Рішення від 27.09.2021 по справі 640/30073/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/787

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2021 року м. Київ № 640/30073/20

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

провизнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії по заробітній платі протиправною та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи з 1986 по 1990 роки включно за даними довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/06, що видана Приватним підприємством Фірма "Протвар і С" на підставі бухгалтерських документів цеху "Центральний" виборчого об'єднання "Київпобутрадіотехніка".

Ухвалою суду від 14.12.2020 р. відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку ст. 263 КАС України.

15.02.2021 р. надано відзив на позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 28.06.2019 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При розгляді заяви про призначення пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було враховано страховий стаж ОСОБА_1 39 років 14 днів.

Зокрема, не було враховано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/06, що видана Приватним підприємством Фірма "Протвар і С" 25.06.2019 р. на підставі бухгалтерських документів цеху "Центральний" виборчого об'єднання "Київпобутрадіотехніка" за період роботи з 01.01.1986 р. по 31.12.1990 р.

22.10.2020 р. через Веб-портал Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернувся щодо врахування інформації по вказаній довідці при розрахунку пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за №26465-27492/В-02/2600/20 20.11.2020 р. на звернення надано відповідь, у якій повідомлено, що Управлінням розглянуто довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/06 Приватного підприємства Фірма "Протвар і С" 25.06.2019 р. і встановлено, що копії первинних документів, на підставі яких вона складена, не надано.

Для перевірки достовірності видачі довідки зроблено запит №266 від 13.08.2019 р., і службовою запискою відділу контрольно-перевірочної роботи №4 за №3766 від 22.11.2019 р. повідомлено про неможливість проведення перевірки достовірності видачі довідки, оскільки документи ВО "Київпобутрадіотехніка" цех "Центральний" знаходяться за юридичною адресою ПП Фірми "Протвар і С" без договору зберігання з правом видачі довідок, тому ПП Фірми "Протвар і С" несе відповідальність за достовірність видачі лише власних довідок.

Також ОСОБА_1 звертався з цього приводу 13.11.2020 р., 19.11.2020 р. та 18.11.2020 р. до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою аналогічного змісту.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за №26653-27645/В-02/2600/20 на звернення надано відповідь аналогічного змісту.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає протиправною бездіяльність щодо розгляду його звернення, посилаючись на протиправне неврахування довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/06, що видана Приватним підприємством Фірма "Протвар і С" 25.06.2019 р. на підставі бухгалтерських документів цеху "Центральний" виборчого об'єднання "Київпобутрадіотехніка" за період роботи з 01.01.1986 р. по 31.12.1990 р., з врахуванням якої розмір його пенсії буде збільшено.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на проведення розрахунку пенсії позивача згідно з вимогами законодавства, відсутність підстав для врахування довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/06, що видана Приватним підприємством Фірма "Протвар і С" 25.06.2019 р.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з п. 3) п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (в редакції станом на 06.05.2019 р. - подання заяви про призначення пенсії), до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

В даному випадку позивачем в пакеті документів для призначення пенсії надано довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/06, що видана Приватним підприємством Фірма "Протвар і С" 25.06.2019 р. на підставі бухгалтерських документів цеху "Центральний" виборчого об'єднання "Київпобутрадіотехніка" за період роботи з 01.01.1986р. по 31.12.1990 р.

Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Для перевірки інформації, зазначеної у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/06, що видана Приватним підприємством Фірма "Протвар і С" 25.06.2019 р., призначено перевірку, а саме - запит №266 від 13.08.2019 р., і службовою запискою відділу контрольно-перевірочної роботи №4 за №3766 від 22.11.2019 р. повідомлено про неможливість проведення перевірки достовірності видачі довідки, оскільки документи ВО "Київпобутрадіотехніка" цех "Центральний" знаходяться за юридичною адресою ПП Фірми "Протвар і С" без договору зберігання з правом видачі довідок, тому ПП Фірми "Протвар і С" несе відповідальність за достовірність видачі лише власних довідок.

Вказані обставини підтверджується наявними у пенсійній справі позивача документами, копії яких залучено до матеріалів справи.

Таким чином, по наданій позивачем довідці про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року встановлено неможливість провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам, що виключає можливість врахування даних такої довідки для розрахунку розміру пенсії.

З врахуванням викладеного у діях відповідача відсутня бездіяльність щодо розгляду звернень позивача з вказаного приводу, оскільки всі його звернення розглянути з наданням відповіді по суті.

Щодо відмови у задоволенні заяви позивача про перерахунок його пенсії з врахуванням вказаної довідки, то для цього у відповідача відсутні підстави, тоді як ним вжито заходи в межах наявних повноважень щодо перевірки інформації, що міститься у наданих позивачем документах для призначення пенсії.

Ч. 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про порушення вказаних вимог в даному випадку.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 27.09.2021 р.