Справа № 495/2775/21
Номер провадження 2-о/495/102/2021
09 серпня 2021 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого одноособово судді Боярського О.О.,
при секретарі Рачицькій І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Білгород-Дністровському цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - виконавчий комітет Сергіївської селищної ради Сергіївська ОТГ, про встановлення факту спільного проживання із спадкодавцем,-
Короткий зміст та обґрунтування позовних вимог.
19.04.2021 року заявник звернувся до суду з вищезазначеною заявою в якій просить суд встановити факт того, що ОСОБА_1 , на час відкриття спадщини постійно проживав зі своєю матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою її проживання: АДРЕСА_1 і тому фактично прийняв спадщину після смерті матері.
Свою заявою заявник - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , обґрунтовую зокрема тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_2 , родинні стосунки з матір'ю підтверджуються свідоцтвом про народження заявника. На день смерті матері заявника на праві приватної власності належав житловий будинок розташований в АДРЕСА_2 , який складається в цілому з одного житлового будинку «А», житловою площею 44,4 кв. м., літньої кухні «Б», та сараю «В», дерев'яної вбиральні «Г», металевої хвіртки №1 і воріт №2, трьох огорож № 3, № 4, № 5: земельна ділянка площею 0,2500 гектарів в межах згідно з планом на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ЯИ № 629372. Вказана земельна ділянка розташована за адресою АДРЕСА_2 . Заявник вказує на те, що проживав зі спадкодавцем однією сім'єю не менше п'яти років до часу відкриття спадщини, вели спільне господарство, були пов'язані спільним побутом, що підтверджується зокрема довідкою Сергіївської селищної ради від 29 березня 2021 року № 06/01-16/08.
Протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України ОСОБА_2 не відмовлявся від спадщини, є спадкоємцем у відповідності до частини 3 статті 1268 ЦК України та є таким, що прийняв спадщину. Інших спадкоємців, які вчинили дії, що свідчать про прийняття спадщини або мають право на обов'язкову частку у спадщині немає.
Звернувшись до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва на спадкове майно, заявник отримав письмову відмову від завідувача державної нотаріальної контори Мельниченко М.М., за № 165/01-16 від 04 березня 2021 року у зв'язку з тим, що заявником було пропущено строк для прийняття спадщини, та було рекомендовано звернутися до суду.
Встановлення факту проживання однією сім'єю з ОСОБА_2 , дає заявнику право на успадкування майна померлої, у зв'язку із чим ОСОБА_1 звернувся до суду із відповідною заявою.
Процесуальні дії.
Ухвалою суду від 20 квітня 2021 року було відкрито провадження по вищезазначеній справі.(а.с.41)
В судове засідання 09.08.2021 року сторони не з'явились.
08.06.2021 року до суду надійшла заява представника виконавчого комітету Сергіївської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області, в якій представник просив суд розглядати справи без його участі.
Заявник у судове засідання не з'явився, про дату і час проведення судового засідання повідомлявся належним чином, просить справу розглядати у його відсутність.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Фактичні обставини справи.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд вважає за можливе задовольнити вищезазначену заяву з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 29 лютого 1960 року на російській мові, ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , в с. Приморське Білгород-Дністровського району Одеської області, про що в книзі реєстрації актів про народження було зроблено актовий запис № 10 від 22 лютого 1960 року. В графі батько вказано - ОСОБА_3 , в графі мати вказано - ОСОБА_2 .(а.с.9)
ІНФОРМАЦІЯ_5 померла мати заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , актовий запис № 1152 від 17 грудня 2013 року, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Білгород-Дністровського міськрайонного управління юстиції в Одеській області.(а.с.8)
На день смерті померлій матері заявника ОСОБА_2 , на праві приватної власності належало наступне майно:
- земельна ділянка площею 0,2500 гектарів в межах згідно з планом, на підставі державного акту на праві приватної власності на землю серії ЯИ № 629372 виданого Миколаївською міською радою Білгород-Дністровського району Одеської області 03 березня 2010 року на підставі рішення Миколаївської сільської ради від 27 травня 2009 року №1330-V, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі № 011011501925. Вказана земельна ділянка розташована за адресою: АДРЕСА_2 та призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер земельної ділянки 5120885100:02:001:0152.(а.с.16-зворотна сторона)
- земельна ділянка площею 0,0651 гектарів в межах згідно з планом, на підставі державного акту на праві приватної власності на землю серії ЯИ № 629373 виданого Миколаївською міською радою Білгород-Дністровського району Одеської області 03 березня 2010 року на підставі рішення Миколаївської сільської ради від 27 травня 2009 року №1330-V, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі № 011011501924. Вказана земельна ділянка розташована за адресою: АДРЕСА_2 та призначена для ведення особистого сільського господарства кадастровий номер земельної ділянки 5120885100:02:001:0151.(а.с.21-зворотна сторона)
Підтвердженням того, що заявник проживав із спадкодавцем на момент смерті спадкодавця, є наступні документи:
-довідка, видана виконавчим комітетом Сергіївської селищної ради від 20.04.2021 року №7, про те що ОСОБА_1 , дійсно проживав зі своєю матір'ю ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 з вересня 2009 року;
-акт № 8, складений Приморською сільською радою від 19 грудня 2019 року, про місце проживання ОСОБА_1 , відповідно до якого підтверджується факт того, що ОСОБА_1 дійсно проживав разом зі своєю матір'ю ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 на момент її смерті.(а.с.28);
-довідка, видана виконавчим комітетом Сергіївської селищної ради від 03.03.2021 року № 01-16/219, про те, що на момент смерті ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .(а.с.30);
-довідка, видана відділом ЦНАП Сергіївської селищної ради від 17.03.2021 року № 06/01-16/7, про те, що на момент смерті ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .(а.с.31)
-довідка, видана відділом ЦНАП Сергіївської селищної ради від 29.03.2021 року № 06/01-16/8, про те, що на момент смерті ОСОБА_2 проживала разом з своїм сином ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .(а.с.32);
Факт проживання заявника з померлою матір'ю, підтверджується також наступними письмовими поясненнями свідків: ОСОБА_4 , яка проживає за адресою АДРЕСА_2 , яка підтверджує факт проживання заявника з померлою ОСОБА_2 , а також підтверджує, що заявник доглядав за своєю матір'ю і у всебічно їй допомагав.(а.с.26); ОСОБА_5 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 , яка підтверджує факт проживання заявника з померлою ОСОБА_2 , а також підтверджує, що заявник доглядав за своєю матір'ю і у всебічно їй допомагав.(а.с.27)
Позиція суду та оцінка аргументів сторін.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).
Згідно ст.1217 ЦК України спадкоємство здійснюється за заповітом і за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ч.1 ст. 1258 ЦК України Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно, ч. 1, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, які протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст. 81 ЗК України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Відповідно до статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 131 ЗК України громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожний громадянин має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності отримується в порядку, визначеному законом.
Ч. 1 ст. 1296 ЦК України зазначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч.5 ст. 1268 ЦК України).
У відповідності до ст. 1 протоколу № 1 до Конвенції з прав людини кожна фізична або юридична особа має право на повагу своєї власності. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності, інакше як в інтересах суспільства та на умовах передбачених законом та загальними принципами міжнародного права.
У п. 21 Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року, зазначено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно врахувати правила частини другої статті 3 СК України, про те, що сім'єю складають особи ,які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Зазначений п'ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім'єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім'єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також: інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов'язані спільним побутом, мали взаємні права та обов'язки.
Висновки за результатами розгляду справи
Враховуючи вищевикладене, на основі повно та всебічно досліджених доказів, у сенсі розуміння вимог чинного законодавства та його правозастосування до фактичних обставин справи, того, що заявник дійсно проживав разом зі своєю матір'ю - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у спільному побуті. Оскільки окрім як в судовому порядку, захистити права заявника не надається можливим, а тому, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заявлених вимог у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216-1218, 1265, 1268 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 83, 263, 264, 265, 354 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - виконавчий комітет Сергіївської селищної ради Сергіївська ОТГ, про встановлення факту спільного проживання із спадкодавцем - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , на час відкриття спадщини з матір'ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою її проживання: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається через Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області або безпосередньо до Одеського апеляційного суду.
Суддя О.О. Боярський