21 вересня 2021 р.Справа № 592/16269/19
Суддя Другого апеляційного адміністративного суду Ральченко І.М., розглянувши можливість відкриття провадження за заявою ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами по справі № 592/16269/19
за позовом ОСОБА_1
до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради
про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 13.01.2021 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021 року задоволено апеляційну скаргу Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради, скасовано рішення Зарічного районного суду м. Суми від 13.01.2021 по справі № 592/16269/19, прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 .
06.09.2021 позивач подав до суду заяву про перегляд судового рішення за нововияленими обставинами.
20.09.2021 на виконання листа про витребування матеріалів справи від Зарічного районного суду м. Суми надійшла справа № 592/16269/19
Подана заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог п.2 ч. 3 ст. 364 КАС України.
Позивач, подаючи заяву, вказує про наявність квитанції про сплату судового збору по справі № 592/16269/19, але згідно інформації з акту відділу документального забезпечення про втрату документів або перепідшивання справи, відсутність вкладень або порушень цілісності, пошкодження конферта (паковання) від 07 вересня 2021р. № 131/21, було встановлено відсутність данного додатку.
Отже, заявником не надано квитанцію про сплату судового збору.
Питання щодо справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір".
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" станом на 01.01.2019 прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 1921 гривень.
Відповідно до пп. 2 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами судовий збір сплачується у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При визначенні розміру ставки судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви про оскарження постанови про адміністративне правопорушення застосуванню підлягають положення ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (за висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 18.03.2020 у справі № 543/775/17), відповідно до яких ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, розмір судового збору, що підлягає сплаті при зверненні до суду першої інстанції з даним позовом становить 384,2 грн. (0,2*1921=384,2).
Враховуючи наведене та дату подання заяви, розмір ставки судового збору складає 576,3 грн. (150% від 384,2 грн.).
Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Другого апеляційного адміністративного суду оригіналу квитанції про сплату судового збору на реквізити: отримувач ГУК в Основ'янському районі м. Харкова, код отримувача (ЄДРПОУ) 37874947, банк: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, номер рахунку UA408999980313131206081020661, код класифікації доходів бюджету - 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), наявність відомчої ознаки - "81" Апеляційні адміністративні суди.
Згідно з ч. 3 ст. 366 КАС України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України строк усунення недоліків позовної заяви не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ч. 4 ст. 169, ч. 3 ст. 364, ч. 3 ст. 366 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
Заяву ОСОБА_1 про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами по справі № 592/16269/19 за позовом ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Сумської міської ради про скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги протягом 10 календарних днів з дня вручення копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Роз'яснити заявнику, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя: І.М. Ральченко