Ухвала від 20.09.2021 по справі 187/1261/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

20 вересня 2021 року Справа 187/1261/21

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Неклеса О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Петриківського відділу (сектору) обслуговування громадян (сервісний центр), зацікавлених осіб Міністерства соціальної політики України Петриківського районного центру зайнятості, Міністерства оборони України Петриківського районного територіального центра комплектування та соціальної підтримки про зобов'язання посадових осіб виконати вимоги законодавства,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла справа №187/1261/21 з Петриківського районного суду Дніпропетровської області за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Петриківського відділу (сектору) обслуговування громадян (сервісний центр), зацікавлених осіб Міністерства соціальної політики України Петриківського районного центру зайнятості, Міністерства оборони України Петриківського районного територіального центра комплектування та соціальної підтримки про зобов'язання посадових осіб Пенсійного Фонду України, а саме посадових осіб Петриківського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) виконати вимоги Законів України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991p. ст.56, ст.57, ст.62, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розділ VI, ст.46 п.2, Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992р. п.1, п.3, Постанови Кабінету Міністрів України №232 від 04.06.2014р.

Відповідно до ухвали Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 18.08.2021 року позовну заяву передано за підсудністю на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Питання щодо відкриття провадження по справі судом вирішено не було.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.09.2021 року справу передано на розгляд судді Неклеса О.М.

Відповідно до пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку, що її подано з порушенням вимог ст. 160, 161 КАС України, з наступних підстав.

Пунктом 8 ч. 1 ст.4 КАС України передбачено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду.

Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (п.9 ч. 1 ст.4 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.

ОСОБА_1 в поданій позовній заяві в якості учасників зазначає зацікавлених осіб, що не відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ч. ч. 1,2 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до п.п 1-9, 10 частини 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;

3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;

4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;

6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;

7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;

9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;

11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

З поданої позовної заяви вбачається, що позивачем:

1. Не зазначено найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

2. Не зазначені:

- офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти позивача;

- місцезнаходження Міністерства соціальної політики України;

- ідентифікаційний код Міністерства соціальної політики України в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;

- відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти Міністерства соціальної політики України;

3. Не зазначено ціни позову;

4. Не зазначено зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а також не зазначено зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

6. Не вказані відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору;

7. Не зазначені відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

8. Не обґрунтовано які права, свободи, інтересів позивача були порушені;

9. Відсутнє власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Частиною 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. 9 ч.1 ст.4 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Як зазначалося вище, відповідно до п.4 ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Як слідує з позовної заяви, в якості відповідача зазначено Міністерство соціальної політики України, Петриківський відділ (сектор) обслуговування громадян (сервісний центр).

Проте зі змісту прохальної частини вбачається, що позивачем заявлено позовні вимоги до посадових осіб Пенсійного Фонду України, посадових осіб Петриківського відділу обслуговування громадян (сервісний центр).

Відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відповідно по п.п. 2, 3 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивачем при підготовці даної позовної заяви вимоги ст. 5 КАС України не враховані, зокрема не зазначено які дії/бездіяльність та/або рішення відповідача (-ів) ОСОБА_1 вважає протиправними.

Частиною 4 ст. 161 КАС України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Згідно ч. ч. 2, 4, 5 вищезазначеної статті письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Однак, на доданих до позовної заяви копіях документів не зазначена дата їх завірення позивачем, всупереч вимогам ч.5 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Так, позовна заява надійшла до суду 09 вересня 2021 року

П'ятим днем для постановлення ухвали про залишення позовної заяви без руху є 13 вересня 2021р.

Однак в період з 13.09.2021 року по 17.09.2021 року суддя перебувала на навчанні, тому дана ухвала постановлена 20.09.2021 року.

Згідно частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків п'ять днів, з моменту отримання копії ухвали, усунути недоліки позовної заяви.

На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Прийняти справу №187/1261/21 до провадження.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України, Петриківського відділу (сектору) обслуговування громадян (сервісний центр), зацікавлених осіб Міністерства соціальної політики України Петриківського районного центру зайнятості, Міністерства оборони України Петриківського районного територіального центра комплектування та соціальної підтримки про зобов'язання посадових осіб виконати вимоги законодавства, - залишити без руху.

Позивачу в п'ятиденний строк, з моменту отримання копії цієї ухвали, усунути недоліки позовної заяви, а саме надати:

1) нову редакцію позовної заяви у відповідній кількості з визначенням учасників адміністративного процесу, з врахуванням п. 4 ч. 5 ст. 160, ч. 1 ст. 5 КАС України з пред'явленням позовних вимог до кожного конкретного відповідача та із обов'язковим зазначенням:

- найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;

- офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти позивача;

- місцезнаходження Міністерства соціальної політики України;

- ідентифікаційного коду Міністерства соціальної політики України в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;

- відомих номерів засобів зв'язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти Міністерства соціальної політики України;

- ціни позову;

- змісту позовних вимог і викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а також змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів;

- відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору;

- відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;

- обґрунтувань які права, свободи, інтереси позивача були порушені;

- власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

2) належним чином завірені докази на підтвердження фактичних обставин справи відповідно до вимог ч. ч. 4, 5 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням дати такого засвідчення.

Копію даної ухвали направити особі, яка звернулась до суду із позовною заявою.

Попередити позивача про наслідки невиконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені частиною четвертою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, за якою позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Неклеса