Постанова від 17.09.2021 по справі 398/1897/21

Кропивницький апеляційний суд

№ провадження 33/4809/202/21 Головуючий у суді І-ї інстанції Коліуш Г. В.

Категорія - 172-6 Доповідач у суді ІІ-ї інстанції Кабанова В. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.09.2021 року.Суддя судової палати у кримінальних справах Кропивницького апеляційного суду Кабанова В.В., розглянувши апеляційну скаргу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за участю прокурора Зінов'єва М.В., на постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30.04.2021, якою

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , уродженця м. Казань, Татарстан, громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який є депутатом сьомого скликання Олександрійської районної ради Кіровоградської області

визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

Постановою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30.04.2021 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п?ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень 00 копійок.Також стягнуто 454 грн. 00 коп. судового збору на користь держави.

Згідно постанови суду першої інстанції ОСОБА_1 визнаний винуватим в тому, що будучи станом на 01.01.2020 року суб'єктом декларування в розумінні ЗУ "Про запобігання корупції", а саме, особою, зазначеною у підпункті "б" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону - депутатом районної ради, у період часу з 00 год 00 хв 01.01.2020 до 01.06.2020 року в порушення вимог частини першої статті 45 Закону, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, а саме, 26.06.2020 о 12 год 03 хв, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30.04.2021, провадження по справі закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що у відповідності до Закону №1700-VII у 2020 році, він як суб'єкт декларування(депутат Олександрійської районної ради Кіровоградської області 7го скликання) повинен був подати щорічну декларацію за 209 рік до 01 червня 2020 року.

У період квітня-червня 2020 ОСОБА_1 знаходився на тривалому лікуванні із захворюванням на гостру респіраторну хворобу COVID-19та внаслідок цього не встиг подати щорічну декларацію за 2019 рік вчасно, а подав її 26.06.2021 об 12:03.

Вважає, що тривала хвороба є поважною причиною несвоєчасного подання щорічної декларації за 2019 рік, тому в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який підтримав апеляційну скаргу та просив її задовольнити, думку прокурора, який заперечив стосовно задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 , просив постанову суду залишити без змін, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, зваживши доводи апеляційної скарги, вважаю, що вона підлягає задоволенню, з таких підстав.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

ОСОБА_1 в судовому засіданні в суді апеляційної інстанції пояснив, що являється депутатом Олександрійської районної ради Кіровоградської області та є суб'єктом декларування, був обізнаний про необхідність подачі щорічної декларації проте не зміг подати декларацію вчасно, оскільки перехворів на гостру респіраторну хворобу COVID-19. До хвороби в ПАТ КБ «Приватбанк» не зміг отримати цифровий ключ. Лікарняний лист не брав, оскільки він йому не був потрібний. Після одужання подав декларацію 26.06.2021. Вважає, що подача декларації була пропущена з поважних причин.

Лікар-отоларинголог ОЦРЛ ОСОБА_2 суду пояснила, що 16.04.2021 ОСОБА_1 звернувся на прийом зі скаргами на погане самопочуття, на що було розписане лікування. Зазначає, що поліклініка була закрита на карантин, працювала тільки лабораторія та рентген кабінет. ОСОБА_1 декларацію з сімейним лікарем не заключав, тому лікар-отоларинголог мала право призначати лікування, два рази приїздила за проханням додому до ОСОБА_1 та в телефонному режимі. Зазначає, що ОСОБА_1 здав аналіз на антитіла, та лікар може надати висновок, що ОСОБА_1 перехворів на гостру респіраторну хворобу COVID-19.

На запит до КНП «Олександрійська ЦРЛ» щодо інформації впровадження карантинних заходів в даній лікарні на період квітня - травня 2020 року, директор КНП «Олександрійська ЦРЛ» ОСОБА_3 надала наказ від 16.03.2020 №91-ОД, в якому зазначається наступне.

Відповідно до п.1 п.п. 1.2. та 1.5: обмежено консультативний прийом амбулаторних хворих в поліклінічному відділенні «Олександрійська ЦРЛ»; хворих із ознаками ГРВІ та лихоманкою з 08:00 до 16:12 год. координувати до сімейного лікаря для подальшого огляду і лікування, при зверненні після 16:12 год. хворих приймати у палаті ізолятору інфекційного відділення із обов'язковим проведенням термометрії та попереджувати пацієнтів про необхідність дотримання масочного режиму;

п. 3. При прийомі усіх пацієнтів детально проводити збір епідамнезу щодо їх перебуванням за кордоном або контактів з особами, що повернулися із неблагополучних країн щодо захворюваності на короно вірусну інфекцію.

П.5 при виявленні хворого із захворюванням, що підлягає визначенню на COVID-19 негайно забезпечити його ізоляцію та повідомити керівництво згідно затвердженого алгоритму дій.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в 2015 році обраний на посаду депутата Олександрійської районної ради Кіровоградської області.

Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією складений 12.04.2021.

Суд першої інстанції прийшов до висновку, що поважних причин для несвоєчасної подачі ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено не було. Суд не вважає поважними причинами несвоєчасної подачі декларації посилання Турського на тривале лікування та неможливість отримання цифрового ключа, оскільки жодними доказами це не підтвержено. Перебування ОСОБА_1 на лікарняному з квітня 2020 року по червень 2020 року не є поважною причиною для несвоєчасної подачі декларації, оскільки строк подачі декларації визначений з 01.01.2020 року по 01.06.2020 року, який є достатнім для подачі декларації навіть без врахування часу хвороби, тобто у ОСОБА_1 була фізична та технічна можливість вчасно подати декларацію.

Кропивницький апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною першою форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.

Так відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 № 530-ІХ (зі змінами та доповненнями) суб'єкти декларування, які у період до 1 червня 2020 року не мали можливості подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачену абзацом першим частини другої статті 45 цього Закону, або повідомлення про суттєві зміни у майновому стані відповідно до статті 52 цього Закону у зв'язку із встановленням на території їх проживання карантинно-обмежувальних заходів, звільняються від відповідальності за несвоєчасне подання такої декларації чи повідомлення у зазначений період".

Декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 1 червня.

Отже, ОСОБА_1 будучи державним службовцем зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік з 01 січня 2020 року до 01 червня 2020 року.

Відповідно до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік до вказаного реєстру лише 26.06.2020, тобто несвоєчасно.

Твердження ОСОБА_1 про те, що записи в медичній картці амбулаторного хворого датовані 16.04.2020 з причин того, що поліклініка не працювала не знайшли свого підтвердження, та спростовуються відповіддю на лист директора КНП «Олександрійська ЦРЛ» В. Гарагулі.(а.п. 77-79)

Суд бере до уваги пояснення лікаря про те, що особа зверталась за отриманням медичної допомоги, однак відсутній належно підтверджений доказ перебування на лікуванні амбулаторно або стаціонарно ОСОБА_1 .

Суд неодноразово задовольнив клопотання та надавав можливість ОСОБА_1 надати докази, щодо обмеження перебування в зв'язку із карантинними заходами, або належно засвідчені відомості про перенесену хворобу COVID-19, щоб давало можливість суду дійти висновку про поважність причин пропуску строку подачі декларації

Не можуть прийматись до уваги усні пояснення лікаря про розшифрування аналізу крові на наявність антитіл, як підтвердження хвороби COVID-19 в період з 16.04.2021 - 26.06.2021 року, оскільки вони не ґрунтуються на медичних документах, та відсутні будь-які посилання та висновки чи рішення МОЗ з цього питання.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюються вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, несвоєчасно, без поважних причин лише 26.06.2020 подав щорічну декларацію суб'єкта декларування, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік.

При ухваленні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_4 , суд першої інстанції всебічно та повно дослідив наявні в матеріалах справи докази в частинні встановлення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та прийшов до обґрунтованого та вмотивованого висновку про те, що будучи суб'єктом, на якого поширюються вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення встановленого законом строку, 26.06.2020 несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру.

Суд апеляційної інстанції вважає такий висновок суду законним і обґрунтованим.

Враховуючи зазначене, апеляційний суд дійшов висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно залишити без зміни, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Керуючись ст.294 КУпАП, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 30.04.2021, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн. 00 коп. - без зміни.

Суддя: ( підпис )

Згідно з оригіналом:

Суддя Кропивницького

апеляційного суду В.В. Кабанова