Рішення від 29.09.2021 по справі 400/6572/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2021 р. № 400/6572/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови від 29.06.2021 року ВП № 61344797,-

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (надалі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про закінчення виконавчого провадження від 29.06.2021 року ВП № 61344797.

Позивач мотивує свої позовні вимоги тим, що виконавче провадження ВП № 6134479 було відкрито у зв'язку з виконанням рішення Миколаївського окружного адміністративного суду по справі 400/1890/19 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 01.01.2018 року. Державним виконавцем була винесена постанова про закінчення виконавчого провадження від 29.06.2021 року, на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження". Позивач вважає, що вказана постанова винесена із порушенням вимог Закону України "Про виконавче провадження", та всупереч ст.18,63 Закону України "Про виконавче провадження" не перевірив виконання боржником рішення суду. Зважаючи на наведене, позивач просив задовольнити його вимоги.

Ухвалою суду від 18.08.2021 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

09.09.2021 року на виконаня ухвали суду від 18.08.2021 року позивачем до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду надано заяву про поновлення строку для звернення до суду. В обґрунтування заяви позивач зазначиа, що постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про закінчення виконавчого провадження від 29.06.2021 року ВП № 61344797 позивач отримав лише 28.07.2021 року.

Ухвалою від 14.09.2021 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/6572/21 та ухвалив розглядати справу за правилами загального позовного провадження з урахуванням особливостей встановлених ст.ст.268-273 КАС України щодо розгляду термінових справ та призначив судове засідання на 22.09.2021 року.

Вказаною ухвалою суд клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду задовольнив, визнав причини пропуску строку звернення до суду ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови від 29.06.2021 року ВП № 61344797 поважними та поновив строк звернення до адміністративного суду з наведеним позовом.

22.09.2021 року за вх. № 23499 до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №61344797 з виконання виконавчого листа Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.09.2019 по справі № 400/1890/19 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 % грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 01.01.2018 року. 24.03.2020 року на адресу Відділу надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №1400-0801-8/11842 від 17.03.2020 року, яким повідомлено, що 28.08.2019 року проведено перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до покладених судом зобов'язань. Після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 03.09.2019 року склав - 7 966,79 грн., загальний розмір доплати по перерахунку за рішенням суду з 01.01.2018 року по 31.08.2019 року склав -23 616,00 грн. Сума доплати на виконання рішенням суду за період з 01.01.2018 року по 27.08.2019 року (тобто до моменту набрання рішенням законної сили) у розмірі 23 425, 55 грн., буде виплачена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду». Водночас, суму доплати за період з 28.08.2019 року по 31.08.2019 року ОСОБА_1 виплачено у вересні 2019 року в сумі 190, 45 грн. 25.06.2020 року на адресу Відділу надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №1400-0801-8/41956 від 24.06.2021 року, яким повідомлено, що у травні 2021 року проведено виплату нарахованих сум пенсії ОСОБА_1 у розмірі 23 425, 55 грн. на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2019 року у справі № 400/1890/19. В зв'язку з чим, 29.06.2021 року державним виконавцем Відділу винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №61344797 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження». Також вказав, що державний виконавець не наділений повноваженнями надавати оцінку прийнятому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області рішенню та належному виконання вказаним органом законодавчо визначених обов'язків в частині перерахунку пенсії ОСОБА_1 , та не має права виходити за межі вимог виконавчого документу, який перебуває на виконанні.

Ухвалою від 22.09.2021 року суд залучив до участі у справі № 400/6572/21 у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) та відклав судове засідання на 28.09.2021 року.

28.09.2021 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшли письмові пояснення у справі, в яких третя особа вказав, що 28.08.2019 року проведено перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до покладених судом зобов'язань. Після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 03.09.2019 року склав 7 966,79 грн., загальний розмір доплати по перерахунку за рішенням суду з 01.01.2018 року по 31.08.2019 року склав 23 616,00 грн. Суму доплати на виконання рішенням суду за період з 01.01.2018 року по 27.08.2019 року виплачено позивачу у травні 2021 року у повному обсязі.

Представники сторін в судове засідання, призначене на 28.09.2021 року не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, про причини неявки суд не сповістили. Заяв чи клопотань до суду не надходило.

На підставі частини 9 статті 205 КАС України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2019 року у справі № 400/1890/19 позов ОСОБА_1 задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 01.01.2018 року. В решті позову відмовлено.

На виконання резолютивної частини вказаного рішення суду Миколаївським окружним адміністративним судом 20.09.2019 року видано виконавчий лист.

На підставі заяви ОСОБА_1 , 21.02.2020 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 61344797 з виконання виконавчого листа Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.09.2019 року у справі №400/1890/19.

ГУ ПФУ у Миколаївській області, листом від 24.03.2020 року №1400-0801-8/11842 повідомило державного виконавця про те, що 28.08.2019 року проведено перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до покладених судом зобов'язань. Після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 03.09.2019 року склав 7 966,79 грн., загальний розмір доплати по перерахунку за рішенням суду з 01.01.2018 року по 31.08.2019 року склав 23 616,00 грн. Що стосується виплати заборгованості, то на даний час сума доплати за період з 01.01.2018 по 27.08.2019 року у розмірі 23425,55 грн. буде виплачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду № 649.

22.06.2021 року на адресу боржника - Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області направлено вимогу державного виконавця щодо негайного виконання виконавчого документа та надання письмових пояснень з причин невиконання рішення суду.

ГУ ПФУ у Миколаївській області, листом від 24.06.2020 року №1400-0801-8/41956 повідомлено, що у травні 2021 року проведено виплату нарахованих сум пенсії ОСОБА_1 у розмірі 23425, 55 грн. на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2019 року у справі № 400/1890/19.

29.06.2021 року відповідачем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з повним фактичним виконанням.

У постанові від 29.06.2021 року державний виконавець встановив, що згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 24.06.2021 року повідомлено про те, що у травні 2021 року боржником проведено виплату нарахованих сум пенсії ОСОБА_1 у розмірі 23425,55 грн. на виконання рішення суду від 26.07.2019 року.

Не погодившись з постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про закінчення виконавчого провадження від 29.06.2021 року ВП № 61344797, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII (надалі - Закон України № 1404-VIII), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною 1 статті 3 Закону №1404-VIII передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Частиною 1 статті 5 Закону України № 1404-VIII визначено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII встановлено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (пункт 1 частини 2 статті 18 Закону №1404-VIII).

З наведених законодавчих норм вбачається, що виконавець зобов'язаний вчинити виконавчі дії у спосіб, передбачений виконавчим документом.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження зокрема, має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.

Як встановлено частиною першою статті 26 Закону №1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Частиною шостою статті 26 Закону №1404-VIII визначено, що за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Згідно з частиною першою статті 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною 6 статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Пунктом 9 частини першої статті 39 Закону №1404-VIII встановлено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Судом встановлено, ГУ ПФУ у Миколаївській області, на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2019 року у справі № 400/1890/19, 28.08.2019 року проведено перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 з 03.09.2019 року склав 7 966, 79 грн., загальний розмір доплати по перерахунку за рішенням суду з 01.01.2018 року по 31.08.2019 року склав 23 616, 00 грн.

У травні 2021 року ГУ ПФУ у Миколаївській області проведено виплату заборгованості нарахованих сум пенсії ОСОБА_1 у розмірі 23425,55 грн.

Тобто, боржником виконано рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.07.2019 року у справі № 400/1890/19 в повному обсязі.

У зв'язку з чим, 29.06.2021 року відповідачем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №61344797 на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження" у зв'язку з повним фактичним виконанням.

Разом з тим, як вбачається з протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_1 , Головне управління ПФУ в Миколаївській області при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року застосувало положення постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 року, а саме органом пенсійного фонду здійснено виплату перерахованої пенсії у порядку виплати відповідного підвищення пенсії, виходячи з проведення 50% виплат за період з 2018 року, з 75% виплат за період 2019 року.

Суд зауважує, що здійснюючи примусове виконання судових рішень немайнового характеру, за якими боржники зобов'язані особисто вчинити певні дії, державний виконавець має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.

Обов'язок виконання рішення зобов'язального характеру покладається на боржника, в даному випадку Головне управління ПФУ в Миколаївській області.

Разом з тим, на виконання рішення суду по справі № 400/1890/19 щодо зобов'язання ГУ ПФУ у Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 01.01.2018 року, боржник надав державному виконавцю повідомлення про виконання рішення суду про перерахунок пенсії позивача та її виплату.

На державного виконавця відповідно до ст.63 Закону України № 1404 покладається обов'язок перевірити, що рішення суду виконано. Виконання рішення суду підтверджується перерахунком пенсії наявним в матеріалах справи, та виплатою заборгованості у розмірі 23 616, 00 грн., що позивачем не заперечується.

Суд вважає за необхідне зазначити про те, що обов'язок перевірки складових розрахунку пенсії, не відноситься до обов'язків державного виконавця.

Так, з матеріалів справи вбачається, що позивач не погоджується саме з діями Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 на виконання Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21.02.2018 року.

Таким чином, при зверненні до суду за захистом своїх прав позивачем було обрано невірний спосіб захисту свого права.

Посилання позивача на те, що державний виконавець всупереч п.1 ч.3 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" не здійснив перевірку рішення суду, що призвело до невиконання рішення суду, не приймається судом до уваги, оскільки цією частиною вищезазначеної статті зазначені права державного виконавця, а не обов'язки, тому, в зв'язку з тим, що відповідач не скористався своїми правами неможливо визнати його дії протиправними.

Враховуючи викладене, спірна постанова є обґрунтованою та скасуванню не підлягає.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

У випадку відмови у задоволенні позову фізичної особи статтею 139 КАС України відшкодування судових витрат, в тому числі судового збору, не передбачено.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 139, 241-246, 262, 268, 269, 271, 272, 287 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (пр-т Миру, 46/1, м. Миколаїв, 54056, ідентифікаційний код 543315529) за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови від 29.06.2021 року ВП № 61344797 - відмовити.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 29.09.2021 року.

Суддя Г. В. Лебедєва