Справа № 236/2589/21
21.09.2021 м. Лиман
Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Саржевської І.В.,
за участю секретаря Олійник С.М.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника адвоката Галкіна О.С.,
представника заінтересованої
особи ОСОБА_2 ,
свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Лиман в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Галкіна Олександра Сергійовича, заінтересована особа Головне управління державної міграційної служби України в Донецькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
22.06.2021 представник заявника ОСОБА_1 - адвокат Галкін О.С. звернувся до Краснолиманського міського суду Донецької області із заявою, в якій просив встановити факт постійного проживання заявника на території України станом на 24.08.1991, який необхідний заявникові для оформлення паспорту громадянина України.
В обґрунтування заяви зазначив, що у 2019 році ОСОБА_1 втратив паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 06.09.1983 Краснолиманським МВВС в Донецькій області.
20.04.2021 він звернувся до Лиманського міського відділу Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області з заявою про втрату паспорта та оформлення нового.
Згідно з висновком від 13.05.2021 за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності до громадянства України Лиманським міським відділом Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області ОСОБА_1 відмовлено в оформленні паспорта громадянина України у зв'язку з неотриманням достатніх даних, які підтверджують належність до громадянства України та відсутністю відмітки про реєстрацію у втраченому паспорті.
Доказами, підтверджуючими належність ОСОБА_1 до громадянства України є: свідоцтво про народження, військовий квіток, відомості Тернівської сільської ради, архівна довідка з навчального закладу.
Також факт його постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 можуть підтвердити свідки.
Ухвалою судді від 23.06.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку окремого провадження; витребувано з Лиманського міського відділу Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області особову справу ОСОБА_1 (а.с.15).
02.07.2021 до суду надійшли пояснення представника Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області Ставицького О., в яких зазначено, що Лиманський міський відділ Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області є територіальним підрозділом ГУ ДМС України в Донецькій області і не є юридичною особою, отже не може бути залучений як сторона в судовій справі. Такою особою є ГУ ДМС України в Донецькій області. Рішення по справі просив ухвалити на розсуд суду (а.с.18-20, 21-28).
02.07.2021 до суду надійшла копія справи про встановлення особи ОСОБА_1 (а.с.29-86).
Ухвалою суду від 07.07.2021 задоволено клопотання представника заінтересованої особи ОСОБА_2 , явку заявника до суду визнано обов'язковою (а.с. 93-94).
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_5 в судовому засіданні виклали зміст та підстави заяви, яку підтримали в повному обсязі, просили задовольнити.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_2 в судовому засіданні висловила думку, що вимоги ОСОБА_1 про встановлення факту його постійного мешкання на території України станом на 24.08.1991 обґрунтовані, законні та підлягають задоволенню.
Суд, заслухавши пояснення заявника, свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , дослідивши письмові докази, вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в Слов'янському районі Донецької області, УРСР, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 04.02.1963 Тернівською сільською радою, про що в книзі записів актів громадянського стану зроблено відповідний запис за № 4 (а.с.5).
На ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15.05.1981 був виданий Краснолиманським районним військовим комісаріатом Донецької області військовий квиток НОМЕР_3 , згідно з записами в якому ОСОБА_1 народився в с. Терни Краснолиманського району Донецької області, навчався в Тернівській СШ (а.с.6-8).
Згідно з довідкою від 07.04.2021 ОСОБА_1 з 1970 року по 1978 рік навчався в Тернівській СШ с. Терни Краснолиманського району Донецької області (а.с.49).
Лиманським міським відділом ГУ ДМС України в Донецькій області в ході розгляду заяви ОСОБА_1 проведено ідентифікацію особи шляхом отримання:
?повідомлення з Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області про видачу паспорта громадянина СРСР на ім'я ОСОБА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий 06.09.1983 Краснолиманським МВВС в Донецькій області (а.с.53);
?дактилоскопічної карти ОСОБА_1 , що надійшла з відділення поліції №3 Краматорського районного управління поліції (а.с.58-60), та проведеної перевірки (а.с.62-65).
Проте в результаті проведення перевірки не отримано достатньо даних, які підтверджують належність до громадянства України, внаслідок чого Лиманським міським відділом Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області зроблений висновок від 13.05.2021 про відмову в оформленні паспорта громадянина України ОСОБА_1 (а.с. 9).
Факт проживання ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 в період з 17.12.2011 (після смерті матері) до теперішнього часу підтверджується Актом обстеження домогосподарства від 14.04.2021, підписаним сусідами ОСОБА_4 та ОСОБА_6 , та за участю головного спеціаліста Тернівського старостинського округу Тищенко В.Ф. (а.с. 44-45).
Згідно довідки, що видана архівним відділом виконавчого комітету Лиманської міської ради від 12.04.2021, яка міститься в матеріалах справи по втраті №А-26 (заява-анкета №5919267 від 13.03.2021), що її заведено 20.04.2021 Лиманським міським відділом ГУ ДМС України в Донецькій області, вбачається, що згідно із записом в по господарській книзі села Терни, в будинку, який знаходиться за адресою: с. Терни (назва вулиці і будинку не зазначені), проживали за період 1986-1990 роки голова домогосподарства ОСОБА_7 , члени домогосподарства ОСОБА_8 - дружина, ОСОБА_1 - син, у місцях ув'язнення 12.12.1986 по 10.12.1987 , ОСОБА_9 - син; за період 1991-1995 роки - голова домогосподарства ОСОБА_7 (по дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ), члени домогосподарства ОСОБА_8 - дружина, ОСОБА_1 - син, засуджений 22.02.1994 (а.с.41-43).
Також вироком Краснолиманського міського суду Донецької області від 22.02.1994 ОСОБА_1 визнано винним за ст. 94 КК України та призначено покарання у вигляді дев'яти років позбавлення волі (а.с. 47-48). При цьому при встановленні судом особи обвинуваченого, судом з'ясовано, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, мешкає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.47).
Крім того, вищевказаний факт знайшов своє підтвердження у показах свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які були надані ними під час судового засідання.
В своїй заяві представник заявника зазначає, що без встановлення факту постійного проживання на території України він позбавлений можливості отримати паспорт громадянина України.
Належність та набуття громадянства України встановлюється на підставі Закону України «Про громадянство України», і може пов'язуватися із фактом постійного проживання на території України в певний час.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про громадянство України», громадянами України є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24.08.1991) постійно проживали на території України.
Згідно із п. 7 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (в редакції Указу Президента України
від 27.06.2006 № 588/2006 із змінами), встановлення належності до громадянства України стосується громадян колишнього СРСР, які не одержали паспорт громадянина України або паспорт громадянина України для виїзду за кордон та не мають у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт їхнього постійного проживання на території України за станом на 24.08.1991 або проживання в Україні за станом на 13.11.1991.
Пунктом 8 цього Порядку визначено, що для встановлення належності до громадянства України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону особа, яка за станом на 24.08.1991 постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає: 1) заяву про встановлення належності до громадянства України; 2) копію паспорта громадянина колишнього СРСР. У разі відсутності паспорта громадянина колишнього СРСР подається довідка територіального органу Державної міграційної служби України про встановлення особи та про те, що за станом на 24.08.1991 особа перебувала в громадянстві колишнього СРСР (за наявності документів, що підтверджують зазначений факт); 3) судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на території України за станом на 24.08.1991.
Відповідно до пункту 44 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України і виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 № 215 (в редакції Указу Президента України від 27.06.2006 №588/2006 зі змінами), у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24.09.1991 на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент її народження чи під час її постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), або документів, що підтверджують відповідні родинні стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.
За таких обставин юридичне значення має факт постійного проживання заявника на території України в певний період часу, а саме станом на 24.08.1991.
За змістом п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про громадянство України», безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років є однією з умов прийняття до громадянства України.
Стаття 1 цього ж Закону дає чітке визначення поняття «безперервне проживання на території України» та «проживання на території України на законних підставах».
Безперервне проживання на території України - проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів.
Проживання на території України на законних підставах - проживання в Україні іноземця чи особи без громадянства, які мають у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року відмітку про постійну чи тимчасову прописку на території України, або зареєстрували на території України свій національний паспорт, або мають посвідку на постійне чи тимчасове проживання на території України, або їм надано статус біженця чи притулок в Україні.
Розширене тлумачення цих понять та переліку умов, за яких можливе встановлення факту безперервного проживання та прийняття до громадянства України, Законом не передбачено.
У разі відсутності паспорта громадянина колишнього СРСР подається довідка територіального органу Державної міграційної служби України про встановлення особи та про те, що станом на 24.08.1991 особа перебувала в громадянстві колишнього СРСР (за наявності документів, що підтверджують зазначений факт).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звертався до Лиманського міського відділу Головного управління державної міграційної служби України в Донецькій області з заявою про видачу паспорта громадянина України.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення.
Згідно з усталеною судовою практикою суди встановлюють факти, що породжують право особи на набуття громадянства України, зокрема постійного проживання на території України станом на 24.08.1991. Належність та набуття громадянства України встановлюється на підставі Закону України «Про громадянство України» і може пов'язуватися із фактом постійного проживання на території України в певний час.
Отже, реалізація права на набуття громадянства України залежить від встановлення судом факту постійного проживання на території України станом на 24.08.1991, який має юридичне значення.
Приймаючи до уваги те, що встановлення факту постійного проживання на території України має для заявника юридичне значення та необхідне йому для отримання паспорту громадянина України, враховуючі наявність доказів на підтвердження постійного проживання на території України впродовж життя та зокрема станом на 24.08.1991, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.
У відповідності до вимог ч. 7 ст. 294 ЦПК України понесені заявником при зверненні до суду судові витрати у вигляді сплати судового збору в розмірі 454,00 грн. (а.с.12) заявникові не відшкодовуються.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 259, 263-265, 294, 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд
Заяву представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Галкіна Олександра Сергійовича, заінтересована особа Головне управління державної міграційної служби України в Донецькій області, про встановлення факту, що має юридичне значення, - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Терни Лиманського району Донецької області, на території України станом на 24.08.1991.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в Донецький апеляційний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5 п.15 ч. 1 розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя -