Справа № 2-а-879/09
09 червня 2009 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Волощук В.В.
з участю секретаря Корнєйчук О.В.
представника відповідача Саленка А.О.
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА), Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення допомоги та доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення
Позивачка звернувся з вказаним позовом до суду, посилаючись на те, що в період з 01.12.2006 року по 30.11.2009 року їй не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та за період з 01.12.2008 року по 30.11.2009 року їй не було проведено у повному обсязі виплати, передбачені ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що призвело до порушення її прав.
Заборгованість по грошовій допомозі у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства (ст.37 зазначеного Закону) позивачка визначила в розмірі 3230,30 грн., а заборгованість по доплаті до пенсії, на придбання чистих продуктів харчування, громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення (ст.39 зазначеного Закону), позивачка визначила в розмірі 22 654, 60 грн.
Позивачка у своєму позові посилається на те, що отримувала відповідну доплату та допомогу у розмірах, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, тобто щомісячну допомогу в розмірі 1,60 грн., та щомісячну доплату в розмірі 5.20 грн., тоді як Законом визначені інші, значно більші, її розміри, кратні мінімальній заробітній платі у відповідні періоди.
Позивачка в судове засідання не з'явився, від неї надійшла письмова заява згідно якої просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник УПСЗН Олевської РДА Житомирської області в судове засідання не з'явився, але від нього надійшло письмове заперечення, згідно якого він просить розглянути справу без участі представника, заперечує стосовно задоволення позову.
Представник УПФ в Олевському районі Житомирської області в судовому засіданні позов не визнав та проти позовних вимог заперечує, про що надав до суду заперечення.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що позивачка є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, в зазначений період часу проживала та проживає в м. Олевську Житомирської області, що віднесено до зони посиленого радіологічного контролю, що стверджується копією посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, довідкою Олевської міської ради.
Позивачка є непрацюючим пенсіонером і отримує щомісячно виплати згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ по місцю проживання, тобто від Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації в Житомирській області, що стверджується копією пенсійного посвідчення, обставинами зазначеними у запереченнях відповідачів, та відповідні виплати повинні сплачуватись відповідачами.
Згідно ст.37 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, повинна виплачуватись щомісячна грошова допомога у зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі - 30 % від мінімальної заробітної плати.
Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячно грошова доплата до пенсії у зоні посиленого радіоекологічного контролю у розмірі - однієї мінімальної заробітної плати.
Проте, вказані допомога та доплата УПСЗН Олевської РДА Житомирської області та УПФ в ОЛевському районі Житомирської області виплачувались позивачці у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не в кратному відношенні до мінімальної зарплати, тобто в значно меншому розмірі.
Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.
Виплатою доплати і допомоги в твердих сумах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, порушені права позивачки.
Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, , 44, 45, 46 , ст. 71 , ст.ст. 98, , 101, 103, 111 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», в тому числі п. 30 ст. 71, якими зупинено на 2007 рік дію ст.ст. 37, 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Суд вирішив , що норми Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», які обмежують соціальні права громадян є неконституційні. Рішення Конституційного суду України є остаточним, не може бути оскаржене та є обов'язковим для всіх на території України.
Відповідно до змін, внесених до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", громадянам, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, у 2008 році допомоги і доплати виплачуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, але ці зміни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп2008.
З врахуванням викладеного та в межах передбаченого ст. 99 КАС України річного строку звернення до суду заборгованість по допомозі та доплаті, передбачених ст. ст. 37, 39 зазначеного Закону підлягає стягненню лише за період з 01 грудня 2008 по 30 листопада 2009 року.
З врахуванням розмірів мінімальної заробітної плати в спірний період часу, сум, виплачених позивачу у добровільному порядку, розмір заборгованості по допомозі, передбаченій ст. 37 вище зазначеного Закону становить 3 230, 30 грн., а по доплаті, передбаченій ст. 39 Закону - 7 579, 00 грн.
Відповідачі є розпорядниками коштів на вказані видатки, проте допустили протиправну бездіяльність і позивачці в добровільному порядку заборгованості у повному обсязі не виплатили.
В даному випадку кошти на соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС виплачується з Державного бюджету, є щомісячними платежами та такими, що передбачені законом як актом вищої юридичної сили, але суд вважає, що вимога про негайне виконання не підлягає задоволенню, оскільки позивачкою не надано доказів щодо стягнення зазначених коштів негайно.
Керуючись ст.ст.8,19,22 Конституції України, ст.ст.37,39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Рішенням Конституційного суду України № 6рп/2007 від 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного Суду № від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, ст.ст.10,11,17,71,86,94,99,122, 158 - 163, 167,186, 254, 256 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА), Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області про стягнення допомоги та доплати до пенсії як особі, яка проживає на території радіоактивного забруднення - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області та управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_2 коштів, передбачених ст. ст. 37, 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_2 3 230, 30 грн ., заборгованості за період з 01 грудня 2008 року по 30 грудня 2009 року, по допомозі, передбаченої ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області на користь ОСОБА_2 з рахунку № 25601312637, МФО 311647, який знаходиться у ВАТ „Державний ощадний банк України” м. Житомира 7 579, 00 грн ., заборгованості за період з 01 грудня 2008 року по 30 листопада 2009 року, по доплаті до пенсії, передбаченій ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області 54, 40 грн ., державного мита на користь держави з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області.
Управління Пенсійного Фонду України в Олевському районі Житомирської області звільнити від сплати державного мита на підставі п. 34 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”.
Звільнити ОСОБА_2 від сплати державного мита відповідно до п.18 ч.1 ст.4 Декрету КМУ «Про державне мито».
В решті позову відмовити за безпідставністю.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана до апеляційного суду Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: