24 вересня 2021 року Чернігів Справа № 620/8189/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомФізичної особи - підприємця ОСОБА_1
до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки
про визнання протиправною та скасування постанови
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, в якому просить визнати незаконною та скасувати Постанову Північного міжрегіонального управління Уктрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу № 286709 від 08.06.2021 на Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 у сумі 8500,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що уповноваженою особою відповідача було здійснено зупинку належного йому транспортного засобу та проведено ваговий контроль, однак складений за результатами здійснення якого акт про перевищення транспортним засобом вагових параметрів водію вручено не було. Також вказаний акт і довідка про результати здійснення ГВК відповідачем позивачу не направлялися. Крім того, вказує, що під час зважування представником відповідача не були пред'явлені документи на пристрій, яким проводилось контрольне зважування автомобіля. В акті також немає посилань на вимірювальне/зважувальне обладнання, яке було використано при зважуванні належного йому автомобіля. Зазначає, що відповідачем про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт його не було повідомлено належним чином, що позбавило його належного йому права бути присутнім підчас її розгляду.
Відповідачем подано до суду відзив, в якому він просить суд відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що після проходження габаритно-вагового контролю співробітниками Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було встановлено, що навантаження на строєну вісь транспортного засобу, який належить позивачу, складає 23,8 т при нормативно-допустимих 22 т. Таким чином, вагові параметри навантаження на строєну вісь перевищені на 8,18 %. Вказане було зафіксовано в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 25.04.2021 № 271993, який відповідно до пункту 21 Порядку № 1567 складається в одному примірнику. Зазначає, що отримувати другий примірник документів за результатами габаритно-вагового контролю водій відмовився. Також зауважує, що бланк акту не містить граф для внесення інформації щодо вимірювального обладнання. Акт заповнено уповноваженою особою відповідача з додержанням вимог чинного законодавства. Про дату, місце і час розгляду справи про порушення позивач був повідомлений належним чином шляхом вручення йому повідомлення особисто під підпис. Отже, вважає, що оскаржувана Постанова винесена правомірно, у відповідності до першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
У відповіді на відзив позивач, заперечуючи проти доводів відповідача та посилаючись на аргументи, зазначені у позовній заяві, просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.07.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Відповідно до копій Свідоцтв про реєстрацію права власності транспортного засобу від 23.11.2017 СХК 005471 та від 12.12.2017 СХК 081425 позивач є власником автомобіля марки VOLVO (модель - FН 13.440; тип - спеціалізований вантажний сідловий тягач), що має реєстраційний номер: НОМЕР_1 , та напівпричіпа марки KRONE (модель - SDP 27; тип - загальний напівпричіп), що має реєстраційний номер: НОМЕР_2 , відповідно (надалі - Транспортний засіб) (а.с. 32).
23.04.2021 в.о. начальника Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки затверджено щотижневий графік рейдових перевірок у період з 25.04.2021 по 01.05.2021, до якого включено, з-поміж іншого, а/д М-05: Київ-Одеса км 452+811 (ліворуч, праворуч) (а.с. 30).
Для проведення рейдової перевірки, для здійснення габаритно-вагового контролю, зокрема, на а/д М-05 «Київ-Одеса» км 452+811 (ліворуч, праворуч) з 25.04.2021 по 01.05.2021 було видане Направлення № 026478. У вказаному Направленні зазначено, що воно видане, зокрема: Тараненко В.В. - старший державний інспектор ВДК та нагляду на вантажному транспорті УУТБ в Одеській обл. (а.с. 31).
25.04.2021 посадовою особою Укртрансбезпеки Тараненко В.В. складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 036933, із якої вбачається, що місцем розташування пункту габаритно-вагового контролю (надалі - ГВК) є а/д М-05 Київ-Одеса км 452+811. За результатами ГВК Транспортного засобу навантаження на осі складає, тонн: 6,57; 9,40; 8,04; 7,96; 7,80; повна маса транспортного засобу - 39,77 тонн (а.с. 36).
Вказане також підтверджується копією Талону від 25.04.2021, сформованого о 17:04 год, із якого, крім того вбачається, що зважування проводилося в режимі - динамічний. Навантаження на строєну вісь становить 23,8 тон, при нормі - 22,44 тон; загальна вага - 39,77 тон, при нормі - 40,8 тон (а.с. 32).
Згідно копії Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № П40М05904920 (чинне до 20.05.2021), виданого ДП «Київоблстандартметрологія», встановлено, що ваги автомобільні електронні AR-WIM зав. № 0011094, за результатами повірки відповідає вимогам ДСТУ OIML R134-1:2010 «Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь. Загальні технічні вимоги та методи випробувань за класом 2D», діапазон зважування маси: макс. - 30000 кг; мін. - 400 кг (а.с. 34).
25.04.2021 старшим державним інспектором Тараненком В.В. складено Акт про перевищення Транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0057095, в якому з-поміж іншого зазначено, що осьове навантаження (тонн) складає: нормативно допустиме - 11,00; 11,00; 22,00, а фактичне - 6,57; 9,40; 8,04; 7,96; 7,80 (а.с. 35).
Згідно копії Розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до вказаного вище Акту перевищення параметрів від нормативу навантаження на строєну вісь транспортного засобу становить 8,18 % (1,80 тонн) (а.с. 37).
25.04.2021 старшим державним інспектором Тараненком В.В складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 271993, в якому з-поміж іншого зазначено, що під час перевірки виявлено порушення статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» під час надання послуг з перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень від 5 % до 10 % (навантаження на строєну вісь - 23,80 т), чим порушено абз. 14 частини 1 статті 60 вказаного Закону (а.с. 38).
24.05.2021 відповідачем сформовано Повідомлення про те, що 08.06.2021 позивач запрошується до приміщення Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки за адресою: м. Чернігів, вул. П'ятницька, буд. 39, 6 поверх каб. 601, для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт. Розгляд відбудеться з 10 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв. Підписом позивача на Повідомленні підтверджується, що він його отримав 01.06.2021 (а.с. 39).
08.06.2021 керуючись абз. 14 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», враховуючи те, що 25.04.2021 о 17:04 год. на а/д М-05, 452 км + 811 м. Транспортним засобом ФОП ОСОБА_1 допущено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно при перевезенні без відповідного дозволу, відповідачем складено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 286709 у сумі 8500,00 грн (а.с. 40).
Вказану Постанову відповідачем позивачу було направлено супровідним листом від 08.06.2021 № 43644/3.1/24-21 (а.с. 41).
Вважаючи вказану Постанову протиправно, позивач звернувся до суду із позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III (надалі також - Закон № 2344-III).
Відповідно до частини 12 статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Згідно з положеннями частини першої статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен, зокрема: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; забезпечувати безпеку дорожнього руху.
Відповідно до статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Згідно із статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 № 2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (надалі також - Правила № 30) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 4 Правил № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (надалі - Порядок № 879) вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Пунктом 12 Порядку № 879 передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
За приписами пункту 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Відповідно до пунктів 23, 24 Порядку № 879 власник великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу або уповноважена ним особа має право привести габаритно-вагові параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб.
Після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.
Відповідно до пункту 31.1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У відповідності з пунктом 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами регулюють положення Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567(надалі - Порядок № 1567).
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку № 1567).
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи (пункт 3 Порядку №1567).
Рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка (пункт 12 Порядку № 1567).
Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку (пункт 19 Порядку № 1567).
З матеріалів справи вбачається, що підстави проведення рейдових перевірок позивачем не оспорюються.
В матеріалах справи наявні належно завірені копії щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки у період з 25.04.2021 по 01.05.2021 та Направлення на рейдову перевірку від 23.04.2021 № 026478 у період з 25.04.2021 по 01.05.2021.
Згідно з пунктом 21 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пунктом 26 Порядку № 1567 передбачено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 (пункту 27 Порядку № 1567).
Відповідно до абзацу 14 частини першої статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи: за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пункту 3 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 №1007/1207 (надалі - Порядок № 1007/1207) габаритно-ваговий контроль транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування проводиться посадовими особами Укртрансінспекції та працівниками відповідних підрозділів МВС.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1007/1207 посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: 1) визначають місця проведення габаритно-вагового контролю за погодженням з відповідним підрозділом МВС відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; 2) розробляють та погоджують з відповідними підрозділами МВС, службами автомобільних доріг графіки роботи пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт зі зважування транспортних засобів; 3) здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422; 4) видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1); 5) складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; 6) у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; 7) у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю (додаток 2); 8) реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів (додаток 3); 9) при здійсненні габаритно-вагового контролю перевіряють у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку; 10) у разі відсутності документів, визначених» статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовують до автомобільних перевізників адміністративно-господарські штрафи, визначені» статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
З матеріалів справи вбачається, що Транспортний засіб, власником якого є позивач, здійснював перевезення вантажу. Під час проведення рейдової перевірки Транспортний засіб пройшов зважування на ваговому комплексі, за результатами якого встановлено перевищення габаритних вагових параметрів, а саме згідно копії Талону від 25.04.2021 за результатом зважування навантаження 3, 4 та 5 вісь Транспортного засобу склало, тон: 8,04; 7,96; 7,8 що в сукупності становить навантаження на строєну вісь 23,8 тон, при гранично допустимій масі 22,00 тони, що зафіксовано в Акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 25.04.2021 № 0057095 та Довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 25.04.2021 № 036933.
Пунктом 12.5 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, передбачено, що для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху, випадати з кузова, волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху.
Відповідно до пункту 13 Порядку №879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Суд не приймає доводи позивача, що в акті немає посилань на вимірювальне/зважувальне обладнання, яке було використано при зважуванні належного йому Транспортного засобу, оскільки чинне законодавство не містить вимог щодо зазначення характеристик вагового обладнання в акті про перевищення вагових параметрів.
У свою чергу, відповідачем до суду було надано копію Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № П40М05904920 (чинне до 20.05.2021), виданого ДП «Київоблстандартметрологія», із змісту якого вбачається, що засіб вимірювальної техніки -ваги автомобільні електронні AR-WIM зав. № 0011094, за результатами повірки відповідають вимогам ДСТУ OIML R134-1:2010 «Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь. Загальні технічні вимоги та методи випробувань за класом 2D», діапазон зважування маси: макс. - 30000 кг; мін. - 400 кг.
Також, суд зазначає, що інші вказані у позовній заяві позивачем доводи не спростовують встановленого під час зважування перевищення допустимого осьового навантаження.
Матеріалами справи підтверджується, що належний позивачу Транспортний засіб рухався автомобільними дорогами з перевищенням встановлених вагових обмежень, а саме з перевищення навантаження на строєну вісь, при цьому у водія даного транспортного засобу був відсутній дозвіл, який дає право на рух вказаним автомобілем, вагові параметри якого перевищують нормативні.
Як зазначалося вище, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 (пункти 26, 27 Порядку № 1567).
Суд констатує, що доводи позивача про те, що його відповідачем про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт не було повідомлено належним чином, спростовується наявністю його особистого підпису, із зазначенням напису «отримав 01.06.2021 ОСОБА_1 », на Повідомленні від 24.05.2021 № 38320/19.5/24-21, яким відповідач інформував позивача про час, дату та місце розгляду справи. Зазначене свідчить про отримання вказаного Повідомлення позивачем особисто 01.06.2021 (при тому що розгляд справи було призначено на 08.06.2021).
Викладене, з урахуванням положень наведених вище нормативних актів та приписів статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» свідчить, що відповідачем оскаржувана Постанова винесена правомірно.
При розгляді даної справи судом враховано правову позицію у подібних правовідносинах, висловлену Верховним Судом у постановах від 24.07.2019 у справі № 803/1540/16 та від 31.07.2019 у справі № 802/518/17-а, від 09.08.2019 у справі № 819/586/16.
При розгляді даної справи судом враховано положення частин 1, 2 статті 77 КАС України.
Зважаючи на викладене вище, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги чинного законодавства України, суд вважає, що правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 5, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті, пр-т. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845.
Північне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки, вул. П'ятницька, 39, м. Чернігів, 14000.
Дата складення повного рішення суду - 24.09.2021.
Суддя Ю. О. Скалозуб