Справа №705/4126/21
1-кс/705/876/21
20 вересня 2021 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі :
слідчого судді ОСОБА_1
секретар ОСОБА_2
за участю: прокурора ОСОБА_3
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Умань клопотання слідчого СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , що погоджене прокурором Уманської окружної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,-
Слідчий СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором Уманської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. В клопотанні вказано, що КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в порушення вимог ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» здійснювало викиди в атмосферне повітря шкідливих речовин без відповідного дозволу. Внаслідок незаконного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря, державі завдано збитки у сумі 968 тис грн..
Відповідні відомості про вчинення даного кримінального правопорушення внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021252100000017 від 27.07.2021, за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України - забруднення або інша зміна природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров'я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи для довкілля.
Так, в період з 27-28.04.2017 року ІНФОРМАЦІЯ_2 проведена планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства УКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » АДРЕСА_1 . за результатами розгляду якої було складено відповідний акт від 27.04.2017.
За результатами перевірки встановлено, що УКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 06.05.2015 року по 10.01.2016 року від вугільних котелень та за період з 06.05.2015 року по 08.11.2015 року від газових котелень без відповідного дозволу, що є порушенням ст.ст. 10,11 Закону України Про охорону атмосферного повітря» та ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Внаслідок незаконного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел державі завдано шкоду на суму 968 тисяч 944 гривні 39 копійок.
Зокрема, перевіркою встановлено, що в період з 06.05.2015 по 10.01.2016 був відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для наступнинкотелень:
- котельня №1 по АДРЕСА_2 ;
- котельня № НОМЕР_1 по АДРЕСА_3 ;
- котельня № НОМЕР_2 по АДРЕСА_4 ;
- котельня № НОМЕР_3 по АДРЕСА_5 ;
- котельня № НОМЕР_4 по АДРЕСА_6 ;
- котельня № НОМЕР_5 по АДРЕСА_7 ;
Крім того, з 06.05.2015 по 08.11.2015 був відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря для наступнихкотелень:
-котельня АДРЕСА_8 ;
-котельня № НОМЕР_6 по АДРЕСА_9 ;
-котельня № НОМЕР_7 по АДРЕСА_10
-котельня № НОМЕР_8 по
АДРЕСА_11 та виробнича база по АДРЕСА_1 від
-котельня № НОМЕР_9 по АДРЕСА_12 від 09.11.2015 року за
-котельня № НОМЕР_10 по АДРЕСА_9 від 09.11.2015 року за
-котельня № НОМЕР_11 по АДРЕСА_12 .
Вищевикладені обставини частково підтверджуються даними протоколу допиту свідка, а саме: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який працює на посаді головного інженера на УКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з 01.11.2005 року та який пояснив, що згідно статуту КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » основний вид їхньої діяльністі - надання послуг теплопостачання споживачам. Під час опалювального сезону підприємство здійснює опалення такою сировиною, як кам'яне вугілля та природній газ. Також повідомив, що опалювальний сезон у 2014-2015 років закінчився 10.04.2015 року розпорядження міського голови №37-р від 09.04.2015 року. Опалювальний сезон у 2015-2016 років розпочався з 12.10.2015 року згідно розпорядження міського голови №99-р від 09.10.2015 року, а до 12.10.2015 року котельня не працювала. Опалювальний сезон розпочався з 09.10.2017 та закінчився 06.04.2018 року згідно розпорядження міського голови №69-р від 05.04.2018 року. Опалювальний сезон у 2017 році розпочався згідно розпорядження міського голови №248-р від 06.10.2017 року, розпочався з 09.10.2017 та закінчився 06.04.2018 року згідно розпорядження міського голови №69-р від 05.04.2018 року. По факту того, що чи була небезпека для життя та здоров'я населення внаслідок викидів забруднюючих речовин вказав, що цією інформацією не володіє.
Крім того, 16.09.2021 допитано інженера виробничо-технічного нагляду КП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 , яка пояснила, що згідно річного звіту №2-ТП (повітря річна) за 2015 рік, сумарний викид забруднюючих речовин та парникових газів від підприємства не перевищував допустимих норм. Зазначила, що підприємство має на балансі 20 котелень, і викиди забруднюючих речовин розраховується відповідно до дозволу на кожну котельню окремо, згідно звіту № 2- ТП (повітря річна), та вона подавала вказаний звіт щорічно до ІНФОРМАЦІЯ_4 , тому викиди у звіті вказуються загалом по усім котельням. Згідно цього звіту, підприємство сплачує щорічно в державу кошти за викиди в атмосферу. Вказала, що відповідаючи за оформлення дозвільних документів вчасно заключила договір №1704 від 217.04.2015 року з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », яке розробляло звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин, який в подальшому подається в Управління екології, а воно на основі вказаного документу розробляє та надає дозвіл на викиди, тобто затримка видачі дозволу від неї не залежала. По факту того чи була небезпека для життя та здоров'я оточуючих пояснила, що в зв'язку з тим, що викиди не перевищували допустимих норм, а також в зв'язку з тим, що котельні працюють тільки в опалювальний сезон, а коли на підприємстві не було дозволу, котельні в літній період не працювали і викиди не здійснювали, а тому небезпеки для життя та здоров'я населення внаслідок викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин не було.
Враховуючи той факт, що для встановлення причинного зв'язку між порушенням спеціальних правил, в даному випадку відсутності дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та створенням небезпеки для життя, здоров'я людей чи для довкілля необхідно встановити які ліміти викидів забруднюючих речовин були дозволені до часу проведення перевірки, тобто до 06.05.2015 та чи перевищували вони кількість в період часу, вказаний у акті перевірки від 27.04.2018.
В ході досудового розслідування, виникла потреба в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю щодо дозвільних документів УКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташовується за адресою АДРЕСА_1 , в якості речових доказів, по наступних котельнях: котельня №1 по АДРЕСА_13 ; котельня № НОМЕР_1 по АДРЕСА_3 ; котельня № НОМЕР_2 по АДРЕСА_4 ; котельня № НОМЕР_3 по АДРЕСА_5 ; котельня № НОМЕР_4 по АДРЕСА_6 ;котельня № НОМЕР_5 по АДРЕСА_7 за період до 06.05.2015 та починаючи з 10.01.2016 та по котельняхкотельня АДРЕСА_8 ; котельня № НОМЕР_6 по АДРЕСА_9 ;котельня № НОМЕР_7 по АДРЕСА_10 , котельня № НОМЕР_8 по АДРЕСА_14 , котельня № НОМЕР_12 по АДРЕСА_1 , котельня № НОМЕР_9 по АДРЕСА_12 , м. Умань, котельня № НОМЕР_10 по АДРЕСА_15 , м. Умань котельня № НОМЕР_11 по АДРЕСА_12 за період до 06.05.2015 та починаючи з 08.11.2015.
Суд розглядає клопотання на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза змінити або знищення такої інформації, без виклику представника УКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у володінні якого знаходиться дана інформація.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задоволити.
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 31 Конституції України, кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції. Винятки можуть бути встановлені лише судом у випадках, передбачених законом, з метою запобігти злочинові чи з'ясувати істину під час розслідування кримінальної справи, якщо іншими способами одержати інформацію неможливо.
За змістом ст. 26 КПК України, слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень КПК, при цьому сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених КПК.
Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Стаття 132 КПК України встановлює загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження. Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
При цьому зазначено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.
До клопотання слідчого, прокурора про застосування, зміну або скасування заходу забезпечення кримінального провадження додається витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Згідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Стаття 162 КПК України встановлює перелік речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю. Серед них: інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; відомості, які можуть становити лікарську таємницю; відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; відомості, які можуть становити банківську таємницю; особисте листування особи та інші записи особистого характеру; інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; персональні дані особи.
Слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. При цьому при наданні тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, сторона кримінального провадження, повинна довести можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
Таким чином, вислухавши прокурора, який підтримав клопотання, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вбачає підстави для задоволення клопотання слідчого про тимчасовий доступ до речей та документів, які місять охоронювану законом таємницю.
Керуючись ст. 31 Конституції України, ст.ст. 26, 131, 132,159, 162, 163, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , що погоджене прокурором Уманської окружної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю задоволити.
Надати слідчому СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_4 тимчасовий доступ до оригіналів документів, і зняття відповідних копій, а саме дозвільних документів УКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташоване за адресою АДРЕСА_1 по наступних котельнях: котельня №1 по АДРЕСА_13 ; котельня № НОМЕР_1 по АДРЕСА_3 ; котельня № НОМЕР_2 по АДРЕСА_4 ; котельня АДРЕСА_16 ; котельня № НОМЕР_4 по АДРЕСА_6 ; котельня АДРЕСА_13 за період до 06.05.2015 та починаючи з 10.01.2016 та по котельняхкотельня АДРЕСА_8 ; котельня № НОМЕР_6 по АДРЕСА_9 ; котельня № НОМЕР_7 по АДРЕСА_10 , котельня № НОМЕР_8 по АДРЕСА_14 , котельня № НОМЕР_12 по АДРЕСА_1 , котельня № НОМЕР_9 по АДРЕСА_12 , м. Умань, котельня № НОМЕР_10 по АДРЕСА_15 , АДРЕСА_17 АДРЕСА_12 за період до 06.05.2015 та починаючи з 08.11.2015 , тобто здійснити вилучення завірених належним чином копій дозвільних документів та іншихматеріалів, що мають значення для подальшого досудового розслідування з метою перевірки вказаного факту та встановлення особи злочинця у кримінальному провадженні №42021252100000017 від 17 березня 2021 року, за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України.
Строк дії ухвали - один місяць з дня постановлення ухвали.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_7