Постанова від 23.09.2021 по справі 640/13156/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/13156/20 Суддя (судді) першої інстанції: Кузьменко А.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2021 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі головуючого судді Черпіцької Л.Т. та суддів Бєлової Л.В., Пилипенко О.Є., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просила суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, викладене в листі №2600- 0303-8/43810 від 06 квітня 2020 року, про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років;

зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці Офісу Генерального прокурора №21-95зп від 25.02.2020 року, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат;

зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити ОСОБА_1 виплату різниці суми пенсії між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією разово та однією сумою;

стягнути з відповідача судовий збір.

Позовні вимоги мотивовано протиправністю відмови органу Пенсійного фонду у здійсненні перерахунку пенсії позивача відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII в первинній редакції, у зв'язку із збільшенням розміру заробітної плати прокурорським працівникам на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2021 року позво задоволено частково:

визнано протиправним і скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, викладене у листі №2600- 0303-8/43810 від 06 квітня 2020 року, про відмову в проведенні перерахунку пенсії за вислугою років;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 01 січня 2020 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Офісу Генерального прокурора №21-95зп від 25 лютого 2020 року, без обмеження максимального (граничного) розміру пенсії, з урахуванням проведених виплат;

в іншій частині у задоволенні позову відмовлено; вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

У поданій апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві із посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріали справи, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з серпня 2011 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 80% від середнього заробітку за посадою старшого прокурора відділу Генеральної прокуратури України.

26.02.2020 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою про перерахунок пенсії, до якої долучила довідку Офісу Генерального прокурора від №21-95зп від 25 лютого 2020 року.

Листом від 06.04.2020 №2600-0303-8/243810 Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві повідомило позивача про відсутність правових підстав для перерахунку пенсії, оскільки відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

Вказуючи на протиправність відмови у перерахунку пенсії, позивач звернулась до суду із вказаним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для перерахунку пенсії позивача у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорів, зокрема, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, відповідно до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019.

Судом першої інстанції також наголошено, що пенсія позивачу призначена до набрання чинності положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VII щодо обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Також зазначено, що частиною другою розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VІ передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві мотивована помилковістю висновків суду першої інстанції щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивачеві на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, оскільки вона прийнята до прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019.

Також Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві вказано на передчасність задоволення позову в частині зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії позивача, виходячи із 80% від заробітної плати та без обмеження граничним розміром, оскільки позивачу відмовлено у перерахунку пенсії саме з мотивів відсутності підстав для перерахунку. Вирішення спору в частині відсоткового розміру пенсії та наявності чи відсутності підстав для обмеження розміру пенсії, за посиланням органу Пенсійного фонду, є передчасним, оскільки відповідного рішення відповідачем в межах спірних правовідносин не приймалось.

Відзиву на апеляційну скаргу від позивача не надходило.

Відповідно до частини першої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів апеляційного суду, виходячи з меж апеляційного перегляду, встановлених статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується із позицією суду першої інстанції щодо наявності підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення працівників прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 з 01.01.2020. При цьому, колегія суддів апеляційного суду вказує на помилковість посилання у резолютивній частині рішення на положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), оскільки зазначена норма з 01.01.2015 є нечинною.

У той же час, суд апеляційної інстанції вказує на обґрунтованість доводів апеляційної скарги в частині передчасності задоволення позову про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, виходячи із 80% заробітної плати та без урахування граничних обмежень.

Зазначене обґрунтовано наступним.

На момент призначення ОСОБА_1 пенсії (серпень 2011 року) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ) (до 15 липня 2015 року).

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частиною дванадцятою вказаної статті Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до частини сімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI) до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ були внесені зміни, унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону 1789-ХІІ з 1 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 прийнято Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (набрав чинності 15 липня 2015 року), при цьому у первинній редакції частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ мала такий текст: «призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 1 жовтня 2011 року - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15 липня 2015 року втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (діяла до 15 липня 2015 року) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VІІ (набрала чинності 15 липня 2015 року) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру".

Законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року.

Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18,2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

З аналізу вищезазначеного вбачається, що на момент звернення ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії від 26.02.2020 законодавством України передбачено можливість перерахунку раніше призначених пенсій відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, відповідно до якої таке право може бути реалізовано за умови прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури та надання позивачем довідки про заробітну плату при звернення до органів Пенсійного фонду України з відповідною заявою.

У спірних правовідносинах орган Пенсійного фонду погоджується з наявністю у заявників права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

Так, пенсійний орган, відмовляючи в перерахунку пенсії позивачу посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів», за змістом пункту 7 якої зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

Натомість заявник просить здійснити перерахунок пенсії з урахуванням норм Постанови № 657, яка не містить жодних обмежень.

Доводи Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про те, що після набрання чинності Рішенням КСУ № 7-р(ІІ)/2019, тобто після 13 грудня 2019 року, нормативно-правового акта про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому немає підстав для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13 грудня 2019 року норма частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Адже грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, а теперішній розмір пенсії позивача останній раз перераховувався ще у 2015 році.

Вказаний правовий висновок узгоджується із правовою позицією, висловленою у рішенні Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року (провадження № 11-337заі20).

За вказаних обставин, колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII, у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорів, зокрема, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. При цьому колегія суддів вказує на помилковість посилання у резолютивній частині рішення на положення статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), оскільки зазначена норма з 01.01.2015 є нечинною. Належною нормою матеріального права, що підлягає застосуванню у спірних правовідносинах, є стаття 86 Закону №1697-VII.

Також колегія суддів апеляційної суду вказує на необґрунтованість доводів апеляційної скарги в частині відсутності підстав для зобов'язання здійснити такий перерахунок з 01.01.2020 з мотивів звернення позивача із заявою після вказаної дати.

Так, відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

У даному випадку обставиною, з якою закон пов'язує наявність підстав для перерахунку пенсії позивачеві є не звернення особи із заявою про перерахунок чи видача довідки про розмір грошового забезпечення, а зміна посадових окладів працівників органів прокуратури, тобто прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №657.

Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20 січня 2021 року (провадження № 11-337заі20) підтримано позицію Верховного Суду про те, що саме з 13 грудня 2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII, мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури (зокрема, на підставі Постанови №657) і, що такі пенсії перераховуються з 13.12.2019 (дата прийняття Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)2019.

При цьому, колегія суддів, виходячи з меж апеляційного перегляду, не надає оцінки обґрунтованості позиції суду першої інстанції щодо здійснення перерахунку пенсії позивача саме з 01.01.2020, а не з 13.12.2019, оскільки рішення у вказаній частині позивачем не оскаржувалось.

Аналізуючи доводи заявника апеляційної скарги в частині передчасності задоволення позову щодо зобов'язання органу Пенсійного фонду здійснити перерахунок пенсії позивачу, виходячи з 80% заробітної плати працівників органу прокуратури та без обмеження граничного розміру, колегія суддів апеляційного суду виходить з наступного.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України від 06.04.2020 №2600-0303-8/243810, надісланого у відповідь на заяву позивача про перерахунок пенсії, відповідач відмовив у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

Так, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Зазначена позиція суду відповідає позиції Верховного Суду, що викладена у зразковій справі №560/2120/20 (рішення від 14.09.2020).

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до пунктів 3, 4 частини першої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст.ст. 241, 242, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві задовольнити частково.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2021 року змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини рішення у наступній редакції:

«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII з 01.01.2020 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від №21-95зп від 25 лютого 2020 року з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.»

В іншій частині рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 квітня 2021 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 328 КАС України.

Повний текст постанови складено 23 вересня 2021 року.

Головуючий суддяЛ.Т. Черпіцька

Судді: Л.В. Бєлова

О.Є. Пилипенко