ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
15 червня 2010 року 15:05 № 2а-1575/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «БМ Будмеханізація»
до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва
провизнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій
Від позивача: Руднєва І.В.- представник за довіреністю
Від відповідача: Вернигора О.О. -представник за довіреністю
у судовому засіданні 15.06.2010р. відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ТОВ «БМ Будмеханізація»звернулось до суду з позовом про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005182330 від 27.11.09р.
Представник позивача в судових засіданнях позов підтримала та не погоджуючись зі встановленими перевіркою порушеннями пп. 2.3, 2.8 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ №637 від 15.12.04р. зазначила, що п.п. 2.3 Положення, яким визначено, що гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється відповідною постановою Правління Національного банку України, не містить обмежень на розрахунки підприємств (підприємців) з фізичними особами; погашення фінансової допомоги (позики) в готівкові формі з каси підприємства проводилось з ОСОБА_4. як з фізичною особою, а не як з підприємцем, що підтверджується в.к.о. №296 від 15.04.09р. на суму 100 000 грн., в.к.о №298 від 16.04.09р. на суму 481 400 грн., а також договором №12-04 від 12.04.06р.
Крім того, позивач зазначає, що обмеження, зазначені в абзаці 1 п. 2.3 Положення, не поширюються на розрахунки підприємств (підприємців), зокрема, з фізичними особами, що зазначено у п. «а»абз. 3 вказаного пункту Положення.
Отже, з посиланням на викладене, позивач вважає, що товариством не порушувались норми вищезазначеного Положення, в зв'язку з чим нарахування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 962 540, 16 грн. згідно оспорюваного рішення вважає неправомірним та просить суд задовольнити позов.
Представники відповідача проти позову заперечував та зазначив, що перевіркою встановлено порушення позивачем п.п. 2.3, п. 2.8 п. 2 Положення, що полягало у перевищенні встановленого ліміту залишку готівки в касі підприємства на суму 481 270, 08 грн. Згідно розрахунку від 02.01.07р. в період з 02.01.07р. по 30.06.09р. на підприємстві був встановлений ліміт залишку готівки в касі в сумі 42 898 грн.
Отже, в зв'язку зі встановленими порушеннями до позивача було застосовано штрафні санкції, передбачені абз. 2 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки», а саме: двократний розмір суми виявленої понадлімітної готівки.
Враховуючи вищенаведене, відповідач вважає, що оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є правомірним, в зв'язку з чим просить суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд
Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва проведено планову виїзну перевірку ТОВ «БМ «Будмеханізація»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.07р. по 30.06.09р., за результатами якої складено акт перевірки від 13.11.09р. №241/23-40/32424632.
Як вбачається із акту, перевіркою касової книги підприємства та первинних касових документів встановлено перевищення встановленого ліміту залишку готівки у касі підприємства в сумі 481 270, 08 грн.
Так, згідно наказу ТОВ «БМ «Будмеханізація» № 020107-1 від 02.01.07р. в період з 01.01.07р. по 30.06.09р. на підприємстві був встановлений ліміт залишку готівки у касі в сумі 42 898 грн. (копія наказу та розрахунку долучені до матеріалів справи).
Згідно касової книги позивача, 15.04.09р. з каси підприємства була видана готівка в сумі 100 000 грн. ОСОБА_4, залишок готівки в касі 15.04.09р. становив 206, 36 грн.; згідно касової книги, 16.04.09р. ОСОБА_4 була видана готівка в сумі 481 400 грн., залишок готівки в касі за 16.04.09р. склав -5 459, 72 грн. (витяги з касової книги також наявні в матеріалах справи).
Отже, перевіркою встановлено порушення позивачем п.п. 2.3, п. 2.8 п. 2 Положення, що полягало у перевищенні встановленого ліміту залишку готівки в касі підприємства на суму 481 270, 08 грн.
На підставі зазначеного акта та внаслідок виявлених порушень, ДПІ у Святошинському районі м. Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.11.09р. № 0005182330 на суму 962 540, 16 грн.
Правомірність вказаного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є предметом даного спору.
Суд вважає оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій правомірним, а позов таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою врегульовано Положенням про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.04 №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.05р. за № 40/10320 (далі - Положення).
Так, відповідно до п. 2.3 вищевказаного Положення, гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлюється відповідною постановою Правління Національного банку України. Платежі понад зазначену граничну суму проводяться виключно в безготівковій формі. Кількість підприємств (підприємців), з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується.
Відповідно до Постанови Правління Національного банку України «Про встановлення граничної суми готівкового розрахунку» від 09.02.2005 року N 32, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.04.2005 р. за N 410/10690, Правління Національного банку України постановило встановити граничну суму готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами відповідно до пункту 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 637 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за N 40/10320, у розмірі 10 000 (десять тисяч) гривень.
Як свідчать обставини справи, 12.04.06р. між ТОВ «БМ «Будмеханізація»(позичальник) та ОСОБА_4 (позикодавець) укладено договір позики №12-04, за умовами якого позикодавець надає позичальнику позику, а останній зобов'язується повернути позику та сплатити проценти за користування позикою у визначений договором строк. Розмір позики становить 800 000,00 грн. (п. 2.1 договору).
Як вбачається із долученого до матеріалів справи витягу з касової книги позивача за 15.04.09р. (лист №57) з каси підприємства була видана ОСОБА_3 готівка в сумі 100 000, 00 грн., про що позивачем виписано видатковий касовий ордер № 296, залишок готівки на кінець дня -206, 36 грн. Із долученого до матеріалів справи витягу з касової книги позивача за 16.04.09р. (лист №58) вбачається, що з каси підприємства була видана ОСОБА_3 готівка в сумі 481 400, 00 грн., про що позивачем виписано видатковий касовий ордер № 298, залишок готівки на кінець дня -5 459, 72 грн.
Згідно наказу ТОВ «БМ «Будмеханізація» № 020107-1 від 02.01.07р. та Розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі ТОВ «БМ Будмеханізація від 02.01.07р., долучених позивачем до матеріалів справи, в період з 02.01.07р. по 30.06.09р. на підприємстві був встановлений ліміт залишку готівки в касі у сумі 42 898 грн.
Пунктом 2.3 Положення передбачено, що у разі здійснення підприємствами готівкових розрахунків з іншими підприємствами (підприємцями) понад установлену граничну суму кошти в розмірі перевищення встановленої суми розрахунково додаються до фактичних залишків готівки в касі на кінець дня платника готівки одноразово в день здійснення цієї операції, з подальшим порівнянням одержаної розрахункової суми із затвердженим лімітом каси .
Відповідно до п. 2.8 Положення, підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб. За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які мають ліцензію Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України на здійснення переказу коштів.
Отже, з урахуванням викладеного, протягом 15 та 16 квітня 2009 року позивач перевищив встановлену граничну суму готівкового розрахунку підприємства з іншим підприємством (підприємцем), а відтак 15.04.09р. позивачем допущено перевищення ліміту залишку готівки в касі підприємства на суму 47 308, 36 грн.(100 000 грн. + 206, 36 грн. -10 000 грн. -42 898 грн. = 47 308, 36 грн.), а 16.04.09р. -на суму 433 961, 72 грн. (481 400 грн. + 5 459, 72 грн. -10 000 грн. -42 898 грн. = 433 961, 72 грн.), тобто в загальній сумі перевищення складає 481 270, 08 грн. (47 308, 36 грн. + 433 961, 72грн.).
Абзацом 2 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки»від 12.06.95р. №436 установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Основи правопорядку у сфері господарювання ґрунтуються, зокрема, на тому, що суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства (ч. 3 ст. 5 ГК України).
Враховуючи викладене, суд вважає правомірним застосування до позивача суми штрафних (фінансових) санкцій за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі підприємства в розмірі 962 540, 16 грн. (481 270, 08 *2).
Доводи позивача щодо того, що п. 2.3 Положення в частині встановлення граничної суми готівкових розрахунків не розповсюджується на розрахунки підприємства з фізичною особою, не заслуговують на увагу, з огляду на те, що п. 2.3 Положення передбачає обмеження щодо граничної суми готівкових розрахунків підприємств як з іншим підприємством так і з підприємцями.
Пунктом 2.3. Положення передбачені виключення щодо непоширення обмеження, зокрема, на: а) розрахунки підприємств (підприємців) з фізичними особами, бюджетами та державними цільовими фондами; б) добровільні пожертвування та благодійну допомогу; в) розрахунки підприємств (підприємців) за спожиту ними електроенергію; г) використання коштів, виданих на відрядження; ґ) розрахунки підприємств (підприємців) між собою під час закупівлі сільськогосподарської продукції.
В даному випадку, як вбачається із долученого до матеріалів справи витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців (станом на 16.03.10р.) та витягу з бази даних ДПІ -ОСОБА_4 зареєстрований фізичною особою -підприємцем. Не зазначення вказаної особи у договорі позики підприємцем не спростовує факт порушення.
Крім того, у вказаному Положенні термін «готівкові розрахунки» вживається у наступному значенні: платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.
Отже, видача з каси підприємства коштів готівкою в погашення фінансової допомоги фізичній особі, що зареєстрована СПД є готівковими розрахунком в розумінні Положення, на які поширюються правила 2.3. Положення щодо граничної суми готівкового розрахунку одного підприємства з іншим підприємством (підприємцем).
Керуючись ст. 124 Конституції України, Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки», Положенням про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.04 №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.05р. за № 40/10320, ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шелест С.Б.
Постанова складена в повному обсязі: 18.06.10р.