20 вересня 2021 року № 340/1512/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Файчак В.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.04.2021 передано адміністративну справу № 340/1512/21 за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про визнання протиправними дій Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо відмови виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, та зобов'язання Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за відповідною посадою із включенням до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливо важливі завдання, премії, на розгляд Київського окружного адміністративного суду.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, та зазначає, що у зв'язку із набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, зокрема, щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов'язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та, які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції зобов'язане підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, із обов'язковим значенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки) та премії.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану справу розподілено судді Файчак В.О.
Ухвалою суду від 17.05.2021 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнав, просить відмовити у задоволенні позову.
В своєму відзиві відповідач зокрема зауважує на тому, що уповноваженим органом для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії визначено саме Департамент з питань виконання кримінальних покарань, що є самостійною юридичною особою (код ЄДРПОУ 43501242) та діє відповідно до Положення про Департамент з питань виконання кримінальних покарань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 21.12.2020 № 4403/5, а тому позовні вимоги до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України є безпідставними та необґрунтованими.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 залучено до участі у справі як другого відповідача Департамент з питань виконання кримінальних покарань (код ЄДРПОУ 43501242; місцезнаходження: 04050, місто Київ, вул. Юрія Іллєнка, будинок 81).
Витребувано від Департаменту з питань виконання кримінальних покарань копію наказу Міністерства юстиції України №4403/5 від 21.12.2020, яким затверджено Положення про Департамент з питань виконання кримінальних покарань.
Запропоновано Департаменту з питань виконання кримінальних покарань протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали у справі подати до суду відзив на позовну заяву.
На виконання вимог ухвали Київського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 Департаментом з питань виконання кримінальних покарань надано належними чином завірену копію Положення про Департамент з питань виконання кримінальних покарань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №4403/5 від 21.12.2020.
Департамент з питань виконання кримінальних покарань не скористався правом на подання відзиву.
В силу положень пункту 3 частини 6 статті 12 та пункту 3 частини 1 статті 263 КАС України справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, є справами незначної складності, які суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
З огляду на зазначене, суд вважає за можливе розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі позивача № 1106006336 пенсія їй призначена (обчислена) із наступних сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 1500,00 грн.;
- оклад за військове звання - 130,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років (30%) - 489,00 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 5641,36 грн.
Всього - 4112,99 грн.
Основний розмір пенсії 53% (вислуга 28 роки).
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.
З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 103 та з урахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років.
05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила виготовити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії.
Листом від 18.02.2021 № 3.1/130-21/р-74 відповідач повідомив позивача про відсутність правових підстав для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, оскільки від органів Пенсійного фонду України списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не надходили.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, адміністративна справа є типовою згідно зі зразковою справою № 160/8324/19, оскільки є справою, в якій спір виник у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії.
Тому суд, при вирішенні даної справи керується висновками Верховного Суду у справі № 160/8324/19.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII).
Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад, оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом зможе подати додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1 та 2 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою №103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Як зазначалось вище, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. В подальшому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та нечинним пункт 3 Постанови № 103.
Пунктом 3 Порядку № 45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно з пунктами 1 та 2 розділу І Інструкції №760, ця інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Згідно з абзацом 4 пункту 3 розділу І, пункту 1 розділу ІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та з інших соціальних питань, затвердженою Міністерством внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року № 760 (далі - Інструкція № 760) визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1); 6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду; 7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону; 8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення; 9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення “Ветеран органів внутрішніх справ”, “Ветеран військової служби”, “Ветеран служби цивільного захисту” та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства; 10) видають довідки про право на пільги відповідно до Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”.
Приписами пункту 2 розділу ІІІ Інструкції № 760 передбачено, що при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 4 Інструкції №760 підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: 1) грошовий атестат; 2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення).
Суд зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком №3-1.
Згідно із пунктом 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 Порядку № 45, яким визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними та з 05.03.2019, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до внесення зазначених змін та до якої передбачала наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання “заслужений” чи “народний”, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
При цьому, алгоритм дій, що мають вчинятися, зокрема і відповідачем, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
Зазначені висновки суду, узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеним у постанові від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Як свідчать матеріали даної справи, у відповідності до статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України позивачем до суду були надані копії наступних документів, а саме: заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 19.08.2021, заяви ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 19.08.2021, довідки про додаткові види грошового забезпечення за 2014-2016р.р., протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, сформованого 22.12.2016, довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-203 від 09.07.2021.
Зокрема, зі змісту заяви ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 19.08.2021 вбачається, що на адресу позивача надійшла довідка Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-203 від 09.07.2021 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Проте позивач не погоджується з зазначеними в ній даними, оскільки вказана довідка не містить відомостей про включення до грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 50% та надбавки за інформативно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%, про наявність яких свідчить зокрема протокол Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, сформований 22.12.2016. При цьому, позивач також зазначає, що розмір її премії, зазначений в довідці № 9/3-203 від 09.07.2021 (150,3%), не відповідає розміру премії, зазначеному в довідці про додаткові види грошового забезпечення за 2014-2016р.р. (від 150% до 300%) та розміру премії, зазначеному в протоколі Головного управління Пенсійного фонду України, сформованому 22.12.2016 (300%).
Разом з тим, суд звертає увагу, що станом на момент звернення позивача до відповідача-1 із відповідною заявою про надання оновленої довідки змінилися правові підстави для нарахування пенсії, які зумовлюють необхідність виготовлення такої довідки для відповідного перерахунку органами Пенсійного фонду України, зокрема з врахуванням розміру складових відповідно до приписів статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ.
Враховуючи вищевикладене та обставини справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, які полягають у відмові в оформленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення а саме: надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливо важливі завдання, премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру її пенсії.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1252 «Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції» та наказу Міністерства юстиції України від 21.12.2020 № 4390/5 «Про реорганізацію територіального органу» реорганізовано територіальний орган Міністерства юстиції - Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції шляхом його приєднання до міжрегіонального територіального органу Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань - Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.
Установлено, що правонаступником територіального органу Міністерства юстиції, який реорганізується згідно з пунктом 1 цієї постанови, є міжрегіональний територіальний орган Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань - Департамент з питань виконання кримінальних покарань.
Головою комісії з реорганізації Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції затверджено першого заступника начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань ОСОБА_2 .
Наказом Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 22.02.2021 №228/ос-21 «Про можливість забезпечення здійснення повноважень та виконання функцій» наказано розпочати здійснення Управлінням забезпечення діяльності у південному регіоні Департаменту з питань виконання кримінальних покарань повноважень та виконання функцій, визначених Положенням про Департамент з питань виконання кримінальних покарань від 21.12.2020 №4403/5 з 22 лютого 2021 року. У зв'язку із цим Південному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції припинити з 22.02.2021 здійснення повноважень та функцій у напрямку здійснення керівництва оперативно-службовою діяльністю підпорядкованих йому установ виконання покарань та слідчих ізоляторів.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Департамент з питань виконання кримінальних покарань зареєстровано як юридична особа 10.02.2020, Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції з 28.12.2020 перебуває у стані припинення.
Таким чином, до моменту отримання належної довідки від міжрегіонального територіального органу Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача. Відтак, право позивача на отримання належної пенсії у відповідному розмірі безпосередньо пов'язано із здійсненим відповідних дій у певному порядку, а саме: складенням Департаментом з питань виконання кримінальних покарань відповідної довідки.
Щодо доводів відповідача-1, викладених у листі від 18.02.2021 № 3.1/130-21/р-74, про не надходження до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, суд зазначає, що у відповідності до норм чинного законодавства позивач наділений правом на звернення з питання надання відповідної довідки для перерахунку його пенсії. Відтак, вказані доводи відповідача-1 є необґрунтованими.
Крім того, необхідно враховувати той факт, що станом на час звернення позивача із відповідною заявою змінились обставини та норми законодавства, якими було врегульовано питання видання довідки.
Враховуючи вищевикладене та з огляду на встановлення порушення прав позивача, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача-2 скласти і надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку "Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії" на ім'я ОСОБА_1 для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону №2262-ХІІ та з врахуванням положень Порядку № 45, Постанови № 704, із зазначенням надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливо важливі завдання, премії.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір її грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливо важливі завдання, премії.
3. Зобов'язати Департамент з питань виконання кримінальних покарань (04050, місто Київ, вул. Юрія Іллєнка, будинок 81, код ЄДРПОУ 43501242) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з урахуванням положень постанови КМУ №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за особливо важливі завдання, премії.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з питань виконання кримінальних покарань (04050, місто Київ, вул. Юрія Іллєнка, будинок 81, код ЄДРПОУ 43501242).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Файчак В.О.