29 вересня 2021 року Справа 160/17375/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Олійник В.М., перевіривши матеріали позовної заяви державного підприємства "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України №80" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування акту опису майна, -
27 вересня 2021 року державне підприємство "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України №80" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить визнати незаконним і скасувати:
- акт опису майна №18 від 12 серпня 2018 року виданий ОСОБА_1 призначеним наказом Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 06 липня 2015 року №113, на підставі рішення заступника начальника Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області Талдонової А.А. від 21 жовтня 2014 року №22219110/04-82-25-00;
- витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №47639720 від 13.08.2015 року наданий Дніпропетровською філією державного підприємства «Національні інформаційні системи»;
- витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №67108233 від 24.07.2020 року наданий Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Відповідно до п.п.3,6 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161,172 Кодексу адміністративного судочинства України, та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Однак позовна заява подана без додержання вимог ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає залишенню без руху, у зв'язку з наступним.
Щодо примірника додатків до позовної заяви для відповідача, суд зазначає наступне.
У відповідності до ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Згідно до ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
У порушення вказаної норми позивачем надано суду два примірники позовної заяви, однак з додатками лише в одному примірнику.
Позивачу необхідно надати на адресу суду завірені належним чином додатки до позовної заяви для відповідача.
Щодо сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України “Про судовий збір” №3674-VI від 08.07.2011 року (зі змінами та доповненнями) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 4 ст.7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” №1082-IX від 15.12.2020 року передбачено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2020 року становить - 2 270,00 грн.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” №3674-VI за подання адміністративного позову майнового характеру судовий збір справляється:
якщо подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2270,00 грн., і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 22 700,00 грн.
якщо подано фізичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 908,00 грн. та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 11 350,00 грн.
За подання адміністративного позову немайнового характеру судовий збір справляється:
якщо подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 2270,00 грн.;
якщо подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 908,00 грн.
Державне мито має бути сплачено за наступними банківськими реквізитами:
Отримувач: ГУК у Дніпропетровській обл./ Чечел.р/22030101;
Код ЄДРПОУ (отримувача): 37988155;
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
Рахунок отримувача (IBAN): UA368999980313141206084004632;
Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Враховуючи, що позивачем не сплачено суму судового збору, останньому необхідно сплатити суму судового збору відповідно до заявлених позовних вимог.
Щодо строку звернення до адміністративного суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Суд зазначає, що строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Після закінчення цього часу особа не втрачає права звернутися із адміністративним позовом, але до такого позову застосовуються положення статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
За змістом частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Аналіз зазначених норм дає підстави зробити висновок, що у разі пропущення строку для звернення до суду, позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску. При цьому, необхідною рисою таких підстав повинна бути саме поважність причин пропуску строку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач оскаржує: акт опису майна №18 від 12 серпня 2018 року, витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №67108233 від 24.07.2020 року та витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №47639720 від 13.08.2015 року.
Судом встановлено, що вказана позовна вимога відноситься до положень ч.2 статті 122 КАС України, якою встановлено шестимісячний строк для звернення до суду із позовною заявою.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про необхідність подання позивачем заяви про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин пропуску відповідного строку.
Щодо коду ЄДРПОУ та адреси електронної пошти відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Однак, у позовній заяві позивачем не зазначено адресу електронної пошти та ідентифікаційного коду юридичної особи Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Щодо викладення позовних вимог, суд зазначає наступне.
У частині 1 ст.160 КАС України вказано, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
В позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору та відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору (ч.9 ст.160 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
З аналізу статті 5 КАС України вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому звернення до суду із позовом щодо захисту порушеного права має індивідуальний характер.
Судом встановлено, що позивачем оскаржується: акт опису майна №18 від 12 серпня 2018 року, витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №67108233 від 24.07.2020 року та витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №47639720 від 13.08.2015 року, однак, у розумінні положень статті 5 КАС України акт опису майна, витяги про реєстрацію обтяжень не є рішеннями, діями чи бездіяльністю, які можуть бути оскаржені до адміністративного суду.
Виходячи з викладеного, позивачу необхідно викласти позовні вимоги у відповідності до положень статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, до позовної заяви долучено акт опису майна №18 від 12.08.2015 року, однак у позовних вимогах позивачем визначено визнати незаконним та скасувати акт опису майна №18 від 12 серпня 2018 року виданий ОСОБА_1 призначеним наказом Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 06 липня 2015 року №113, на підставі рішення заступника начальника Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області Талдонової А.А. від 21 жовтня 2014 року №22219110/04-82-25-00.
А тому, позивачу також необхідно надати уточнену позовну заяву із урахуванням положень статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Керуючись ст.ст.169,243,248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Позовну заяву державного підприємства "Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України №80" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування акту опису майна залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з моменту отримання даної ухвали.
Для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно:
викласти позовні вимоги відповідно до вимог статті 5 КАС України;
надати уточнену позовну заяву із урахуванням положень статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України;
сплатити судовий збір відповідно до кількості заявлених позовних вимог та надати до суду документ, що підтверджує його сплату;
надати примірник додатків до позовної заяви для відповідача;
надати до суду заяву про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин пропуску відповідного строку;
зазначити адресу електронної пошти та ідентифікаційного коду юридичної особи Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст.256 КАС України та не оскаржується.
Суддя В.М. Олійник