Ухвала від 20.09.2021 по справі 140/9952/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

20 вересня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9952/21

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Димарчук Т.М., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області в якому просить:

1) визнати протиправною бездіяльність ГУ НП у Волинській області по відмові у проведенні перерахунку та виплаті середнього заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по фактичне поновлення на службі 18.06.2021 включно та зобов'язати здійснити перерахунок середнього заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи за період з 06.08.2020 по фактичне поновлення на службі 18.06.2021 включно, а також стягнути з ГУ НП у Волинській області на користь позивача різницю у середньому заробітку за час виконання нижче оплачуваної роботи з 06.08.2020 по 18.06.2021 включно у сумі 88683,95 грн;

2) визнати протиправною бездіяльність ГУ НП у Волинській області по невстановленню, не нарахуванню та невиплаті позивачу надбавки поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час 01.10.2017 по 05.03.2021 включно у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час, зобов'язати ГУ НП у Волинській області встановити, нарахувати і виплатити позивачу надбавку поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час 01.10.2017 по 05.03.2021 включно у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час, а також стягнути з ГУ НП у Волинській області на користь позивача нараховану надбавку поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний з 01.10.2017 по 05.03.2021 року включно в сумі 32760,00 грн.;

3) визнати протиправною бездіяльність ГУ НП у Волинській області по не встановленню, не нарахуванню та невиплаті позивачу надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції з 01.02.2017 по 18.06.2021 включно в розмірі до 100% від грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальним званням, нарахованої надбавки за стаж служби, зобов'язати ГУ НП у Волинській області встановити, нарахувати і виплатити позивачу надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції з 01.02.2017 по 18.06.2021 включно в розмірі до 100% від грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу з врахуванням окладу за спеціальним званням, нарахованої надбавки за стаж служби, а також стягнути з ГУ НП у Волинській області на користь позивача нараховану надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції з 01.02.2017 по 18.06.2021 включно в сумі 507090,00 грн;

4) визнати протиправним і скасувати наказ ГУ НП у Волинській області в частині скасування надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в період з 06.08.2020 по 18.06.2021; зобов'язати ГУНП у Волинській області встановити, нарахувати і виплатити позивачу надбавку поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень 06.08.2020 по 18.06.2021 включно в розмірі 15% від посадового окладу, а також стягнути з ГУ НП у Волинській області на користь позивача нараховану надбавку поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень 06.08.2020 по 18.06.2021 включно в сумі 13247,42 грн;

5) визнати протиправним, скасувати наказ ГУ НП у Волинській області від 23.09.2020 № 288 о/с в частині встановлення, нарахування і виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань позивачу як протиправний; встановити, нарахувати і виплатити матеріальну допомогу на оздоровлення і матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік в сумі 19324,91 грн та встановити, нарахувати і виплатити позивачу матеріальну допомогу на оздоровлення і матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за 2021 рік в сумі 25849,91 грн кожна, а також стягнути з ГУ НП у Волинській області на користь позивача нараховану матеріальну допомогу на оздоровлення і матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік в сумі 19324,91 грн та матеріальну допомогу на оздоровлення і матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за 2021 рік в сумі 51699,91 грн на загальну суму 71024,82 грн;

6) визнати протиправними, скасувати накази ГУ НП у Волинській від 23.07.2020 № 223 о/с; від 25.08.2020 № 258 о/с; від 24.12.2020 № 382 о/с в частині встановлення, нарахування і виплати додаткової доплати згідно постанови КМУ від 29.04. 2020 № 375 позивачу як протиправні; встановити, нарахувати і виплатити позивачу додаткову доплату згідно постанови КМУ від 29.04.2020 № 375 в період з 10.03.2020 по 05.03.2021 в сумі 129167,91 грн, а також стягнути з ГУ НП у Волинській області на користь позивача додаткову доплату згідно постанови КМУ від 29.04.2020 № 375 в сумі 129167,91 грн.

Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.

Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та місить такі недоліки.

Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Пунктами 5, 8 частини п'ятої статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Згідно із частиною четвертою статті 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.

Згідно із частиною сьомою статті 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

Суд зазначає, що правову категорію “зміст позовних вимог” слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає ухвалити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб'єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.

Зміст та обсяг порушеного права та виклад обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть бути різними, але поряд з цим принаймні на рівні формулювання викладу їх змісту мають бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові рамки події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне із обов'язкових процесуальних рішень, пов'язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною.

Суд зазначає, що обов'язок по визначенню (формулюванню) позовних вимог, з якими особа звертається до суду за захистом своїх прав на етапі подання позовної заяви процесуальним законодавством покладено саме на позивача, саме для цього законодавцем визначені вимоги до позовної заяви, що міститься в статті 160 КАС України.

При цьому, суд наголошує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду, яке повинно бути реальним та стосуватися (зачіпати) особисті права або інтереси особи, яка стверджує про їх порушення.

Так, зокрема, у другій, третій, четвертій, п'ятій та шостій позовній вимозі позивач просить зобов'язати ГУ НП у Волинській області встановити, нарахувати і виплатити на користь позивача певні виплати (надбавку поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час; надбавку за специфічні умови проходження служби; надбавку поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень; матеріальну допомогу на оздоровлення і матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань; додаткову доплату згідно постанови КМУ від 29.04. 2020 № 375) і водночас у цих же позовних вимогах просить стягнути з ГУ НП у Волинській області ці ж виплати у певних сумах, які позивач розрахувала собі самостійно. Таке формулювання позовних вимог є взаємовиключним, адже по суті позивач просить двічі присудити на її користь кошти - зобов'язати відповідача їх нарахувати й виплатити і повторно ще й стягнути ті ж самі кошти з ГУ НП у Волинській області.

Тобто позивачу слід уточнити та чітко сформулювати позовні вимоги - про що саме просить позивач: зобов'язати відповідача встановити, нарахувати і виплатити певні виплати чи стягнути їх з відповідача.

У четвертій позовній вимозі позивач, зокрема, просить визнати протиправним і скасувати наказ ГУ НП у Волинській області в частині скасування надбавки за роботу в умовах режимних обмежень в період з 06.08.2020 по 18.06.2021, при цьому не конкретизовано, який саме наказ суб'єкта владних повноважень оскаржується (не вказано дату та номер оскаржуваного наказу).

В порушення пунктів 5, 8 частини п'ятої статті 160, частини четвертої статті 161 КАС України, до позовної заяви не додано оскаржуваного наказу, як і не подано клопотання (оформленого відповідно до частини другої статті 80 КАС України) про витребування судом даного доказу.

Отже, позивачу необхідно подати нову редакцію позовної заяви з чітким викладенням змісту позовних вимог, до якої надати копії усіх оспорюваних наказів або обгрунтоване клопотання про витребування таких наказів, оформлене відповідно до частини другої статті 80 КАС України.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивач у позовній заяві вказала, що вона звільняється від сплати судового збору на підставі пункту 1частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір”.

З приводу наведеної обставини необхідно зазначити наступне.

Пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Аналіз наведеної норми свідчить про те, що від сплати судового збору звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Разом з тим, у позовній заяві позивач, окрім стягнення складових заробітної плати, просить визнати протиправними та скасувати акти індивідуальної дії - накази, які стосуються проходження ОСОБА_1 публічної служби.

Отже, позивачу необхідно сплатити судовий збір за подання до суду даної позовної заяви в частині визнання протиправними та скасування наказів ГУ НП у Волинській області.

Як установлено частиною першою статті 3 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” з 01.01. 2021 встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2 270 грн 00 коп.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України “Про судовий збір” у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

З позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 просить визнати протиправними та скасувати акти індивідуальної дії відповідача, а саме - накази ГУ НП у Волинській області: від 23.09.2020 № 288 о/с; від 23.07.2020 № 223 о/с; від 25.08.2020 № 258 о/с; від 24.12.2020 № 382 о/с.

Таким чином, позивачу слід подати до суду докази сплати судового збору за кожний оскаржуваний наказ, пов'язаний з проходженням публічної служби, в загальній сумі 3 632 грн (908, 00 х4).

Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Враховуючи те, що позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду нової редакції позовної заяви, в якій: чітко викласти зміст позовних вимог; а також шляхом подання належним чином засвідчених копій оскаржуваних наказів та доказів сплати судового збору за кожний оскаржуваний наказ.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз'яснити позивачеві, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

Суддя Т.М. Димарчук