ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" вересня 2021 р. справа № 300/1554/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чуприни О.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Савченко Н.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача (заявника) - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву щодо встановлення способу та порядку виконання рішення суду від 11.02.2021, ухваленого в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві про визнання протиправної триваючої з 29.11.2017 по 05.08.2019 бездіяльності з питань виконання судового рішення від 29.11.2017 із урахуванням ухвали про виправлення описки, зобов'язання до стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві на відшкодування шкоди в сумі 1 273 405,16 гривень, розмір якої визначається за правилами статей 116, 117 КЗпП України, статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", -
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі №300/1554/19 позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві задоволено частково. З урахуванням ухвали про виправлення описки від 22.02.2021:
- визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві щодо невиплати в період з 30.11.2017 по 18.09.2019 належних ОСОБА_1 при звільненні коштів, присуджених постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2017 із урахуванням ухвали про виправлення описки від 06.12.2017 у справі №809/4025/14 (апеляційне провадження №876/10078/17), на виконання вимог статті 116, 117 Кодексу законів про працю України;
- стягнуто з Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві на користь ОСОБА_1 , у зв'язку з несвоєчасною виплатою належних при звільненні коштів, присуджених постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.11.2017 із урахуванням ухвали про виправлення описки від 06.12.2017 у справі №809/4025/14 (апеляційне провадження №876/10078/17), на виконання вимог статті 116, 117 Кодексу законів про працю України, середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 30.11.2017 по 18.09.2019 в розмірі162 049,79 гривень.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
За наслідками апеляційного оскарження, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 26.07.2021 апеляційні скарги ОСОБА_1 та Територіального управління Державної судової адміністрації України у м. Києві залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 року у справі № 300/1554/19 без змін.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі № 300/1554/19 набрало законної сили 26.07.2021.
Територіальне управління Державної судової адміністрації України в місті Києві направило поштовим зв'язком клопотання від 03.09.2021 за №6-3500/21, яке надійшло на адресу суду 07.09.2021, в якому просило суд проявити ініціативу та вирішити питання про встановлення способу та порядку виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі №300/1554/19, шляхом стягнення присуджених ОСОБА_1 коштів в сумі 162 049,79 гривень за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень на користь суддів та працівників апаратів судів", головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 за №845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників".
В обґрунтування поданого клопотання Територіальне управління Державної судової адміністрації України в місті Києві вказує на підпункт 2 пункту 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 за №845, згідно якого у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому положення пунктів 28-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми. Виконання судових рішень, ухвалених на користь судів, здійснюється у порядку черговості за рахунок коштів бюджетної програми 051150 "Виконання рішень на користь суддів та працівників апаратів судів". Посилаючись на позицію Верховного Суду, викладену, зокрема, у постановах від 23.06.2021 у справі №520/13014/2020, від 22.07.2021 у справі №260/3598/20, від 28.07.2021 у справі №160/6740/20 та з урахуванням наявності у Державної судової адміністрації України окремої бюджетної програми для забезпечення виконання судових рішень, заявник вважає необхідним ініціювати перед судом питання встановлення способу та порядку виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі №300/1554/19.
Судом призначено судове засідання по розгляду заяви на 16.09.2021 о 10:15 год.
Позивач у судовому засідання не заперечила щодо задоволення заяви Територіального управління Державної судової адміністрації в м. Києві про встановлення способу та порядку виконання рішення суду від 11.02.2021.
Представник Територіального управління Державної судової адміністрації в м. Києві у судове заясідання по розгляду заяви не з'явився, подав клопотання про розгляд даної заяви за їх відсутності.
Розглянувши заяву від 03.09.2021 за №6-3500/21, дослідивши наведені заявником аргументи з приводу встановлення способу та порядку виконання рішення суду від 11.02.2021, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Згідно статті 148 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Видатки загального фонду Державного бюджету України на утримання судів належать до захищених статей видатків Державного бюджету України.
Функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів здійснюють: 1) Верховний Суд - щодо фінансового забезпечення його діяльності; 1-1) вищий спеціалізований суд - щодо фінансового забезпечення його діяльності; 2) Державна судова адміністрація України - щодо фінансового забезпечення діяльності всіх інших судів, діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, органів суддівського самоврядування, Національної школи суддів України, Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України; 3) Вища рада правосуддя - щодо фінансового забезпечення її діяльності.
Функції розпорядника бюджетних коштів щодо місцевих судів здійснюють територіальні управління Державної судової адміністрації України.
Видатки на утримання судів у Державному бюджеті України визначаються окремим рядком щодо Верховного Суду, Вищої ради правосуддя, апеляційної палати вищого спеціалізованого суду, а також у цілому щодо апеляційних, місцевих судів.
У відповідності до частини 2 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 за 1404-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
В силу вимог пункту 1 частини 2 статті 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: 1) за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Служба безпеки України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.
Частиною 1 статті 23 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з держаних органів регулюється Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" №4901-VI від 05.06.2012 та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників" (надалі по тексту також - Порядок №845).
Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду (частина 1 статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень").
За змістом пункту 3 Порядку №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Пунктом 24 Порядку №845 встановлено, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
У відповідності до пункту 25 вказаного Порядку №845 у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому положення пунктів 28-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програм.
В Законі України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" для Державної судової адміністрації України визначена бюджетна програма 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів".
Тобто, виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється у порядку черговості згідно чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.
Згідно частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
З огляду на вищевказані правові норми та беручи до уваги, те що боржник - Територіальне управління Державної судової адміністрації України в місті Києві не є головним розпорядником коштів, кошти йому не виділялися на виконання рішення суду, суд дійшов висновку про неможливість виконання боржником рішення в силу об'єктивних причин. У зв'язку із вказаним є необхідність у встановленні способу і порядку виконання судового рішення.
Суд звертає увагу на те, що виконання рішення суду потребує списання конкретного розміру коштів з державного органу, а тому таке списання повинно здійснюватися Державною казначейською службою України з зазначеної вище програми Державної судової адміністрації України .
Виконати судове рішення від 11.02.2021 у справі №300/1554/19 у спосіб, визначений в ньому, належним чином і в розумний строк не можливо у зв'язку з відсутністю у боржника відповідних бюджетних призначень. При цьому, законодавством передбачений інший законний спосіб виконання подібних судових рішень, а саме, шляхом стягнення з Державного бюджету України за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів". Спосіб зміни порядку виконання рішення суду, який запропонований заявником є доцільним та ґрунтується на приписах спеціальної норми права та сприятиме виконанню судового рішення.
Отже, судом встановлені обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відсутність у боржника процесуального права клопотати про встановлення способу виконання судового рішення не позбавляє його можливості звертатися до суду з метою реалізації такого питання із безпосередньої ініціативи самого суду.
Як наслідок, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення заяви Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві та вирішення питання про встановлення способу виконання рішення суду з власної ініціативи.
Керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Задовольнити заяву Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві щодо встановлення способу та порядку виконання рішення суду від 11.02.2021, ухваленого в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві про визнання протиправної триваючої з 29.11.2017 по 05.08.2019 бездіяльності з питань виконання судового рішення від 29.11.2017 із урахуванням ухвали про виправлення описки, зобов'язання до стягнення з Територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві на відшкодування шкоди в сумі 1 273 405,16 гривень, розмір якої визначається за правилами статей 116, 117 КЗпП України, статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
2. Встановити спосіб і порядок виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі №300/1554/19, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 22.02.2021, шляхом стягнення присуджених ОСОБА_1 коштів в сумі 162 049,79 гривень за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень на користь суддів та працівників апаратів судів", головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 за №845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників".
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.
Ухвала складена в повному обсязі 21.09.21.