Номер справи 220/1446/21
Номер провадження 3/220/684/21
29 вересня 2021 року Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Якішиної О.М.
за участю секретаря Черняєвої С.П.
прокурора Матросова С.П.
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Підгаврилівка Покровського району Дніпропетровської області, громадянку України, не судиму, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 було обрано депутатом Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області ради на підставі рішення Іскрівської сільської ради № 7/1-1 від 25.11.2015 року, визнано її повноваження та згідно пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» на неї розповсюджується дія вказаного Закону.
Згідно ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільськоїселищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста, чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Отже, депутати сільськихрад, як суб'єкти декларування мають в обов'язковому, визначеному законом порядку подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесено зміни до розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими у 2020 році продовжено до 1 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Відповідно до п.п. 1 п. 5 розділу II Порядку формування, ведення та
оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій
осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого
самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань
запобігання корупції від 10.06.2016 № 3 зареєстрованого в Міністерстві юстиції
України 15.07.2016 за № 959/29089, щорічна декларація подається у період з
00:00 01 січня до 00:00 до 01 квітня року, наступного за звітним роком.
Таким чином, граничний термін подання декларацій встановлено ЗУ
«Про запобігання корупції» та обмежено моментом у часі, з настанням якого
пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення, що повністю узгоджується
із положенням ч.ч. 2, 3 ст. 251 та ч. 2 ст. 252 Цивільного кодексу України.
До того ж положення ч. 5 ст. 254 Цивільного кодексу України не можуть
бути застосовані до визначення своєчасності подання декларацій, оскільки
Законом України «Про запобігання корупції» не встановлено строк подання
декларації роками, тижнями, днями або годинами, а обмежено конкретною
датою.
За таких умов, у депутата Іскрівської сільської ради
Великоновосілківського району Донецької області ОСОБА_1
виник обов'язок до 23:59 год. 31.05.2020 року подати декларацію особи,
уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за
2019 рік.
ОСОБА_1 мала змогу своєчасно подати щорічну
декларацію за 2019 рік протягом часу з 01.01.2020 р. по 31.05.2020 р. включно
(5 місяців) та виконати дії щодо перевірки заповнення та подання такої
декларації на офіційному сайті НАЗК. Будучі суб'єктом декларування остання
вже не вперше виконує дії щодо заповнення та подання електронної декларації
особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого
самоврядування на офіційному сайті НАЗК, таким чином порядок заповнення
та подання декларації їй добре був відомий.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію про доходи за 2019 рік 05.06.2020 року.
Таким чином, депутат Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області ОСОБА_1 , 05.06.2020 р. несвоєчасно, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_1 повторно не з'явилась, будучи належним чином повідомленою про день та час розгляду справи. Подала заяву, в якій свою провину у вчиненні адмністративного правопорушення визнала, зазначила, що не має можливості з'явилтись в судлове засідання через скрутне матервальне становище та в зв'язку з зайнятістю на роботі. Постанови суду про примусовий привід ОСОБА_1 не виконані. Враховуючи викладене, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Прокурор вважав, що ОСОБА_1 своїми діями вчинила адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому просив притягнути її до відповідальності, призначивши адміністративне стягнення у вигляді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Вислухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена дослідженими судом доказами, а саме:
-витягом з протоколу 58 сесії Іскрівської сільської ради 7 скликання від 20.12.2019 р. з приводу необхідності подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с. 17-19);
-рішенням Іскрівської сільської ради від 26.11.2016 р. «Про підсумки виборів депутатів Іскрівської сільської ради 7 скликання» (а.с. 21,22);
-скрін-шотом сторінки з офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого декларація за 2019 р. подана ОСОБА_1 05.06.2020 р. (а.с. 24);
-послідовністю дій користувача 2Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 в період з 01.01.2020 р. по 05.06.2020 р. (а.с. 27-28);
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 , відповідно до яких декларація подана нею невчасно через проблеми з доступом до реєстру, з ЄЦП. В період з 01.01.2020 р. по 05.06.2020 р. на лікарняних або за межами України не перебувала (а.с. 32);
-інформацією щодо дійсності ЄЦП (а.с. 35);
-деклараціями ОСОБА_1 за 2019 рік (а.с. 43-47).
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 у встановлений законом строк не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2019 рік.
Доказів поважності причини несвоєчасного подання щорічної декларації ОСОБА_1 суду не надала і об'єктивних причин, які б перешкоджали поданню декларації, судом не встановлено.
Таким чином, суд вважає повністю доведеною провину ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тобто у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 КпАП України, при накладенні стягнення за правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи обставини скоєного, особу ОСОБА_1 , зокрема, те, що вона раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувалась, пом'якшуючою обставиною суд визнає щире каяття, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю правильним призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальних межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 172-6 ч.1, 283, 284, 285 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу в дохід держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 454,00 грн.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Донецького апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області. За відсутності скарги постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку встановленого на оскарження.
Суддя О.М. Якішина