Єдиний унікальний номер 448/737/21
Провадження № 3/448/397/21
23.09.2021 року суддя Мостиського районного суду Львівської області Кічак Ю.В., при секретарі Керницькій Л.М., з участю особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Васіва Ю.М., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з ВАП Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителяАДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого,
за ст.124 КУпАП, -
На адресу Мостиського районного суду Львівської області надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП.
Із протоколу про вищевказане адміністративне правопорушення серії ААБ №199677 від 03.06.2021 року, складеного старшим інспектором ВРОМ ДТП УПП у Львівській області ДПП Боднар Д.В. слідує, що 14.09.2020 року о 18 год. 00 хв. на перехресті автодороги М-11 «Львів-Шегині» із вул.Івасюка в с.Конопниця Пустомитівського району Львівської області водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «ВАЗ 2108», д.н.з НОМЕР_1 , рухався зі швидкістю більше ніж 50 км/год., із моменту виникнення небезпеки у вигляді автомобіля марки «HUNDAI TUCSON», д.н.з НОМЕР_2 , який він спроможний був виявити, не вжив всіх заходів для уникнення зіткнення, своєчасно не застосував екстрене гальмування (як спосіб зупинки у межах найкоротшої з можливих віддалей) та здійснив зіткнення з автомобілем марки «HUNDAI TUCSON», д.н.з НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , чим порушив вимоги п.1.5, 1.10, 12.3, 12.4 ПДР України. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобілі зазнали механічних пошкоджень з матеріальним збитками, а водій ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та пасажири ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 отримали тілесні ушкодження.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст.124 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні ствердив, що не знав про факт складення відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки з даного приводу його не викликали в УПП у Львівській області ДПП та ніхто з працівників поліції до нього не телефонував, копію протоколу йому не вручали та не надсилали, жодних пояснень не відбирали. Про наявність такого протоколу дізнався лише в суді у зв'язку з судовим викликом по розгляду даної справи про адміністративне правопорушення.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Васів Ю.М. зазначив, що заперечує щодо протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_1 з тих підстав, що даний протокол складено заочно без ОСОБА_1 ; доказів виклику ОСОБА_1 для складення протоколу про адміністративне правопорушення при матеріалах немає; у протоколі про адміністративне правопорушення наявна відмітка про те, що ОСОБА_1 не прибув, при цьому наявна відмітка, що йому ( ОСОБА_1 ) роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України, відтак незрозуміло у який спосіб такі права та обов'язки йому були роз'яснені; зазначений протокол складено через 9 місяців після події ДТП, яка мала місце 14.09.2020р., та виключно на припущеннях інспектора поліції; наведені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини не підтверджуються жодними допустимими доказами, оскільки такий складався за відсутності свідків, потерпілих та учасників ДТП, яка мала місце 14.09.2020р. Вважає, що інспектор поліції у даному випадку мав викликати всіх учасників ДТП та свідків, а після цього скласти відповідний протокол. З огляду на наведене, просить повернути дані матеріали справи відносно ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Заслухавши учасників справи та дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до положень ст.256 КУпАП У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
У відповідності до ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно п.3 ч.2 ст.129 Конституції України однією із засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Відповідальність за ст.124 КУпАП передбачена за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року №1395, зокрема Розділу ІІ «Оформлення протоколів про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» , протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1) складається в письмовій формі відповідно до статті 254 КУпАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються: 1) письмові пояснення свідків правопорушення в разі їх наявності; 2) акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу в разі здійснення його затримання; 3) акт огляду на стан сп'яніння в разі проведення огляду на стан сп'яніння; 4) інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення. За наявності технічної можливості протокол про адміністративне правопорушення складається в електронній формі з автоматичним присвоєнням йому відповідної серії та номера, який роздруковується за допомогою спеціальних технічних пристроїв. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу. Під час складання протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно розділу IX «Особливості оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 124 КУпАП», У разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, на місці дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: 1) схема місця ДТП (додаток 8), яку підписують учасники ДТП та поліцейський; 2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності); 3) показання технічних приладів (у разі їх наявності); 4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); 5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі. У випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України. Поліцейський в порядку звітування за результатами реагування на повідомлення про кримінальні та адміністративні правопорушення складає рапорт на керівника відповідного підрозділу поліції, який передається уповноваженій особі підрозділу поліції. На місці ДТП за вимогою учасників ДТП їм надається можливість зробити фотографію схеми ДТП. У випадку відсутності технічної можливості копія схеми ДТП та фотографії з місця ДТП надаються за письмовою заявою в підрозділі поліції у разі, якщо матеріали не було надіслано за належністю. На схемі місця ДТП графічно зображуються та фіксуються такі об'єкти: 1) ділянка дороги, на якій сталась ДТП; 2) сталі орієнтири, до яких на схемі здійснена прив'язка об'єктів та слідів; 3) транспортні засоби, причетні до ДТП, координати їх розміщення відносно елементів проїжджої частини та сталих орієнтирів; 4) сліди гальмового шляху коліс транспортних засобів: їх розміщення відносно елементів проїжджої частини; довжина від їх початку до кожного колеса транспортного засобу із зображенням місць розривів; довжина слідів на ділянках з різним покриттям; 5) інші сліди та предмети, що стосуються пригоди: розміщення частин та об'єктів (уламки кузова, частинки фарби, уламки скла, осипання ґрунту, сліди рідини), що відокремилися від транспортного засобу, відносно елементів проїжджої частини, транспортних засобів; площа розсіювання уламків скла, осипання ґрунту; 6) координати місця зіткнення, наїзду відносно сталих орієнтирів; 7) ширина проїжджої частини разом з роздільними смугами;8) ширина тротуарів, узбіччя; 9) розміри ділянок з різним станом дорожнього покриття; 10) розміри та розміщення дефектів дорожнього покриття; 11) розташування дорожньої розмітки; 12) розташування світлофорів, дорожніх знаків та інших засобів технічного регулювання дорожнього руху; 13) розташування шлагбаума, засобів сигналізації, дорожніх знаків на підході до залізничного переїзду. В обов'язковому порядку на схемі місця ДТП заповнюється таблиця дорожніх умов та зазначаються назви об'єктів, зображених на схемі. На зворотному боці схеми місця ДТП зазначаються: 1) марка (модель) пошкодженого транспортного засобу; 2) номерний знак транспортного засобу; 3) власник (співвласник) транспортного засобу; 4) серія та номер полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та назва страхової організації, яка його видала, а у разі його відсутності - посвідчення відповідної категорії осіб, для яких наявність полісу не є обов'язковою; 5) перелік видимих (зовнішніх) пошкоджень транспортного засобу, які сталися внаслідок ДТП; 6) вид пригоди; 7) кількість учасників ДТП; 8) порушення пункту Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306; 9) результати огляду на стан сп'яніння (у випадку його проведення); 10) тип транспортного засобу. Зазначена інформація підтверджується підписами водіїв транспортних засобів. При складанні схеми місця ДТП рекомендується: 1) застосовувати спеціальне креслярське приладдя (лінійки, лекала); 2) користуватися загальноприйнятими графічними зображеннями об'єктів та умовними позначками;3) не порушувати масштабу зображення; 4) деталізувати ту чи іншу ділянку схеми пригоди; 5) використовувати винесення фрагментів за схему. У випадках, коли для прийняття об'єктивного рішення виникає необхідність для отримання додаткових даних, поліцейський, який оформлює матеріали ДТП, протягом доби передає оформлені матеріали ДТП для подальшого розгляду уповноваженій особі підрозділу поліції, на території обслуговування якого сталася пригода. Уповноважена особа підрозділу поліції під час розгляду матеріалів ДТП повинен(на) в найкоротший строк, але не більше одного місяця з дати вчинення ДТП, встановити всі обставини її скоєння, вжити інших заходів щодо об'єктивного визначення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 КУпАП, скласти відносно такої особи протокол про адміністративне правопорушення та в п'ятиденний строк надіслати його до відповідного суду.
Судом встановлено, що 14.09.2020р. о 18.00 год. на перехресті автодороги М-11 «Львів-Шегині» із вул.Івасюка в с.Конопниця Пустомитівського району Львівської області мала місце дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля марки «ВАЗ 2108», р.н. НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 та автомобіля марки «HUNDAI TUCSON», р.н. НОМЕР_2 , під керуваннямводія ОСОБА_2 .
Також судом встановлено, що за фактом дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 14.09.2020 року, попередньо складався протокол про адміністративне правопорушення відносно іншого учасника ДТП ОСОБА_2 та постановою судді Сихівського районного суду м.Львова від 13.04.2021р. ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП; справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 закрито у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
В подальшому, після винесення зазначеної постанови відносно ОСОБА_2 , його захисником - адвокатом Цімура Я.В., скеровано клопотання в УПП у Львівській області ДПП НП України про складення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 з приводу ДТП, що відбулось за його участю під керуванням автомобіля марки «ВАЗ 2108», р.н. НОМЕР_1 , та водія ОСОБА_2 під керуванням автомобіля марки «HUNDAI TUCSON», д.н.з НОМЕР_2 .
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №199677 за ст.124 КУпАП відносно ОСОБА_1 складено 03.06.2021 року.
З матеріалів справи слідує, що до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №199677 за ст.124 КУпАП, складеного відносно ОСОБА_1 03.06.2021 року, додано наступні матеріали: постанову судді Сихівського районного суду м.Львова від 13.04.2021р. по справі ЄУН464/5871/20, винесену відносно ОСОБА_2 ; висновок експерта, який був предметом дослідження у тій же справі ЄУН464/5871/20 відносно ОСОБА_2 ; письмові пояснення учасників ДТП та свідків, які відбирались ще у вересні та в жовтні 2020р.
Як слідує з матеріалів справи, у таких відсутні будь-які інші докази щодо події зазначеної вище дорожньо-транспортної пригоди, зібрані після 13.04.2021р., тобто після винесення постанови судді відносно іншого учасника ДТП ОСОБА_2 ; уповноважена особа підрозділу поліції до матеріалів даної справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не додала будь-якого іншого доказу.
Наведене свідчить про те, що уповноважена особа підрозділу поліції перед складенням протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 в порушення вимог зазначеної вище Інструкції від 07 листопада 2015 року №1395 не збирала будь-яких інших доказів, не відбирала письмових пояснень ані в учасників ДТП, ані в свідків, а приєднала до протоколу, складеного відносно ОСОБА_1 , ті ж докази, які були доказами в іншій справі про адміністративне правопорушення (в справі про кримінальне провадження та/або справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 ).
Крім того, як вбачається із наданих ОСОБА_1 пояснень в судовому засіданні, його не викликали в УПП у Львівській області ДПП для складення протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №199677 ні поштовими викликами, ні в телефонному режимі, копію протоколу йому ( ОСОБА_1 ) не вручали та не надсилали.
Вважаю за необхідне звернути увагу на те, що в матеріалах справі відсутні належні докази на підтвердження вжиття уповноваженою особою підрозділу поліції заходів щодо виклику ОСОБА_1 в УПП у Львівській області ДПП для проведення відповідної перевірки та для відібрання у нього пояснень перед складенням протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №199677. Так, в матеріалах справи наявні копії повідомлень про запрошення до підрозділу поліції, адресовані ОСОБА_1 , однак відсутні докази відправлень зазначених запрошень, а також рекомендовані повідомлення чи інші докази, які дозволяють дійти однозначних висновків про отримання вказаних запрошень ОСОБА_1 .
Відтак, суд ставить під сумнів ту обставину, що ОСОБА_1 був належним чином запрошений в підрозділ поліції для проведення відповідної перевірки та дачі ним пояснень з приводу обставин зазначеної вище дорожньо-транспортної пригоди, зокрема з приводу обставин порушення ним вимог ПДР, про які зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №199677. Як наслідок, ОСОБА_1 був позбавлений права подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу і т.і.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Однак, у порушення даних вимог працівниками поліції не повно досліджено і перевірено усі обставини справи, зокрема не відібрано пояснення у самого водія ОСОБА_1 з приводу обставин порушення ним вимог ПДР, про які зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення, не відбирались і з цього приводу пояснення в інших осіб, що зазначені як свідки в протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №199677. В протоколі зазначено ряд осіб в якості свідків чи потерпілих (суду однозначно не зрозуміло через наявність закреслень у відповідних графах протоколу), однак протокол в порушення вимог розділу ІІ згаданої вище Інструкції такими особами не підписаний.
З врахуванням зібраних матеріалів та з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення матеріалів справи про адміністративне правопорушення до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліціїдля проведення додаткової перевірки, під час якої слід врахувати та виконати вищевикладене. Окрім цього необхідно детально та повно опитати водіїв та очевидців з приводу обставин вчинення даної ДТП; виконати інші дії, необхідність у яких виникне для встановлення істини у справі.
Зазначену перевірку необхідно проводити у присутності учасників дорожньо-транспортної пригоди.
При підтвердженні або спростуванні доводів учасників ДТП необхідно дати належну правову оцінку їх діям та прийняти рішення у відповідності із Законом.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України №11 від 17.10.2014 року, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу та визнається правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Зазначені недоліки не дають можливості суду прийняти рішення у відповідності до вимог ст.245 КУпАП та надати об'єктивну оцінку діям особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Тому, з метою всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, приходжу до висновку, що матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП необхідно повернути до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Окрім цього, слід зазначити, що протокол про адміністративне правопорушення має відповідати вимогам ст.256, 278 КУпАП та Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС від 07.11.2015р. № 1395, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015р. за №1408/27853, згідно якої не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, стосовно якої його складено.
Керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст.245, 254, 256, 278, 280 КУпАП, суддя, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, - повернути до Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Ю.В. Кічак