Справа № 607/14477/21Головуючий у 1-й інстанції ОСОБА_1
Провадження № 11-сс/817/342/21 Доповідач - ОСОБА_2
Категорія - ухвала слідчого
03 вересня 2021 р. Колегія суддів судової палати в кримінальних справах Тернопільського апеляційного суду в складі:
Головуючого - ОСОБА_2
Суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
з участю - секретаря - ОСОБА_5
прокурора - ОСОБА_6
захисників - ОСОБА_7 , ОСОБА_8
підозрюваного - ОСОБА_9
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі матеріали кримінального провадження № 62021140030000023 від 23 квітня 2021 року за апеляційною скаргою прокурора на ухвалу слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 18 серпня 2021 року про відмову у задоволенні клопотання про відсторонення від посади,
Цією ухвалою відмовлено у задоволенні клопотання старшого слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_10 , погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_11 про відсторонення від посади під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62021140030000023 від 23.04.2021 року відносно ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Хлиплі Мостиського району Львівської області, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого на посаді начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України.
Як слідує з матеріалів провадження, що ОСОБА_9 , маючи відповідну освіту лісогосподарського напрямку, з 29.04.2016 по даний час на підставі наказу Державного агентства лісових ресурсів України № 228-к від 29.04.2016 обіймає посаду начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства.
У відповідності до вимог ст. 2 Лісового кодексу України ( далі за текстом ЛК України) ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Згідно з вимогами ст. 28-1 ЛК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства здійснює: державний контроль за додержанням нормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства; організовує ведення лісового господарства і раціональне використання лісових ресурсів; забезпечує функціонування державної лісової охорони, координує діяльність лісової охорони інших постійних лісокористувачів і власників лісів; вносить пропозиції щодо обмеження або тимчасового припинення діяльності підприємств, установ та організацій незалежно від їх підпорядкування та форми власності у разі порушення ними лісового законодавства.
Відповідно до ст. 86 ЛК України забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Згідно п. п. 1, 3, 4, 6, 7 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 № 521, Державне агентство лісових ресурсів України (Держлісагентство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.
Основними завданнями Держлісагентства є реалізація державної політики у сфері лісового та мисливського господарства.
Держлісагентство відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державне управління в галузі ведення лісового і мисливського господарства, а також державного контролю за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства (крім державного контролю з карантину рослин та у сфері захисту рослин); здійснює державне управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду в лісах підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління; організовує видачу в установленому порядку спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів; забезпечує функціонування державної лісової охорони, координує діяльність лісової охорони інших постійних лісокористувачів і власників лісів; організовує виконання протипожежних, лісозахисних та інших лісоохоронних заходів на підприємствах, в установах і організаціях, що належать до сфери його управління.
Держлісагентство для виконання покладених на нього завдань має право: одержувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, а також громадян та їх об'єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань; проводити перевірки дотримання вимог законодавства у сфері лісового (в лісах підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління) та мисливського господарства.
Держлісагентство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У відповідності до п. 1, 3, 4, 10, 11, 13 Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 134 від 21.03.2012, обласні управління лісового та мисливського господарства (далі за текстом - Управління) підпорядковуються Держлісагентству України та є його територіальними органами.
Завданням Управлінь є реалізація повноважень Держлісагентства України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці у сфері лісового та мисливського господарства.
Управління відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за додержанням норм, правил та інших нормативно-правових актів з ведення лісового господарства; координують діяльність підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства України, крім підприємств, установ, організацій, які безпосередньо підпорядковуються Держлісагентству України; забезпечують організацію лісовпорядних та мисливськовпорядних робіт.
Управління очолює керівник, який призначається на посаду і звільняється з посади Головою Держлісагентства України за погодженням з Міністром аграрної політики та продовольства України та головою місцевої держадміністрації в установленому порядку.
Керівник Управління: здійснює керівництво діяльністю Управління, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності; організовує та забезпечує виконання Управлінням відповідно актів законодавства, наказів Мінагрополітики України організаційно-розпорядчого характеру, доручень Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступника, наказів Держлісагентства України та доручень Голови Держлісагентства України.
Управління діє на підставі положення, що затверджується відповідно до цього Положення Головою Держлісагентства України.
Згідно вимог п. 1, 3, 4, 4.29, 4.40, 4.41 Положення про Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства, затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 409 від 12.11.2012, Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства підпорядковується Держлісагентству України та є його територіальним органом.
Завданнями Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства реалізація повноважень Держлісагентства на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці у сфері лісового та мисливського господарства.
Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний контроль за додержанням норм, правил та інших нормативно-правових актів з ведення лісового господарства, забезпечує організацію лісовпорядних робіт, погоджує повну або часткову заборонену застосування окремих видів і способів рубок в особливо захисних лісових ділянках; погоджує діяльність підприємств, установ, організацій та громадян, яка може впливати на стан і відтворення лісів; припиняє в порядку, визначеному законодавчими актами, роботи, що здійснюються підприємствами, підприємствами, установами, організаціями і громадянами, якщо під час їх проведення не виконуються встановлені технологічні, санітарні та інші спеціальні вимоги щодо безпеки природного стану лісів та їх відтворення.
Згідно з ст. 89, 90, 91 ЛК України охорону і захист лісів на території України здійснює державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління.
Державна лісова охорона має статус правоохоронного органу.
Порядок діяльності державної лісової охорони та лісової охорони визначається положенням, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
Посадові особи державної лісової охорони мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку ліси, що перебувають у власності чи користуванні громадян і юридичних осіб; перевіряти у встановленому порядку в громадян і юридичних осіб наявність дозволів та інших документів на використання лісових ресурсів і користування лісами; складати протоколи та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, про правопорушення у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів; у разі порушення лісового законодавства вилучати в установленому законом порядку у громадян і юридичних осіб документи, добуті лісові ресурси, знаряддя їх добування, а також транспортні засоби, що були знаряддям правопорушення, та вирішувати питання про їх подальшу належність і використання; безперешкодно відвідувати територію і приміщення підприємств, установ та організацій, які здійснюють добування, зберігання або перероблення продуктів лісу, з метою здійснення нагляду за законністю використання лісових ресурсів; визначати за затвердженими таксами і методиками розмір збитків, завданих лісовому господарству; анульовувати дозволи або інші документи на право використання лісових ресурсів у випадках порушення лісового законодавства; приймати рішення про обмеження або заборону господарської та іншої діяльності;направляти у відповідні державні органи матеріали про притягнення осіб до дисциплінарної, адміністративної і кримінальної відповідальності, позови до суду; давати обов'язкові для виконання приписи з питань, що належать до їх повноважень.
Крім цього, згідно з п. 1, 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, Державна лісова охорона діє у складі Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства.
Основними завданнями Державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу; запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, а також використання лісових ресурсів і мисливських тварин.
Таким чином, відповідно до п. 1, 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, п. 1, 3, 4, 4.29, 4.40, 4.41 Положення про Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства, затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 409 від 12.11.2012, п. 1, 3, 4, 10, 11, 13 Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 134 від 21.03.2012, ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, здійснюючи організаційно-розпорядчі функції та керівництво діяльністю управління та будучи відповідальним за організацію та результати його діяльності, повинен організовувати та забезпечувати виконання Управлінням відповідно актів законодавства, забезпечувати виконання завдань і функцій, покладених на Управління у сфері лісового та мисливського господарства, зокрема здійснення державного контролю за додержанням норм, правил та інших нормативно-правових актів з ведення лісового господарства, забезпечення організації лісовпорядних робіт, погодження повної або часткової заборони застосування окремих видів і способів рубок в особливо захисних лісових ділянках; погодження діяльності підприємств, установ, організацій та громадян яка може впливати на стан і відтворення лісів; припинення в порядку, визначеному законодавчими актами, роботи, що здійснюються підприємствами, установами, організаціями і громадянами, якщо під час їх проведення не виконуються встановлені технологічні, санітарні та інші спеціальні вимоги щодо безпеки природного стану лісів та їх відтворення.
Разом з тим, перебуваючи на посаді начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства та являючись посадовою особою державної лісової охорони, ОСОБА_9 повинен здійснювати державний контроль за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
Також, у відповідності до ч. 1 ст. 69 ЛК України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно. Спеціальний дозвіл видається власниками лісів або постійними лісокористувачами у встановленому порядку також на проведення інших рубок та робіт, пов'язаних і не пов'язаних із веденням лісового господарства.
Згідно з ст. 100 ЛК України порядок охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», цього Кодексу та інших актів законодавства.
Відповідно до вимог ст. 3, 8 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища.
Збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду забезпечується шляхом додержання вимог щодо охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду під час здійснення господарської, управлінської та іншої діяльності, розробки проектної і проектно-планувальної документації, землевпорядкування, лісовпорядкування, здійснення оцінки впливу на довкілля.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 9-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, а також на підставі дозволів.
У відповідності до п. 1, 2 Положення про установлення лімітів використання природніх ресурсів загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 459 від 10.08.1992, ліміти визначають обсяги природних ресурсів, на основі яких видаються дозволи на спеціальне використання природних ресурсів.
Ліміти спеціального використання лісових ресурсів встановлюються у порядку, визначеному Лісовим кодексом України.
Порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення для підприємств, установ, організацій, інших землевласників або землекористувачів у власності (користуванні) яких знаходяться природні ресурси в межах цих територій та об'єктів, за винятком корисних копалин, водних ресурсів, видів тварин і рослин, що занесені до Червоної книги України та рослинних угруповань, що занесені до Зеленої книги України визначає Інструкція про застосування порядку установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 27 від 24.01.2008 (діюча станом на 2017 рік).
Пунктом 1.3 вказаної Інструкції визначено, що ліміти визначають використання природних ресурсів, у межах яких видаються дозволи на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.
Відповідно до п. 36 додатку до Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення віднесено до документів дозвільного характеру.
Згідно з ст. 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на території заказника обмежується або забороняється мисливство та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник. Господарська, наукова та інша діяльність, що не суперечить цілям і завданням заказника, проводиться з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища.
Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Відповідно до п. 5 «Санітарних правил у лісах України» затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 27.07.1995, заходи з поліпшення санітарного стану лісів у межах природно-заповідного фонду здійснюються відповідно до Закону України «Про природно-заповідний фонд України», інших актів законодавства щодо збереження пралісів і старовікових насаджень та цих Правил.
Заходи з поліпшення санітарного стану лісів плануються і здійснюються на основі матеріалів лісовпорядкування, а також санітарних та лісопатологічних обстежень, а в межах природно-заповідного фонду - відповідно до вимог проектів організації територій та об'єктів природно-заповідного фонду та/або положень про них з урахуванням специфіки, ступеня та періоду пошкодження насаджень, біології деревних порід, шкідників та збудників хвороб лісу.
Складений власником лісів, постійним лісокористувачем перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів погоджується державним спеціалізованим лісозахисним підприємством, органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим та відповідним територіальним органом Держлісагентства (у межах природно-заповідного фонду - погоджується також обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища).
Орган виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, відповідний територіальний орган Держлісагентства протягом одного робочого дня після погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів інформує про це обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та забезпечує оприлюднення зазначеного переліку на своєму вебсайті з метою інформування громадськості.
Для погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів у межах природно-заповідного фонду власники лісів, постійні лісокористувачі також подають державному спеціалізованому лісозахисному підприємству, органу виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим та відповідному територіальному органу Держлісагентства: копії матеріалів проектів організації територій та об'єктів природно-заповідного фонду та/або положень про них, що регламентують здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів на таких територіях чи об'єктах; копія рішення науково-технічної ради установи природно-заповідного фонду про доцільність здійснення таких заходів.
В силу своїх службових обов'язків ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства,здійснюючи організаційно-розпорядчі функції, постійно виконуючи свої службові обов'язки, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» та «Положення про державну лісову охорону», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України під № 976 від 16.09.2009, будучи працівником правоохоронного органу, повинен був суворо дотримуватися вимог Конституції України, Лісового кодексу України, Земельного кодексу України, Законів України «Про природно-заповідний фонд України», «;Про охорону навколишнього природного середовища» та норм чинного законодавства.
Однак, начальник Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_9 у період з січня до грудня 2017 року, здійснюючи свою службову діяльність, перебуваючи у приміщенні Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, що знаходиться за адресою: вул. Багата, буд. 5а, м. Тернопіль, будучи службовою особою, працівником правоохоронного органу, обіймаючи посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських обов'язків у територіальному органі Держлісагенства України, їх належним чином не виконав через несумлінне ставлення до них.
Відповідно до Указу Президента України № 1036 від 11.12.2009 «Про створення національного природного парку «Кременецькі гори» створено національний парк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Відповідно до п. 1.1, 1.2, 1.6 Положення про національний природний парк «Кременецькі гори», затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 518 від 12.12.2011 національний природний парк «Кременецькі гори» є бюджетною, природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
Загальна площа Парку становить 6951,2 гектара земель у тому числі 3968,6 гектара земель, що надаються у постійне користування Парку, та 2982,6 гектара земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів розташований на території Кременецького та Шумського районів Тернопільської області Білокриницького лісництва ДП «Кременецьке лісове господарство».
У відповідності до охоронного зобов'язання щодо Парку № 09-68 від 22.06.2012 Національний природний парк «Кременецькі гори» переданий під охорону землекористувачу ДП «Кременецьке лісове господарство», який зобов'язаний зберігати їх і дотримуватись екологічних вимог про використання природних ресурсів згідно зі ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
26.01.2017 до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства надійшов лист ДП «Кременецьке лісове господарство» № 02-48 від 25.01.2017, про погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів по зазначеному підприємству на 2017 рік у тому числі в об'єктах природно-заповідного фонду.
У подальшому, у лютому 2017 року до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства надійшов лист ДП «Кременецьке лісове господарство» про погодження виписки лісорубних квитків на проведення господарських заходів рубок формування і оздоровлення лісів, у тому числі на території національного природного парку «Кременецькі гори».
В той же час, начальник Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_9 , будучи уповноваженим здійснювати державний контроль за додержанням нормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери управління Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, достовірно знаючи, що спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, будучи обізнаним про те, що ліміти на використання у 2017 році ДП «Кременецьке лісове господарство» природних ресурсів в межах території об'єкта природно-заповідного фонду - національного природного парку «Кременецькі гори» Міністерством екології та природних ресурсів України не затверджувались, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, у порушення вимог ст. 86, 89, 90, 91 ЛК України, п. 1, 3, 4, 6, 7 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 521 від 08.10.2014, п. 1, 3, 4, 10, 11, 13 Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 134 від 21.03.2012, п. 1, 3, 4, 4.29, 4.40, 4.41 Положення про Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства, затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 409 від 12.11.2012, п. 1, 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, не організував та не забезпечив виконання Управлінням вимог ст. 100 ЛК України, ст. 9-1 та 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», не забезпечив охорони лісів підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства від незаконних рубок та не припинив незаконну рубку в межах території об'єкта природно-заповідного фонду - національного природного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Внаслідок неналежного виконання начальником Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_9 своїх службових обов'язків, ІНФОРМАЦІЯ_3 у січні 2017 року погоджено перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Кременецьке лісове господарство» на 2017 рік та виписку лісорубних квитків на проведення господарських заходів рубок формування і оздоровлення лісів, у тому числі на території Національного природного парку «Кременецькі гори», а 28.02.2017 головним лісничим ДП «Кременецьке лісове господарство» за відсутності дозволу та ліміту на спеціальне використання природніх ресурсів виданого Міністерством екології та природних ресурсів України у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загального державного значення, за наявності відповідних погоджень Тернопільського ОУЛМГ , видано лісорубний квиток серії ЛКБ № 540894 (№ 80) від 28.02.2017, чим надано дозвіл на проведення вибіркової санітарної рубки на території Білокриницького лісництва ДП «Кременецьке лісове господарство» у кварталі 66 виділ 2 на площі 3,3 га без врахування категорії режимної території зі спеціальним природоохоронним статусом національний природній парк «Кременецькі гори».
В подальшому, на підставі зазначеного лісорубного квитка, на вказаній території природно-заповідного фонду працівниками ДП «Кременецьке лісове господарство» проведено незаконну рубку 119-х сироростучих та сухостійних дерев, внаслідок чого порушено вимоги законодавства про природно-заповідний фонд та державі завдано збитків на суму 483292 грн.
Також, відповідно постанови Ради Міністрів Української РСР № 833 від 03.08.1978 лісовий заказник загальнодержавного значення «Суразька дача».
Відповідно до п. 1.2, 1.3 Положення про лісовий заказник загальнодержавного значення «Суразька дача», затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 518 від 06.10.2005 заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.
З аказник загальною площею 3864 гектарів розташований у кварталах 39 - 174 Суразького лісництва (лісове урочище «Суразька дача») ДП «Кременецьке лісове господарство» (Землекористувач) Шумського району Тернопільської області.
Відповідно до охоронного зобов'язання щодо Заказника № 09-68 від 22.06.2012 лісовий заказник загальнодержавного значення «Суразька дача» переданий під охорону землекористувачу ДП «Кременецьке лісове господарство», який зобов'язаний зберігати їх і дотримуватись екологічних вимог про використання природних ресурсів згідно зі ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
14.09.2017 до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства надійшов лист ДП «Кременецьке лісове господарство» № 02-769 від 11.09.2017 про погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів по зазначеному підприємству на 2017 рік у тому числі в об'єктах природно-заповідного фонду.
В подальшому, у лютому 2017 року до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства надійшов лист ДП «Кременецьке лісове господарство» про погодження виписки лісорубних квитків на проведення господарських заходів рубок формування і оздоровлення лісів, у тому числі на території заказника «Суразька дача».
В той же час, начальник Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_9 , будучи уповноваженим здійснювати державний контроль за додержанням нормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери управління Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, достовірно знаючи, що спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, будучи обізнаним про те, що ліміти на використання у 2017 році ДП «Кременецьке лісове господарство» природних ресурсів в межах території об'єкта природно-заповідного фонду лісовий заказник «Суразька дача» Міністерством екології та природних ресурсів України не затверджувались, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, у порушення вимог ст. 86, 89, 90, 91 ЛК України, п. 1, 3, 4, 6, 7 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 521 від 08.10.2014, п. 1, 3, 4, 10, 11, 13 Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 134 від 21.03.2012, п. 1, 3, 4, 4.29, 4.40, 4.41 Положення про Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства, затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 409 від 12.11.2012, п. 1, 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, не організував та не забезпечив виконання Управлінням вимог ст. 100 ЛК України, ст. 9-1, 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», не забезпечив охорони лісів підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Тернопільського ОУЛМГ від незаконних рубок та не припинив незаконну рубку в межах території об'єкта природно-заповідного фонду лісового заказника загальнодержавного значення «Суразька дача».
Внаслідок неналежного виконання начальником Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_1 своїх службових обов'язків, ІНФОРМАЦІЯ_3 у лютому 2017 року погоджено перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Кременецьке лісове господарство» на 2017 рік та виписку лісорубних квитків на проведення господарських заходів рубок формування і оздоровлення лісів, у тому числі на території Національного природного парку «Кременецькі гори», а 13.02.2017 головним лісничим ДП «Кременецьке лісове господарство» за відсутності дозволу та ліміту на спеціальне використання природних ресурсів виданого Міністерством екології та природних ресурсів України у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, за наявності відповідних погоджень Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, видано лісорубний квиток серії ЛКБ № 540872 (№ 58) від 13.02.2017, чим надано дозвіл на проведення вибіркової санітарної рубки на території Суразького лісництва ДП «Кременецьке лісове господарство» у кварталі 155 виділ 5 на площі 1,8 га без врахування категорії режимної території зі спеціальним природоохоронним статусом лісовий заказник загальнодержавного значення «Суразька дача».
В подальшому, на підставі зазначеного лісорубного квитка, на вказаній території природно-заповідного фонду працівниками ДП «Кременецьке лісове господарство» проведено незаконну рубку 125-ти сироростучих та сухостійних дерев, внаслідок чого порушено вимоги законодавства про природно-заповідний фонд та державі завдано збитків на суму 359571 грн.
Крім цього, у відповідності до постанови Ради Міністрів УРСР «Про доповнення переліків державних заказників Української РСР» № 617 від 16.12.1982 створено ботанічний заказник загальнодержавного значення «Яблунівський».
Відповідно до п. 1.2, 1.3 Положення про ботанічний заказник загальнодержавного значення «Яблунівський», затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 388 від 02.08.2012, заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення й використання.
Заказник загальною площею 2103 га розташований у Гусятинському районі Тернопільської області між селами Яблунів, Тударів, Майдан та містом Копиченці в кварталах 1-16, 30-40, 46-56, 63-70, 73-74 Копичинецького лісництва ДП «Чортківське лісове господарство».
У відповідності до охоронного зобов'язання № 04-40 від 04.10.2012 Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Яблунівський» переданий під охорону землекористувачу ДП «Чортківське лісове господарство», який зобов'язаний зберігати їх і дотримуватись екологічних вимог про використання природних ресурсів згідно зі ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
13.06.2017 до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства надійшов лист ДП «Чортківське лісове господарство» № 601 від 26.05.2017, про погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів по зазначеному підприємству на 2017 рік у тому числі в об'єктах природно-заповідного фонду.
У подальшому, у липні 2017 року до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства надійшов лист ДП «Чортківське лісове господарство» № 765 від 30.06.2017 про погодження виписки лісорубних квитків на проведення господарських заходів рубок формування і оздоровлення лісів, у тому числі на території Ботанічного заказника загальнодержавного значення «Яблунівський».
В той же час, начальник Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_9 , будучи уповноваженим здійснювати державний контроль за додержаннямнормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери управління Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, достовірно знаючи, що спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, будучи обізнаним про те, що ліміти на використання у 2017 році ДП «Чортківське лісове господарство» природних ресурсів в межах території об'єкта природно-заповідного фонду - Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Яблунівський» Міністерством екології та природних ресурсів України не затверджувались, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, у порушення вимог ст. 86, 89, 90, 91 ЛК України, п. 1, 3, 4, 6, 7 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 521 від 08.10.2014, п. 1, 3, 4, 10, 11, 13 Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 134 від 21.03.2012, п. 1, 3, 4, 4.29, 4.40, 4.41 Положення про Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства, затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 409 від 12.11.2012, п. 1, 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, не організував та не забезпечив виконання Управлінням вимог ст. 100 ЛК України, ст. 9-1, 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», не забезпечив охорони лісів підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства від незаконних рубок та не припинив незаконну рубку в межах території об'єкта природно-заповідного фонду - Ботанічний заказник загальнодержавного значення «Яблунівський».
Внаслідок неналежного виконання начальником Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_9 своїх службових обов'язків, Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства впродовж червня-липня 2017 року погоджено перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Чортківське лісове господарство» на 2017 рік та виписку лісорубних квитків на проведення господарських заходів рубок формування і оздоровлення лісів, у тому числі на території Ботанічного заказника загальнодержавного значення «Яблунівський», а 28.07.2017 головним лісничим ДП «Чортківське лісове господарство» за відсутності дозволу та ліміту на спеціальне використання природніх ресурсів виданого Міністерством екології та природних ресурсів України у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загального державного значення, за наявності відповідних погоджень Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, видано лісорубний квиток серія ТЕ ЛРК № 000709 (№ 97), чим надано дозвіл на проведення вибіркової санітарної рубки на території Копичинецького лісництва ДП «Чортківське лісове господарство» у кварталі 47 виділ 5 на площі 11 га без врахування категорії режимної території зі спеціальним природоохоронним статусом ботанічний заказник загальнодержавного значення «Яблунівський».
В подальшому, на підставі зазначеного лісорубного квитка, на вказаній території природно-заповідного фонду працівниками ДП «Чортківське лісове господарство» проведено незаконну рубку 222-х сироростучих та сухостійних дерев, внаслідок чого порушено вимоги законодавства про природно-заповідний фонд та державі завдано збитків на суму 884353,50 грн.
Крім цього, у відповідності до постанови РМ УРСР «Про створення заказників загальнодержавного значення в Українській РСР» № 500 від 28.10.1974 створено лісовий заказник загальнодержавного значення «Дача Галілея».
Відповідно до п. 1.2, 1.3. Положення про лісовий заказник загальнодержавного значення «Дача Галілея» затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 385 від 02.08.2012, лісовий заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.
Заказник загальною площею 1856 гектарів розташований на території Борщівського та Чортківського районів Тернопільської області, між с. Озеряни (Борщівський район), с. Росохач, с. Залісся, с. Сосулівці, с. Улашківці, с. Заболотівка, с. Милівці (Чортківського району), квадрат 29 - 74 Улашківського лісництва ДП «Чортківське лісове господарство».
У відповідності до охоронного зобов'язання № 16-57 від 18.09.2012 лісовий заказник загальнодержавного значення «Дача Галілея» переданий під охорону землекористувачу ДП «Чортківське лісове господарство», який зобов'язаний зберігати їх і дотримуватись екологічних вимог про використання природних ресурсів згідно зі ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
16.01.2017 до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства надійшов лист ДП «Чортківське лісове господарство» № 17 від 10.01.2017, про погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів по зазначеному підприємству на 2017 рік у тому числі в об'єктах природно-заповідного фонду.
У подальшому, у січні 2017 року до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства надійшов лист ДП «Чортківське лісове господарство» про погодження виписки лісорубних квитків на проведення господарських заходів рубок формування і оздоровлення лісів, у тому числі на території Лісового заказника загальнодержавного значення «Дача Галілея».
В той же час, начальник Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_9 , будучи уповноваженим здійснювати державний контроль за додержанням нормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери управління Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, достовірно знаючи, що спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, затвердженого центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, будучи обізнаним про те, що ліміти на використання у 2017 році ДП «Чортківське лісове господарство» природних ресурсів в межах території об'єкта природно-заповідного фонду - Лісовий заказник загальнодержавного значення «Дача Галілея» Міністерством екології та природних ресурсів України не затверджувались, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, у порушення вимог ст. 86, 89, 90, 91 ЛК України, п. 1, 3, 4, 6, 7 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 521 від 08.10.2014, п. 1, 3, 4, 10, 11, 13 Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 134 від 21.03.2012, п. 1, 3, 4, 4.29, 4.40, 4.41 Положення про Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства, затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 409 від 12.11.2012, п. 1, 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, не організував та не забезпечив виконання Управлінням вимог ст. 100 ЛК України, ст. 9-1, 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», не забезпечив охорони лісів підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Тернопільського ОУЛМГ від незаконних рубок та не припинив незаконну рубку в межах території об'єкта природно-заповідного фонду - Лісовий заказник загальнодержавного значення «Дача Галілея».
Внаслідок неналежного виконання начальником Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_9 своїх службових обов'язків, ІНФОРМАЦІЯ_3 у січні 2017 року погоджено перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Чортківське лісове господарство» на 2017 рік та виписку лісорубних квитків на проведення господарських заходів рубок формування і оздоровлення лісів, у тому числі на території Лісового заказника загальнодержавного значення «Дача Галілея», а 28.07.2017 директором ДП «Чортківське лісове господарство» за відсутності дозволу та ліміту на спеціальне використання природніх ресурсів виданого Міністерством екології та природних ресурсів України у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загального державного значення, за наявності відповідних погоджень Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, видано лісорубний квиток серія ЛБК № 540312 (№ 51) від 08.02.2017, чим надано дозвіл на проведення вибіркової санітарної рубки на території Улашківського лісництва ДП «Чортківське лісове господарство» у кварталі 48 виділ 18 на площі 3,2 га без врахування категорії режимної території зі спеціальним природоохоронним статусом лісовий заказник загальнодержавного значення «Дача Галілея».
В подальшому, на підставі зазначеного лісорубного квитка, на вказаній території природно-заповідного фонду працівниками ДП «Чортківське лісове господарство» проведено незаконну рубку 69-х сироростучих та сухостійних дерев, внаслідок чого порушено вимоги законодавства про природно-заповідний фонд та державі завдано збитків на суму 261 742 грн 50 коп.
Таким чином, ОСОБА_9 підозрюється в тому, що будучи начальником Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства в порушення вимог ст. 86, 89, 90, 91 ЛК України, п. 1, 3, 4, 6, 7 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 521 від 08.10.2014, п. 1, 3, 4, 10, 11, 13 Положення про обласні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 134 від 21.03.2012, п. 1, 3, 4, 4.29, 4.40, 4.41 Положення про Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства, затвердженого наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 409 від 12.11.2012, п. 1, 4, 7 Положення про державну лісову охорону, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 976 від 16.09.2009, не організував та не забезпечив виконання Управлінням вимог ст. 100 ЛК України, ст. 9-1, 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», не передбачив можливості настання суспільно небезпечних наслідків своєї бездіяльності, хоча в силу своїх обов'язків та професійних навиків повинен був і міг їх передбачити, як наслідок не забезпечив охорону лісів підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства від незаконних рубок та не припинив незаконну рубку в межах території об'єктів природно-заповідного фонду, а саме лісового заказника загальнодержавного значення «Суразька дача», національного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ботанічного заказнику загальнодержавного значення «Яблунівський» та ботанічного заказнику загальнодержавного значення « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в межах територій ДП «Кременецьке лісове господарство» та ДП «Чорткіське лісове господарство», у зв'язку з чим, державним інтересам, завдано збитків на загальну суму 1988959 грн, що більше як у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів.
04.08.2021 ОСОБА_9 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
В апеляційній скарзі прокурор у кримінальному провадженні - Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_11 вважає вищевказану ухвалу слідчого судді необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
В обґрунтування поданої апеляційної скарги вказує, що ОСОБА_9 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні службової недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України.
Зазначає, що метою відсторонення від посади ОСОБА_9 є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, експертів у даному кримінальному провадженні чи спотворенню документів, які мають істотне значення для встановлення важливих у кримінальному провадженні та перешкоджати проведенню досудового розслідування.
Звертає увагу, що ОСОБА_9 починаючи з 02.07.2021 року всіляко ухилявся від прибуття до органу досудового розслідування, був відсутній за місцем проживання, не піднімав слухавки, відключившись від мережі. Окрім цього 04.08.2021 року під час зачитування слідчим ОСОБА_9 повідомлення про підозру, останній зухвало покинув місце, де відбувалась процесуальна дія втікаючи від працівників правоохороного органу, чим перешкоджав органу досудового розслідування у проведенні процесуальної дії.
Вказує, що ОСОБА_9 , як працівник правоохоронного органу, обізнаний з методами роботи органів досудового розслідування і може використовувати зв'язки у правоохоронних органах для перешкоджання встановленню істини у справі.
Стверджує про можливість знищення ОСОБА_9 документів, які мають суттєве значення для досудового розслідування.
Вважає,що ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді, матиме можливість незаконними засобами впливати свідків - підлеглих працівників.
Просить скасувати ухвалу слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 18 серпня 2021 року року та постановити нову ухвалу, якою задовольнити клопотання старшого слідчого відділу (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові ОСОБА_10 , яке погоджене прокурором групи прокурорів Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_11 , про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 строком на 2 місяці.
Заслухавши суддю-доповідача, думку прокурора, який підтримав подану апеляційну скаргу та просить її задовольнити; підозрюваного ОСОБА_9 та його захисників, які просять залишити ухвалу суду першої інстанції без зміни, а апеляційну скаргу прокурора без задоволення; дослідивши матеріали кримінального провадження; обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Як вбачається з представлених в апеляційний суд матеріалів, третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Тернопіль) Територіального управління державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021140030000023 від 23 квітня 2021 року
04.08.2021 ОСОБА_9 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Відповідно до ст.131 КПК України відсторонення від посади є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
Виходячи із загальних правил застосування заходів кримінального провадження, які регламентовані статтею 132 КПК України, застосування таких заходів не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Згідно з ч. 2 ст 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Частиною першою цієї норми також передбачено, що слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відмовляючи у задоволенні клопотання слідчого про відсторонення від посади ОСОБА_9 слідчий суддя виходив з того, що стороною обвинувачення, що ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді, може перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків та внаслідок знищення чи підроблення документів, які мають значення для досудового розслідування, а також продовжить злочинну діяльність у сфері службової та професійної діяльності.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Згідно з ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя зобов'язаний врахувати правову підставу для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, та наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Одним із елементів, які формують правову підставу для відсторонення підозрюваного від посади, є наявність підстав вважати, що перебування особи на посаді сприяло вчиненню злочину та наявність обґрунтованих підстав вважати, що подальше перебування підозрюваної особи на посаді перешкоджатиме кримінальному провадженню. Відповідне аргументування, згідно з п. п. 5, 6 ч. 2 ст. 155 КПК України, має бути викладене в клопотанні слідчого та перевірене слідчим суддею під час його розгляду.
Проте, у клопотання слідчого про відсторонення підозрюваного ОСОБА_9 від посади, яке було предметом розгляду слідчого судді суду першої інстанції, відомості, які б достовірно свідчили, що подальше перебування підозрюваної особи на посаді перешкоджатиме кримінальному провадженню, не наведені.
Не зазначено доказів на підтвердження таких обставин і прокурором в судовому засіданні суду апеляційної інстанції.
Як встановлено слідчим суддею, за місцем роботи підозрюваного ОСОБА_9 у Тернопільському обласному управлінні лісового та мисливського господарства проведено обшук та виїмку документів, що стосуються обставин провадження, що, в свою чергу, мінімізує ризик щодо знищення документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження. Тому, такий ризик не може бути покладений в основу доводів щодо застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади.
Обґрунтованим колегія суддів вважає висновок слідчого судді про відсутність ризику незаконного впливу на свідків, оскільки до підозрюваного застосовано запобіжний захід у виді домашнього арешту та покладені обов'язки утриматись від спілкування зі свідками та експертами у даному кримінальному провадженні.
Не доведено також стороною обвинувачення, що підорюваний ОСОБА_9 може продовжити злочинну діяльність у сфері службової діяльності, оскільки злочин, у вчиненні якого він підозрюється є нетяжким і вчиненим з необережності та за відсутності прямого умислу. Враховуючи також, що ОСОБА_9 раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, доводи сторони обвинувачення щодо продовження вчинення ОСОБА_9 злочинної діяльності є припущенням, яке не підтверджується жодними аргументованими доказами.
Посилання слідчого у клопотанні на приписи частини 5 статті 65-1 Закону України “Про запобігання корупції”, відповідно до якої “особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом, на думку колегії суддів, є некоректним, оскільки інкриміноване ОСОБА_9 , кримінальне правопорушення не є корупційним, а підстави відсторонення від посади повинні бути узгоджені з приписами глави 14 КПК України.
Непереконливим колегія суддів вважає доводи апелянта про обізнаність ОСОБА_9 з методами роботи органів досудового розслідування і зв'язки у правоохоронних органах, що може бути ним використано для перешкоджання встановленню істини у справі, оскільки жодних доказів таких дій підозрюваного як у клопотанні слідчого, так і прокурором у судовому засіданні першої та апеляційної інстанції не наведено.
Що стосується характеристики на ОСОБА_9 , підписаної першим заступником Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства і головою профспілкової організації, яка була надана в суд першої інстанції і на яку посилається прокурор, як на доказ впливу підозрюваним на своїх підлеглих, то колегія суддів звертає увагу, що в суді апеляційної інстанції стороною захисту надано подібну характеристику за підписом голови Держлісагенства України.
Також, колегія суддів погоджується з висновком слідчого судді, яким враховано наслідки відсторонення підозрюваного від посади, які полягають у тому, що він буде позбавлений права працювати та забезпечувати себе і своїх рідних, зокрема дружину та дітей.
З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до переконання, що як у клопотанні слідчого про відсторонення від посади ОСОБА_9 , так і безпосередньо в суді першої інстанції не наведено наявність достатніх підстав вважати, що такий захід забезпечення кримінального провадження необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Таким чином, стороною обвинувачення не доведено, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого про відсторонення від посади, що відповідно до приписів ст.132 КПК України не дає підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження.
Колегія суддів вважає, що місцевим вірно, у відповідності до вимог ст.ст.131, 132, 157 КПК України вирішено клопотання слідчого про відсторонення підозрюваного ОСОБА_9 від посади, а тому підстав для скасування вищевказаної ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 18 серпня 2021 року, про що ставить питання апелянт, не вбачає.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.404, 405,407, 422 КПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу прокурора залишити без задоволення, а ухвалу слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 18 серпня 2021 року, якою відмовлено у задоволенні клопотанн ястаршого слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, ОСОБА_10 , погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_11 про відсторонення від посади під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 62021140030000023 від 23.04.2021 року підозрюваного ОСОБА_9 - без змін.
Ухвала апеляційного суду відповідно до правил, визначених ч. 4 ст. 424 КПК України, є остаточною й оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий
Судді