Рішення від 28.05.2010 по справі 2-461/2010

Справа № 2-461

2010 р.

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2010 р. м. Снятин

Снятинський районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого - судді Собко В.М.,

при секретарі - Петричка Т.С.,

за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Матейчук Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про визнання протиправною відмови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про визнання протиправною відмови у перерахунку і виплаті недоотриманої державної та додаткової пенсії з 01.03.2010 року як інваліду ІІ групи, захворювання пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС.

Позовну заяву мотивував тим, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії відповідно до довідки МСЕ його визнано інвалідом ІІ групи, а ст. 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” віднесено до І категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідач не виплачує йому в повному обсязі державної та додаткової пенсії, як це передбачено статтями 49, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, і становить для інвалідів ІІ групи у розмір не меншому від 8 мінімальних пенсій за віком (державна пенсія), та у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія). Просив визнати відмову неправомірною та зобов'язати проводити нарахування та виплату призначеної пенсії як інваліду ІІ групи - учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 1 березня 2010 року.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги уточнив, просить визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області протиправною та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплачувати пенсію, як інваліду ІІ групи - учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 1 березня 2010 року.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала і пояснила, що відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та отримує додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю на підставі ст. 49 вищевказаного закону. Розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії встановлено Постановою КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» від 03.01.2002 року № 1. Відповідно до якої розрахунок проводиться виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.

Законом України № 107-VI від 28.12.2007 року, який вступив в законну силу 01.01.2008 року, внесено зміни до ст. 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і встановлює, що в усіх випадках пенсії для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС в 1987-1990 роках не можуть бути нижчими по ІІ групі інвалідності 150 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а додаткова пенсія відповідно до ст. 50 вищевказаного закону проводиться в розмірі 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначеною постановою конкретно визначено розмір та порядок виплат пенсії та доплати громадянам даної категорії. Дана постанова чинна та у встановленому порядку не скасована. Просила в позові відмовити.

Вислухавши сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, що підтверджується копією посвідчення та вкладкою до нього серії НОМЕР_1 від 30.09.1994 року та від 18.12.2000 року (а.с.8) та перебуває на відповідному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Снятинському районі.

Висновком медико-соціальної експертної комісії серії МСЕ за № 017323 від 16.02.2000 року позивач визнаний інвалідом ІІ групи, захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 9).

Позивач звертався до Управління Пенсійного Фонду України Снятинського району про проведення йому перерахунку пенсії відповідно до Закону України Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в зв'язку з чим 12.03.2010 року отримав відповідь про відмову в проведенні такого перерахунку (а.с.12).

Відповідач посилався на те, що при проведенні розрахунків пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи - застосовувалися положення Постанов Кабінету Міністрів України.

Суд не може погодитися з правильністю нарахування пенсії Управлінням Пенсійного Фонду України Снятинського району для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач відповідно до ст. 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” віднесений до І категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Зі змісту ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” слідує, що розмір пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими - восьми мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” особам віднесеним до І категорії, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Статтею 53 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком.

Що ж до відсутності визначення у законі поняття та базової величини мінімальної пенсії за віком для проведення перерахунку, то суд враховує ту обставину, що згідно ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” законодавець дає визначення розміру мінімальної пенсії за віком, яка підлягає до застосування в порядку ст. 8 ЦПК України за аналогією.

Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмір прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір державної пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таким чином новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму, і перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Мінімальна пенсія за віком встановлюється Законом України про державний бюджет України на відповідний рік.

Доводи представника відповідача про те, що при розрахунку пенсії вони виконували вимоги Постанов Кабінету Міністрів України не заслуговують на увагу, оскільки відповідно до вимог ст. 8 ЦПК України у разі якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а в разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 були визнані неконституційними та втратили чинність з для ухвалення рішення зміни, внесені пп.12 п.28 розділу ІІ ЗУ від 28.12.2007р. №107-VІ.

На підставі викладеного, суд вважає, що позивач має право на проведення перерахунку та виплату пенсій відповідно до ст.ст. 49, 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.03.2010 року.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення” громадяни України мають право на пенсійне забезпечення.

В силу ч.1 ст. 107 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок несвоєчасного або неповного надання соціальних послуг, призначення (перерахунку) та виплати пенсії, передбачених цим Законом, а також за невиконання або неналежне виконання ними обов'язків з адміністративного управління накопичувальним фондом несуть відповідальність згідно з законом. Таким чином, для покладення на органи Пенсійного фонду України обов'язку із нарахування та виплати недоплачених сум пенсії, необхідно встановити факт протиправності дій вказаних органів по невиплаті пенсії чи гарантованих Законом надбавок до пенсії.

Враховуючи, те що Управлінням Пенсійного фонду України в Снятинському районі не виплачено у встановленому Законом порядку ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії, суд вбачає підстави для визнання дій відповідача протиправними.

З метою забезпечення повного захисту порушеного права, суд вважає за доцільне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоотриманої державної та додаткової пенсії відповідно до ст.ст. 49, 50. ч.4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.03.2010 року виходячи з мінімального розміру пенсії за віком згідно ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

Оскільки позивач звільнений від сплати державного мита при подачі позовної заяви, то з відповідача слід стягнути в користь держави 51 грн. судового збору.

Враховуючи вище наведене, керуючись ст.ст. 21, 24, 46, 55, 124 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, ст.ст. 209, 212-215, 218 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області в перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 згідно ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком з 01.03.2010 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 державну та додаткову пенсії інваліда 2-ї групи, захворювання якого пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком встановленого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » з 01.03.2010р.

Cудові витрати 51грн. держмита та 120 грн. ІТЗ стягнути з відповідача.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Івано-Франківської області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення, з подальшим поданням апеляційної скарги протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження через Снятинський райсуд. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 223 ЦПК України.

Суддя: підпис

Суддя Снятинського

районного суду Собко В.М.