Постанова від 25.09.2020 по справі 760/11254/20

Провадження № 3/760/5330/20

в справі 760/11254/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2020 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , виданий 21.12.2018 органом 6802, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тимчасово не працює, за ознаками порушення митних правил, передбаченого ст.471 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

20 травня 2020 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 0928/10000/19 від 23.12.2019, з якого вбачається, що 21.12.2019 о 14 год. 15 хв. в зоні митного контролю «Приліт» терміналу А митного посту «Аеропорт Київ «Жуляни» Київської митниці Держмитслужби при здійсненні митного контролю пасажирів та багажу рейсу W66278 сполученням «Вільнюс - Київ» для проведення вибіркового митного контролю було зупинено громадянина України ОСОБА_1.

Для здійснення митних формальностей пасажира було запрошено до ренгенаппарату для проведення огляду багажу.

В ході проведення митного огляду було встановлено, що окрім особистих речей в багажі, в ручній кладі серед інших кишенькових монет знаходилась одна монета 1772 року, з ознаками старовини. Аверс монети: вгорі уздовж краю монети рамки напис «ЬМЕКАІЕРИНА ІІ ІМ П ІСЛМОД ВСЕРОС», знизу позначення монетного двору СПБ, по центру монети зображення Єкатерини ІІ. Реверс монети: вгорі уздовж краю монети позначення рік випуску «1772» нижче уздовж краю монети знаходиться напис МОНЕТА РУБЛЬ, в середині монети малюнок двохголового орла.

Відповідно до висновку мистецтвознавчої експертизи Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 17.03.2020 № 060-1631 надана на експертизу монета є фальшива монета номіналом «РУБЛЬ» ймовірно СНД, кінець 20 - початок 21 століть, метал світло-сірого кольору, діаметр 39 мм., загальна вага монети - 22,45 гр. Аверс: звернене праворуч профільне зображення Імператриці Катерини ІІ, його півколом оточує напис «.Ь М ЕКАТЕРИНА ІІ ІМП ІСАМОД ВСЕРОС», літера «Т» без верхньої, горизонтальної частини. У плечовому обрізу ініціали медельєра «•и.» (нечітко і з однієї літери). Під портретом - «СПБ». Реверс: герб Російської імперії, напис по колу - «РУБЛЬ 1772 МОНЕТА». Внизу обабіч орла (герба імперії) розташовано літери «Я Ч». Гурт гладкий із написом, частково стертим: « 4 зол 8 214/25 доли CFF 8 31|3 проьы» у кількості 1 шт., вартістю 25 грн. не має культурної цінності.

Для переміщення через митний кордон України вищевказаної монети відповідний дозвільний документ не потрібен..

З пояснень наданих громадянином ОСОБА_1 , які містяться у справі, встановлено, що злого умислу громадянин ОСОБА_1 не мав, про те, що для переміщення через митний кордон України на дані речі необхідні дозвільні документи, не знав, монету знайшов на вулиці та вважав її за талісман. Своє порушення громадянин ОСОБА_1 визнав, мотивуючи незнанням порядку переміщення предметів через митний кордон України.

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 366 Митного кодексу України, громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою.

Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Громадянин ОСОБА_1 митної декларації не заповнював, з приводу декларування до інспекторів митниці не звертався, самостійно обрав форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор", чим засвідчив про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, або таких, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження.

Статтями 196, 197 Митного кодексу України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Дії громадянина ОСОБА_1 як стверджує представник митного органу, мають ознаки порушення митних правил, передбачені статтею 471 Митного кодексу України.

Відповідно до статті 369 МК України особисті речі, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України підлягають декларуванню шляхом учинення дій, усно, або, за бажанням власника чи на вимогу митного органу, письмово та не оподатковуються.

Статтею 370 МК України визначений перелік товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей громадян.

Відповідно до п.1 ст.374 МК України товари (за винятком підакцизних), що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро та загальна вага яких не перевищує 50 кг, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених ч. 2 цієї статті) та не є об'єктом оподаткування митними платежами.

Таким чином громадянин ОСОБА_1 на думку митниці порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України

Представник митного органу в судовому засіданні підтримав позицію Київської міської митниці ДФС щодо притягнення громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення останнім митних правил.

Суд заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про відсутність події і складу адміністративного правопорушення в діях громадянина ОСОБА_1 .

Згідно з ст. 486 Митного кодексу України, завданням провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким порушенням.

Згідно з ст. 471 Митного кодексу України порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

Проте, судом встановлено, що відповідно до висновку мистецтвознавчої експертизи Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 17.03.2020 № 060-1631 надана на експертизу монета є фальшива монета номіналом «РУБЛЬ» ймовірно СНД, кінець 20 - початок 21 століть, метал світло-сірого кольору, діаметр 39 мм., загальна вага монети - 22,45 гр, вартістю 25 грн. не має культурної цінності, а отже для переміщення через митний кордон України вищевказаної монети відповідний дозвільний документ не потрібен.

Будь-яких доказів на підтвердження вини громадянина ОСОБА_1 суду не надано та не зазначено про наявність таких доказів. Не надано і належних доказів на підтвердження того, що громадянин ОСОБА_1 вчинив протиправні дії та має нести відповідальність за переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України та утворювали об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ст.471 МК України.

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що громадянин ОСОБА_1 не переміщував товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України

За таких обставин не може йти мова про наявність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471Митного Кодексу України

Відповідно до п. 1 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

З огляду на відсутність достовірних і достатніх відомостей про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та враховуючи вимоги закону, що сумніви мають трактуватись на користь притягуваного до відповідальності, вбачається, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 471 МК України, а тому провадження у справі підлягає закриттю.

Керуючись ст. ст. 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 373, 471, 511, 527-529 Митного кодексу України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: