ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"24" вересня 2021 р. справа № 300/1201/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Королевич О.В.,
за участю: представника Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради - Капусняк Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа №300/1201/20, виданого 17.06.2021 у справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" до Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій
Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради 13.09.2021 звернувся до суду з заявою про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа №300/1201/20, виданого 17.06.2021 у справі за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" до Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради, Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Заява мотивована тим, що станом на 03.09.2021 Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради не може виконати судове рішення, як боржник, оскільки в нього відсутні повноваження та обов'язок з виконання виконавчого листа №300/1201/20 від 17.06.2021, оскільки рішенням Івано-Франківської міської ради від 29.04.2021 №184-8 у відповідності до статті 198 Земельного кодексу України, делеговано повноваження щодо погодження меж земельних ділянок комунальної власності із суміжними землекористувачами (землевласниками) - заступнику міського голови М.Вітенку, після позитивного рішення комісії, створеної розпорядженням міського голови. Крім того, зазначено, що статтю 186-1 Земельного кодексу України виключено на підставі Закону України №1423-IX від 28.04.2021.
Представник заявника в судовому засіданні подану заяву підтримав, просив заяву задовольнити.
Інші сторони в судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час і місце розгляду даної заяви повідомлялися судом.
Відповідно до частини 3 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Розглянувши подану заяву, заслухавши пояснення представника заявника (відповідача), дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради та Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради щодо відмови Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" в погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га в м. Івано-Франківську на вул. Коперніка, 2. Зобов'язато Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську. Зобов'язано Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську.
17.06.2021 на виконання вищевказаного рішення від 21.10.2020 Івано-Франківський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист №300/1201/20 про зобов'язання Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську.
Відповідно до частини 1 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин (частина 2 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України).
Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради просить визнати вказаний виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню з інших причин, зокрема тих, що станом на 03.09.2021 Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради не може виконати судове рішення, як боржник, оскільки в нього відсутні повноваження та обов'язок з виконання виконавчого листа №300/1201/20 від 17.06.2021, оскільки рішенням Івано-Франківської міської ради від 29.04.2021 №184-8 у відповідності до статті 198 Земельного кодексу України, делеговано повноваження щодо погодження меж земельних ділянок комунальної власності із суміжними землекористувачами (землевласниками) - заступнику міського голови М.Вітенку, після позитивного рішення комісії, створеної розпорядженням міського голови. Крім того, зазначено, що статтю 186-1 Земельного кодексу України виключено на підставі Закону України №1423-IX від 28.04.2021.
Пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення зокрема на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження це завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб).
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 №18-рп/2012).
Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 №11-рп/2012).
Розглядаючи справу №5-рп/2013 Конституційний Суд України у своєму рішенні від 26.06.2013 вказав, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини (надалі ЄСПЛ) право на виконання рішення, яке виніс суд, є невід'ємною частиною "права на суд", а ефективний захист сторони у справі, а отже, і відновлення справедливості, передбачає зобов'язання адміністративних органів виконувати рішення (пункт 40 рішення від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції").
Водночас, оскільки пункт 1 статті 6 Конвенції захищає виконання остаточних судових рішень, вони не можуть залишатися невиконаними на шкоду одній зі сторін. Виконанню судового рішення не можна перешкоджати, відмовляти у виконанні або надмірно його затримувати (рішення ЄСПЛ, у справі "Бурдов проти Росії" (Buurdov v. Russia) від 07.05.2002, "Ясюнієне проти Литви" ( Jasiniene v. Lithuania) від 06.03.2003).
У справі "Кайсин проти України" (Kaysin and Others v.Ukraine) ЄСПЛ наголосив, що правосуддя було б ілюзорним, як би внутрішній правопорядок держави дозволяв невиконання остаточного й обов'язкового рішення суду стосовно однієї з сторін.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Як зазначено вище, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 у даній справі зобов'язано Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську.
Суд зазначає, що визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню фактично призведе до неможливості реального виконання судового рішення, яке набрало законної сили. При цьому, судом не встановлено обставин з помилкової видачі даного виконавчого листа судом, повної чи часткової відсутності обов'язку в боржника у зв'язку з його припиненням чи добровільного виконання виконавчого листа боржником чи іншою особою.
Враховуючи наведене, відсутні підстави для визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа №300/1201/20, виданого 17.06.2021.
За таких обставин, слід відмовити в задоволенні заяви Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа №300/1201/20, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 17.06.2021 про зобов'язання Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську.
Керуючись статтями 243, 248, 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради про визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа №300/1201/20, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 17.06.2021 про зобов'язання Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради повторно розглянути та погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Коперніка 2" для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку площею 0,0304 га по вул. Коперніка, 2 в м. Івано-Франківську - відмовити.
Ухвалу суду може бути оскаржено в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Григорук О.Б.
Ухвала складена в повному обсязі 29.09.2021.