про залишення позовної заяви без руху
20 вересня 2021 року м. Київ № 320/11285/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Приватного акціонерного товариства «Укргідроенерго» до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку,
Приватне акціонерне товариство «Укргідроенерго» звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку відповідача від 27.07.2021 за результатами моніторингу закупівлі: ДК 021:2015 код 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація, Капітальний ремонт гідроагрегату Г-1 (капітальний ремонт гідрогенератора та гідротурбіни) Київської ГЕС філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» ПрАТ «Укргідроенерго»), інформація міститься за адресою в мережі Інтернет (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2021-04-21-003723-a).
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам, передбаченим статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на таке.
В силу вимог частини шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень (частина четверта статті 122 Кодексу).
З позовної заяви встановлено, що предметом спору є висновок відповідача за результатами моніторингу закупівлі № UA-2021-04-21-003723-a, який оприлюднений 27.07.2021.
В силу вимог частини десятої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.
Вищенаведена норма Закону є конкретною та розширеному тлумаченню не підлягає.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що кінцевим строком оскарження висновку було 09.08.2021, у той час як позивач звернувся з цим позовом до суду засобами поштового зв'язку 10.09.2021, про що свідчить конверт, в якому надійшов позов, тобто з порушенням строку, встановленого статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі».
З урахуванням викладеного, суд зауважує, що вирішення питання про поновлення строку звернення до суду, суд здійснює виключно з ініціативи та у межах наведених доводів заінтересованої особи.
Частина восьма статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» регламентує саме право, а не обов'язок, звернутися до органу державного фінансового контролю за роз'ясненням змісту висновку та його зобов'язань. Позивач зазначеним правом скористався.
Позивач також скористався правом на подання заперечень, проте зазначив, що відповідачем не було надано жодної інформації щодо результатів розгляду заперечень та лише 30.08.2021 позивачем отримано лист відповідача від 20.08.2021 № 003100-14/10689-2021, відповідно до змісту якого позивача повідомлено про те, що порушення не були усунуті.
Разом з тим, у повідомлених позивачем підставах пропуску строку звернення до суду судом не встановлено поважних причин його пропуску, а використане позивачем право досудового порядку вирішення спору не впливає на імперативно встановлену вимогу частини десятої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» протягом 10 робочих днів з дня оприлюднення спірного висновку оскаржити його до суду.
При цьому, суд констатує, що досудовий порядок вирішення спору в розумінні вимог Закону України «Про публічні закупівлі» не є обов'язковим у спірних правовідносинах, а посилання позивача як на підставу для поновлення строку звернення до суду - момент, коли позивач об'єктивно дізнався про наявність порушеного права, тобто з 30.08.2021 - дата отримання товариством листа відповідача, суд не вважає достатніми та вагомими причинами пропуску строку звернення до суду. У той же час, жодних документальних доказів отримання вказаного листа саме 30.08.2021 суду не надано, а штамп вхідної кореспонденції не є доказом фактичного отримання листа, а фіксує лише факт його реєстрації, а не надходження (отримання). При цьому, отримання зазначеного листа не впливає на строк звернення до суду.
Статтею 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З позовної заяви та доданих до неї матеріалів судом не встановлено поважних причин пропуску строку звернення до суду.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням інших поважних причин його пропуску з наданням суду на їх підтвердження відповідних доказів.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Укргідроенерго» до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позов.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Шевченко А.В.