Ухвала від 20.09.2021 по справі 200/11872/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

20 вересня 2021 р. Справа №200/11872/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька обл.) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Одночасно із позовними вимогами позивачем заявлено до суду клопотання про поновлення йому пропущеного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, розглядаючи яке суд зазначає наступне.

Частинами 1 та 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 4 цієї статті якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Частиною 1 ст. 121 КАС України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

При вирішенні питання щодо поважності причин пропуску позивачкою строку звернення до суду суд виходить з того, що встановлення у процесуальному законодавстві певного строку звернення до суду має на меті, перш за все, полегшення надання учасниками адміністративного процесу доказів, підвищення їх достовірності, що тим самим, сприяє встановленню судом істини.

Право особи на судовий захист гарантовано Конституцією України (ст. 55), а тому має більш пріоритетне значення під час здійснення правосуддя, зокрема, вирішення судом питання надання можливості його реалізації особі, якій воно надано.

Суд вважає, що правило встановлення обмежень звернення до суду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму. Занадто суворе тлумачення процесуальної норми щодо строку звернення до суду може за певних умов створити перешкоду у зверненні особи до суду за захистом порушеного права.

Враховуючи значимість спору для позивача, суд дійшов висновку про можливість поновлення строку звернення ОСОБА_1 до суду із даним позовом.

Разом з тим, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.

Згідно з ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

За статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 131 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Законом України "Про судовий збір" визначено правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

За статтями 1, 2 цього Закону судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом, і включається до складу судових витрат. Платниками цього платежу є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи-підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

На переконання суду, позивачем заявлено чотири немайнові вимоги, а саме:

визнати протиправними дії та бездіяльність Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо порушення вимог ч. 1 ст. 40 ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме:

- самостійне виключення при призначенні позивачу пенсії, за відсутності його вибору із розрахунку середньої заробітної плати періоду з 1991 по 1996 роки включно, тобто 60 місяців;

- не проведення індексації пенсії у 2019-2021 роках відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії;

- застосування при розрахунку пенсії коефіцієнту 1 року страхового стажу 1 % за весь період, а не з моменту введення в дію Закону;

- неправильне застосування норми ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме: «Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 раків для чоловіків та 7.5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботі, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, за вказані вимоги позивачу потрібно сплатити судовий збір у розмірі, що визначений Законом України «Про судовий збір».

Крім того, позивач також просить суд зобов'язати відповідача провести індексацію його пенсії за 2019, 2020 та 2021 роки відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», шляхом збільшення показника середньої заробітної плати ( доходу ) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а також провести перерахунок пенсії, визначивши відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, із застосуванням за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35 %, з 11.10.2017 із застосуванням за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 % та виплатити несплачену різницю сум пенсії, з врахуванням вже виплачених сум.

Водночас, вказані вимоги про зобов'язання вчинити певні дії є похідними від визнання дій та бездіяльності протиправними, а тому за вказані вимоги не підлягає сплаті судовий збір.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Станом на 1 січня 2020 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 2 270, 00 грн., що визначено Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік".

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, за подання даного адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду підлягає сплаті судовий збір у сумі 3 632, 00 грн ((2 270, 00 * 0, 4)*4) за чотири немайнові вимоги. Разом із цим, позивачем додано до позову докази сплати судового збору у розмірі 908, 00 грн, а тому позивачу потрібно доплатити 2 724, 00 грн.

Крім того, суд зауважує, що позивач просить суд визнати протиправними дії та бездіяльність Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, проте останній не зазначений в якості відповідача у даній справі.

Згідно зі ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2, 4, 160-161, 169, 171 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду із даною позовною заявою, - задовольнити.

Визнати поважними причини пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду із даним адміністративним позовом та поновити пропущений строк звернення до суду.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Надати ОСОБА_1 - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання суду належного документа про сплату судового збору за подання цього адміністративного позову вимоги немайнового характеру в розмірі 2 724, 00 грн., а також уточненої позовної заяви.

У разі не усунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, вона повертається позивачеві.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.А. Голуб