29 вересня 2021 рокуСправа № 160/12803/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
І. ПРОЦЕДУРА
1. 28.07.2021 представник ОСОБА_1 адвокат Бабаніна Марина Петрівна звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії від 17.06.2021 № 912040830866;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 № 18-7вих.20 про заробітну плату, у розмірі 90% з 13.12.2019 на підставі частин 2, 3, 4, 13 та 20 (в редакції згідно рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019) статті 86 Закону України «Про прокуратуру», без обмеження максимального розміру пенсії.
2. Ухвалою суду від 02.08.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази у відповідача, відповідачу встановлено строки для подання відзиву.
3. 18.08.2021 відповідач надав відзив на позов.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
4. На виконання рішення суду у справі № 160/9299/20 відповідачем здійснено перерахунок пенсії за вислугою років на підставі рішення № 912040830866 від 17.06.2021.
5. При перерахунку пенсії було застосовано обмеження максимального розміру пенсії у відповідності до шостого абзацу частини п'ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» та знижено відсотковий розмір пенсії з 90% до 60% суми заробітної плати у відповідності до чинної редакції статті 86 Закону України «Про прокуратуру».
6. При призначені пенсії ОСОБА_1 застосовувались положення Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ в редакції до внесення змін Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VІ, а саме при визначені відсоткового розміру пенсії у відношенні до суми місячної (чинної) заробітної плати та встановленні будь-яких обмежень щодо максимального розміру пенсії.
7. Відповідно до пункту 2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VІ, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
8. Отже, зміни стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку, та застосування цих положень до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам частини 1 статті 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
9. При цьому, положення, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, - в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.
10. За таких обставин рішення відповідача про перерахунок пенсії із застосуванням обмежень максимального розміру пенсії, визначених абзацом шостим частини п'ятнадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII порушує норми Основоположного Закону України, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.
11. Під час перерахунку пенсії повинен застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, встановлений на момент призначення пенсії або той який набув пенсіонер у зв'язку із змінами у законодавстві, згідно із яких сам законодавець визначив здійснити перерахунок основного відсоткового розміру раніше призначених пенсій у бік збільшення.
12. Подібна думка наведена у постановах Верховного Суду при розгляді справ № 240/5401/18 від 04.02.2019, № 140/3368/19 від 21.04.2021, № 308/11498/16-а від 03.05.2018, № 310/6638/16-а (2-а/310/652/16) від 10.04.2019, № 263/15245/16-а від 08.06.2021, № 725/1352/16-а від 19.12.2018, № 490/5366/16-а від 29.04.2020, № 635/6663/16-а від 22.06.2018.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
13. Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії з 13.19.2019 відповідно до довідки від 28.02.2020 № 18-7вих.20.
14. За результатами перерахунку розмір пенсії визначений на підставі довідки від 28.02.2020 № 18-7вих.20 з 13.12.2019 складає 28621, 60 грн (47702, 66 грн х 60 %).
15. Розмір пенсії до виплати, з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії становить: з 13.12.2019 - 16380 грн, з 01.07.2020 - 17120 грн, з 01.12.2020 - 17690 грн.
16. На звернення позивача від 21.05.2021 відповідачем 18.06.2021 було надано лист № 20053-14910/Б-01/8-0400/21, не погодившись з відповіддю позивач повторно звернувся до суду з позовною заявою.
17. Відповідач вважає, що відповідно до пункту 2 частини першої статті 170 КАС України провадження у справі № 160/12803/21 підлягаю закриттю, оскільки сторонами у справі № 160/9299/20 та № 160/12803/21 є відповідач - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, позивач - ОСОБА_1 , предмет спору - вимога позивача - зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровські області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 за № 18-7вих.20 про заробітну плату, у розмірі 90% з 13.12.2019 на підставі ч. 2, 3, 4, 13 та ч. 20 (в редакції згідно рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/201 від 13.12.2019) статті 86 Закону України «Про прокуратуру», без обмеження максимальної розміру пенсії.
18. Рішення Дніпропетровського окружного суду від 03.03.2021 у справі № 160/9299/20 набрало законної сили 05.04.2021 та відповідачем виконано в межах повноважень якими він наділений.
19. На підставі вищевикладеного, відповідач вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
20. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 27.05.2016 призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XI на виконання постанови суду від 07.06.2016 у справі № 804/3087/16.
21. Відповідачем прийнято рішення від 17.06.2021 № 912040830866, яким на виконання рішення суду від 03.03.2021 у справі № 160/9299/20 з 13.12.2019 здійснено перерахунок пенсії позивача із застосуванням загального проценту розрахунку пенсії від заробітку 60% - основний розмір пенсії від середнього заробітку 28621,60 грн; визначено максимальний розмір пенсії: з 13.12.2019 - 16380 грн, з 01.07.2020 - 17120 грн, з 01.12.2020 - 17690 грн, з 01.07.2021 - 18540 грн, з 01.12.2021 - 19340 грн.
22. Звернення позивача, яке надійшло на веб-портал Пенсійного фонду України (ВЕБ-04001-Ф-С-21-047039 від 21.05.2021) з питання виконання рішення суду, розглянуто ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та листом від 18.06.2021 № 30053-14910/Б-01/8-0400/21 повідомлено:
- Ви перебуваєте на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримуєте пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ;
- рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 по справі № 160/9299/20 зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі ч. 2, 3, 4, 13 та ч. 20 (в редакції згідно рішення Конституційного суду України № 7-р(ІІ)/201 від 13.12.2019) ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 за № 18-7вих.20 з 13.12.2019, з урахуванням раніше виплаченого;
- на виконання вищезазначеного рішення суду, яке набрало законної сили 05.04.2021, Вам проведено перерахунок з 13.12.2019 відповідно довідки від 28.02.2020 № 18-7вих.20;
- відповідно до статті 86 зазначеного Закону пенсії за вислугу років призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Перерахунок пенсії проводиться в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- за результатами перерахунку розмір пенсії визначений на підставі довідки від 28.02.2020 за № 18-7вих.20 з 13.12.2019 складає 28621,60 грн (47702,66 грн х 60%). Розмір пенсії до виплати, з урахування обмежень максимального розміру пенсії становить: з 13.12.2019 - 16380 грн, з 01.07.2020 - 17120 грн, з 01.12.2020 - 17690 грн.
справа № 804/3087/16, ЄДРСР № 62875580, № 59192865
23. Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2016 у справі № 804/3087/16, яка набрала законної сили 25.07.2016, адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську, Ленінського відділу державної виконавчої служби міста Дніпропетровськ Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську від 27.05.2016 № 1048/04/18 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (в редакції до внесення змін Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI);
- зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську призначити з 27.05.2016 та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (в редакції до внесення змін Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI) у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати вказаної у довідці, виданої Дніпропетровською обласною прокуратурою 27.05.2016.
справа № 160/2299/20, ЄДРСР № 88906840, № 92332085
24. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.04.2020 у справі № 160/2299/20 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, викладене у повідомленні про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії від 17.01.2020 № 912040830866 щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;
- зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 11.01.2020 № 18-2вих.20 про заробітну плату, з урахуванням підвищення посадового окладу заступника прокурора регіональної прокуратури (посада, яку обіймав позивач) з 06.09.2017 на підставі постанови КМУ від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», у розмірі 90% з 01.02.2019 на підставі ч.ч. 2, 3, 4, 13 та ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції згідно рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019), без обмеження максимального розміру пенсії.
25. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.10.2020 у справі № 160/2299/20 апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області задоволено частково:
- рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.04.2020 у справі №160/2299/20 скасовано та прийнято нову постанову;
- адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково;
- визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, викладене у повідомленні про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії від 17.01.2020 № 912040830866 щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;
- зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 11.01.2020 № 18-2вих.20 про заробітну плату з урахуванням підвищення посадового окладу заступника прокурора регіональної прокуратури з 14.01.2020, з урахуванням раніше виплачених сум;
- в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
26. Щодо вимог позивача в частині здійснення перерахунку пенсії позивача в розмірі 90% від заробітної плати та без обмеження максимального розміру пенсії, суд апеляційної інстанції зазначив:
- враховуючи те, що відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, і як наслідок питання щодо обмеження виплати перерахованої пенсії та зміни відсоткового розміру пенсії в межах даної справи останнім не вирішувалося, суд апеляційної інстанції приходить до висновку щодо передчасності цих позовних вимог, оскільки в адміністративному судочинстві захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому.
справа № 160/9299/20 ЄДРСР № 95976458
27. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі № 160/9299/20, яке набрало законної сили 05.04.2021, адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, викладене у повідомленні про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії № 36820 від 09.04.2020 щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років;
- зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 2, 3, 4, 13 та ч. 20 (в редакції згідно рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/201 від 13.12.2019) статті 86 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 за № 18-7вих.20 з 13.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум;
- в іншій частині позовних вимог відмовлено.
28. Щодо вимог позивача в частині здійснення перерахунку пенсії позивача в розмірі 90 відсотків від заробітної плати та без обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначив:
- матеріалами справи підтверджено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2016 по справі № 804/3087/16, що набрало законної сили 25.07.2016, зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську призначити з 27.05.2016 та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (в редакції до внесення змін Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI) у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати вказаної у довідці, виданої Дніпропетровською обласною прокуратурою 27.05.2016;
- між тим, згідно зі статтею 5 КАС України, судовому захисту підлягає лише порушене право. Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів має значення лише суб'єктивне уявлення особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту. Однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду;
- при цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку. Відповідно, дії суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо: по-перше, такі дії вчинені владним суб'єктом поза межами визначеної законом компетенції і по-друге, оспорювані дії є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку;
- враховуючи те, що відповідач у рішенні, викладеному у формі повідомлення за № 36820 від 09.04.2020 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, і як наслідок питання щодо обмеження виплати перерахованої пенсії та зміни відсоткового розміру пенсії в межах даної справи останнім не вирішувалося, суд приходить до висновку щодо передчасності цих позовних вимог, оскільки в адміністративному судочинстві захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому;
- вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеній у рішенні по зразковій справі від 14.09.2020 № 560/2120/20;
- при цьому, суд критично ставиться до тверджень позивача, викладених у додаткових поясненнях до справи (вх. № 13111/21 від 18.02.21) з приводу того, що рішенням суду по даній справі повинно бути зобов'язано пенсійний орган провести перерахунок пенсії виходячи з відсоткового розміру 90% заробітної плати та без обмеження граничним розміром, оскільки це може призвести до перерахунку пенсії, грошовий еквівалент якої не зміниться;
- так, суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності відповідних змін у нормативно-правовому акті. Відтак, спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало;
- також, суд зазначає, що відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку, призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду (з 13.12.2019), а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені;
- таким чином, з урахуванням встановлених у ході розгляду справи обставин, суд дійшов до висновку щодо необхідності часткового задоволення позову.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
29. Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ, в редакції до призначення позивачу пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
30. Згідно із частиною другою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ), в редакції Закону № 76-VIII від 28.12.2014, пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
31. Частина п'ятнадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ викладена в редакції Закону від 02.03.2015 № 213-VIII, та мала наступний зміст:
« 15. Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:
- особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується;
- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
З 1 січня 2016 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність».
32. Пунктом 2 розділу ІІІ Закону від 02.03.2015 № 213-VIII встановлено, що порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
33. Абзац шостий частини п'ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ згідно із Законом від 24.12.2015 № 911-VIII доповнено реченням такого змісту: тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
34. Пунктом 2 розділу ІІ Закону від 24.12.2015 № 911-VIII визначено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.
35. Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
36. Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI, набрав чинності з 01.10.2011), із змінами, внесеними згідно із Законами № 911-VIII від 24.12.2015, № 1774-VIII від 06.12.2016:
- максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до ‹‹…›› Закону України «Про прокуратуру» ‹‹…››, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до ‹‹…›› Закону України «Про прокуратуру» ‹‹…››, не може перевищувати 10740 гривень.
37. Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI встановлено:
- абзац перший: обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом;
- абзац другий: пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
38. Надаючи оцінку доводам сторін, суд виходить із того, що позивач вважає протиправним здійснений перерахунок пенсії з 13.12.2019 рішенням від 17.06.2021 № 912040830866 із зменшенням відсоткового розміру від суми заробітку з 90% до 60% та обмеженням виплати максимальним розміром пенсії на рівні десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
39. Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає про наявність підстав для закриття провадження у справі з огляду на заявлення таких позовних вимогу у справі № 160/9299/20 та відсутність підстав для задоволення позову у зв'язку із правильністю обчислення пенсії у розмірі 60% від заробітної плати та обмеженням виплати її максимальним розміром відповідно до закону.
щодо наявності підстав для закриття провадження
40. Суд вважає відсутніми підстави для закриття провадження у цій справі на підставі пункту 2 частини першої статті 170 КАС України, оскільки у справі № 160/9299/20 позовні вимоги щодо відсоткового розміру заробітку при обчисленні пенсії та виплати пенсії із обмеженням її максимальним розміром не вирішувались судом по суті з огляду на їх передчасність.
щодо зменшення відсоткового розміру від суми заробітку з 90% до 60%
41. З матеріалів судом встановлено, що позивачу з 27.05.2016 на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XI призначено пенсію у розмірі 90% від заробітку.
42. Під час здійснення перерахунку пенсії у якості розрахункової величини приймається заробітна плата працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, на посадах, що є відповідними до посади, з якої був звільнений пенсіонер.
43. При цьому, частина друга статті 86 Закону № 1697-VII не містить положень, які б вказували на можливість застосування визначеного у ній відсоткового розміру пенсії під час проведення її перерахунку.
44. Частина двадцята статті 68 Закону № 1697-VII не містить посилань на те, що перерахунок пенсії здійснюється в порядку, передбаченому частиною другою статті 86 вказаного закону. Зазначена норма права самостійно визначає підстави та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури.
45. За змістом частини другої статті 86 Закону № 1697-VII підставою для перерахунку пенсії є підвищення заробітної плати для працівників прокуратури, а змінною величиною в процесі перерахунку є лише розмір заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії. А саме - пенсія обчислюється виходячи не з розміру заробітної плати, яку отримував пенсіонер перед звільненням з посади, а із розміру заробітної плати працівника, який працює на відповідній посаді.
46. З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що згідно із частиною першою статті 50-1 Закону № 1789-XII та частиною другою статті 86 Закону № 1697-VII розмір пенсії у відсотках визначається у момент її призначення і не підлягає перегляду під час проведення перерахунку.
47. Суд враховує, що питання визначення відсоткового розміру пенсії під час проведення її перерахунку неодноразово розглядалося Верховним Судом, згідно з правовою позицією Верховного Суду, що висловлена, зокрема, у постановах від 03.05.2018 у справі № 308/11498/16-а, від 22.06.2018 у справі № 635/6663/16-а, від 10.04.2019 у справі № 310/6638/16-а, від 31.07.2019 у справі № 354/90/15-а, від 19.07.2021 у справі № 752/17381/16-а, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до статті 50-1 Закону № 1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосувалися порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення пенсії, крім випадків покращення становища позивача. Суд також враховує, що вказані правові висновки стосуються застосування статті 50-1 Закону № 1789-XII, поряд із цим, вказана норма повністю відповідає змісту частини другої статті 86 Закону № 1697-VII.
48. З огляду на викладене, суд погоджується із доводами позивача, відповідно до яких позивач має право на перерахунок пенсії виходячи із 90% від суми місячної заробітної плати працівника, який працює на відповідній посаді, оскільки пенсія позивачу була призначена саме із такого відсоткового розміру.
щодо обмеження виплати максимальним розміром пенсії
49. За положеннями статті 2 Закону №3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011 (в редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії позивача з 13.12.2019), максимальний розмір пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
50. Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VІ, зокрема, Закону України «Про прокуратуру», та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
51. Зазначені вище положення Закону № 3668-VI не визнавались Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню.
52. Наведена правова позиція узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 02.05.2018 у справі № 704/87/17, від 03.04.2018 у справі № 361/4922/17, від 15.05.2019 у справі № 554/4191/17, від 21.11.2019 у справі № 161/14321/16-а, від 10.12.2020 у справі № 580/492/19.
53. Верховний Суд у постанові від 10.09.2021 у справі № 580/5238/20 не знайшов підстав для відступу від вказаних правових позицій.
54. З матеріалів справи вбачається, що внаслідок перерахунку з 13.12.2019 пенсії позивача її розмір перевищив максимальний.
55. Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону № 3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
56. Зазначені положення Закону № 3668-VI неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов'язкові для застосування.
57. Правові висновки щодо застосування статті 2, абзацу 1 пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI висловлені Верховним Судом у складі палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 24.06.2020 у справі № 580/234/19, а також Верховним Судом у постановах від 08.07.2020 у справі № 607/7115/17, від 10.09.2020 у справі № 280/5154/19 та від 24.09.2020 у справі № 640/5854/19.
58. Таким чином, позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
59. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, із покладенням на відповідача витрат на сплату судового збору як за звернення до суду із вимогою немайнового характеру.
60. При вирішенні спору судом застосовані норми права із урахуванням останньої правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 10.09.2021 у справі № 580/5238/20, що відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому під час розгляду справи № 755/10947/17.
61. Зі змісту статей 328, 347 КАС України ініціювати питання про відступ від правової позиції може виключно Верховний Суд, суди першої інстанції не мають таких повноважень.
62. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
63. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
64. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про перерахунок пенсії від 17.06.2021 № 912040830866 в частині застосування 60% розміру заробітку при обчисленні розміру пенсії.
65. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 13.12.2019 у розмірі 90% від розміру середньомісячного заробітку, визначеного у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 28.02.2020 № 18-7вих.20.
66. В іншій частині позовних вимог відмовити.
67. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 908 грн.
68. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба