Рішення від 07.09.2021 по справі 520/9227/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

07 вересня 2021 року № 520/9227/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Зоркіної Ю.В.

За участі секретаря судового засідання Пройдак С.М.

у присутності

представника позивача Прилипко Д.В.

представника відповідача Харченко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області (вул. Гетьмана І. Мазепи, буд. 2,смт. Коломак, Богодухівський район, Харківська область,63101, ЄДРПОУ 04398117) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

встановив

Позивач звернувся до суду з загаченим адміністративним позовом, у якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати Рішення №15 І сесії IX скликання Коломацької селищної ради "Про затвердження регламенту Коломацької селищної ради" від 11.11.2020 року;

визнати протиправною бездіяльність Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області (ЄДРПОУ 04398117) щодо неоприлюднення на офіційному веб-сайті (http://kolomak-rada.gov.ua) проектів рішень сесії Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області, протоколів сесії Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області, протоколів засідань, висновків, рекомендацій постійних комісій Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області;

зобов'язати Коломацьку селищну раду Богодухівського району Харківської області (ЄДРПОУ 04398117) оприлюднювати на офіційному веб-сайті (http://kolomak-rada.gov.ua) проекти рішень сесії Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області не пізніш, як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття, протоколи сесії Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області, протоколи засідань, висновки, рекомендації постійних комісій Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області;

зобов'язати Коломацьку селищну раду Богодухівського району Харківської області (ЄДРПОУ 04398117) прийняти Регламент IX скликання, в якому передбачити обов'язок селищної ради щодо оприлюднення на офіційному веб-сайті (http://kolomak-rada.gov.ua) проектів рішень сесії Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області, протоколів сесії Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області, протоколів засідань, висновків, рекомендацій постійних комісій Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області;

стягнути з Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області (ЄДРПОУ 04398117) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 1816 грн. 00 коп. (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень нуль копійок).

Ухвалою від 02.06.2021 адміністративний позов залишено без руху та після усунення недоліків позовної заяви ухвалою від 15.06.2021 у справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання.

Протокольною ухвалою від 02.08.2021 закрито підготовче судове засідання та призначено розгляд справи по суті.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити, пославшись на те, що 26.10.2020 Коломацькою селищною територіальною виборчою комісією встановлено результати виборів депутатів Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області, що підтверджується Повідомленням про результати виборів депутатів місцевої ради та встановлено результати виборів Коломацького селищного голови, що підтверджується Протоколом Коломацької селищної ТВК .

11 листопада 2020 року Рішенням №15 І сесії IX скликання Коломацької селищної ради затверджено Регламент Коломацької селищної ради.

27.11.2020 рішенням Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з подальшою передачею її у власність на території Коломацької селищної ради, колишнього КСП «Україна» №123, надано гр. ОСОБА_1 (надалі Скаржник) дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 8,5014 га ріллі, номер ділянки №91, відповідно до сертифіката на право на земельну частку (пай) серія ХР №0068017, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з подальшою передачею її у власність на ( території Коломацької селищної ради, колишнього КСП «Україна»

13 січня 2021 року позивач звернулася до Центру надання адміністративних послуг Коломацької селищної ради за отриманням адміністративної послуги - «затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки (фізичній/юридичній) особі та передачі земельної ділянки у власність/користування на умовах оренди

19 лютого 2021 року листом Коломацької селищної ради Богодухівського району Харківської області №02-19/433 на заяву про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) повідомлено про перенесення розгляду питання про затвердження технічної документації на чергове пленарне засідання селищної ради або до моменту з'ясування причини виправлення особистих даних в сертифікаті.

Наразі через відсутність у Регламенті Коломацької селищної ради положень щодо порядку оприлюднення актів та бездіяльність відповідача щодо неоприлюднення інформації позивач позбавлена можливості дізнатися про рішення Коломацької селищної ради щодо виділення їй земельної ділянки та про рішення постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та природокористування щодо того, які приймаються за результатом розгляду їй заяви.

01 березня 2021 року представником позивача до Коломацької селищної ради подано запит на отримання публічної інформації, в якому представник просила надати протоколи засідань постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та природокористування, Положення про постійні комісії Коломацької селищної ради, Регламент Коломацької селищної ради.

05 березня 2021 року Коломацької селищної радою у відповідь надано лист №02-11/573, в якому у наданні даної інформації відмовлено через те, що вона є службовою.

Враховуючи викладене, позивач вважає, що рішення №15 І сесії IX скликання Коломацької селищної ради «Про затвердження регламенту Коломацької селищної ради» є протиправним і підлягає скасуванню, бездіяльність Коломацької селищної ради щодо неоприлюднення проектів рішень Коломацької селищної ради, протоколів засідань селищної ради, протоколів засідань постійних комісій селищної ради є протиправною, а Коломацька селищна рада Богодухівського району Харківської області зобов'язана оприлюднювати відповідні документи на офіційному веб-сайті та прийняти новий Регламент, яким передбачити обов'язковість оприлюднення інформації про рішення, що приймаються селищною радою.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, пославшись на те, що відповідач у спірних правовідносинах діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, тоді як позивачем не доведено наявності порушеного права.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, перевіривши оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.

Питання місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (надалі за текстом - Закон України №280/97-ВР).

Частиною 14,15 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради. Регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» визначаються порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань.

Отже, під час прийняття оскаржуваного рішення відповідач мав керуватися Регламентом І сесії VIII скликання Коломацької селищної ради від 07.11.2017 року.

В судовому засіданні представник позивача послався на недотримання відповідачем положень п.10,11 Регламенту VIII скликання, як підстави задоволення позовних вимог, відповідно до яких проекти рішень разом з іншими матеріалами розглядаються на засіданнях поспішних комісій селищної ради для надання висновків і рекомендацій. Проект порядку денного сесії, сформований відповідно до вимог цієї статті, обговорюється і затверджується в цілому більшістю голосів депутатів, присутніх на сесії. Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії селищної ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються селищною радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та селищній раді.

Суд зазначає, що положеннями ч.1,4,10 ст. 47 Закону України № 280/97-ВР визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власного ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно з ч. 6, 10 ст. 6 Регламенту І сесії VIII скликання Коломацької селищної ради від 07.11.2017 року проекти рішень разом з іншими матеріалами розглядаються на засіданнях постійних комісій селищної ради для надання висновків і рекомендацій. У разі порушення встановленого порядку підготовки документів до розгляду селищною радою секретар ради доповідає про це селищному голові, який вирішує, чи буде це питання розглядатися на засіданні, чи буде зняте з порядку денного.

Враховуючим викладене вище, суд приходить до висновку, що необхідною умовою для готування постійними комісіями висновків та рекомендацій є прийняття відповідною радою рішення про створення та формування складу таких комісій, тоді як Законом України № 280/97-ВР не встановлено вимоги щодо обов'язкового попереднього розгляду усіх проектів рішень місцевої ради постійною комісією.

Згідно приписів ч. 10 ст. 6 Регламенту І сесії VIII скликання Коломацької селищної ради від 07.11.2017 року правовим наслідком порушення встановленого порядку підготовки документів є рішення селищного голови про включення або зняття такого питання з порядку денного.

Зі змісту Протоколу №1 І сесії IX скликання Коломацької селищної ради Богодухівського району від 11.11.2020р., встановлено, що до порядку денного І сесії IX скликання включено питання формування постійних комісій Коломацької селищної ради та затвердження регламенту Коломацької селищної ради.

Рішенням Коломацької селищної ради №5 від 11.11.2020 р. визначено перелік постійних комісій, затверджено положення про постійні комісії Коломацької селищної ради, а також обрано постійні комісії Коломацької селищної ради у відповідному складі. Це рішення опубліковано Коломацькою селищною радою на офіційному веб-сайті.

Як вбачається зі змісту Протоколу №1 І сесії IX скликання Коломацької селищної ради Богодухівського району від 11.11.2020р. депутатами Коломацької селищної ради отримано проекти рішень, що підлягають розгляду на порядку денному відповідної сесії, в тому числі й про затвердження регламенту Коломацької селищної ради.

Продовжуючи розгляд справи суд зазначає, що частиною 11,12 ст.59 Закону України № 280/97-ВР визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

В актах та проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Аналіз цієї норми а також інших положень Закону України №280/97-ВР дозволяє дійти до висновку, що законодавцем не встановлено обов'язку місцевої ради відобразити порядок оприлюднення публічної інформації безпосередньо у регламенті.

В той же час приписами ч.1 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Пунктами 7, 8 статті 2 «Основні принципи діяльності» Регламенту від 11.11.2020 встановлено, що гласність у роботі селищної ради забезпечується шляхом відкритості пленарних засідань, або оприлюднення інформації про діяльність селищної ради іншим шляхом. Інформація про рішення Ради, які мають нормативно-правовий характер, оприлюднюються на офіційній веб-сторінці та інформаційній дошці селищної ради.

Пунктами 1, 2. 4 статті 16 Регламенту «Порядок доведення рішень селищної ради та її виконавчого комітету до відома населення» Регламенту передбачено, що рішення селищної ради та її виконавчого комітету нормативно-правового характеру набирають чинності з дня розміщення інформації про їх прийняття на дошці оголошень, або на офіційному сайті селищної ради, якщо не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб селищної ради, які стосуються їх безпосередньо.

Також долученими до матеріалів справи документами підтверджено, що рішенням XIII сесії VIII скликання Коломацької селищної ради №14 від 31.01.2019 року затверджено порядок доступу до публічної інформації, що знаходиться у володінні Коломацької селищної ради (надалі за текстом - Порядок №14).

Пунктом 1.1. розділу 1 «Загальні положення» Порядку №14 встановлено, що порядок доступу до публічної інформації, що знаходиться у володінні Коломацької селищної ради визначає організацію роботи по забезпеченню права заявника до публічної інформації, розпорядником якої є Коломацька селищна рада. Розділом 2 «Забезпечення доступу до публічної інформації» Порядку №14 передбачено, що доступ до публічної інформації забезпечується шляхом: систематичного та оперативного оприлюднення інформації: а) на офіційному сайті Коломацької селищної ради; б) на інформаційних стендах Коломацької селищної ради; в) в друкованому засобі масової інформації - газеті «Коломацький край»; д) будь-яким іншим способом надання інформації за запитами на інформацію. Отже, вказаними актами передбачено альтернативу розміщення проектів нормативних актів на офіційній веб-сторінці та інформаційній дошці селищної ради.

Так, долученими до матеріалів справи документами підтверджено, що відповідачем на офіційному веб-сайті розміщені проекти рішень IX сесії IX скликання від 24 червня 2021 року; опубліковано рішення Селищної ради від 31.05.2021р. №21; 27.05.2021 року опубліковано проекти рішень VIII сесії IX скликання від 31 травня 2021 року та інші.

Доказів нерозміщення проектів рішень І сесії IX скликання Коломацької селищної ради на інформаційній дошці селищної ради позивачем суду не надано.

Протокол засідання постійної комісії з питань прав людини, законності, правопорядку, депутатської діяльності, етики та регламенту від 25.11.2020 містить відомості про те, що «Паймаш Г.М. зауважила про дотримання Коломацькою селищною радою Закону України «Про доступ до публічної інформації» в частині оприлюднення проектів рішень органів місцевого самоврядування розробленими відповідними розпорядниками, не пізніше ніж за 10 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Крім того зазначила про необхідність оприлюднення рішень сесії, як це вимагає чинне законодавство».

Формулювання вказаного пункту протоколу: «зауважила про дотримання», дає суду підстави для висновку, що комісією визначено факт дотримання відповідачем вимог чинного законодавства в частині оприлюднення проектів нормативних актів.

Щодо посилань позивачки на порушення права на отримання інформації, внаслідок протиправності регламенту, в частині відсутності положень, які передбачають оприлюднення проектів актів та інших документів, то суд зазначає, відсутність у регламенті вказаних приписів не порушує прав позивачки, оскільки зазначені правовідносини врегульовані Законом України «Про доступ до публічної інформації» та відповідно ненадання належних відповідей на запити позивачки є підставою для їх оскарження.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У повному обсязі рішення виготовлено 17.09.2021 року.

Суддя Зоркіна Ю.В.