Постанова від 10.06.2010 по справі 2а-2336/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-2336/10/2370

10.06.2010 р. м. Черкаси

16 год. 00 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Руденко А.В.

при секретарі -Чемерин І.В.,

за участю представників:

від позивача -Пасічник А.А. (за довіреністю № 1648/06-4 від 07.09.2009р.),

від відповідача -не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Христинівського виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 13 523 грн. 68 коп.,

ВСТАНОВИВ:

До суду з позовною заявою звернулось Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якій просить стягнути з Христинівського виробничого управління житлово-комунального господарства адміністративно-господарські санкції за одне нестворене робоче місце для працевлаштування інвалідів у 2009 році в сумі 13 383 грн. 33 коп. та пеню за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 140 грн. 35 коп., всього 13 523 грн. 68 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ті обставини, що відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виконувати встановлений зазначеним Законом чотирьохвідсотковий норматив працевлаштування інвалідів. У 2009р. у відповідача повинно було працювати 4 інваліди, проте 1 робоче місце інвалідом зайняте не було. За недотримання нормативу позивач повинен сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне незайняте інвалідом робоче місце у термін до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, а у разі прострочення сплати також пеню за прострочення. Середня річна заробітна плата штатного працівника за звітний період на підприємстві становить 13 383 грн. 33 коп., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняте робоче місце для інвалідів складає 13 383 грн. 33 коп. У строк до 15.04.2009р. відповідач не сплатив адміністративно-господарські санкції, у зв'язку з чим з 16.04.2010р. нараховується пеня, сума якої на день подачі позову до суду становить 140 грн. 35 коп.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, проте надав до суду клопотання № 45 від 07.06.2010 р., в якому зазначив, що позовні вимоги визнає повністю та просить розглянути справу без його участі.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Христинівське виробниче управління житлово-комунального господарства 23.11.1995р. зареєстроване як юридична особа за ідентифікаційним кодом 03356996 та внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується витягом з ЄДР станом на 26.04.2010р.

Судом встановлено, що 13.01.2010р. відповідач подав до Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік форми № 10-ПІ, у якому зазначив, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві становила 90 осіб, кількість штатних працівників інвалідів -3. Відповідно до розрахунку суми позову згідно з нормативом робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році кількість робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів відповідачем, складає 4 особи. Таким чином, 1 робоче місце, призначене для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2009 році, було не зайняте.

Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 N 875-XII (надалі за текстом -Закон N 875).

Частиною третьою статті 18 Закону N 875 визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 19 Закону N 875 для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організації, організацій громадських організації інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця та зобов'язано самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до вказаного нормативу і забезпечувати працевлаштування інвалідів; при розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Таким чином, законодавчо на підприємства, установи, організації покладено обов'язок створювати робочі місця для інвалідів.

Частиною третьою статті 19 Закону № 875 визначено, що підприємства, організації громадських організацій інвалідів, особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Частиною першою статті 18 Закону № 875 передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Статтею 18-1 Закону № 875 передбачено, що інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Абзацом третім пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. № 70, передбачено, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991р. №803-Х11 підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі, зокрема про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.

З огляду на наведені приписи чинного законодавства обов'язок з працевлаштування інвалідів може покладено на державну службу зайнятості, однак при умові надання підприємствами, установами та організаціями інформації про створені робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів.

Форма статистичної звітності № 3-ПН «Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), яка повинна щомісячно подаватись до державної служби зайнятості, затверджена наказом Державного комітету статистики № 244 від 06.07.1998р. Неподання звіту форми 3-ПН свідчить про те, що робочі місця для працевлаштування інвалідів створені не були. З огляду на зазначене суд вважає, що неподання звіту форми 3-ПН свідчить про те, що робочі місця для працевлаштування інвалідів не створені.

З копії листа Христинівського районного центру зайнятості від 21.04.2010р. № 508 вбачається, що відповідач протягом 2009 року не подавав звіти форми 3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів. Приймаючи до уваги вказану обставину, суд приходить до висновку, що відповідач порушив покладений на нього обов'язок і не створив у 2009 році одне робоче місце для працевлаштування інвалідів.

Згідно з частиною 1 статті 20 Закону N 875-XII відповідач зобов'язаний сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом.

Відповідно до звіту форми 10-ПІ середня річна заробітна плата за 2009 рік одного штатного працівника відповідача складає 13 383 грн. 33 коп. Згідно з розрахунком адміністративно-господарських санкцій сума адміністративно-господарських санкцій за одне робоче місце складає 13 383 грн. 33 коп.

Згідно з пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 сплата адміністративно-господарських санкцій здійснюється у строк до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Частиною другою статті 20 Закону N 875 передбачено нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Оскільки відповідач у строк до 15.04.2010р. адміністративно-господарські санкції не сплатив, відповідно до розрахунку адміністративно-господарських санкцій йому нарахована пеня за період з 16.04.2010р. по 20.05.2010р. (35 днів) у сумі 140 грн. 35 коп.

Приймаючи до уваги зазначені обставини, суд приходить до висновку, що відповідач не виконав обов'язок по створенню одного робочого місця для працевлаштування інвалідів у 2009 році, тому повинен сплатити адміністративно-господарські санкції у сумі 13 383 грн. 33 коп. та пеню за їх несвоєчасну сплату у сумі 140 грн. 35 коп., всього 13 523 грн. 68 коп., тому позовні вимоги є законними та обґрунтованими.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України відповідач може визнати позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. На підставі ч. 3 ст. 112 КАС України в разі прийняття визнання позову відповідачем судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Таким чином, відповідно до ч. 4 ст. 112 КАС України суд приймає визнання позову Христинівським виробничим управлінням житлово-комунального господарства, оскільки дії позивача та відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси та вважає, що даний позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Христинівського виробничого управління житлово-комунального господарства (20000, Черкаська обл., м. Христинівка, вул. Стадіонна, буд. 2, ідентифікаційний код 03356996) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, пр. Хіміків, буд. 50, ідентифікаційний код 21368023) адміністративно-господарські санкції у сумі 13 523 (тринадцять тисяч п'ятсот двадцять три) гривні 68 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 15.06.2010 року.

Суддя А.В. Руденко