Провадження № 3/760/7170/20
в справі 760/15887/20
31 липня 2020 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС відносно відправника міжнародного експрес відправлення громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) АДРЕСА_1 , за ознаками порушення митних правил, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України, -
22 липня 2020 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 1180/10000/20, з якого вбачається, що 07.07.2020 в зоні митного контролю відділу митного оформлення №3 митного поста «Київ-спеціалізований» на території ЦСС ДП МЕП «Юкрейнієн парсел сервіс», м.Київ, вул. Молодогвардійська 20-а надійшло міжнародне експрес відправлення документального характеру (далі - МЕВ) за міжнародним транспортним документом від 30.06.2020 року №1ZА0Х1186675071728 від відправника громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), адреса: АДРЕСА_1
Одержувач: ОСОБА_4 , АДРЕСА_2 .
При митному огляді МЕВ документального характеру, який проведено 07.07.2020, посадовою особою митниці у відправленні виявлено незаявлені в переліку товаросупровідного документу відправником, іноземну валюту в сумі 100 доларів США а саме: - 1 купюра номіналом 100 доларів США з серійним номером: МК 73109937А, інформація про які відсутня в супровідному транспортному документі.
За товаросупровідним документом від 30.06.2020 року №1ZА0Х1186675071728, згідно інформації вказаної відправником в переліку, відправлення містить лише «документи».
Відповідно до ст. 18 Всесвітньої поштової конвенції забороняється вкладати монети, банківські білети, банкноти або будь-які цінні папери на пред'явника, дорожні чеки, платину, золото чи срібло у виробах чи у необробленому вигляді, дорогоцінні камені, ювелірні вироби та інші цінні предмети у посилках без оголошеної цінності.
Статтею 4 п. 57 Митного кодексу України визначено, що товари- це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі, валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередач.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Отже, незаявлення громадянкою ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) за встановленою формою в міжнародному транспортному документі від 30.06.2020 року №1ZА0Х1186675071728 інформації про товар -валютні цінності в кількості 100 доларів США є такими, що відправлений з порушенням митних правил.
Відповідно до ст. 236 Митного кодексу України товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.
Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Таким чином, у діях відправника міжнародного поштового відправлення наявні ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 472 Митного кодексу України, а саме: незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Предмети правопорушення - 1 купюра номіналом 100 доларів США з серійним номером: МК 73109937А, вилучені та знаходяться на відповідальному зберіганні на складі Київської міської митниці ДФС за адресою: м. Київ, бульвар В. Гавела (І. Лепсе), 8А.
Представник митного органу в судовому засіданні підтримав позицію Київської міської митниці ДФС щодо притягнення громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності за ст. 472 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення останнім митних правил.
Громадянка ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся.
Суд заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про притягнення громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до адміністративної відповідальності з наступних підстав.
Статтею 472 МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до п. 2 ст. 235 МК України забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання відповідно до актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Відповідно до п.п. 8.5.а, 8.5.б, 8.5.г, 8.6.а, 8.6.в ст. 257 МК України декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТЗЕД, ставки податків, суми митних платежів.
Згідно ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату.
Згідно з п. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до п. 2 ст. 266 МК України перед подачею митної декларації з метою перевірки відповідності товару опису, зазначеному у товаросупровідних документах, декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів. Правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України визначено ст.ст. 233-237 Митного кодексу України.
Відповідно до статті 236 Митного кодексу України «Декларування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправлення, здійснюється оператором поштового зв'язку, експрес-перевізником чи декларантом або уповноваженою ним особою. При цьому товари, які не є об'єктом оподаткування митними платежами, а також кореспонденція, поштові листи та листівки, література для сліпих, друковані матеріали, міжнародні експрес-відправлення документарного характеру декларуються в усній формі на підставі товаросупровідних документів. Інші товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних експрес відправленнях, підлягають письмовому декларуванню»
Згідно з пунктом 30 частини першої статті 4 Митного кодексу України міжнародний транспортний документ оформлений відправником гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) - це номерний товаросупровідний документ, який є договором на перевезення кожного окремого міжнародного експрес-відправлення та є формою декларації на підставі якої переміщувався товар через митний кордон України.
Підпунктами 1 та 2 ч.1 ст. 196 Митного кодексу України визначено, що товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом, а також товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом не можуть бути пропущені через митний кордон України.
З огляду на наведене, в діях громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 472 МК України.
Таким чином враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є товар, переміщення якого через митний кордон України є обмеженим, тому суд вважає за необхідне застосувати до громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.
Керуючись статтями ст. 3, 235, 257, 264, 266, 467, 472 МК України, статтями 8, 247, 265, 283, 284, 294 КпАП України,
Визнати винною громадянку ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.
Накласти на громадянку ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил - 2712,69 грн., який необхідно сплатити за наступними реквізитами: Одержувач: УДКСУ у Солом'янському районі; Код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; Банк одержувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, р/р №31119106526010. Призначення платежу: код 050 від (ПІП платника), за ПМП №1180/10000/20 від 09.07.20, згідно з ст. 472 МКУ та постанови суду від 31.07.2020; з конфіскацією в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил згідно з описом предметів до протоколу про порушення митних правил 1№1180/10000/20 від 09.07.20, які вилучені та зберігаються на складі Київської міської митниці ДФС, за адресою: м. Київ, б-р Вацлава Гавела, 8А.
Стягнути з громадянки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) судовий збір в розмірі 420,40 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: