20 вересня 2021 року справа № 580/5029/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.04.2021 №0243045-2408-2306 Головного управління ДПС у Черкаській області про сплату 517, 88 грн податкового зобов'язання за платежом- податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченої фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при винесенні оскаржуваного рішення відповідачем не враховано, що його звільнено від вказаного податку, як інваліда 2 групи, внаслідок війни.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 21.07.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надавши до суду 10.08.2021 відзив на позовну заяву в якому зазначив, що Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлює пільги інвалідам, внаслідок війни, зі сплати податків, відповідно до податкового та митного законодавства. Водночас Податковий кодекс України та рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення вказаного податку не передбачають пільг зі сплати для категорії осіб, до якої належить позивач. З вказаних підстав просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-осіб з інвалідністю, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого 29.01.2020.
14.04.2021 відповідач прийняв спірне податкове повідомлення-рішення №0243045-2408-2306, яким зобов'язав позивача сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в сумі 517, 88 грн.
Згідно з даними розрахунку до ППР податкове зобов'язання нараховане за 2020 рік за ставкою 0,15% щодо будинку, загальною площею 193,10 кв.м., що перебуває у власності позивача (частка власності - 100%), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Право власності зареєстроване з 05.04.2007.
Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України) є спеціальним законодавчим актом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Законом України від 28.12.2014 №71-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”, який набрав чинності з 01.01.2015, статтю 265 ПК України доповнено обов'язком сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як різновиду податку на майно.
Згідно з підп.265.1.1 п.265.1 ст.265 ПК України (у редакції, чинній з 01.01.2015) податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є складовим елементом податку на майно, який в силу приписів підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 цього Кодексу, належить до місцевих податків.
Відповідно до під.266.1.1 п.266.1 ст.266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Підпунктом 266.2.1. п.266.2. ст.266 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
На підставі підп.266.6.1. п.266.2 ст.266 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Згідно підп.266.3.1. п.266.3 ст.266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
Відповідно до підп.266.3.2 п.266.3 ст.266 ПК України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Пункт 266.5.1 ст.266 ПК України передбачає, що ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Відповідно до Рішення Канівської міської ради від 03.09.2020 №20-41 внесено зміни до рішення Канівської міської ради від 30.05.2019 №15-43 “Про встановлення місцевих податків і зборів”, а саме додаток 1 “Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки” до рішення викладено в наступній редакції: ставка податку за 1 кв. метр для фізичних осіб для житлових будівель становить 0,15 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 01.10.2020 (4723, 00 грн). В іншій частині рішення Канівської міської ради від 30.05.2019 №15-43 “Про встановлення місцевих податків і зборів” залишено без змін.
Підпунктом 266.4.1. п.266.4 ст266 ПК України закріплено пільги зі сплати податку. Зокрема, база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Пункт 266.4.2 ст.266 ПК України передбачає повноваження сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад щодо встановлення пільг зі сплати податку.
Сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).
У рішенні Черкаського окружного адміністративного суду від 30.07.2020 у справі №580/2075/20, що набрало законної сили 22.12.2020 встановлено, що положеннями підпунктом «к» підп.2.2.2. п.2.2. «Пільги зі сплати податку» рішення Канівської міської ради від 30.05.2019 №15-43 “Про встановлення місцевих податків і зборів” звільнено від оподаткування житлові будинки, що перебувають у власності фізичних осіб, загальною площею до 220 кв.м. включно.
Так, відповідно до 1 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Як встановлено судом, Рішенням Канівської міської ради від 03.09.2020 №20-41 внесено зміни до додатку 1 “Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки” рішення Канівської міської ради від 30.05.2019 №15-43 “Про встановлення місцевих податків і зборів”.
В іншій частині зміни до рішення Канівської міської ради від 30.05.2019 №15-43 “Про встановлення місцевих податків і зборів” не вносилися, отже підпункт «к» підп.2.2.2. п.2.2. «Пільги зі сплати податку» вказаного рішення є чинними.
З розрахунку оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 14.04.2021 №0243045-2408-2306 вбачається, що розрахунок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки здійснений щодо будинку, площею 193,10 кв.м. Відповідно до рішення Канівської міської ради від 30.05.2019 №15-43 “Про встановлення місцевих податків і зборів” такий об'єкт оподаткуванню не підлягає.
Докази перевищення зазначеної площі будинку в матеріалах справи відсутні.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 14.04.2021 №0243045-2408-2306 є протиправним і підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню повністю.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судові витрати розподілу не підлягають, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 138-139, 242-245, 255, 257-262, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.04.2021 №0243045-2408-2306 Головного управління ДПС у Черкаській області про сплату 517, 88 грн податкового зобов'язання за платежом - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченої фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький