Рішення від 16.09.2021 по справі 908/599/21

номер провадження справи 27/54/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.09.2021 Справа № 908/599/21

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової Світлани Сергіївни, при секретарі судового засіданні Хрипко О.О., розглянувши матеріали справи

за позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ладний" (69121 м. Запоріжжя, вул. Ладозька, буд. 17; адреса для листування: 69014 м. Запоріжжя, вул. Харчова, буд. 17, к. 14, ідентифікаційний код юридичної особи 43604643)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (69035 м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В; фактичне місцезнаходження: 69063 м. Запоріжжя, вул. Покровська, буд. 24, ідентифікаційний код юридичної особи 41279924)

про розірвання договору та зобов'язання вчинити дії

за участю

представника позивача: Вишнякова І.О., ордер АР № 1027244 від 05.03.2021

представник відповідача: Ємельянова О.О., ордер ЗП № 008938 від 20.10.2020

СУТЬ СПОРУ:

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ладний" звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" про

- розірвання договору № 31/05/2018-01 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 01 червня 2018 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" та співвласниками багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ладозька, буд. 17 з 04.07.2020;

- зобов'язання Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" передати за актом приймання-передачі об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Ладний" наступну документацію щодо багатоквартирного будинку:

- технічний паспорт на багатоквартирний будинок;

- паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва;

- енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем;

- проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем;

- документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

- технічну документація обладнання котелень;

- технічну документація на ліфти;

- план земельної ділянки;

- акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок:

- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування

та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку;

- зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" здійснити остаточне нарахування плати за послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг у період з 01 червня 2018 р. по 04 липня 2020 р.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.03.2021 позовні матеріали № 908/599/21 передано на розгляд судді Дроздовій С.С.

Ухвалою суду від 12.03.2021 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків.

22.03.2021 на адресу суду від Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ладний" надійшли докази усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 29.03.2021, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/599/21, присвоєно справі номер провадження 27/54/21 та призначено підготовче судове засідання на 21.04.2021.

Ухвалою від 21.04.2021, відповідно до ст. 183 ГПК України, підготовче засідання у справі № 908/599/21 відкладено на 12.05.2021.

Ухвалою суду від 12.05.2021 підготовче засідання на підставі ст. 183 ПК України відкладено на 24.05.2021.

Ухвалою суду від 12.05.2021 підготовче засідання на підставі ст. 183 ПК України відкладено на 24.05.2021.

Від відповідача 18.05.2021 надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 9978/08-08/21), відповідно до якого зазначено, що ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» вважає необхідною умовою для передачі технічної документації на багатоквартирний будинок вжиття сторонами певних заходів, зокрема, утворення відповідної комісії, визначення комісією технічного стану об'єкта відповідно до вимог законодавства та складення акту приймання-передачі об'єкта в управління. Тобто ці заходи передують передачі відповідної документації на будинок, оскільки така передача є неможливою окремо від наведених дій, так як вона здійснюється одночасно з підписанням сторонами відповідного акта. Відтак, передача заявленої позивачем у позовній заяві документації багатоквартирного будинку №17 по вулиці Ладозькій у місті Запоріжжі можлива лише при дотриманні сторонами наведеної процедури та алгоритму послідовності дій, оскільки вона здійснюється при складанні акта приймання-передачі його з управління ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», яке здійснювала таке управління багатоквартирним будинком до управління позивача. Відповідно обов'язок у відповідача, який визначений статтею 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" щодо передачі позивачу у певний строк відповідної документації, виникає лише після дотримання сторонами наведеного механізму і чіткого виконання дій з відповідним їх оформленням. Разом з цим, позивачем не надано доказів на підтвердження вчинення заходів щодо утворення відповідної комісії, визначення комісією технічного стану об'єкта відповідно до вимог законодавства та складення акту приймання-передачі об'єкта в управління. Крім того, у ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» відсутня технічна документація на багатоквартирний будинок №17 по вулиці Ладозькій у місті Запоріжжі, перелік якої затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.2018 року № 176, оскільки передача технічної документації на вказаний будинок відбулася 31.10.2017 року, тобто раніше набрання чинності вказаним наказом. У відповідності до акту приймання-передачі технічної документації на житлові будинки від 31.10.2017 року на підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради №520 від 01.09.2017 року, ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» одержало від попереднього балансоутримувача - КП «Наше місто» Запорізької міської ради наступну технічну документацію на житловий будинок №17 по вулиці Ладозькій у місті Запоріжжі: Інвентарна справа; Технічний паспорт участку; Схема прибирання прибудинкової території; Акт перевірки вентиляційних каналів; Схема розподілу зовнішніх мереж обслуговування; Схема викопіювання плану будівництва кварталу; Акт про прийняття житлового будинку в експлуатацію; Реєстраційне посвідчення про право власності на будинок; Акти весняних та осінніх осмотрів; Дефектні акти на виконання поточного ремонту; Зошит або акт обліку промокання покрівлі; Зошит або акт огляду стінових швів або панелей. Іншу документацію на вказаний будинок ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» не одержувало. Наявна у відповідача технічна документація на багатоквартирний будинок №17 по вулиці Ладозькій у місті Запоріжжі, не входить до переліку затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.2018 року № 176, а відтак і відсутній обов'язок щодо її надання позивачу. Таким чином, ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» не має можливості надати позивачу технічну документацію, вказану в позовній заяві в зв'язку з її відсутністю, оскільки на час укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №17 по вулиці Ладозькій у місті Запоріжжі зазначені документи Відповідачу від попереднього балансоутримувача не передавалися, тому як був відсутній визначений законодавством перелік технічної документації на багатоквартирний будинок. При цьому ані законом, ані договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком не передбачений обов'язок управителя щодо виготовлення технічної документації. З огляду на це у ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» відсутній обов'язок визначений статтею 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" щодо передачі позивачу у певний строк відповідної документації, перелік якої затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.2018 року № 176. Крім того, за даними протоколу №1 загальних зборів ОСББ «ЛАДНИЙ» від 02.05.2020 року співвласниками прийняте рішення про відмову від керуючої компанії «Місто для людей», однак не вказано яким чином повинна здійснюватись вказана відмова, не було прийняте рішення про розірвання договору, не приймалося рішення щодо визначення уповноважених осіб для підписання угоди про розірвання договору і у прийнятому рішенні не визначена дата відмови від керуючої компанії.

24.05.2021 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 10338/08-08/21), відповідно до якої вказано, що відповідно до вимог Правил відповідач мав передати позивачу наявну технічну документацію на будинок не пізніше дня припинення дії договору управління, тобто не пізніше 04.07.2020. Як вже було зазначено у позовній заяві, за приписами ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок. Обов'язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання, не залежить від вчинення інших заходів з боку об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, оскільки будь-яких інших умов, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено. Укладання акту приймання-передачі технічної документації на житлові будинки до затвердження Переліку не підтверджує відсутність у відповідача необхідної документації. Відповідачем до відзиву на позовну заяву не було долучено копію акту приймання-передачі технічної документації на житлові будинки від 31.10.2017, а тому його доводи, що колишній балансоутримувач не передав відповідачу технічну документацію на багатоквартирний будинок, яка входить до Переліку, нічим не підтверджується та не можуть братися судом до уваги при прийнятті рішенні. Порядок розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком не залежить від будь-яких інших умов, крім наявності рішення співвласників будинку про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя та направлення існуючому управителю повідомлення, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору. Відповідач на підтвердження оплати послуг з електропостачання надає документи, що не містять у собі інформації, яка свідчить про оплату послуг за споживання електричної енергії саме співвласниками багатоквартирного будинку № 17 по вул. Ладозькій. Жодного доказу на підтвердження здійснення відповідачем поточного ремонту спільного майна багатоквартирним будинком надано не було. Позивач також зазначив, що доводи та аргументи відповідача суперечать нормам чинного законодавства, не відповідають фактичним обставинам справи та не підтверджуються жодними належними доказами.

Ухвалою від 24.05.2021 на підставі ст. 177 ч.3 ГПК України строк підготовчого провадження продовжено на тридцять днів, підготовче засідання відкладено на 23.06.2021.

Ухвалою суду від 23.06.2021 строк підготовчого провадження у справі № 908/599/21 продовжено відповідно до Конвенції про захист прав людини і основних свобод., підготовче засідання відкладено на 28.07.2021.

Ухвалою від 28.07.2021 відповідно до Конвенції про захист прав людини і основних свобод, строк підготовчого провадження у справі № 908/599/21 продовжено, підготовче засідання відкладено на 02.09.2021.

Ухвалою суду від 02.09.2021 на підставі ст. 185 ГПК України підготовче провадження закрито, розгляд справи по суті призначено на 16.09.2021.

У судовому засіданні 16.09.2021 року справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

У судовому засіданні 16.09.2021, відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалося повне фіксування судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: на комплексі "Акорд".

Суддею оголошено, яка справа розглядається, склад суду, та роз'яснено учасникам справи їх права, у тому числі право заявляти відводи.

Відводів складу суду не заявлено.

Представник позивача в судовому засіданні 16.09.2021 підтримав позовні вимоги, просив суд задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні 16.09.2021 заперечив проти задоволення позову, просив суд відмовити в його задоволенні.

Також підтримав заяву про зупинення провадження у даній справі (вх. № 12797/08-08/21 від 23.06.2021).

В судовому засіданні 16.09.2021 судом роз'яснено представнику відповідача, що ухвалою суду від 02.09.2021 дану заяву відповідача про зупинення провадження у справі залишено без розгляду.

В засіданні суду 16.09.2021 здійснено безпосереднє дослідження доказів, поданих учасниками спору (ст. 210 ГПК України).

У судовому засіданні 16.09.2021, на підставі ст. 217 ГПК України суд закінчив з'ясування обставин та перевірки їх доказами і перейшов до судових дебатів - ст. 218 ГПК України.

Судові дебати - частина судового розгляду, що складаються з промов осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши представників сторін, дослідивши докази, суд вийшов з нарадчої кімнати та згідно ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголосив вступну та резолютивну частини рішення, повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.

Розглянувши матеріали справи та оцінивши надані докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд

УСТАНОВИВ:

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Як зазначає позивач та вбачається з матеріалів справи, протоколом установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням м. Запоріжжя, вул. Ладозька, буд. 17 від 24 березня 2020 було створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ладний» (ОСББ «Ладний»).

28 квітня 2020 було внесено запис про державну реєстрацію ОСББ «Ладний», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

01.06.2018 Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» та Співвласниками багатоквартирного будинку за адресою м. Запоріжжя, вул. Ладозька, буд. 17 укладено Договір № 31/05/2018-01 (Договір), відповідно до умов якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» надавало послуги з управління багатоквартирним будинком, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ладозька, буд. 17.

02 травня 2020 рішенням співвласників багатоквартирного будинку, оформленого протоколом загальних зборів № 1 було прийнято відмовитися від послуг керуючої компанії - ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» та вибрати форму управління - самозабезпечення.

04 травня 2020 ініціативна група будинку по вул. Ладозький, 17 звернулось до управляючої компанії багатоквартирним будинком ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» про розірвання Договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, відповідно до якого було вказано про факт реєстрації 28 квітня 2020 ОСББ «Ладний» та запропоновано розірвати Договір із передачею документації на багатоквартирний будинок.

Враховуючи, що у встановлений законом строк ОСББ «Ладний» не отримало відповіді на звернення від 04 травня 2020, 22 липня 2020 ініціативною групою та головою ОСББ «Ладний» були направленні повторні звернення із копіями документів про реєстрацію ОСББ «Ладний».

Позивач вказував на те, що відповідач станом на грудень 2020 не надав відповідей на жодне звернення від позивача.

З матеріалів справи вбачається, що 11 грудня 2020 адвокатським запитом до ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» було запрошено: фінансовий звіт із детальним розписом усіх затратних статей щодо фактичних витрат на послугу з управління багатоквартирним будинком № 17 по вул. Ладозькій у м. Запоріжжі за весь період управління будинком; первинну документацію, що підтверджує обсяг фактично наданої послуги; інформацію про залишок коштів на рахунку багатоквартирного будинку.

11 лютого 2021 адвокатським запитом до ТОВ «Місто для людей Запоріжжябуло запитано про дату, час та місце передачі ОСББ «Ладний» примірника технічної та іншої передбаченої документації на багатоквартирний будинок.

Позивач вказував на те, що всупереч вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» відповідач проігнорував дані адвокатські запити.

Голова правління ОСББ «Ладний» Свириденко С.А. 17 лютого 2021 подав до ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» заяву, у якій ще раз проінформував про створення об'єднання з вимогою призначити дату та час для передачі усієї технічної та іншої документації на будинок та здійснити перерахунок коштів. Строк виконання цих вимог було встановлено до кінця лютого 2021. До заяви було долучено протокол № 1 загальних зборів від 02 травня 2020.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» не надало письмової відповіді на повідомлення позивача, у визначений законом строк не уклало договір про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком та не передало документацію на будинок, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом

З огляду на наведене та відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» у Відповідача як у управителя багатоквартирного будинку після державної реєстрації ОСББ «Ладний» виник обов'язок у тримісячний строк передати йому спірну документацію на будинок

Згідно з ч. 1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Відповідно до статті 385 Цивільного кодексу України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, а також визначення основних засад організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюється чинним законодавством України, зокрема Законами України "Про житлово-комунальні послуги", "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Відповідно до абзаців 5 та 6 п. 5 ст. 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком або обрання іншого управителя виконавець послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій має здійснити остаточне нарахування плати за послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг.

Пунктом 7.3. Договору встановлено, що він може бути припинений внаслідок відмови Управителя (ТОВ «Місто для людей Запоріжжя) або споживача (співвласників багатоквартирного будинку) від здійснення обов'язків, передбачених цим Договором та у інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Враховуючи вищевикладене, співвласниками багатоквартирного будинку відповідно до вимог закону було реалізовано своє право на зміну управителя та дострокове розірвання договору.

Факт волевиявлення співвласників багатоквартирного будинку підтверджується рішенням, оформленим протоколом зборів співвласників від 24.03.2020, про що було повідомлено товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" багатоквартирний будинок - це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - це фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - це вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Згідно з ч.ч. 4, 5, 6 ст. 5 вказаного вище Закону співвласник має право вільного доступу до технічної документації на багатоквартирний будинок. Замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати паспорт об'єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об'єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону. У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.

Статтею 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку). Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та приміщень.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 10 вказаного Закону співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про: визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням; визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Згідно ст. 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Частиною 14 статті 6 вказаного Закону визначено, що державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

Як зазначалося вище, 28.04.2020 проведено державну реєстрацію Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ладний", керівник Свириденко С.А.

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.

За положенням пунктів 3.3.8 та 7.4. Договору управитель зобов'язаний у разі припинення дії цього договору, в наступному місяці за звітним провести остаточний розрахунок. При розірванні Договору між сторонами проводиться бухгалтерська перевірка та повний взаєморозрахунок, а також повернення боргів, які виникли при співробітництві сторін до моменту підписання Договору.

Пунктом 33 Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2015 р. № 712, встановлено, що якщо протягом строку дії цього договору співвласники приймають рішення про зміну форми управління будинком або про обрання іншого управителя, цей договір достроково припиняється через два місяці з дати отримання управителем повідомлення від співвласників (уповноваженої ними особи) про таке рішення.

Відповідно до п. 7.5. Договору усі правовідносини, що виникають у зв'язку з виконанням цього Договору і не врегульовані ним, регламентуються нормами законодавства.

Згідно з ч.ч. 18, 19 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.

Правовий аналіз положень ч. 18 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" дозволяє дійти висновку про те, що передбачений зазначеною нормою обов'язок попереднього балансоутримувача будинку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього з дня державної реєстрації об'єднання та не залежить від прийняття об'єднанням рішення про передачу йому функцій з управління будинком та про прийняття будинку на баланс, оскільки будь-яких інших умов, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено.

Подібну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18.

Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, викладеним вище спростовується заперечення відповідача про відсутність у нього обов'язку з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку.

Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок затв. Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.2018 № 176 (за реєстр. в Міністерстві юстиції України 16.08.2018 за № 930/32382), який набрав чинності 14.09.2018.

До технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з вказаним Переліком належить: 1. Технічний паспорт на багатоквартирний будинок. 2. Паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва. 3. Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем. 4. Проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем. 5. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. 6. Технічна документація обладнання котелень. 7. Технічна документація на ліфти. 8. План земельної ділянки. 9. Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок. 10. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

Статтями 13, 14, 526 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права і обов'язки здійснюються та виконуються у межах, наданих договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватись від дій, які могли б порушити права інших осіб, не допускається зловживання правами. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Як підтверджено матеріалами справи, після державної реєстрації ОСББ "Ладний", позивач листом від 04.05.2020 повідомив відповідача про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Згідно з положеннями ч. 18 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", передбачений зазначеною нормою обов'язок попереднього балансоутримувача будинку або особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього (неї) з дня державної реєстрації об'єднання та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов, оскільки жодних інших підстав, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача/особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання Законом не визначено.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Договір про надання послуг згідно ст. 907 Цивільного кодексу України може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін. Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.

Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Частинами 3, 4 ст. 188 Господарського кодексу України визначено, що сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Частиною 5 ст. 188 Господарського кодексу України передбачається, що якщо судовим рішенням договір, змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Проте відповідач безпідставно ухилився від укладення угоди про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком та передачі відповідної документації.

Виходячи з аналізу вищезазначених спеціальних норм законодавства, які регулюють правовідносини, що мають місце між сторонами в цій справі, право співвласників багатоквартирного будинку на розірвання договору з управителем, в тому числі у разі прийняття рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком, не залежить від будь-яких інших умов, крім наявності відповідного рішення співвласників багатоквартирного будинку та направлення існуючому управителю повідомлення з додержанням необхідного строку.

Так само і обов'язок управителя щодо передання відповідної технічної документації на багатоквартирний будинок залежить тільки від факту реєстрації об'єднання співвласників багатоквартирного будинку.

За таких обставин, суд вбачає наявність підстав для розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком та зобов'язання відповідача про передачу позивачу відповідної технічної документації на багатоквартирний будинок, та здійснити остаточне нарахування плати за послуги.

Посилання відповідача на необґрунтованість позовної вимоги, оскільки в нього відсутня технічна документація спростовується тим, що відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку Відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок він як вже було вище зазначено відповідно до вимог абзацу 19 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» зобов'язаний відновити її за власний рахунок.

Посилання відповідача на необхідність утворення відповідної комісії для визначення технічного стану об'єкту та складення акту приймання передачі об'єкту у відповідності до Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 2 лютого 2009 року № 13 суд не приймає, оскільки, згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 серпня 2019 року № 183, наведений відповідачем нормативний акт втратив чинність 13.09.2019, а тому він не може бути застосований до спірних правовідносин.

Вимога п. 1 ст. 6 Конвенції щодо обґрунтовування судових рішень не може розумітися як обов'язок суду детально відповідати на кожен довід заявника. Стаття 6 Конвенції також не встановлює правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання в першу чергу національного законодавства та оцінки національними судами. Проте Європейський суд з прав людини оцінює ступінь вмотивованості рішення національного суду, як правило, з точки зору наявності в ньому достатніх аргументів стосовно прийняття чи відмови в прийнятті саме тих доказів і доводів, які є важливими, тобто такими, що були сформульовані заявником ясно й чітко та могли справді вплинути на результат розгляду справи.

Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

У рішенні Європейского суду з прав людини від 19.03.1997 р. (п. 40) по справі "Горнсбі поти Греції" зазначено: "…Право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду однієї зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні Гарантії, що надаються сторонам цивільного судового процесу - у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним - і не передбачив при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні сторони зобов'язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію.

Відповідно до ст.ст. 7, 13 Господарського процесуального кодексу України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст.ст. 73, 77 ГПК України).

Рішення суду про задоволення позову може бути прийнято виключно у тому випадку, коли подані позивачем докази дозволять суду зробити чіткий, конкретний та безумовний висновок про обґрунтованість та законність вимог позивача.

Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В порядку ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 42, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ладний" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" задовольнити.

Розірвати Договір № 31/05/2018-01 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 01 червня 2018 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" та співвласниками багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Ладозька, буд. 17 з 04.07.2020.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (69035 м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В; фактичне місцезнаходження: 69063 м. Запоріжжя, вул. Покровська, буд. 24, ідентифікаційний код юридичної особи 41279924) передати за актом приймання-передачі об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Ладний" (69121 м. Запоріжжя, вул. Ладозька, буд. 17; адреса для листування: 69014 м. Запоріжжя, вул. Харчова, буд. 17, к. 14, ідентифікаційний код юридичної особи 43604643) наступну документацію щодо багатоквартирного будинку:

- технічний паспорт на багатоквартирний будинок;

- паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва;

- енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем;

- проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем;

- документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

- технічну документація обладнання котелень;

- технічну документація на ліфти;

- план земельної ділянки;

- акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок;

- паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування

та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (69035 м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В; фактичне місцезнаходження: 69063 м. Запоріжжя, вул. Покровська, буд. 24, ідентифікаційний код юридичної особи 41279924) здійснити остаточне нарахування плати за послуги відповідно до фактичних нарахувань та обсягів наданих послуг у період з 01 червня 2018 р. по 04 липня 2020 р.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" (69035 м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В; фактичне місцезнаходження: 69063 м. Запоріжжя, вул. Покровська, буд. 24, ідентифікаційний код юридичної особи 41279924) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Ладний" (69121 м. Запоріжжя, вул. Ладозька, буд. 17; адреса для листування: 69014 м. Запоріжжя, вул. Харчова, буд. 17, к. 14, ідентифікаційний код юридичної особи 43604643) 6810 (шість тисяч вісімсот десят) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення оформлено та підписано 27.09.2021.

Суддя С.С. Дроздова

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.