17 вересня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2865/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Морської Г.М., розглянувши у письмовому провадженні заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Енограй" про заміну боржника у виконавчому листі в адміністративній справі за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Енограй" до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у виплаті бюджетних коштів на розвиток виноградарства садівництва та хмелярства, зобов'язання вчинити певні дії.
встановив:
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 17.12.2020р. у справі № 540/2865/20 позов СТОВ "Енограй" задоволений частково. Суд вирішив:
"... Зобов'язати Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (код ЄДРПОУ 37508596, вул. М. Грушевського, 012/2, м. Київ, 01008) повторно розглянути подані сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Енограй" (код ЄДРПОУ 32500739, вул. Шмідта, 01-Б, с. Софіївка, Білозерський район, Херсонська область, 75052) документи разом із заявою від 19.11.2019 № 259 для отримання компенсації за напрямок придбання садивного матеріалу плодово-ягідних культур, винограду та хмелю за 2019 рік. ...".
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021 у справі №540/2865/20 рішення суду у цій частині залишено без змін.
На виконання вказаного рішення Херсонським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №228 2021 р. від 02.02.2021.
Позивач звернувся до суду із заявою про заміну боржника у виконавчому листі.
Заява мотивована тим, що відповідно до постанови КМУ від 16.06.2021 №612 до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградництва, садівництва і хмелярства слово "Мінекономіки" замінено "Мінагрополітики". Відтак, з 18.06.2021 до повноважень Мінагрополітики та створеної ним комісії віднесено здійснення повноважень щодо розгляду документів разом із заявою для отримання компенсації за напрямом придбання садивного матеріалу плодово-ягідних культур, винограду та хмелю. Позивач стверджує, що перехід владних повноважень, пов'язаних із виконанням судового рішення по даній справ від Мінекономіки до Мінагрополітики є достатньою підставою для заміни боржника у виконавчому листі.
Розгляд вказаної заяви призначено на 17.09.2021.
Будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду заяви сторони в судове засідання не з'явились.
Представник позивача та представник Міністерства економіки України подали до суду клопотання, у яких просили розгляд заяви проводити без їх участі.
Міністерство економіки України у своїх поясненнях зазначає, що станом на сьогодні Мінагрополітики є окремою юридичною особою. Окрім того, відповідно до п.2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики. Також, відповідно до Додатку №3 ЗУ "Про внесення змін до додатків №3 та №4 до ЗУ "Про Державний бюджет України на 2021 рік", за бюджетною програмою КПКВК 2801580 "Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників" за Мінагрополітики передбачені видатки Державного бюджету на 2021 рік у сумі 4500000,00 тис. грн.
Приписами ст.379 КАС України передбачено, що суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути заяви сторін про заміну боржника у виконавчому листі в порядку письмового провадження.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з наступного.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2021 №504 "Про перейменування Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України" вирішено перейменувати Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України на Міністерство економіки України.
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 №612 внесено зміни у тексті Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2005 р. № 587, а саме - слово “Мінекономіки” замінити словом “Мінагрополітики”.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13 березня 2019 року (справа № 524/4478/17), від 20 лютого 2019 року (справа № 826/16659/15).
Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12 червня 2018 року у справі № 2а-23895/09/1270.
У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.
Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкта владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.
Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.
При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.
Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень.
Суд відмічає, що підставою для переходу адміністративної компетенції також можна віднести зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності.
У межах вирішення питання, яке є предметом розгляду в даній справі, для встановлення факту публічного правонаступництва визначальним є перехід повністю чи частково функцій Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (адміністративної компетенції) до Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Згідно п.1 Положення про Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 459 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 вересня 2019 р. № 838) Мінекономіки є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує, зокрема, формування та реалізує державну аграрну політику, державну політику у сфері сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, охорони прав на сорти рослин, тваринництва, насінництва та розсадництва.
Відповідно до Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою КМУ від 17.02.2021 №124, Міністерство аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мінагрополітики є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує, зокрема, формування та реалізує державну аграрну політику, державну політику у сферах сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, охорони прав на сорти рослин, тваринництва, рослинництва, розвитку сільських територій, садівництва, виноградарства, виноробства, хмелярства, харчової і переробної промисловості (далі - сфери агропромислового виробництва), технічну політику у сфері агропромислового комплексу та машинобудування для агропромислового комплексу, сільського розвитку, розвитку фермерства, сільськогосподарської кооперації, сільськогосподарської дорадчої діяльності, моніторингу та родючості ґрунтів на землях сільськогосподарського призначення, насінництва та розсадництва.
З вищевикладеного вбачається, частковий перехід повноважень від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України до Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Відповідно до п.1,4 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовується також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Оскільки, і позивач і відповідач звернулися до суду із заявою про заміну боржника у виконавчому листі, суд дійшов висновку про задоволення заяв про заміну боржника у виконавчому листі правонаступником.
Керуючись ст. 241, 248, 379 КАС України, суд
ухвалив:
Заяву сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Енограй" про заміну боржника у виконавчому листі - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі №228 2021р. від 02.02.2021 року з Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства на Міністерство аграрної політики та продовольства України (код ЄДРПОУ 37471967, 01001, м.Київ, вул.Хрещатик, 24) як правонаступника частини повноважень Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя Г.М. Морська