. вирiшення питань про участь Банку у групах та iнших об'єднаннях; 22. вирiшення питань щодо створення та/або участi в будь-яких юридичних особах, їх реорганiзацiї та лiквiдацiї, затвердження їх статутiв i положень; 23. вирiшення питань щодо створення, реорганiзацiї та/або лiквiдацiї структурних та/або вiдокремлених пiдроздiлiв Банку, затвердження їх статутiв i положень; 24. вирiшення питань, вiднесених до компетенцiї Наглядової Ради законодавством України у разi злиття, приєднання, подiлу, видiлу або перетворення Банку; 25. прийняття рiшення про надання згоди на вчинення значного правочину та/або про попереднє надання згоди на вчинення такого правочину та/або про вчинення правочину iз заiнтересованiстю у випадках, передбачених законодавством України; 26. визначення ймовiрностi визнання Банку неплатоспроможним внаслiдок прийняття ним на себе зобов'язань або їх виконання, у тому числi внаслiдок виплати дивiдендiв або викупу Акцiй; 27. прийняття рiшення про обрання оцiнювача майна Банку та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розмiру оплати його послуг; 28. прийняття рiшення про обрання (замiну) депозитарної та/або клiрингової установи, затвердження умов договору, що укладатиметься з нею, встановлення розмiру оплати її послуг; 29. надсилання у випадках, передбачених законодавством України, пропозицiї (оферти) Акцiонерам про придбання належних їм Акцiй; 30. розробка проекту та затвердження стратегiї розвитку Банку вiдповiдно до основних напрямiв дiяльностi, визначених Загальними зборами; 31.затвердження бюджету Банку, у тому числi бюджету пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, бiзнес-плану розвитку Банку та змiн до них; 32. визначення i затвердження стратегiї та полiтики управлiння ризиками, процедури управлiння ними, а також перелiку ризикiв, їх граничних розмiрiв; 33. забезпечення функцiонування системи внутрiшнього контролю Банку та контролю за її ефективнiстю; 34. контроль за ефективнiстю функцiонування системи управлiння ризиками; 35. затвердження плану вiдновлення дiяльностi Банку; 36. визначення джерел капiталiзацiї та iншого фiнансування Банку; 37. визначення кредитної полiтики Банку; 38. визначення органiзацiйної структури Банку, у тому числi пiдроздiлу внутрiшнього аудиту Банку; 39. затвердження Положення про пiдроздiл внутрiшнього аудиту; 40. здiйснення контролю за дiяльнiстю Правлiння, внесення пропозицiй щодо її вдосконалення; 41. визначення порядку роботи та планiв пiдроздiлу внутрiшнього аудиту i контроль за її дiяльнiстю; 42. контроль за усуненням недолiкiв, виявлених Нацiональним банком України та iншими органами державної влади та управлiння, якi в межах компетенцiї здiйснюють нагляд за дiяльнiстю Банку, пiдроздiлом внутрiшнього аудиту та аудиторською фiрмою, за результатами проведення зовнiшнього аудиту; 43. повiдомлення про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України, змiна повiдомлених часу та мiсця проведення Загальних зборiв з урахуванням встановлених законодавством України обмежень; 44. затвердження порядку здiйснення операцiй iз пов'язаними з Банком особами; 45. встановлення порядку проведення ревiзiй та контролю за фiнансово-господарською дiяльнiстю Банку; 46. контроль за виконанням рiшень Загальних зборiв; 47. пiдготовка щорiчного звiту про роботу Наглядової Ради; 48. забезпечення пiдтримання дiєвих стосункiв з Нацiональним банком України; 49. вжиття заходiв до запобiгання виникненню конфлiктiв iнтересiв у Банку та сприяння їх врегулюванню; 50. повiдомлення Нацiональному банку України про конфлiкти iнтересiв, що виникають у Банку; 51. створення постiйних чи тимчасових комiтетiв Наглядової Ради з числа членiв Наглядової Ради для попереднього вивчення i пiдготовки до розгляду на засiданнi Наглядової Ради питань, що належать до компетенцiї Наглядової Ради; 52. прийняття рiшення щодо участi Банку в благодiйнiй та спонсорськiй дiяльностi; 53. затвердження рiшень Правлiння щодо списання безнадiйної заборгованостi за рахунок спецiального резерву; 54. прийняття рiшень з питань, якi делегованi Наглядовiй Радi Загальними зборами; 55. затвердження рiшення Правлiння та/або Кредитного комiтету щодо надання пов'язанiй з Банком особi кредиту, величина якого перевищує 1% регулятивного капiталу Банку; 56. вирiшення iнших питань, що належать до виключної компетенцiї Наглядової Ради згiдно iз законодавством України, Статутом або Положенням про Наглядову Раду. Вiдповiдно до Положення про Наглядову Раду, у разi тимчасової вiдсутностi Голови Наглядової ради, Заступник Голови Наглядової ради має всi права i обов'язки Голови Наглядової ради для проведення засiдання Наглядової ради. Незалежний член Наглядової Ради. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Данилюк Роман Юрійович Член Наглядової Ради ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1975 р. н. (49 років)
Дата вступу на посаду і термін 04.03.2019 - 3 роки (вiдповiдно рiшення рiчних Загальних зборiв акцiонерiв вiд 04.03.2019, протокол №2019030401)
Освіта Вища
Стаж роботи 23 роки
Попередне місце роботи Член Наглядової Ради., ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", 35960913
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час: Заступник генерального директора з корпоративного фiнансування ДП "Сангрант Плюс" (31243671, 01024, м.Київ, ВУЛИЦЯ БОГОМОЛЬЦЯ, будинок 7/14, примiщення 182, КIМНАТА 44) До компетенцiї Наглядової ради належить вирiшення питань, передбачених законодавством України, Статутом, а також переданих на вирiшення Наглядової ради Загальними зборами До виключної компетенцiї Наглядової Ради належить: 1. затвердження внутрiшнiх положень, якими регулюється дiяльнiсть Банку, крiм тих, що вiднесенi до виключної компетенцiї Загальних зборiв чинним законодавством України, Статутом, та тих, що рiшенням Наглядової Ради переданi для затвердження Правлiнню Банку; 2. затвердження звiту про винагороду членiв Правлiння Банку, вимоги до якого встановлюються Нацiональним банком України; 3. скликання Загальних зборiв, пiдготовка порядку денного Загальних зборiв, прийняття рiшення про дату їх проведення та про включення пропозицiй до порядку денного, крiм скликання Акцiонерами позачергових Загальних зборiв; 4. формування тимчасової лiчильної комiсiї у разi скликання Загальних зборiв Наглядовою Радою; 5. затвердження форми i тексту бюлетеня для голосування; 6. прийняття рiшення про проведення чергових або позачергових Загальних зборiв вiдповiдно до Статуту та у випадках, встановлених законодавством України; 7. прийняття рiшення про продаж Акцiй, ранiше викуплених Банком; 8. прийняття рiшення про розмiщення Банком iнших цiнних паперiв, крiм акцiй; 9. прийняття рiшення про викуп розмiщених Банком iнших, крiм акцiй, цiнних паперiв; 10. затвердження ринкової вартостi майна у випадках, передбачених законодавством України; 11. призначення i звiльнення Голови та членiв Правлiння, прийняття рiшення щодо продовження термiну дiї їх повноважень, призначення i звiльнення керiвника пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, керiвника пiдроздiлу ризик-менеджменту, керiвника пiдроздiлу комплаєнс; 12. затвердження умов цивiльно-правових, трудових договорiв, що укладатимуться з членами Правлiння та працiвниками пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, встановлення розмiру їхньої винагороди, у тому числi заохочувальних та компенсацiйних виплат; 13. прийняття рiшення про вiдсторонення Голови або члена Правлiння вiд здiйснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здiйснюватиме повноваження Голови Правлiння; 14. створення постiйно дiючих комiтетiв Правлiння Банку, затвердження положень про них, визначення (змiна) їх персонального складу, обрання та припинення повноважень голови i членiв таких комiтетiв; 15. забезпечення своєчасного надання (опублiкування) Банком достовiрної iнформацiї щодо його дiяльностi вiдповiдно до законодавства України, опублiкування Банком iнформацiї про принципи (кодекс) корпоративного управлiння Банку; 16. розгляд звiту Правлiння Банку та затвердження заходiв за результатами його розгляду; 17. обрання Голови та членiв реєстрацiйної комiсiї, за винятком випадкiв, встановлених законодавством України та Статутом; 18. визначення аудитора (аудиторської фiрми) для проведення зовнiшнього аудиту (аудиторської перевiрки), затвердження умов договору, що укладатиметься з таким аудитором (аудиторською фiрмою), встановлення розмiру оплати його (її) послуг, розгляд висновку зовнiшнього аудиту Банку та затвердження рекомендацiй Загальним зборам за результатами розгляду висновку зовнiшнього незалежного аудитора (аудиторської фiрми) Банку для прийняття рiшення щодо нього; 19. визначення дати складення перелiку осiб, якi мають право на отримання дивiдендiв, порядку та строкiв виплати дивiдендiв у межах граничного строку, визначеного законодавством України та пунктом 9.3 Статуту; 20. визначення дати складення перелiку Акцiонерiв, якi мають бути повiдомленi про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України i пiдпункту 11.15.2 Статуту та мають право на участь у Загальних зборах вiдповiдно до законодавства України та пункту 11.7 Статуту; 21. вирiшення питань про участь Банку у групах та iнших об'єднаннях; 22. вирiшення питань щодо створення та/або участi в будь-яких юридичних особах, їх реорганiзацiї та лiквiдацiї, затвердження їх статутiв i положень; 23. вирiшення питань щодо створення, реорганiзацiї та/або лiквiдацiї структурних та/або вiдокремлених пiдроздiлiв Банку, затвердження їх статутiв i положень; 24. вирiшення питань, вiднесених до компетенцiї Наглядової Ради законодавством України у разi злиття, приєднання, подiлу, видiлу або перетворення Банку; 25. прийняття рiшення про надання згоди на вчинення значного правочину та/або про попереднє надання згоди на вчинення такого правочину та/або про вчинення правочину iз заiнтересованiстю у випадках, передбачених законодавством України; 26. визначення ймовiрностi визнання Банку неплатоспроможним внаслiдок прийняття ним на себе зобов'язань або їх виконання, у тому числi внаслiдок виплати дивiдендiв або викупу Акцiй; 27. прийняття рiшення про обрання оцiнювача майна Банку та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розмiру оплати його послуг; 28. прийняття рiшення про обрання (замiну) депозитарної та/або клiрингової установи, затвердження умов договору, що укладатиметься з нею, встановлення розмiру оплати її послуг; 29. надсилання у випадках, передбачених законодавством України, пропозицiї (оферти) Акцiонерам про придбання належних їм Акцiй; 30. розробка проекту та затвердження стратегiї розвитку Банку вiдповiдно до основних напрямiв дiяльностi, визначених Загальними зборами; 31.затвердження бюджету Банку, у тому числi бюджету пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, бiзнес-плану розвитку Банку та змiн до них; 32. визначення i затвердження стратегiї та полiтики управлiння ризиками, процедури управлiння ними, а також перелiку ризикiв, їх граничних розмiрiв; 33. забезпечення функцiонування системи внутрiшнього контролю Банку та контролю за її ефективнiстю; 34. контроль за ефективнiстю функцiонування системи управлiння ризиками; 35. затвердження плану вiдновлення дiяльностi Банку; 36. визначення джерел капiталiзацiї та iншого фiнансування Банку; 37. визначення кредитної полiтики Банку; 38. визначення органiзацiйної структури Банку, у тому числi пiдроздiлу внутрiшнього аудиту Банку; 39. затвердження Положення про пiдроздiл внутрiшнього аудиту; 40. здiйснення контролю за дiяльнiстю Правлiння, внесення пропозицiй щодо її вдосконалення; 41. визначення порядку роботи та планiв пiдроздiлу внутрiшнього аудиту i контроль за її дiяльнiстю; 42. контроль за усуненням недолiкiв, виявлених Нацiональним банком України та iншими органами державної влади та управлiння, якi в межах компетенцiї здiйснюють нагляд за дiяльнiстю Банку, пiдроздiлом внутрiшнього аудиту та аудиторською фiрмою, за результатами проведення зовнiшнього аудиту; 43. повiдомлення про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України, змiна повiдомлених часу та мiсця проведення Загальних зборiв з урахуванням встановлених законодавством України обмежень; 44. затвердження порядку здiйснення операцiй iз пов'язаними з Банком особами; 45. встановлення порядку проведення ревiзiй та контролю за фiнансово-господарською дiяльнiстю Банку; 46. контроль за виконанням рiшень Загальних зборiв; 47. пiдготовка щорiчного звiту про роботу Наглядової Ради; 48. забезпечення пiдтримання дiєвих стосункiв з Нацiональним банком України; 49. вжиття заходiв до запобiгання виникненню конфлiктiв iнтересiв у Банку та сприяння їх врегулюванню; 50. повiдомлення Нацiональному банку України про конфлiкти iнтересiв, що виникають у Банку; 51. створення постiйних чи тимчасових комiтетiв Наглядової Ради з числа членiв Наглядової Ради для попереднього вивчення i пiдготовки до розгляду на засiданнi Наглядової Ради питань, що належать до компетенцiї Наглядової Ради; 52. прийняття рiшення щодо участi Банку в благодiйнiй та спонсорськiй дiяльностi; 53. затвердження рiшень Правлiння щодо списання безнадiйної заборгованостi за рахунок спецiального резерву; 54. прийняття рiшень з питань, якi делегованi Наглядовiй Радi Загальними зборами; 55. затвердження рiшення Правлiння та/або Кредитного комiтету щодо надання пов'язанiй з Банком особi кредиту, величина якого перевищує 1% регулятивного капiталу Банку; 56. вирiшення iнших питань, що належать до виключної компетенцiї Наглядової Ради згiдно iз законодавством України, Статутом або Положенням про Наглядову Раду. Незалежний член Наглядової Ради. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Фесенко Світлана Іллівна Член Наглядової Ради ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1947 р. н. (77 років)
Дата вступу на посаду і термін 04.03.2019 - 3 роки (вiдповiдно рiшення рiчних Загальних зборiв акцiонерiв вiд 04.03.2019, протокол №2019030401)
Освіта Вища
Стаж роботи 53 роки
Попередне місце роботи Член Наглядової Ради, ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", 35960913
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах: Голова Наглядової Ради ПрАТ "Бiзнес Центр "Нивки" (35290772, 04136, м.Київ, ВУЛ.СТЕЦЕНКА, буд.6) До компетенцiї Наглядової ради належить вирiшення питань, передбачених законодавством України, Статутом, а також переданих на вирiшення Наглядової ради Загальними зборами До виключної компетенцiї Наглядової Ради належить: 1. затвердження внутрiшнiх положень, якими регулюється дiяльнiсть Банку, крiм тих, що вiднесенi до виключної компетенцiї Загальних зборiв чинним законодавством України, Статутом, та тих, що рiшенням Наглядової Ради переданi для затвердження Правлiнню Банку; 2. затвердження звiту про винагороду членiв Правлiння Банку, вимоги до якого встановлюються Нацiональним банком України; 3. скликання Загальних зборiв, пiдготовка порядку денного Загальних зборiв, прийняття рiшення про дату їх проведення та про включення пропозицiй до порядку денного, крiм скликання Акцiонерами позачергових Загальних зборiв; 4. формування тимчасової лiчильної комiсiї у разi скликання Загальних зборiв Наглядовою Радою; 5. затвердження форми i тексту бюлетеня для голосування; 6. прийняття рiшення про проведення чергових або позачергових Загальних зборiв вiдповiдно до Статуту та у випадках, встановлених законодавством України; 7. прийняття рiшення про продаж Акцiй, ранiше викуплених Банком; 8. прийняття рiшення про розмiщення Банком iнших цiнних паперiв, крiм акцiй; 9. прийняття рiшення про викуп розмiщених Банком iнших, крiм акцiй, цiнних паперiв; 10. затвердження ринкової вартостi майна у випадках, передбачених законодавством України; 11. призначення i звiльнення Голови та членiв Правлiння, прийняття рiшення щодо продовження термiну дiї їх повноважень, призначення i звiльнення керiвника пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, керiвника пiдроздiлу ризик-менеджменту, керiвника пiдроздiлу комплаєнс; 12. затвердження умов цивiльно-правових, трудових договорiв, що укладатимуться з членами Правлiння та працiвниками пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, встановлення розмiру їхньої винагороди, у тому числi заохочувальних та компенсацiйних виплат; 13. прийняття рiшення про вiдсторонення Голови або члена Правлiння вiд здiйснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здiйснюватиме повноваження Голови Правлiння; 14. створення постiйно дiючих комiтетiв Правлiння Банку, затвердження положень про них, визначення (змiна) їх персонального складу, обрання та припинення повноважень голови i членiв таких комiтетiв; 15. забезпечення своєчасного надання (опублiкування) Банком достовiрної iнформацiї щодо його дiяльностi вiдповiдно до законодавства України, опублiкування Банком iнформацiї про принципи (кодекс) корпоративного управлiння Банку; 16. розгляд звiту Правлiння Банку та затвердження заходiв за результатами його розгляду; 17. обрання Голови та членiв реєстрацiйної комiсiї, за винятком випадкiв, встановлених законодавством України та Статутом; 18. визначення аудитора (аудиторської фiрми) для проведення зовнiшнього аудиту (аудиторської перевiрки), затвердження умов договору, що укладатиметься з таким аудитором (аудиторською фiрмою), встановлення розмiру оплати його (її) послуг, розгляд висновку зовнiшнього аудиту Банку та затвердження рекомендацiй Загальним зборам за результатами розгляду висновку зовнiшнього незалежного аудитора (аудиторської фiрми) Банку для прийняття рiшення щодо нього; 19. визначення дати складення перелiку осiб, якi мають право на отримання дивiдендiв, порядку та строкiв виплати дивiдендiв у межах граничного строку, визначеного законодавством України та пунктом 9.3 Статуту; 20. визначення дати складення перелiку Акцiонерiв, якi мають бути повiдомленi про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України i пiдпункту 11.15.2 Статуту та мають право на участь у Загальних зборах вiдповiдно до законодавства України та пункту 11.7 Статуту; 21. вирiшення питань про участь Банку у групах та iнших об'єднаннях; 22. вирiшення питань щодо створення та/або участi в будь-яких юридичних особах, їх реорганiзацiї та лiквiдацiї, затвердження їх статутiв i положень; 23. вирiшення питань щодо створення, реорганiзацiї та/або лiквiдацiї структурних та/або вiдокремлених пiдроздiлiв Банку, затвердження їх статутiв i положень; 24. вирiшення питань, вiднесених до компетенцiї Наглядової Ради законодавством України у разi злиття, приєднання, подiлу, видiлу або перетворення Банку; 25. прийняття рiшення про надання згоди на вчинення значного правочину та/або про попереднє надання згоди на вчинення такого правочину та/або про вчинення правочину iз заiнтересованiстю у випадках, передбачених законодавством України; 26. визначення ймовiрностi визнання Банку неплатоспроможним внаслiдок прийняття ним на себе зобов'язань або їх виконання, у тому числi внаслiдок виплати дивiдендiв або викупу Акцiй; 27. прийняття рiшення про обрання оцiнювача майна Банку та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розмiру оплати його послуг; 28. прийняття рiшення про обрання (замiну) депозитарної та/або клiрингової установи, затвердження умов договору, що укладатиметься з нею, встановлення розмiру оплати її послуг; 29. надсилання у випадках, передбачених законодавством України, пропозицiї (оферти) Акцiонерам про придбання належних їм Акцiй; 30. розробка проекту та затвердження стратегiї розвитку Банку вiдповiдно до основних напрямiв дiяльностi, визначених Загальними зборами; 31.затвердження бюджету Банку, у тому числi бюджету пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, бiзнес-плану розвитку Банку та змiн до них; 32. визначення i затвердження стратегiї та полiтики управлiння ризиками, процедури управлiння ними, а також перелiку ризикiв, їх граничних розмiрiв; 33. забезпечення функцiонування системи внутрiшнього контролю Банку та контролю за її ефективнiстю; 34. контроль за ефективнiстю функцiонування системи управлiння ризиками; 35. затвердження плану вiдновлення дiяльностi Банку; 36. визначення джерел капiталiзацiї та iншого фiнансування Банку; 37. визначення кредитної полiтики Банку; 38. визначення органiзацiйної структури Банку, у тому числi пiдроздiлу внутрiшнього аудиту Банку; 39. затвердження Положення про пiдроздiл внутрiшнього аудиту; 40. здiйснення контролю за дiяльнiстю Правлiння, внесення пропозицiй щодо її вдосконалення; 41. визначення порядку роботи та планiв пiдроздiлу внутрiшнього аудиту i контроль за її дiяльнiстю; 42. контроль за усуненням недолiкiв, виявлених Нацiональним банком України та iншими органами державної влади та управлiння, якi в межах компетенцiї здiйснюють нагляд за дiяльнiстю Банку, пiдроздiлом внутрiшнього аудиту та аудиторською фiрмою, за результатами проведення зовнiшнього аудиту; 43. повiдомлення про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України, змiна повiдомлених часу та мiсця проведення Загальних зборiв з урахуванням встановлених законодавством України обмежень; 44. затвердження порядку здiйснення операцiй iз пов'язаними з Банком особами; 45. встановлення порядку проведення ревiзiй та контролю за фiнансово-господарською дiяльнiстю Банку; 46. контроль за виконанням рiшень Загальних зборiв; 47. пiдготовка щорiчного звiту про роботу Наглядової Ради; 48. забезпечення пiдтримання дiєвих стосункiв з Нацiональним банком України; 49. вжиття заходiв до запобiгання виникненню конфлiктiв iнтересiв у Банку та сприяння їх врегулюванню; 50. повiдомлення Нацiональному банку України про конфлiкти iнтересiв, що виникають у Банку; 51. створення постiйних чи тимчасових комiтетiв Наглядової Ради з числа членiв Наглядової Ради для попереднього вивчення i пiдготовки до розгляду на засiданнi Наглядової Ради питань, що належать до компетенцiї Наглядової Ради; 52. прийняття рiшення щодо участi Банку в благодiйнiй та спонсорськiй дiяльностi; 53. затвердження рiшень Правлiння щодо списання безнадiйної заборгованостi за рахунок спецiального резерву; 54. прийняття рiшень з питань, якi делегованi Наглядовiй Радi Загальними зборами; 55. затвердження рiшення Правлiння та/або Кредитного комiтету щодо надання пов'язанiй з Банком особi кредиту, величина якого перевищує 1% регулятивного капiталу Банку; 56. вирiшення iнших питань, що належать до виключної компетенцiї Наглядової Ради згiдно iз законодавством України, Статутом або Положенням про Наглядову Раду. Займає посаду члена Наглядової Ради ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК> на правах акцiонера ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Волинець Данило Мефодійович Голова Наглядової Ради ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1958 р. н. (66 років)
Дата вступу на посаду і термін 04.03.2019 - 3 роки (вiдповiдно рiшення рiчних Загальних зборiв акцiонерiв вiд 04.03.2019, протокол №2019030401)
Освіта Вища
Стаж роботи 46 років
Попередне місце роботи Фахiвець з депозитарної дiяльностi департаменту депозитарної дiяльностi, ПрАТ IК "IТТ-IНВЕСТ", 23517763
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час: Член Наглядової Ради ПрАТ "Бiзнес Центр "Нивки" (35290772, 04136, м.Київ, ВУЛ.СТЕЦЕНКА, буд.6), Голова Наглядової ради ПАТ "ЗППХ" (19263676, 03170, м.Київ, вул. ЯНТАРНА, буд. 6), Фахiвець з депозитарної дiяльностi департаменту депозитарної дiяльностi ПрАТ IК "IТТ-IНВЕСТ" (23517763, 04070, м. Київ, вул. Борисоглiбська, 3), Керiвник ТОВ "ТАМ "Архiтекта" (35570327, 03127, м. Київ, просп. Голосiївський , буд. 93) До компетенцiї Наглядової ради належить вирiшення питань, передбачених законодавством України, Статутом, а також переданих на вирiшення Наглядової ради Загальними зборами До виключної компетенцiї Наглядової Ради належить: 1. затвердження внутрiшнiх положень, якими регулюється дiяльнiсть Банку, крiм тих, що вiднесенi до виключної компетенцiї Загальних зборiв чинним законодавством України, Статутом, та тих, що рiшенням Наглядової Ради переданi для затвердження Правлiнню Банку; 2. затвердження звiту про винагороду членiв Правлiння Банку, вимоги до якого встановлюються Нацiональним банком України; 3. скликання Загальних зборiв, пiдготовка порядку денного Загальних зборiв, прийняття рiшення про дату їх проведення та про включення пропозицiй до порядку денного, крiм скликання Акцiонерами позачергових Загальних зборiв; 4. формування тимчасової лiчильної комiсiї у разi скликання Загальних зборiв Наглядовою Радою; 5. затвердження форми i тексту бюлетеня для голосування; 6. прийняття рiшення про проведення чергових або позачергових Загальних зборiв вiдповiдно до Статуту та у випадках, встановлених законодавством України; 7. прийняття рiшення про продаж Акцiй, ранiше викуплених Банком; 8. прийняття рiшення про розмiщення Банком iнших цiнних паперiв, крiм акцiй; 9. прийняття рiшення про викуп розмiщених Банком iнших, крiм акцiй, цiнних паперiв; 10. затвердження ринкової вартостi майна у випадках, передбачених законодавством України; 11. призначення i звiльнення Голови та членiв Правлiння, прийняття рiшення щодо продовження термiну дiї їх повноважень, призначення i звiльнення керiвника пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, керiвника пiдроздiлу ризик-менеджменту, керiвника пiдроздiлу комплаєнс; 12. затвердження умов цивiльно-правових, трудових договорiв, що укладатимуться з членами Правлiння та працiвниками пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, встановлення розмiру їхньої винагороди, у тому числi заохочувальних та компенсацiйних виплат; 13. прийняття рiшення про вiдсторонення Голови або члена Правлiння вiд здiйснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здiйснюватиме повноваження Голови Правлiння; 14. створення постiйно дiючих комiтетiв Правлiння Банку, затвердження положень про них, визначення (змiна) їх персонального складу, обрання та припинення повноважень голови i членiв таких комiтетiв; 15. забезпечення своєчасного надання (опублiкування) Банком достовiрної iнформацiї щодо його дiяльностi вiдповiдно до законодавства України, опублiкування Банком iнформацiї про принципи (кодекс) корпоративного управлiння Банку; 16. розгляд звiту Правлiння Банку та затвердження заходiв за результатами його розгляду; 17. обрання Голови та членiв реєстрацiйної комiсiї, за винятком випадкiв, встановлених законодавством України та Статутом; 18. визначення аудитора (аудиторської фiрми) для проведення зовнiшнього аудиту (аудиторської перевiрки), затвердження умов договору, що укладатиметься з таким аудитором (аудиторською фiрмою), встановлення розмiру оплати його (її) послуг, розгляд висновку зовнiшнього аудиту Банку та затвердження рекомендацiй Загальним зборам за результатами розгляду висновку зовнiшнього незалежного аудитора (аудиторської фiрми) Банку для прийняття рiшення щодо нього; 19. визначення дати складення перелiку осiб, якi мають право на отримання дивiдендiв, порядку та строкiв виплати дивiдендiв у межах граничного строку, визначеного законодавством України та пунктом 9.3 Статуту; 20. визначення дати складення перелiку Акцiонерiв, якi мають бути повiдомленi про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України i пiдпункту 11.15.2 Статуту та мають право на участь у Загальних зборах вiдповiдно до законодавства України та пункту 11.7 Статуту; 21. вирiшення питань про участь Банку у групах та iнших об'єднаннях; 22. вирiшення питань щодо створення та/або участi в будь-яких юридичних особах, їх реорганiзацiї та лiквiдацiї, затвердження їх статутiв i положень; 23. вирiшення питань щодо створення, реорганiзацiї та/або лiквiдацiї структурних та/або вiдокремлених пiдроздiлiв Банку, затвердження їх статутiв i положень; 24. вирiшення питань, вiднесених до компетенцiї Наглядової Ради законодавством України у разi злиття, приєднання, подiлу, видiлу або перетворення Банку; 25. прийняття рiшення про надання згоди на вчинення значного правочину та/або про попереднє надання згоди на вчинення такого правочину та/або про вчинення правочину iз заiнтересованiстю у випадках, передбачених законодавством України; 26. визначення ймовiрностi визнання Банку неплатоспроможним внаслiдок прийняття ним на себе зобов'язань або їх виконання, у тому числi внаслiдок виплати дивiдендiв або викупу Акцiй; 27. прийняття рiшення про обрання оцiнювача майна Банку та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розмiру оплати його послуг; 28. прийняття рiшення про обрання (замiну) депозитарної та/або клiрингової установи, затвердження умов договору, що укладатиметься з нею, встановлення розмiру оплати її послуг; 29. надсилання у випадках, передбачених законодавством України, пропозицiї (оферти) Акцiонерам про придбання належних їм Акцiй; 30. розробка проекту та затвердження стратегiї розвитку Банку вiдповiдно до основних напрямiв дiяльностi, визначених Загальними зборами; 31.затвердження бюджету Банку, у тому числi бюджету пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, бiзнес-плану розвитку Банку та змiн до них; 32. визначення i затвердження стратегiї та полiтики управлiння ризиками, процедури управлiння ними, а також перелiку ризикiв, їх граничних розмiрiв; 33. забезпечення функцiонування системи внутрiшнього контролю Банку та контролю за її ефективнiстю; 34. контроль за ефективнiстю функцiонування системи управлiння ризиками; 35. затвердження плану вiдновлення дiяльностi Банку; 36. визначення джерел капiталiзацiї та iншого фiнансування Банку; 37. визначення кредитної полiтики Банку; 38. визначення органiзацiйної структури Банку, у тому числi пiдроздiлу внутрiшнього аудиту Банку; 39. затвердження Положення про пiдроздiл внутрiшнього аудиту; 40. здiйснення контролю за дiяльнiстю Правлiння, внесення пропозицiй щодо її вдосконалення; 41. визначення порядку роботи та планiв пiдроздiлу внутрiшнього аудиту i контроль за її дiяльнiстю; 42. контроль за усуненням недолiкiв, виявлених Нацiональним банком України та iншими органами державної влади та управлiння, якi в межах компетенцiї здiйснюють нагляд за дiяльнiстю Банку, пiдроздiлом внутрiшнього аудиту та аудиторською фiрмою, за результатами проведення зовнiшнього аудиту; 43. повiдомлення про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України, змiна повiдомлених часу та мiсця проведення Загальних зборiв з урахуванням встановлених законодавством України обмежень; 44. затвердження порядку здiйснення операцiй iз пов'язаними з Банком особами; 45. встановлення порядку проведення ревiзiй та контролю за фiнансово-господарською дiяльнiстю Банку; 46. контроль за виконанням рiшень Загальних зборiв; 47. пiдготовка щорiчного звiту про роботу Наглядової Ради; 48. забезпечення пiдтримання дiєвих стосункiв з Нацiональним банком України; 49. вжиття заходiв до запобiгання виникненню конфлiктiв iнтересiв у Банку та сприяння їх врегулюванню; 50. повiдомлення Нацiональному банку України про конфлiкти iнтересiв, що виникають у Банку; 51. створення постiйних чи тимчасових комiтетiв Наглядової Ради з числа членiв Наглядової Ради для попереднього вивчення i пiдготовки до розгляду на засiданнi Наглядової Ради питань, що належать до компетенцiї Наглядової Ради; 52. прийняття рiшення щодо участi Банку в благодiйнiй та спонсорськiй дiяльностi; 53. затвердження рiшень Правлiння щодо списання безнадiйної заборгованостi за рахунок спецiального резерву; 54. прийняття рiшень з питань, якi делегованi Наглядовiй Радi Загальними зборами; 55. затвердження рiшення Правлiння та/або Кредитного комiтету щодо надання пов'язанiй з Банком особi кредиту, величина якого перевищує 1% регулятивного капiталу Банку; 56. вирiшення iнших питань, що належать до виключної компетенцiї Наглядової Ради згiдно iз законодавством України, Статутом або Положенням про Наглядову Раду. Голова Наглядової Ради органiзовує її роботу, скликає засiдання Наглядової Ради та головує на них, вiдкриває Загальнi збори, органiзовує обрання секретаря Загальних зборiв, здiйснює iншi повноваження, передбаченi Статутом та положенням про Наглядову Раду. Голова Наглядової Ради зобов'язаний забезпечувати, в першу чергу, iнтереси вкладникiв та iнших кредиторiв. Займає посаду Голови Наглядової Ради ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК> на правах акцiонера ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Кот Зінаїда Петрівна Голова Правлiння ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1960 р. н. (64 роки)
Дата вступу на посаду і термін 06.12.2019 - 1 рiк (вiдповiдно до рiшення Наглядової Ради вiд 05.12.2019, протокол №2019120501)
Освіта Вища
Стаж роботи 41 рік
Попередне місце роботи Голова Правлiння, ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", 35960913
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час вiдсутня. Вiдповiдно до Статуту ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" до компетенцiї Правлiння належить вирiшення всiх питань, пов'язаних з керiвництвом поточною дiяльнiстю Банку, крiм питань що належать до виключної компетенцiї Загальних зборiв та Наглядової ради. Компетенцiя Правлiння може бути змiнена за рiшенням Загальних зборiв у межах законодавства України з внесенням вiдповiдних змiн до Статуту Банку та Положення про Правлiння Банка. Правлiння пiдзвiтне Загальним Зборам i Наглядовiй радi, органiзовує виконання їх рiшень. Правлiння дiє вiд iменi Банку у межах, встановлених Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" i законодавством України. Права та обов'язки членiв Правлiння визначаються законодавством України, Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", Положенням про Правлiння ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", а також контрактом (трудовим договором), що укладається з кожним членом Правлiння. Вiдповiдно до Статуту ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" Голова Правлiння органiзовує роботу Правлiння, скликає засiдання, забезпечує ведення протоколiв засiдань. Голова Правлiння має право без довiреностi дiяти вiд iменi Банку, в тому числi представляти iнтереси Банку, вчиняти правочини вiд iменi Банку, видавати накази та давати розпорядження, обов'язковi для виконання всiма працiвниками Банку. Голова Правлiння несе персональну вiдповiдальнiсть за роботу Правлiння та дiяльнiсть Банку в цiлому. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Кінзерський Володимир Миколайович Член Наглядової Ради ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1955 р. н. (69 років)
Дата вступу на посаду і термін 04.03.2019 - 3 роки (вiдповiдно рiшення рiчних Загальних зборiв акцiонерiв вiд 04.03.2019, протокол №2019030401)
Освіта Вища
Стаж роботи 41 рік
Попередне місце роботи Член Наглядової Ради, ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", 35960913
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час: Генеральний директор ТОВ "БУДРЕЗЕРВ" (32830664, 03055, м.Київ, ПРОСПЕКТ ПЕРЕМОГИ, буд. 30). До компетенцiї Наглядової ради належить вирiшення питань, передбачених законодавством України, Статутом, а також переданих на вирiшення Наглядової ради Загальними зборами До виключної компетенцiї Наглядової Ради належить: 1. затвердження внутрiшнiх положень, якими регулюється дiяльнiсть Банку, крiм тих, що вiднесенi до виключної компетенцiї Загальних зборiв чинним законодавством України, Статутом, та тих, що рiшенням Наглядової Ради переданi для затвердження Правлiнню Банку; 2. затвердження звiту про винагороду членiв Правлiння Банку, вимоги до якого встановлюються Нацiональним банком України; 3. скликання Загальних зборiв, пiдготовка порядку денного Загальних зборiв, прийняття рiшення про дату їх проведення та про включення пропозицiй до порядку денного, крiм скликання Акцiонерами позачергових Загальних зборiв; 4. формування тимчасової лiчильної комiсiї у разi скликання Загальних зборiв Наглядовою Радою; 5. затвердження форми i тексту бюлетеня для голосування; 6. прийняття рiшення про проведення чергових або позачергових Загальних зборiв вiдповiдно до Статуту та у випадках, встановлених законодавством України; 7. прийняття рiшення про продаж Акцiй, ранiше викуплених Банком; 8. прийняття рiшення про розмiщення Банком iнших цiнних паперiв, крiм акцiй; 9. прийняття рiшення про викуп розмiщених Банком iнших, крiм акцiй, цiнних паперiв; 10. затвердження ринкової вартостi майна у випадках, передбачених законодавством України; 11. призначення i звiльнення Голови та членiв Правлiння, прийняття рiшення щодо продовження термiну дiї їх повноважень, призначення i звiльнення керiвника пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, керiвника пiдроздiлу ризик-менеджменту, керiвника пiдроздiлу комплаєнс; 12. затвердження умов цивiльно-правових, трудових договорiв, що укладатимуться з членами Правлiння та працiвниками пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, встановлення розмiру їхньої винагороди, у тому числi заохочувальних та компенсацiйних виплат; 13. прийняття рiшення про вiдсторонення Голови або члена Правлiння вiд здiйснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здiйснюватиме повноваження Голови Правлiння; 14. створення постiйно дiючих комiтетiв Правлiння Банку, затвердження положень про них, визначення (змiна) їх персонального складу, обрання та припинення повноважень голови i членiв таких комiтетiв; 15. забезпечення своєчасного надання (опублiкування) Банком достовiрної iнформацiї щодо його дiяльностi вiдповiдно до законодавства України, опублiкування Банком iнформацiї про принципи (кодекс) корпоративного управлiння Банку; 16. розгляд звiту Правлiння Банку та затвердження заходiв за результатами його розгляду; 17. обрання Голови та членiв реєстрацiйної комiсiї, за винятком випадкiв, встановлених законодавством України та Статутом; 18. визначення аудитора (аудиторської фiрми) для проведення зовнiшнього аудиту (аудиторської перевiрки), затвердження умов договору, що укладатиметься з таким аудитором (аудиторською фiрмою), встановлення розмiру оплати його (її) послуг, розгляд висновку зовнiшнього аудиту Банку та затвердження рекомендацiй Загальним зборам за результатами розгляду висновку зовнiшнього незалежного аудитора (аудиторської фiрми) Банку для прийняття рiшення щодо нього; 19. визначення дати складення перелiку осiб, якi мають право на отримання дивiдендiв, порядку та строкiв виплати дивiдендiв у межах граничного строку, визначеного законодавством України та пунктом 9.3 Статуту; 20. визначення дати складення перелiку Акцiонерiв, якi мають бути повiдомленi про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України i пiдпункту 11.15.2 Статуту та мають право на участь у Загальних зборах вiдповiдно до законодавства України та пункту 11.7 Статуту; 21. вирiшення питань про участь Банку у групах та iнших об'єднаннях; 22. вирiшення питань щодо створення та/або участi в будь-яких юридичних особах, їх реорганiзацiї та лiквiдацiї, затвердження їх статутiв i положень; 23. вирiшення питань щодо створення, реорганiзацiї та/або лiквiдацiї структурних та/або вiдокремлених пiдроздiлiв Банку, затвердження їх статутiв i положень; 24. вирiшення питань, вiднесених до компетенцiї Наглядової Ради законодавством України у разi злиття, приєднання, подiлу, видiлу або перетворення Банку; 25. прийняття рiшення про надання згоди на вчинення значного правочину та/або про попереднє надання згоди на вчинення такого правочину та/або про вчинення правочину iз заiнтересованiстю у випадках, передбачених законодавством України; 26. визначення ймовiрностi визнання Банку неплатоспроможним внаслiдок прийняття ним на себе зобов'язань або їх виконання, у тому числi внаслiдок виплати дивiдендiв або викупу Акцiй; 27. прийняття рiшення про обрання оцiнювача майна Банку та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розмiру оплати його послуг; 28. прийняття рiшення про обрання (замiну) депозитарної та/або клiрингової установи, затвердження умов договору, що укладатиметься з нею, встановлення розмiру оплати її послуг; 29. надсилання у випадках, передбачених законодавством України, пропозицiї (оферти) Акцiонерам про придбання належних їм Акцiй; 30. розробка проекту та затвердження стратегiї розвитку Банку вiдповiдно до основних напрямiв дiяльностi, визначених Загальними зборами; 31.затвердження бюджету Банку, у тому числi бюджету пiдроздiлу внутрiшнього аудиту, бiзнес-плану розвитку Банку та змiн до них; 32. визначення i затвердження стратегiї та полiтики управлiння ризиками, процедури управлiння ними, а також перелiку ризикiв, їх граничних розмiрiв; 33. забезпечення функцiонування системи внутрiшнього контролю Банку та контролю за її ефективнiстю; 34. контроль за ефективнiстю функцiонування системи управлiння ризиками; 35. затвердження плану вiдновлення дiяльностi Банку; 36. визначення джерел капiталiзацiї та iншого фiнансування Банку; 37. визначення кредитної полiтики Банку; 38. визначення органiзацiйної структури Банку, у тому числi пiдроздiлу внутрiшнього аудиту Банку; 39. затвердження Положення про пiдроздiл внутрiшнього аудиту; 40. здiйснення контролю за дiяльнiстю Правлiння, внесення пропозицiй щодо її вдосконалення; 41. визначення порядку роботи та планiв пiдроздiлу внутрiшнього аудиту i контроль за її дiяльнiстю; 42. контроль за усуненням недолiкiв, виявлених Нацiональним банком України та iншими органами державної влади та управлiння, якi в межах компетенцiї здiйснюють нагляд за дiяльнiстю Банку, пiдроздiлом внутрiшнього аудиту та аудиторською фiрмою, за результатами проведення зовнiшнього аудиту; 43. повiдомлення про проведення Загальних зборiв вiдповiдно до законодавства України, змiна повiдомлених часу та мiсця проведення Загальних зборiв з урахуванням встановлених законодавством України обмежень; 44. затвердження порядку здiйснення операцiй iз пов'язаними з Банком особами; 45. встановлення порядку проведення ревiзiй та контролю за фiнансово-господарською дiяльнiстю Банку; 46. контроль за виконанням рiшень Загальних зборiв; 47. пiдготовка щорiчного звiту про роботу Наглядової Ради; 48. забезпечення пiдтримання дiєвих стосункiв з Нацiональним банком України; 49. вжиття заходiв до запобiгання виникненню конфлiктiв iнтересiв у Банку та сприяння їх врегулюванню; 50. повiдомлення Нацiональному банку України про конфлiкти iнтересiв, що виникають у Банку; 51. створення постiйних чи тимчасових комiтетiв Наглядової Ради з числа членiв Наглядової Ради для попереднього вивчення i пiдготовки до розгляду на засiданнi Наглядової Ради питань, що належать до компетенцiї Наглядової Ради; 52. прийняття рiшення щодо участi Банку в благодiйнiй та спонсорськiй дiяльностi; 53. затвердження рiшень Правлiння щодо списання безнадiйної заборгованостi за рахунок спецiального резерву; 54. прийняття рiшень з питань, якi делегованi Наглядовiй Радi Загальними зборами; 55. затвердження рiшення Правлiння та/або Кредитного комiтету щодо надання пов'язанiй з Банком особi кредиту, величина якого перевищує 1% регулятивного капiталу Банку; 56. вирiшення iнших питань, що належать до виключної компетенцiї Наглядової Ради згiдно iз законодавством України, Статутом або Положенням про Наглядову Раду. Незалежний член Наглядової Ради. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.
Літош Оксана Петрівна Головний бухгалтер, член Правлiння ПуАТ <КБ <АКОРДБАНК>
Рік народження 1968 р. н. (56 років)
Дата вступу на посаду і термін 07.12.2018 - 3 роки (вiдповiдно до рiшення Наглядової Ради вiд 06.12.2018, протокол №2018120601)
Освіта Вища
Стаж роботи 33 роки
Попередне місце роботи Головний бухгалтер, ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", 35960913
Примітки Iнформацiя про посади на iнших пiдприємствах у теперiшнiй час вiдсутня. Вiдповiдно до Статуту ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" до компетенцiї Правлiння належить вирiшення всiх питань, пов'язаних з керiвництвом поточною дiяльнiстю Банку, крiм питань що належать до виключної компетенцiї Загальних зборiв та Наглядової ради. Компетенцiя Правлiння може бути змiнена за рiшенням Загальних зборiв у межах законодавства України з внесенням вiдповiдних змiн до Статуту Банку та Положення про Правлiння Банка. Правлiння пiдзвiтне Загальним Зборам i Наглядовiй радi, органiзовує виконання їх рiшень. Правлiння дiє вiд iменi Банку у межах, встановлених Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" i законодавством України. Права та обов'язки членiв Правлiння визначаються законодавством України, Статутом ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", Положенням про Правлiння ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК", а також контрактом (трудовим договором), що укладається з кожним членом Правлiння. Вiдповiдно до Статуту ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" Головний бухгалтер Банку органiзовує бухгалтерський облiк у Банку вiдповiдно до загальних засад, визначених законодавством України. Iнформацiя про розмiр виплаченої винагороди провiдному управлiнському персоналу приводиться у таблицi 32.9 примiтки 32 фiнансової звiтностi банку за 2019 рiк.

Ліцензії

Дата  
245 07.11.2011 Банкiвськi операцiї, визначенi частиною третьою статтi 47 Закону України <Про банки i банкiвську дiяльнiсть>
Орган ліцензування Нацiональний Банк України
Дата видачі 07.11.2011
Опис Банкiвська лiцензiя №245, видана Нацiональним банком України 07.11.2011, є безстроковою, i дає емiтенту право на здiйснення таких операцiй (визначених частиною третьою статтi 47 Закону України <Про банки i банкiвську дiяльнiсть>): - приймання вкладiв (депозитiв) вiд юридичних i фiзичних осiб; - вiдкриття та ведення поточних рахункiв клiєнтiв i банкiв-кореспондентiв, у тому числi переказу грошових коштiв з цих рахункiв за допомогою платiжних iнструментiв та зарахування коштiв на них; - розмiщення залучених коштiв вiд свого iменi, на власних умовах та на власний ризик; - надання гарантiй i поручительств та iнших зобов'язань вiд третiх осiб, якi передбачають їх виконання у грошовiй формi; - придбання права вимоги на виконання зобов'язань у грошовiй формi за поставленi товари чи наданi послуги, приймаючи на себе ризик виконання таких вимог та прийом платежiв (факторинг); - лiзингу; - послуг з вiдповiдального зберiгання та надання в оренду сейфiв для зберiгання цiнностей та документiв; - випуску, купiвлi, продажу i обслуговування чекiв, векселiв та iнших оборотних платiжних iнструментiв; - випуску банкiвських платiжних карток i здiйснення операцiй з використанням цих карток; - надання консультацiйних та iнформацiйних послуг щодо банкiвських операцiй.
АЕ 263225 29.08.2013 Професiйна дiяльнiсть на фондовому ринку - дiяльнiсть з торгiвлi цiнними паперами: брокерська дiяльнiсть
Орган ліцензування Нацiональна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
Дата видачі 29.08.2013
Опис Строк дiї лiцензiї з 29.08.2013 необмежений.
АЕ 263226 29.08.2013 Професiйна дiяльнiсть на фондовому ринку - дiяльнiсть з торгiвлi цiнними паперами: дилерська дiяльнiсть
Орган ліцензування Нацiональна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
Дата видачі 29.08.2013
Опис Строк дiї лiцензiї з 29.08.2013 необмежений.
АЕ 263227 29.08.2013 Професiйна дiяльнiсть на фондовому ринку - дiяльнiсть з торгiвлi цiнними паперами: андеррайтинг
Орган ліцензування Нацiональна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
Дата видачі 29.08.2013
Опис Строк дiї лiцензiї з 29.08.2013 необмежений.
Генеральна лiц-я245 07.11.2011 Банкiвськi операцiї, визначенi згiдно з перелiком в додатку
Орган ліцензування Нацiональний Банк України
Дата видачі 07.11.2011
Опис Генеральна лiцензiя на здiйснення валютних операцiй №245, видана Нацiональним банком України 07.11.2011, є безстроковою, i дає право на здiйснення валютних операцiй згiдно з перелiком у додатку, а саме: - неторговельних операцiй з валютними цiнностями; - операцiй з готiвковою iноземною валютою та чеками (купiвля, продаж, обмiн, прийняття на iнкасо), що здiйснюються в касах i пунктах обмiну iноземної валюти банкiв; - операцiй з готiвковою iноземною валютою (купiвля, продаж, обмiн), що здiйснюються в пунктах обмiну iноземної валюти, якi працюють на пiдставi укладених банками агентських договорiв з юридичними особами-резидентами; - ведення рахункiв клiєнтiв (резидентiв та нерезидентiв) в iноземнiй валютi та клiєнтiв-нерезидентiв у грошовiй одиницi України; - ведення кореспондентських рахункiв банкiв (резидентiв i нерезидентiв) в iноземнiй валютi; - ведення кореспондентських рахункiв банкiв (нерезидентiв) у грошовiй одиницi України; - вiдкриття кореспондентських рахункiв в уповноважених банках України в iноземнiй валютi та здiйснення операцiй за ними; - вiдкриття кореспондентських рахункiв у банках (нерезидентах) в iноземнiй валютi та здiйснення операцiй за ними; - залучення та розмiщення iноземної валюти на валютному ринку України; - залучення та розмiщення iноземної валюти на мiжнародних ринках; - торгiвлi iноземною валютою на валютному ринку України (за винятком операцiй з готiвковою iноземною валютою та чеками (купiвля, продаж, обмiн), що здiйснюються в касах i пунктах обмiну iноземної валюти банкiв i агентiв); - торгiвлi iноземною валютою на мiжнародних ринках; - валютних операцiй на валютному ринку України, якi належать до фiнансових послуг згiдно зi статтею 4 Закону України <Про фiнансовi послуги та державне регулювання ринкiв фiнансових послуг> та не зазначенi в абзацах другому-сiмнадцятому роздiлу другого Положення про порядок надання банкам i фiлiям iноземних банкiв генеральних лiцензiй на здiйснення валютних операцiй, затвердженого постановою Правлiння Нацiонального банку України вiд 15.08.2011 №281.
рiшення 614 16.10.2019 Професiйна дiяльнiсть на фондовому ринку - депозитарна дiяльнiсть (депозитарна дiяльнiсть депозитарної установи)
Орган ліцензування Нацiональна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
Дата видачі 16.10.2019
Опис Рiшення Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку щодо видачi лiцензiї на провадження професiйної дiяльностi на фондовому ринку - депозитарної дiяльностi (депозитарної дiяльностi депозитарної установи) № 614 вiд 16.10.2019, строк дiї лiцензiї необмежений.

Особи, послугами яких користується емітент

Назва
АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ФОНДОВА БIРЖА ПФТС" #21672206
Адреса 01004, Україна, м.Київ, вул. Шовковична, буд. 42/44
Діятельність Управлiння фiнансовими ринками
Ліцензія
№ Рiшення № 138
Нацiональна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
з 05.03.2019
Контакти 0442775000, 0442775001
Примітки Надає послуги щодо допуску цiнних паперiв емiтента до торгiв на бiржi, обiгу цiнних паперiв емiтента на бiржi.
Публiчне акцiонерне товариство "Нацiональний депозитарiй України" #30370711
Адреса 04107, Україна, м.Київ, вул. Тропiнiна, буд. 7-Г
Діятельність Оброблення даних, розмiщення iнформацiї на веб-вузлах i пов'язана з ними дiяльнiсть
Ліцензія
№ Правила ЦД
рiшення Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку №2092
з 01.10.2013
Контакти 0445910400, 0445910439
Примітки Змiни до Правил Центрального депозитарiю цiнних паперiв зареєстровано рiшеннями Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку: вiд 08.04.2014 №443, вiд 25.06.2015 №903, вiд 13.12.2016 №1206, вiд 14.07.2017 №553, вiд 10.10.2017 №746, вiд 12.12.2017 №876, вiд 17.05.2018 №327, вiд 12.02.2019 №61 Надає послуги з депозитарного обслуговування депозитарної установи та послуги щодо обслуговування випуску цiнних паперiв емiтента.
Публiчне акцiонерне товариство "Розрахунковий центр з обслуговування договорiв на фiнансових ринках" #35917889
Адреса 04107, Україна, м.Київ, вул. Тропiнiна, 7-Г
Діятельність Iншi види грошового посередництва
Ліцензія
№ 271
Нацiональний банк України
з 06.09.2013
Контакти 0445854242, 0444810099
Примітки Надає емiтенту послуги з ведення кореспондентського рахунку, послуги з клiрингу зобов'язань за правочинами щодо цiнних паперiв та iнших фiнансових iнструментiв та проведення грошових розрахункiв за такими правочинами.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВIДПОВIДАЛЬНIСТЮ "ПКФ УКРАЇНА" #34619277
Адреса 01030, Україна, м.Київ, вул. Б.Хмельницького, буд. 52, лiт.Б, 4 поверх
Діятельність Дiяльнiсть у сферi бухгалтерського облiку й аудиту; консультування з питань оподаткування
Ліцензія
№ 3886
Аудиторська палата України
з 26.10.2006
Контакти 0445012531, 0445012531
Примітки Надає емiтенту аудиторськi послуги.
ТОВАРИСТВО З ДОДАТКОВОЮ ВIДПОВIДАЛЬНIСТЮ "СТРАХОВА КОМПАНIЯ "ДАР" #41347391
Адреса 07400, Україна, м.Бровари, вул. Сiчових стрiльцiв, буд.1
Діятельність Iншi види страхування, крiм страхування життя
Ліцензія
№ Розпорядження №4219
Нацiональна комiсiя, що здiйснює державне регулювання у сферi ринкiв фiнансових послуг України
з 07.11.2017
Контакти 0974768408, 0974768408
Примітки Надає емiтенту страховi послуги.
Товариство з обмеженою вiдповiдальнiстю "Рейтингове агентство "Експерт-Рейтинг" #34819244
Адреса 04073, Україна, м.Київ, пров. Куренiвський, буд. 15, оф.38
Діятельність Консультування з питань комерцiйної дiяльностi й керування
Ліцензія
№ 5
Нацiональна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
з 09.06.2010
Контакти 0442276074, 0445926736
Примітки Надає емiтенту рейтинговi послуги.
АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "СТРАХОВА КОМПАНIЯ "IНГО" #16285602
Адреса 01054, Україна, м.Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 33
Діятельність Iншi види страхування, крiм страхування життя
Ліцензія
№ АВ 546570
Державна комiсiя з регулювання ринкiв фiнансових послуг України
з 16.07.2010
Контакти 0444902744, 0444902748
Примітки Надає емiтенту страховi послуги.
Приватне акцiонерне товариство iнвестицiйна компанiя "IТТ-iнвест" #23517763
Адреса 04070, Україна, м.Київ, вул. Борисоглiбська, буд. 3
Діятельність Посередництво за договорами по цiнних паперах або товарах
Ліцензія
№ АЕ 286517
Нацiональна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
з 08.10.2013
Контакти 0442466841, 0442466842
Примітки Особа надавала емiтенту у звiтному роцi депозитарнi послуги: вiдкриття та обслуговування рахунку у цiнних паперах, проведення депозитарних операцiй за рахунком у цiнних паперах на пiдставi розпоряджень.
ПРИВАТНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "СТРАХОВА КОМПАНIЯ "АРСЕНАЛ СТРАХУВАННЯ" #33908322
Адреса 03056, Україна, м.Київ, вул. Борщагiвська, буд. 154
Діятельність Iншi види страхування, крiм страхування життя
Ліцензія
№ АЕ 198590
Нацiональна комiсiя, що здiйснює державне регулювання у сферi ринкiв фiнансових послуг України
з 21.02.2013
Контакти 0445026737, 0445026730
Примітки Надає емiтенту страховi послуги.
ПУБЛIЧНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО АКЦIОНЕРНИЙ БАНК "УКРГАЗБАНК" #23697280
Адреса 03087, Україна, м.Київ, вул. Єреванська, буд. 1
Діятельність Iншi види грошового посередництва
Ліцензія
№ АЕ 263236
Нацiональна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
з 28.08.2013
Контакти 0445941162, 0445941162
Примітки Особа надавала емiтенту у звiтному роцi депозитарнi послуги: вiдкриття та обслуговування рахунку у цiнних паперах, проведення депозитарних операцiй за рахунком у цiнних паперах на пiдставi розпоряджень.
Бевзо Олександр Вiльямович #00000000
Адреса 04060, Україна, м.Київ, вул. Академiка Щусєва, буд. 34/1, кв.14
Діятельність Iнша професiйна, наукова та технiчна дiяльнiсть, н. в. i. у.
Ліцензія
№ 1049/17
Фонд державного майна України
з 19.08.2008
Контакти 0444538252, 0444538252
Примітки Надає емiтенту послуги оцiнки (як незалежний експерт, суб'єкт оцiночної дiяльностi)
ПРИВАТНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "СТРАХОВА КОМПАНIЯ "ПРЕСТИЖ" #38272117
Адреса 03142, Україна, м.Київ, вул. Василя Стуса, буд. 35/37
Діятельність Iншi види страхування, крiм страхування життя
Ліцензія
№ АЕ 190440
Нацiональна комiсiя, що здiйснює державне регулювання у сферi ринкiв фiнансових послуг України
з 08.11.2012
Контакти 0949286145, 0949286145
Примітки Надає емiтенту страховi послуги.
ПРИВАТНЕ ПIДПРИЄМСТВО "АЛЬЯНС ЕКСПЕРТ" #35822677
Адреса 02002, Україна, м.Київ, вул. Марини Раскової, буд. 11, офiс 612А
Діятельність Агентства нерухомостi
Ліцензія
№ 16427/14
Фонд державного майна України
з 13.05.2014
Контакти 0444996689, 0444996689
Примітки Надає емiтенту послуги оцiнки.
ТОВАРИСТВО З ДОДАТКОВОЮ ВIДПОВIДАЛЬНIСТЮ "НЕКОС" #37560661
Адреса 04210, Україна, м.Київ, проспект Героїв Сталiнграда, буд. 15, кв. 68
Діятельність Агентства нерухомостi
Ліцензія
№ 779/17
Фонд державного майна України
з 04.08.2017
Контакти 0442335791, 0444256212
Примітки Надає емiтенту послуги оцiнки.
ПШЕЧУК ЯРОСЛАВ ВОЛОДИМИРОВИЧ
Адреса 02093, Україна, м.Київ, вул. Бориспiльська, буд. 28А, кв.108
Діятельність Дiяльнiсть туристичних агентств
Ліцензія
№ -
не вимагається
з 19.10.2017
Контакти 0999057836, 0
Примітки Надає емiтенту юридичнi послуги.
Нацiональний Банк України #00032106
Адреса 01601, Україна, м.Київ, вул. Iнститутська, 9
Діятельність Послуги депозитарiю Нацiонального банку України
Ліцензія
№ Рiшення НБУ № 2-рш
Правлiння НБУ
з 03.01.2017
Контакти 0442301616, 0442301616
Примітки Надає послуги з депозитарного обслуговування депозитарної установи.
ПРИВАТНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ФОНДОВА БIРЖА "ПЕРСПЕКТИВА" #33718227
Адреса 49000, Україна, м.Днiпро, вул. ВОСКРЕСЕНСЬКА, будинок 30
Діятельність Управлiння фiнансовими ринками
Ліцензія
№ рiшення №146
Нацiональна комiсiя з цiнних паперiв та фондового ринку
з 15.03.2018
Контакти 0563739594, 0563739594
Примітки Надає послуги з органiзацiї торгiвлi на ринку цiнних паперiв засобами електронної торговельної системи.

Власники акцій

Власник Частка
ВОЛИНЕЦЬ ДАНИЛО МЕФОДІЙОВИЧ 70.29%
ПЕЧОВАЛ ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ 0.00%
Засновниками емiтента виступили двi фiзичнi особи-громадяни України / #00000000 0.00%
Адреса ---, ---
Код 00000000

Власники великих пакетів акцій

Власник Кількість акцій Частка акцій
ФІЗИЧНА ОСОБА-РЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ 169 778 шт 70.29%
ФІЗИЧНА ОСОБА-РЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ 24 155 шт 10.00%
ФІЗИЧНА ОСОБА-РЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ 24 024 шт 9.95%